Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

С какво Христос и Мохамед са променили света?

Станал ли е светът по-добър след тях? Станали ли са хората по-добри, след като са се появили Християнството и Исляма, и милиони хора са приели тези религии и са станали техни последователи? Какво означава да следваш Христос, и какво означава да следваш Мохамед?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам с какво са го променили и не знам колко се е променил света, но войните на верска основа продължават и днес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам с какво са го променили и не знам колко се е променил света, но войните на верска основа продължават и днес.

Е, да, значи щом все още има войни на верска основа, хиляди години след създаването на тези религии, това означава, че нещо в тях куца.

Редактирано от Bel Ami (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, да, значи щом все още има войни на верска основа, хиляди години от създаването на тези религии, това означава, че нещо в тях куца.

Куца това, че се използват за манипулиране на хората. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Куца това, че се използват за манипулиране на хората. 

За да се манипулират хората, трябва да бъдат невежи. Защото само един невеж човек подлежи на манипулации от този вид. Защото не само религиозните институции манипулират човешкото съзнание.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да се манипулират хората, трябва да бъдат невежи. Защото само един невеж човек подлежи на манипулации от този вид. Защото не само религиозните институции манипулират човешкото съзнание.

Има доста хора, които са невежи или са неграмотни ( по една или друга причина). Те май-лесно се манипулират и това се прави в цял свят.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има доста хора, които са невежи или са неграмотни ( по една или друга причина). Те май-лесно се манипулират и това се прави в цял свят.

Да, така е. Но за съжаление, има и много учени хора с образование, които също са слепи последователи на тези религии....

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, така е. Но за съжаление, има и много учени хора с образование, които също са слепи последователи на тези религии....

Да има и точно те са най-опасните. 

Не ме разбирай погрешно. Нямам нищо против религиите. В самите книги (като библията и корана ) са описани доста истини. Проблема обаче е, че могат да се тълкуват погрешно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да има и точно те са най-опасните. 

Не ме разбирай погрешно. Нямам нищо против религиите. В самите книги (като библията и корана ) са описани доста истини. Проблема обаче е, че могат да се тълкуват погрешно. 

Да, има истини, но пък религиите сами по себе си, не обединяват хората, а ги разделят и противопоставят.

Ако Библията и Корана си бяха останали само едни духовни книги, от които всеки може да черпи поуки, то тогава нямаше да има никакъв проблем. Но когато нещо се институционализира и се обособят различни групи, започва противопоставянето. Показателен е факта, че и Християнството и Исляма , са били наложени с много кръв.Малцина са тези, които са ги избрали свободно, без да им бъдат наложени насилствено. Тогава следва за си поставим въпроса : Те мирни религии ли са и защо е било нужно да се избиват милиони хора, за да се вкарат в уж "правия път"?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, има истини, но пък религиите сами по себе си, не обединяват хората, а ги разделят и противопоставят.

Ако Библията и Корана си бяха останали само едни духовни книги, от които всеки може да черпи поуки, то тогава нямаше да има никакъв проблем. Но когато нещо се институционализира и се обособят различни групи, започва противопоставянето. Показателен е факта, че и Християнството и Исляма , са били наложени с много кръв.Малцина са тези, които са ги избрали свободно, без да им бъдат наложени насилствено. Тогава следва за си поставим въпроса : Те мирни религии ли са и защо е било нужно да се избиват милиони хора, за да се вкарат в уж "правия път"?

Не не са мирни религии и никой няма да ме убеди в противното. Има обаче един друг момент, който е бил неизбежен. За да се контролира едно голямо общество, то е трябвало да вярва в нещо и да има страх от нещо. Религията е била това нещо. Религиозните книги са си духовни книги и продължават да бъдат. Никъде в тях не се говори за убийство и за война. Но нали ти казах, че истините в тях се интерпретират по различен начин. Колкото до религиите днес, те са бледа сянка въобще на религия или нещо от този сорт. Всичко е се прави за пари и лични облаги. Вярно има святи хора, но те са прекалено малко и са на изчезване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не не са мирни религии и никой няма да ме убеди в противното. Има обаче един друг момент, който е бил неизбежен. За да се контролира едно голямо общество, то е трябвало да вярва в нещо и да има страх от нещо. Религията е била това нещо. Религиозните книги са си духовни книги и продължават да бъдат. Никъде в тях не се говори за убийство и за война. Но нали ти казах, че истините в тях се интерпретират по различен начин. Колкото до религиите днес, те са бледа сянка въобще на религия или нещо от този сорт. Всичко е се прави за пари и лични облаги. Вярно има святи хора, но те са прекалено малко и са на изчезване.

Да, и днес в много ислямски страни хората продължават да бъдат контролирани чрез религията.Явно или в Корана има подобни заповеди, или пък интерпретациите са погрешни, за да позволяват рязането на ръце и убийството с камъни, използвайки тези примитивни варварски закони, хората нямат никаква свобода там.

Добре е поне, че хората от така наречения християнски /западен/ свят, са отхвърлили религиозните догми и има светско управление, благодарение на което хората имат свобода на развитие.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, и днес в много ислямски страни хората продължават да бъдат контролирани чрез религията.Явно или в Корана има подобни заповеди, или пък интерпретациите са погрешни, за да позволяват рязането на ръце и убийството с камъни, използвайки тези примитивни варварски закони, хората нямат никаква свобода там. Добре е поне, че хората от така наречения християнски /западен/ свят, са отхвърлили религиозните догми и има светско управление, благодарение на което хората имат свобода на развитие.

О и в християнския свят все още е така. Ето ти за пример мормоните. Има и доста секти. Даже в момента в Плевен има няколко. Понеже в страните където е разпространено повече християнството има повече информация няма чак такива фрапиращи случаи. В ислямския свят чак сега хората се събуждат и виждат за какво става на въпрос. Там е по зле защото все още много от тях са неграмотни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, да, значи щом все още има войни на верска основа, хиляди години след създаването на тези религии, това означава, че нещо в тях куца.

Единствената религия, която куца и има проблем с всички останали е исляма. Факт!

Където има ислям и друга религия(каквато и да е тя) винаги рано или късно има конфликт. За конфликт между други религии в който исляма да не е страна не съм чувал или поне конфликтите са били безобидни. Обаче има ли ислям, е въпрос на време да започне "рязането на глави", защото това не е религия, която толерира друговерците.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единствената религия, която куца и има проблем с всички останали е исляма. Факт!

Където има ислям и друга религия(каквато и да е тя) винаги рано или късно има конфликт. За конфликт между други религии в който исляма да не е страна не съм чувал или поне конфликтите са били безобидни. Обаче има ли ислям, е въпрос на време да започне "рязането на глави", защото това не е религия, която толерира друговерците.

Съгласна съм, че днес, Ислямът е една от най-изостаналите и примитивни религии. Жалко за хората живеещи в ислямския свят, които не могат по никакъв начин да се опълчат против режима там, защото или ще ги претрепят с камъни, или ще им отрежат главите.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О и в християнския свят все още е така. Ето ти за пример мормоните. Има и доста секти. Даже в момента в Плевен има няколко. Понеже в страните където е разпространено повече християнството има повече информация няма чак такива фрапиращи случаи. В ислямския свят чак сега хората се събуждат и виждат за какво става на въпрос. Там е по зле защото все още много от тях са неграмотни.

Има и грамотни, които ходят да учат на запад, но човешкото съзнание много трудно се променя. Тези наслоявания започват от най-ранно детство и малцина са тези, които могат да прочистят съзнанието си от натрупаните и наслагвани с годините догми. Както междувпрочем е и при хората от другите религии.Обществото в което живее, и семейната среда, формират съзнанието на индивида.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и грамотни, които ходят да учат на запад, но човешкото съзнание много трудно се променя. Тези наслоявания започват от най-ранно детство и малцина са тези, които могат да прочистят съзнанието си от натрупаните и наслагвани с годините догми. Както междувпрочем е и при хората от другите религии.Обществото в което живее, и семейната среда, формират съзнанието на индивида.

Да това е много опасно. Ако от малък ти се насади такова нещо, после е много трудно да се оправят нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да това е много опасно. Ако от малък ти се насади такова нещо, после е много трудно да се оправят нещата.

Но най-опасното е че по-образованите от тях, не могат нищо да променят. Много от образованите също стават терористи или муджахидини.

Пълен абсурд е в името на всеобщият Създател на хората, да има войни, и творенията да се избиват едни други, в името на Твореца!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но най-опасното е че по-образованите от тях, не могат нищо да променят. Много от образованите също стават терористи или муджахидини.

Пълен абсурд е в името на всеобщият Създател на хората, да има войни, и творенията да се избиват едни други, в името на Твореца!

Е да но има войни. И винаги ще има. Човека винаги е ламтял за пари и власт. И както виждаш го постига с различни средства. Едно от тях е религията.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да но има войни. И винаги ще има. Човека винаги е ламтял за пари и власт. И както виждаш го постига с различни средства. Едно от тях е религията.

Да, за съжалание...а хората биха могли да бъдат по-свободни, по-щастливи, като живеят в мир и любов помежду си.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, за съжалание...а хората биха могли да бъдат по-свободни, по-щастливи, като живеят в мир и любов помежду си.

Може, но трябва да узреят и да минат на друго ниво на съзнание. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да кажеш, че за да се манипулира един човек, той трябва да бъде невеж, звучи доста плоско като мисъл.

Хората не се манипулират, защото са невежи, а защото самите те имат нужда да бъдат манипулирани. Както е казано в психологията, приемането на реалността такава, каквато е, може да бъде доста травматично - затова човек има нужда да вярва в илюзии. А Християнството и Ислямът правят точно това. Между другото, ако се позачете малко по-внимателно Стария Завет, ще се намерят доста близки неща с някои идеи в Исляма. ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да кажеш, че за да се манипулира един човек, той трябва да бъде невеж, звучи доста плоско като мисъл.

Хората не се манипулират, защото са невежи, а защото самите те имат нужда да бъдат манипулирани. Както е казано в психологията, приемането на реалността такава, каквато е, може да бъде доста травматично - затова човек има нужда да вярва в илюзии. А Християнството и Ислямът правят точно това. Между другото, ако се позачете малко по-внимателно Стария Завет, ще се намерят доста близки неща с някои идеи в Исляма. ;)

Буда е казал, че невежеството е най-голямото зло. И аз напълно го подкрепям. Да, всеки има нужда от нещо за което да се хване, нещо на което да се уповава, в което да вярва, за да бъде по-щастлив. Но не мисля,че самите религии помагат на хората да намерят щастието. По скоро по-тарикатите управляват по-невежите чрез религиозните догми. Затова в името на Христос или на религията създадена с негово или в негово име, много хора са се възползали, за да наказват неспазващите догмите с инквизицията и горенето по кладите.Днес в ислямските страни по същия начин някои смятат, че са упълномощени от Бог/Аллах, да съдят други хора от негово име, позовавайки се на разни ислямски догмати, приписвани на Мохамед. Така че, за да вярва човек в такива манипулации, че са дадени от Бог, трябва да е много тъп и невеж.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gothicrock, на 13 Юли 2013 - 3:34 PM, написа:Публикувано изображение

Този ли?

Цитат

Нека питаме и другите... :clown:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Христос променя мисленето на западната цивилизация с това, че историзира човешкото съществуване. Той се е появил веднъж в историята и повече няма да се върне на земята.

Това, разбира се, носи доста дълбоки последствия в развитието на Запада, който заменя идеята за царството божие, което трябва да дойде в края на историята, с идеята за прогреса - всички западни доктрини следват този модел, дори и съвременната за ЕС.

Лошото е, че заедно с това радикално се историзира и съществуването на конкретния човек, като му се вменява, че той не може да намери спасение в този свят, но може с поведението си в този живот да определи какво ще се случи с неговата душа в деня на Страшния съд. Това носи като последствие пълното рационализиране на западното мислене, което води и до пълното рационализиране на религията, което я превръща в една социална институция от бюрократичен тип, което пък доста изопачава християнската идея - свещеникът се превръща в бакалин, който вместо да просвещава хората да се издигнат душевно, се явява нещо като чиновник в расо, който трябва с псевдо-набожните си слова да поддържа социалния ред, като чрез това да изкарва своята прехрана, т.е. това не е духовно призвание, ами някаква щатна службица.

Редактирано от gothicrock (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.