Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
BMW Маниак

До колко ампера мога да прекарам през болт 4мм.

Препоръчан отговор

Колеги налага ми се да взема захранване от едно болтче 4мм. (в момента е желязно но ще търся медно). Целия ток ще мине само и единствено през болта (около 3 см дължина). Интересуваме някой има ли идея от практика не от разни таблици до колко ампера мога да разчитам да го натоваря без да започне да грее.

Гледам разни таблици ама те са за проводници и е много относително понеже се предполага че са многожилни а болта е единичен в случая проводник отделно е и с резба и разликата е голяма. Има един вариант да мина на болт 5мм или 4.5 но не е за предпочитане а на мен ми трябват поне едни 30А. Дали ще издържи без да грее ? Около него е бакелит но не се препоръчва греене. До колко ампера мога да разчитам ? То с проба ми е ясно че ще стане но искам приблизително да знам че всеки ампер в повече ми е от полза. Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По най-прости сметки е 5 А на мм./кв. за меден кабел (без значение дали е едножичен или многожичен). Но диаметъра на болта трябва да се намали заради резбата около с 1 мм. По мои сметки излизат 35 А.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По най-прости сметки е 5 А на мм./кв. за меден кабел (без значение дали е едножичен или многожичен). Но диаметъра на болта трябва да се намали заради резбата около с 1 мм. По мои сметки излизат 35 А.

Ама болта е стоманен - съпротивлениетo е 10пъти по-голямо ... 30А, без да грее - не мога да си го представя.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е меден. А да питам този меден болт колко ще държи?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно тока не протича през цялото сечение на проводника, а в окръжният пласт до външната повърхност. Все за пак грубите сметки, е по-удобно да се смята върху сечение, пък и от него е в почти права пропорционалност и площта, през която наистина минават електроните.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е меден. А да питам този меден болт колко ще държи?

Ще гледам да го заменя с меден в най лошия случай с бронз ако не намеря меден. Ще държи колкото го натоваря няма фиксиран товар но искам да му знам предварително лимита до 30А ме устройва ако ли не по добре да мина на 4.5мм или 5мм.но ще е много гимнастика и не се препоръчва.

Принципно тока не протича през цялото сечение на проводника, а в окръжният пласт до външната повърхност. Все за пак грубите сметки, е по-удобно да се смята върху сечение, пък и от него е в почти права пропорционалност и площта, през която наистина минават електроните.

Това го знам от време оно и го имам в предвид за това и поясних в първия си пост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще гледам да го заменя с меден в най лошия случай с бронз ако не намеря меден. Ще държи колкото го натоваря няма фиксиран товар но искам да му знам предварително лимита до 30А ме устройва ако ли не по добре да мина на 4.5мм или 5мм.но ще е много гимнастика и не се препоръчва.

Това го знам от време оно и го имам в предвид за това и поясних в първия си пост.

Лично аз си мисля че на 30 ампера ще грее. Помисли си дали да не ползваш нещо друго като конструкция...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съответно си направи извода, че колкото контактната площ между повърхността на болта и реципиента на този ток е по-голяма, тогава може да не се наложи да смяташ цялата дължина на болта към съпротивлението и то ще бъде по-ниско, от заложеното по принцип.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз си мисля че на 30 ампера ще грее. Помисли си дали да не ползваш нещо друго като конструкция...

Ако го смятам по разни таблици наистина би трябвало да грее но като се сетя навремето колко по тънка шина имаха стандартните 63A стари предпазители и захранваха цяло домакинство !!! Нещо ми се върти в главата че шините им бяха 4х2мм. Единствената друга конструкция е да мина на по голямо сечение но това е краен вариант.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако го смятам по разни таблици наистина би трябвало да грее но като се сетя навремето колко по тънка шина имаха стандартните 63A стари предпазители и захранваха цяло домакинство !!! Нещо ми се върти в главата че шините им бяха 4х2мм. Единствената друга конструкция е да мина на по голямо сечение но това е краен вариант.

Нямам спомени за това. Но се сетих и за друг проблем: как мислиш да подаваш и сваляш напрежението от болта. Защото контакта там може да се окаже по-големия ти проблем

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам спомени за това. Но се сетих и за друг проблем: как мислиш да подаваш и сваляш напрежението от болта. Защото контакта там може да се окаже по-големия ти проблем

Напрежението е фиксирано 110 фазово и 220 линейно зависи през 0 или фаза ще му затварям веригата. Той си влиза в метална шина 4мм (гайката му) ( много ме учудва защо е метална а не медна) около 2см тялото му минава през бакелит (там ме е страх да не грее) и ще завършва на кабелна обувка. След кабелната обувка мога да мина на проводник с каквото ми е на душа сечение. Проблема ми е когато тока минава през стеблото на болта или през резба на гайката да не грее.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напрежението е фиксирано 110 фазово и 220 линейно зависи през 0 или фаза ще му затварям веригата. Той си влиза в метална шина 4мм (гайката му) ( много ме учудва защо е метална а не медна) около 2см тялото му минава през бакелит (там ме е страх да не грее) и ще завършва на кабелна обувка. След кабелната обувка мога да мина на проводник с каквото ми е на душа сечение. Проблема ми е когато тока минава през стеблото на болта или през резба на гайката да не грее.

Хм, именно това ме притеснява. Ако болта е меден ще е трудно да стегнеш силно обувката към него

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, именно това ме притеснява. Ако болта е меден ще е трудно да стегнеш силно обувката към него

Ще го имам в предвид да не скъсам резба !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще се запиша, за да следя темата. :)  Може и да взема някоя идея.

Водородна клетка ли ще правиш?  Понеже и аз съм се спънал на това греене на болта. :mad:  

Може да го свърже като при стартер. Обувката е запоена към медна шайба.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще се запиша, за да следя темата. :)  Може и да взема някоя идея.

Водородна клетка ли ще правиш?  Понеже и аз съм се спънал на това греене на болта. :mad:  

Може да го свърже като при стартер. Обувката е запоена към медна шайба.

може, но кабелната обувка има достатъчна площ, въпроса е по-скоро контакта между главата и тази повърхност

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

И един съвет от мен приятелю!

Най важното е написано от  carnemo. 30 ампера ще ги издържи, но как ще направиш силното притягане на гайката с болта, защото медта е мек материал!Използвай именно мед и там, където си поставил кабелните обувки за дебелите кабели/ както си описал/ направи много добра спойка на обувката с главата на болта от една страна и от другата също - кабелната обувка и гайката на болта със 100-200 ватов поялник можеш отлично да ги запоиш с разливане на повече припой върху мястото, когато вече си притегнал обувката с гайката към болта.Но 30-35 ампера през диаметър 4 мм не е много за предпочитане да работи непрекъснато 24 часа.Ще остане задължението переодически да "преглеждаш " мястото на връзката, за да не се появят проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.