Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

saint_jazz

Процерора прегрява. Защо?

Препоръчан отговор

Здртавейте на всички. Имам един компютър с AM2 сокет и двуядрен Атлон процерор. Дадоха ми го със счупен държач на радиаторния модул, при което преди да се усетят че няма да тръгне са се опитвали многократно да го стартират. Подмених държача, монтирах радиаторния модул, при което се получи същото - прегрява за секунди. Помислих че нещо не съм монтирал правилно, при което го извадих и пак го монтирах (монтирал съм стотици пъти радиатори). Но резултат няма. При което стигнах до извода, че явно процесора се е прецакал нещо и изнамерих друг такъв процесор(дори по-хубав). Монтирам другия процесор, но все същото - вдига градуси и се включва защитата от прегряване. Всичко това го наблюдавам в BIOS. Просто Уиндоус няма време да зареди. Ресетнах и дъното и отделно съм му задал заводски настройки.

Идва на ред дъно, но незнам защо то може да подава евентуално по-високи волтажи на процесора, като поне видимо е здраво.

Ако има някой някаква идея какво може да бъде или какъв друг тест да му направя, нека сподели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех, а дъното е? Подути кондензатори и грещи елементи около процесора след включване?

Измери с мултицет напреженията от захранването към дъното на голямата букса или пробвай с друго захранване...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оффф Nvidia - има голяма вероятност да са опукали от прегряване и чипсета...

ревизия на платката?

версия на биос - процесора се поддържа от F3 нагоре...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От Х2 4200 все този проблем с прегряването. Крайно време е да минете на следващото стъпало, т.е. нещо като Phenom или направо смяна на платформата с Intel...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах и с друго захранване, но пак е същото.

Компютъра се използва с отделна видео карта, не с вградената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги истина е че процесорите са горещи,но не е нормално да прегряват така, че да не може да се стартира уиндолса. 

До автора - Ти като си поставял радиатора на процесора слагаш ли термо паста (питам понеже не си споменал никъде). Ако не си купи си една и ще видиш разликата. 

Второто което ми идва на ум е да провериш вентилатора на процесора дали се върти добре. Защото ако не се върти добре е нормално процесора да прегрява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах и с друго захранване, но пак е същото.

Компютъра се използва с отделна видео карта, не с вградената. А стария процесор с който е работил няколко години е  AMD Athlon 64 X2 5200. Не ми се хаби още термопаста за да го върна.

Естествено, че слагам паста и то доста добра - 3 гр -16 лева. За това не ми се хаби. Вентилатора се върти много добре - в биоса го дава на максимум обороти - 1980- 2000 оборота

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което ми идва на акъла е ъпдейт на BIOS. Ама как да стане, като процесора прегрява :)  За да загрява толкова тоя процесор, значи му се подава високо напрежение. И защо не върнеш стария процесор за проба? Не разбрах, дали и с него прегрява. 16 лева пастата, ама ти да не слагаш по бобено зърно на процесор, че ти свиди? И аз ползвам същата, но има достатъчно за много смени. А като толкова ти свиди пастата, бягай вземи една българска за 3-4 лева - 12 грама. Ще я ползваш доживот, а температурите са същите, ако не и по-добри от тия с пастата за 16 лева. Поне при мен българската дава по-ниски температури, колкото и да не им се вярва на много хора. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не споделихте версия на биос?

Правихте ли ресет на биос - зареждане на фабрични настройки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което ми идва на акъла е ъпдейт на BIOS. Ама как да стане, като процесора прегрява :)  За да загрява толкова тоя процесор, значи му се подава високо напрежение. И защо не върнеш стария процесор за проба? Не разбрах, дали и с него прегрява. 16 лева пастата, ама ти да не слагаш по бобено зърно на процесор, че ти свиди? И аз ползвам същата, но има достатъчно за много смени. А като толкова ти свиди пастата, бягай вземи една българска за 3-4 лева - 12 грама. Ще я ползваш доживот, а температурите са същите, ако не и по-добри от тия с пастата за 16 лева. Поне при мен българската дава по-ниски температури, колкото и да не им се вярва на много хора. 

И аз си мислех за ъпдейт на BIOS, но не виждам как да стане при толкова малко време.  А за пастата слагам толкова колкото трябва, просто не ми се хвърля. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз си мислех за ъпдейт на BIOS, но не виждам как да стане при толкова малко време.  А за пастата слагам толкова колкото трябва, просто не ми се хвърля. 

Ами нали спомена, че си бил със стар процесор? При него пак ли такива температури дава или не си пробвал?  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ви съветвам да си вземете дъно под 100лв. Това дъно не става нищо от него. Сам казвате,че сте лепил куките на  дъното където притискат радиатора към процесора със скобата. Естествено, че ще има проблеми около сокета с кондензаторите и някой дребни транзистори. То отначало както сте го взел ще има и проблеми около сокета от прегряването не само и процесор, а всичко заминава. Подобни дъна тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подобни дъна тук.

Ново много скъпо, като за Corei фамилията на Intel. Нещо втора ръка да взима...Новото има гаранция, ама те невидиите пукат и без това...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здртавейте на всички. Имам един компютър с AM2 сокет и двуядрен Атлон процерор. Дадоха ми го със счупен държач на радиаторния модул, при което преди да се усетят че няма да тръгне са се опитвали многократно да го стартират. Подмених държача, монтирах радиаторния модул, при което се получи същото - прегрява за секунди. Помислих че нещо не съм монтирал правилно, при което го извадих и пак го монтирах (монтирал съм стотици пъти радиатори). Но резултат няма. При което стигнах до извода, че явно процесора се е прецакал нещо и изнамерих друг такъв процесор(дори по-хубав). Монтирам другия процесор, но все същото - вдига градуси и се включва защитата от прегряване. Всичко това го наблюдавам в BIOS. Просто Уиндоус няма време да зареди. Ресетнах и дъното и отделно съм му задал заводски настройки.

Идва на ред дъно, но незнам защо то може да подава евентуално по-високи волтажи на процесора, като поне видимо е здраво.

Ако има някой някаква идея какво може да бъде или какъв друг тест да му направя, нека сподели.

До колкото разбрах, на дъното е бил 5200+ Прегрява за секунди. Сменен е със 6000+ и мак загрява за секунди.

Това важно ли е?

The AMD Phenom™ processors are an ideal choice for multi-media enthusiasts and intensive multi-tasking environments to offer significant performance boosts and provides an overall more energy efficient platform. (Note) If you install AMD AM2+ CPU on AM2 motherbord, the system bus speed will downgrade from HT3.0(5200MHz) to HT1.0(2000 MT/s) spec; however, the frequency of AM2+ CPU will not be impacted. Please refer "CPU Support List" for more information.

Инфото е от тук.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2755#ov

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ново много скъпо, като за Corei фамилията на Intel. Нещо втора ръка да взима...Новото има гаранция, ама те невидиите пукат и без това...

Да но да е качествено. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново на всички.

В крайна сметка дадох компютъра на фирма. След смяна на процесора с техен който им е тестов и работи на 100%, компютъра тръгна. 

Оказва се, че пробите които съм правил са биле с дефектирал процесор.

Благодаря на всички за изказаните мнения и съвети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново на всички.

В крайна сметка дадох компютъра на фирма. След смяна на процесора с техен който им е тестов и работи на 100%, компютъра тръгна. 

Оказва се, че пробите които съм правил са биле с дефектирал процесор.

Благодаря на всички за изказаните мнения и съвети.

Колега, сега забелязвам тоя пост. Все пак би ли обяснил как така си пробвал с два процесора и двата са прегрявали, а изведнъж се оказва, че процесора е виновен? Каква е вероятността и двата пробвани от теб процесори да са с един и същи дефект? Нещо ме съмнява цялата работа или ти самия не си обяснил всичко както трябва. Сега с кой процесор си, техния ли? А да не би случайно ние да не грешим, а ония във фирмичката да са направили грешни изводи или пък са разбрали проблема, но са ти казали това, което са ти казали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, сега забелязвам тоя пост. Все пак би ли обяснил как така си пробвал с два процесора и двата са прегрявали, а изведнъж се оказва, че процесора е виновен? Каква е вероятността и двата пробвани от теб процесори да са с един и същи дефект? Нещо ме съмнява цялата работа или ти самия не си обяснил всичко както трябва. Сега с кой процесор си, техния ли? А да не би случайно ние да не грешим, а ония във фирмичката да са направили грешни изводи или пък са разбрали проблема, но са ти казали това, което са ти казали?

Всичко си идва на място като имаш тестови процесори. 

А как се стигна до дефекта ли: 1-во се е счупил държача на охлаждащия модул след което компютъра е стартиран многократно преди да разберат, че няма да тръгне и да попадне при мен. Подмених държача, сложих процесора - прегрява. Дадоха ми друг процесор които би трябвало да работи. Монтирах го. но отново прегряваше. След това отидох вече във фирма при което те сложиха друг процесор и машината тръгна. Това е , просто са ми дали дефектирал процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко си идва на място като имаш тестови процесори. 

А как се стигна до дефекта ли: 1-во се е счупил държача на охлаждащия модул след което компютъра е стартиран многократно преди да разберат, че няма да тръгне и да попадне при мен. Подмених държача, сложих процесора - прегрява. Дадоха ми друг процесор които би трябвало да работи. Монтирах го. но отново прегряваше. След това отидох вече във фирма при което те сложиха друг процесор и машината тръгна. Това е , просто са ми дали дефектирал процесор.

Интересно. Аз нарочно зададох тоя въпрос за да разбера, дали не са те будалкали. Тук се спомена за възможна стара версия на BIOS. Дори и аз подхвърлих тая идея. Значи да ти дадат два процесора с един и същи дефект..абе нещо има тук. Всеки ден не изгаря процесор, още повече във фирма за хардуер. Или са пълни дилетанти или са скрили нещо от теб. Много ми е интересно, с каква версия на BIOS  си сега и с каква си бил преди. Ей така за информация. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има някаква вероятност , неговия процесор , обяснил е заради повредено охлаждане е прегрявал системно , другия , даден му от приятел и незнайно защо е подхвърлен - може би заради същото :( Автора ако иска да си играе да му свали капачката и да го тества само върху кристала .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

............... да му свали капачката и да го тества само върху кристала .

Не става точно така, като се свали капачката кристала се пада на 3 мм по ниско от охладителя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Имам следния проблем.Както се вижда от снимката SpeedFan ми показва на един от датчиците 127 градуса С.Същевременно лаптопа не загрява.Може ли някой да ми каже къде е проблема и какво е решението му?Проблема не се реши от почистване на вентилатор и радиатор...Лаптопа е HP ProBook  4540s.post-341303-0-57628100-1377979739_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

проблемът е в процесора, но е поправим. първо 6000+ е много горещ процесор... второ амд ползват паста между процесора и IHS (integratet heat spreader) та понякога тая паста е дебела и контакта между капачката и чипа е лош. решението е доста рисково - отваря се процесора, сменя се пастата и пак се лепи капачката... риска е че може да се нарани кристала, SMD елементите около него (кондензатори, резисторни матрици), проводниците по органичната подложка, както и да се накривят краката на процесора... самото отваряне става така:

http://store2.data.bg/professor/HTML/amd_IHS_remove/amd_IHS_remove.html (няма го вече comexgroup... ама какво да се прави... бизнес...) аз махам капачката изчиствам я от черното лепило, процесора също, монтирам го в сокета и слагам паста на кристала,  монтирам капачката, ТОЧНО по същия начин по който е била, като преди това по края я намазвам със силикон, като оставям прекъсната зона - личи си по следите от старото лепило - от там ще излиза излишният въздух при нагряване и без да слагам паста закопчавам охлаждането да държи капачката върху процесора в правилно положение (правя го без паста за да мога да го сваля после без да залепне капачката за него... след няколко часа като стегне силикона, свалям охлаждането, слагам паста и тествам... ако пак прегрява значи монтажа е лош и повтарям всички процедури с махането на капачката и с нова паста...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оффф Nvidia - има голяма вероятност да са опукали от прегряване и чипсета...

ревизия на платката?

версия на биос - процесора се поддържа от F3 нагоре...

Наскоро продадох същия модел платка, безупречно работеща (единствено от гръмотевица и изгърмя вградената мрежова карта). Но прегряване на процесора може да значи много неща..

Липсващ крак от процесора, новия държач е по-дълбок и охладителя няма контакт с процесора, кондензатори ме съмнява макар да не е изключено.

Но и самия Атлон 6000+ имах такъв точно си е топличък ако е Windsor около 60 градуса.

На мен ми се вярва, но никой не го признава.

Ползвам българска паста за транзистори още от времето на Тато, кутийката струва 80 стотинки, няма никакви ядове с нея. Дали ще е паста от 80 стотинки дали от 80 лева разлика освен в името и цената няма да забележите.. Дори и без паста става ако си полираме повърхностите на процесора и охладителя (тогава е най-добър топлообмена).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.