Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, опитвам се от вчера да инсталирам едно OpenSuse, но ми изкарва следния проблем при инсталацията:

Create volume group system (465.6 gb) from /dev/mapper/isw_codedffchb_Volume1_part2. Като единствено този ред е означен в червено и предполагам е някакъв проблем.

Създавам volume group - system, но червения ред не се маха. Начинаещ съм в линукса, но просто ми беше дадена задача да инсталирам тази дистрибуция.

Преди инсталацията съм създал RAID 1 от два 500GB твърди диска.

Привидно всичко изглежда наред, но не знам този червения ред. защо се появява?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип, червеното означава, че тези дялове ще бъдат редактирани и не е индикация непременно за проблем. Аз самият не ползвам този вид разделяне, а автоматичните настройки. Избирам или само root+swap, или root+home+swap. Много внимавай, когато ти покаже готовата конфигурация за инсталиране. Провери, къде ти е зададен за инсталиране GRUB. Въпреки, че не знам в твоя случай, дали е по- удачно да се инсталира върху root или MBR.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, опитвам се от вчера да инсталирам едно OpenSuse, но ми изкарва следния проблем при инсталацията:

Create volume group system (465.6 gb) from /dev/mapper/isw_codedffchb_Volume1_part2. Като единствено този ред е означен в червено и предполагам е някакъв проблем.

Създавам volume group - system, но червения ред не се маха. Начинаещ съм в линукса, но просто ми беше дадена задача да инсталирам тази дистрибуция.

Преди инсталацията съм създал RAID 1 от два 500GB твърди диска.

Привидно всичко изглежда наред, но не знам този червения ред. защо се появява?

опитайте да дефинирате по-късо име, примерно rootvg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип, червеното означава, че тези дялове ще бъдат редактирани и не е индикация непременно за проблем. Аз самият не ползвам този вид разделяне, а автоматичните настройки. Избирам или само root+swap, или root+home+swap. Много внимавай, когато ти покаже готовата конфигурация за инсталиране. Провери, къде ти е зададен за инсталиране GRUB. Въпреки, че не знам в твоя случай, дали е по- удачно да се инсталира върху root или MBR.

Опитах все пак да пусна инсталацията с това предупреждение, но още в началото ми изкара следната грешка

Failure occured during the following action:

Creating volume group system (465.6 GB) from /dev/mapper/... Volume1_part2

System error code was: -4000

Ehcho y | /sbin/pvcreate -ff -M2 '/dev/mapper... Volume1_part2':

Device /dev/mapper... Volume1_part2 not found (or ignored by filtering).

Continue despire the error?

Като му дам да продължи излизат следващи грешки и спрях инсталирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

опитайте да дефинирате по-късо име, примерно rootvg

Ами не виждам къде може да се дефинира това име. Никъде не виждам опция за промяна...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не виждам къде може да се дефинира това име. Никъде не виждам опция за промяна...

Инсталирайте с къстъм настройки на дисковете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирайте с къстъм настройки на дисковете

Може и аз да не съм разбрал правилно, но всъщност никъде не открих къстъм опция. Ако може малко повече информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и аз да не съм разбрал правилно, но всъщност никъде не открих къстъм опция. Ако може малко повече информация.

http://doc.opensuse.org/documentation/html/openSUSE/opensuse-reference/cha.advdisk.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей затова конзолните инсталатори са най-добри.Ако има грешка то тогава отговора е пред компютъра. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей затова конзолните инсталатори са най-добри.Ако има грешка то тогава отговора е пред компютъра. :)

Е, то на сусе е конзолен, през яст :) Но човек трябва да се разрови из опциите, не да приема всичко по подразбиране

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми няколко пъти преглеждах всичко и не намирам и не намирам как да задам друго име... Ако може малко повече инфо, понеже не се получава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми няколко пъти преглеждах всичко и не намирам и не намирам как да задам друго име... Ако може малко повече инфо, понеже не се получава.

Публикувано изображение

И вземете да прочетете документа от линка, който публикувах!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

И вземете да прочетете документа от линка, който публикувах!

Не разбрах, че трябва volume group-a да дефинирам с друго име. Но след като го направих е същата работа...

Много неприятна ситуация и буквално не знам какво да правя...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбрах, че трябва volume group-a да дефинирам с друго име. Но след като го направих е същата работа...

Много неприятна ситуация и буквално не знам какво да правя...

По-късо име. Вие какво избрахте?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-късо име. Вие какво избрахте?

Ами избрах това което ми препоръчахте, а именно rootvg. Опитах и само с vg, но пак не се получи.

А този physical extent size 4mb ли трябва да е? Опитах и с повече, понеже скоро четох нещо че до 256GB е 4mb след това става повече, а моят device е малко над 450GB

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами избрах това което ми препоръчахте, а именно rootvg. Опитах и само с vg, но пак не се получи.

А този physical extent size 4mb ли трябва да е? Опитах и с повече, понеже скоро четох нещо че до 256GB е 4mb след това става повече, а моят device е малко над 450GB

сложете екстенда на 8 или 16МБ, това е минималния блок, който ще можете да алокирате

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сложете екстенда на 8 или 16МБ, това е минималния блок, който ще можете да алокирате

Да и това опитах, но ефекта е същия... Има ли значение все пак 8 или 16МБ да избера?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да и това опитах, но ефекта е същия... Има ли значение все пак 8 или 16МБ да избера?

няма голяма разлика, но сложете 16 за да можете при нужда да разширявате групата

А за грешките - изтеглете предишна версия и започнете всичко от нулата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

няма голяма разлика, но сложете 16 за да можете при нужда да разширявате групата

А за грешките - изтеглете предишна версия и започнете всичко от нулата

Имам 12.1 на диска, сега ще опитам с тази версия. Иначе до сега опитвах с 12.3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може ли да се настройва LVM на инсталирана система? Примерно да инсталирам без да давам отметката на LVM и след като тръгне системата да се донастройва?

edit...

С 12.2 версията отново ми оцветяваше с червено надписа, но там всичко сработи и вече имам инсталирана системата.

Благодаря за помощта! :wors:

Редактирано от ovdesko (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Herbaliser
      Здравейте,
      наскоро преминах от Ubuntu MATE на OpenSUSE 13.2 KDE и все още не мога да намеря начин да си въведа настройките на интернета в системата. Гледах какви ли не видеа, четох всякакви статии, форуми, но не мога да се оправя... Това дистро ми е тъмна Индия, доста по-различно е от Ubuntu и Ubuntu MATE, с които бях свикнал и се справях добре.
      С дефолтските настройки в повечето случаи имам нет (засега), но понякога пада и може да го чакам с часове след десетки рестарти....
      Ако някой има идея как да реша този проблем, ще бъде благодарен!
    • от Пaчo
      Една машина има два физически диска - 20ГБ на който е инсталирана ОС (Дебиан) и после е добавен друг диск 500ГБ който е бил за ДАТА. Управлението на дисковете е било под LVM, не знам какви Volume Groups и какви Logical Volumes е имало.

Дискът на който е била инсталирана операционната система (20ГБ) е мъртъв. Въпросът ми е, как да спася данните от другия (500ГБ) диск. Към каква машина да го закача и какво да направя идея си нямам.

Машините са виртуални. Закачих го на един Дебиан и lsblk  ми даде това:
      lsblk NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT sda 8:0 0 30G 0 disk |-sda1 8:1 0 29G 0 part / |-sda2 8:2 0 1K 0 part `-sda5 8:5 0 1022M 0 part [SWAP] sdb 8:16 0 500G 0 disk sr0 11:0 1 195.4M 0 rom После минах на едно Убунту щото Дебиана ми е важен и да не смахна нещо. PV -a ми даде това:
      PV VG Fmt Attr PSize PFree /dev/ram0 --- 0 0 /dev/ram1 --- 0 0 /dev/ram10 --- 0 0 /dev/ram11 --- 0 0 /dev/ram12 --- 0 0 /dev/ram13 --- 0 0 /dev/ram14 --- 0 0 /dev/ram15 --- 0 0 /dev/ram2 --- 0 0 /dev/ram3 --- 0 0 /dev/ram4 --- 0 0 /dev/ram5 --- 0 0 /dev/ram6 --- 0 0 /dev/ram7 --- 0 0 /dev/ram8 --- 0 0 /dev/ram9 --- 0 0 /dev/sda1 --- 0 0 /dev/sda5 --- 0 0 /dev/sdb --- 0 0 И това е fdisk:
      fdisk -l Disk /dev/sda: 21.5 GB, 21474836480 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 2610 cylinders, total 41943040 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x000a3fcb Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 * 2048 39845887 19921920 83 Linux /dev/sda2 39847934 41940991 1046529 5 Extended /dev/sda5 39847936 41940991 1046528 82 Linux swap / Solaris Disk /dev/sdb: 536.9 GB, 536870912000 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 65270 cylinders, total 1048576000 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x00000000 Disk /dev/sdb doesn't contain a valid partition table Питайте, дайте акъл, спасявайте.
    • от kakato10
      Здравейте!

Имам инсталиран Windows 7 и искам да си направя dual boot с openSUSE13.2. Дисковете на харда са ми разделени както показва следващата снимка.

За инсталацията на SUSE-то си добавям три нови partition-а.

Ако приема този начин на разделяне на хард диска се появява следната грешка.

За да я оправя направих нов дял, който да е за /boot/efi с формат FAT но тогава се появява нова грешка..

Някой, може ли да ми каже как да процедирам при това положение и за какво всъщност се ползва това /boot/efi.
      Благодаря предварително!

• от daniil1410
      Лаптопа ми е HP ProBook 4710s. Сложих си Debian 6.0. Няма драйвери за wifi. Може ли да ми кажете как да ги сложа? Мерси предварително. EDIT: Смених името на темата, защото си сложих Дебиан.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.