Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

asfr

Откъде да започна ?

Препоръчан отговор

Инсталирах си Ubuntu 13.04 . Инсталирах основните неща като драйвер за видео картата и разни програми. Разгледах кажи речи всичко по unity графичната среда. 

Искам да се понауча да работя като цяло с bash. Да се науча да компилирам и поречие и след време да мина на Arch. Бихте ли ми понахвърляли от къде да започна поетапно ? Нивото на английският ми е много слабо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е породило това желание за преминаване към Arch ? Можеш да го направиш веднага, само с познанията, който имаш за Ubuntu и много малко четене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами прочетох че е една от най-популярните минималистични и гъвкави дистрибуции. Като цяло искам да се науча да работя с линукс, да имам контрол из основи и нужните знания да се възползвам от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами прочетох че е една от най-популярните минималистични и гъвкави дистрибуции. Като цяло искам да се науча да работя с линукс, да имам контрол из основи и нужните знания да се възползвам от него.

Тогава подхода ви е грешен. Инсталирате си сървърната версия на убунту, никакъв графичен интерфейс и почвате борбата там

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами прочетох че е една от най-популярните минималистични и гъвкави дистрибуции. Като цяло искам да се науча да работя с линукс, да имам контрол из основи и нужните знания да се възползвам от него.

Няма по гъвкава дистрибуция от Ubuntu. Десетки ядра, графични среди, ppa за купища приложения. Никога не свързвай дистрибуцията само с графичната среда.

Ако искаш Arch не ти трябват много знания за да го я инсталираш защото хората създадоха Manjaro и превърнаха инсталацията на Arch в нещо изключително лесно. Основните хранилища са добавени. Докато прочетеш документацията и се научиш да работиш с pacman има добър графичен мениджър, който ще компенсира липсата ти на знания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Arch не ти трябват много знания за да го я инсталираш защото хората създадоха Manjaro и превърнаха инсталацията на Arch в нещо изключително лесно. Основните хранилища са добавени. Докато прочетеш документацията и се научиш да работиш с pacman има добър графичен мениджър, който ще компенсира липсата ти на знания."

Доста си в грешка, определено Arch не е за начинаещ потребител. Най-малкото ще му тряба някои основни знания за форматиране на харда и настройване на партициите. После работа с systemctl, неща които няма как да разбере от ubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С Manjaro, проблема с инсталацията се премахва. Инсталаторът е копие на този в Linux Mint е е едно чудесно решение за мен. Опростен, но в същото време - лесен за ползване. Инсталира, пуска pacman -Syu в конзолата и работи. Изобщо може и да не пипа терминала, но, нали трябва да се учи. pacman --help ще му изкара списъка с наличните команди. Няма нужда да пита нас, терминалът ще му отговори по- добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С Manjaro, проблема с инсталацията се премахва. Инсталаторът е копие на този в Linux Mint е е едно чудесно решение за мен. Опростен, но в същото време - лесен за ползване. Инсталира, пуска pacma -Syu в конзолата и работи. Изобщо може и да не пипа терминала, но, нали трябва да се учи. pacman --help ще му изкара списъка с наличните команди. Няма нужда да пита нас, терминалът ще му отговори по- добре.

Аз нещо не разбрах, нали човека иска да се учи на висш пилотаж, какви пакетни мениджъри, какви графични инсталатори

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно това не ми ли е самодостатъчно ако желая да се озова в готова за работа среда в която лесно бих могъл най-малкото да се допитам за нещо до интернет ако се наложи ? http://nau4i.me/jupgrade/index.php/2010-09-01-11-20-49/32-arch-/156-arch Забелязвам че инсталацията доста наподобява тази на Slackware . Преди няколко години го бях инсталирвал за малко и ми е понятно как става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие съвсем го объркахте, верно е какво е това pacman и графични манъджери, и куп глупости за Арч. 

Първо да Арч не е чак толкова труден, но за кой? 

Можеш да си  го инсталираш ок, има много видеа и инфо, но след това те първа ще се зблъскаш,

със по трудното, подържането на дистрибуцията, ремонтиране на софтуер и ако не си добър в англииския не следиш форута и новините, след първата актуализация при която се иска да се прави ръчно некоя стъпка, си загинал от лутане докато не си преинсталираш компа. Забравете да казвате pacman -Syu и това е, така е само при Убънту, Ментата и другите такива..

Дистрибуциите като Arch linux, SlackWare, Gentoo, Lunar linux, Crux са по друг типаж линукси, (Използващите тази дистрибуция са предимно напреднали потребители)

Иначе щом си решил да учиш админастриране горните дистрибуции които ти изредих са идеални за това, ако искаш да си останеш на същото ниво, давай със Манхарото и другите подобни.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие съвсем го объркахте, верно е какво е това pacman и графични манъджери, и куп глупости за Арч. 

Първо да Арч не е чак толкова труден, но за кой? 

Можеш да си  го инсталираш ок, има много видеа и инфо, но след това те първа ще се зблъскаш,

със по трудното, подържането на дистрибуцията, ремонтиране на софтуер и ако не си добър в англииския не следиш форута и новините, след първата актуализация при която се иска да се прави ръчно некоя стъпка, си загинал от лутане докато не си преинсталираш компа. Забравете да казвате pacman -Syu и това е, така е само при Убънту, Ментата и другите такива..

Дистрибуциите като Arch linux, SlackWare, Gentoo, Lunar linux, Crux са по друг типаж линукси, (Използващите тази дистрибуция са предимно напреднали потребители)

Иначе щом си решил да учиш админастриране горните дистрибуции които ти изредих са идеални за това, ако искаш да си останеш на същото ниво, давай със Манхарото и другите подобни.. 

Нещо не разбрах. Ако започне да ползва графични мениджъри и pacman /графичните приложения са само върха на айсберга/ няма да напредне никога в Linux ли ?

Ако иска да администрира, точно Arch ли да избере ? Пакет по пакет да я инсталираш от източник, за да затрудниш максимално потребителя, няма да получиш нищо повече от машина за десктоп, която да кърпиш редовно. Можеш да администрираш само собствената си машина, защото всеки, който администрира професионално сървъри ще ти се изсмее, ако му предложиш Arch. От тези, които ги изброи, само Slackware /стабилна/  е подходяща за тази работа. Тук изборът не е голям - Ubuntu/Debian/CENTOS/Slackware/SUSE. 

С Arch ще напредне със сигурност, защото проблемите там са в изобилиe и съответно - има голям обем документация за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма само андимистриране на сървари, и не говора за сървери, да графичните програмки пречат да учиш, единсвеното което прават е да крият как точно работи една програма и нищо друго, ето защо терминала си остава най силното в линукс, Да пакет по пакет сам си правиш линукс, като си инсталираш Убънту ти инсталираш една камара пакети, които може никога и да не използваш, точно тук Арч е толкова известен и предпочитан, това е най хубавото, че всек исам си избира кое е добре за него и кое иска да използва никой не те задължава нищо, имаш пълната свобода, Убънту дава ли това?

Да не е лесно, иска се знание, но човек се учи, както каза има и документация, относно за това че всеки ден нещо се чупи не е точно така, дали една система ще се държи добре зависи само от теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно това не ми ли е самодостатъчно ако желая да се озова в готова за работа среда в която лесно бих могъл най-малкото да се допитам за нещо до интернет ако се наложи ? http://nau4i.me/jupgrade/index.php/2010-09-01-11-20-49/32-arch-/156-arch Забелязвам че инсталацията доста наподобява тази на Slackware . Преди няколко години го бях инсталирвал за малко и ми е понятно как става.

Това клипче е хубаво, но вече инсталацията не протича по този начин, в youtube има клипове които биха ти свършили работа. Иначе Arch лично на мен ми допада доста, има какво да се научи, но лошото е че нещата стоят по доста различне начин в сръвнение с други дитрибуции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да пакет по пакет сам си правиш линукс, като си инсталираш Убънту ти инсталираш една камара пакети, които може никога и да не използваш, точно тук Арч е толкова известен и предпочитан, това е най хубавото, че всек исам си избира кое е добре за него и кое иска да използва никой не те задължава нищо, имаш пълната свобода, Убънту дава ли това?

Дава, ако имаш нужните умения. Ubuntu-minimal + "Каквото си поискаш"  http://s19.postimg.org/5ytvmk7jn/ubuntu_minimal.png Но, както вече казах, трябва да имаш определено познание за дистрибуцията, което се придобива сравнително лесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Във http://uroci.net съм пуснал как протича инсталацията на Арча с видео. 5 команди на кръст са за инсталацията. Само единствено от клипа когато е правен е променено инсталирането на GRUB в последния коментар съм описал как става.

Автора препоръчвам ти първо да тренираш на виртуална машина инсталацията да видиш кое как става ако срещнеш трудност да потърсиш инфо из викито на арч там е описано всичко подробно как става защо и иначе.

http://uroci.net/urok/3436/%D0%98%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-Arch-Linux---%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA.html

П.П. Давай смело и да не се влиаеш от другите коментари. Човек се учи докато е жив. Доакто не пробваш нещо няма да разбереш как е, дали ти допада, как се справяш. Аз лично съм се научил от гледане на видеоклипове много четене по викитата и форумите и даже бих казал, че нищо не знам все още като хората. Пък не искам да ти говоря докато се науча на това поне което знам, колко системи съм омазал и през колко инсталации съм минал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

П.П. Давай смело и да не се влиаеш от другите коментари. Човек се учи докато е жив. Доакто не пробваш нещо няма да разбереш как е, дали ти допада, как се справяш. Аз лично съм се научил от гледане на видеоклипове много четене по викитата и форумите и даже бих казал, че нищо не знам все още като хората.

След като сам си признавате че не знаете много неща защо приканвате питащия да игнорира другите коментари?

Докато не започне само от гол терминал няма да може да се научи на много от нещата. Така с кликане имате доста ограничени възможности!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като сам си признавате че не знаете много неща защо приканвате питащия да игнорира другите коментари?

Докато не започне само от гол терминал няма да може да се научи на много от нещата. Така с кликане имате доста ограничени възможности!

Да съгласен съм. Но първоначално щом е решил да се учи и да пробва може да започне с графична среда и от там през терминал да работи докато нучи основите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да съгласен съм. Но първоначално щом е решил да се учи и да пробва може да започне с графична среда и от там през терминал да работи докато нучи основите.

Ако започне отграфична среда в мног малко вероятно въобще да мине на терминал. Така хората се научават да са кликачи, next, next, Finish

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма по гъвкава дистрибуция от Ubuntu. .....

Пълни глупости! Бинарно дистро.Точка.

Аз нещо не разбрах, нали човека иска да се учи на висш пилотаж, какви пакетни мениджъри, какви графични инсталатори

Slackware ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложих Slackware 14 но единственото което подкарах е wicd за да си пусна нет. Рових се около 3 часа. Не можах да добавя фонетична клавиатура. Не можах да си инсталирам Chrome или Firefox. Не можах да подкарам Flash Player за да видя клип как се инсталира Chrome. Рових се в http://docs.slackware.com/howtos:software:google-chrome но зациклих на стъпка 11. Намерих google-chrome.SlackBuild от един саит но идея си нямам от къде се появява /tmp/google-chrome-21.0.1180.81-i386-1.txz след като съм теглил 64 bit .deb (for Debian/Ubuntu) for a 64-bit version of Slackware в стъпка 2. Пробвах още 1-2 туториала но не намерих решение. В момента съм отново на ubuntu но ако имаш време и търпение да ми помогнеш да реша някои проблеми относно нормалното му начално функциониране утре вечер ще го инсталирам отново. Преди всичко искам да си настроя една нормална среда за да мога да речем да си пусна филм или прочета нещо в интернет. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Ми той си идва със Firefox,освен ако не си направил минимална инсталация.

Флаш http://www.slackware.com/~alien/slackbuilds/flashplayer-plugin/

За хрома какво не разбра ?

Ако искаш да се учиш за какво ти е Wicd за да си подкараш нета ? Има си конфигурационни файлове/команди , etc   :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако искаш да се учиш за какво ти е Wicd за да си подкараш нета ? Има си конфигурационни файлове/команди , etc   :P

iw, wpa_suplicant, wireless_tools, netctl...

Аз ползвам пакета "netctl" със него ми е най удобно, но не знам дали го имате в Slack. 

Праваш си профил после един сервиз за systemd и това е.

Може да използваш разбира се и някои от другите, наример команди от типа на iwconfig със некое скрипче за по афтоматично да става. 

Иначе от моя гледна точка, със Slack ще се измориш доста, не знам как е точно там, но ако трябва всичко да се компилира на ръка, ще ти поникне брада :), аз нямам нерви за това. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми той си идва със Firefox,освен ако не си направил минимална инсталация.

Флаш http://www.slackware.com/~alien/slackbuilds/flashplayer-plugin/

За хрома какво не разбра ?

Сетих се какво съм объркал при chrome. Сложих wicd защото идея си нямам как се настройва другояче а все пак ми трябва интернет най-малкото за да прочета. Относно кирилицата открих файла в които мога да заменя us клавиатурата но не можах да намеря от къде просто да добавя кирилица без да премахвам латиница.  От пакетите махнах само Games защото прочетох че съдържал разни шеги за системен срив. И без това не разбирам не е нужно slack да се майтапи с мен :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако започне отграфична среда в мног малко вероятно въобще да мине на терминал. Така хората се научават да са кликачи, next, next, Finish

Това е многогогого невярно. Това че ползвате програми на от командният ред не ви прави по спецове или мислещи от всички останали зомбита :). Обратното също е валидно :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.