Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

ovdesko

OpenSuse LVM configuration problem

Препоръчан отговор

Здравейте, опитвам се от вчера да инсталирам едно OpenSuse, но ми изкарва следния проблем при инсталацията:

Create volume group system (465.6 gb) from /dev/mapper/isw_codedffchb_Volume1_part2. Като единствено този ред е означен в червено и предполагам е някакъв проблем.

Създавам volume group - system, но червения ред не се маха. Начинаещ съм в линукса, но просто ми беше дадена задача да инсталирам тази дистрибуция.

Преди инсталацията съм създал RAID 1 от два 500GB твърди диска.

Привидно всичко изглежда наред, но не знам този червения ред. защо се появява?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип, червеното означава, че тези дялове ще бъдат редактирани и не е индикация непременно за проблем. Аз самият не ползвам този вид разделяне, а автоматичните настройки. Избирам или само root+swap, или root+home+swap. Много внимавай, когато ти покаже готовата конфигурация за инсталиране. Провери, къде ти е зададен за инсталиране GRUB. Въпреки, че не знам в твоя случай, дали е по- удачно да се инсталира върху root или MBR.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, опитвам се от вчера да инсталирам едно OpenSuse, но ми изкарва следния проблем при инсталацията:

Create volume group system (465.6 gb) from /dev/mapper/isw_codedffchb_Volume1_part2. Като единствено този ред е означен в червено и предполагам е някакъв проблем.

Създавам volume group - system, но червения ред не се маха. Начинаещ съм в линукса, но просто ми беше дадена задача да инсталирам тази дистрибуция.

Преди инсталацията съм създал RAID 1 от два 500GB твърди диска.

Привидно всичко изглежда наред, но не знам този червения ред. защо се появява?

опитайте да дефинирате по-късо име, примерно rootvg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип, червеното означава, че тези дялове ще бъдат редактирани и не е индикация непременно за проблем. Аз самият не ползвам този вид разделяне, а автоматичните настройки. Избирам или само root+swap, или root+home+swap. Много внимавай, когато ти покаже готовата конфигурация за инсталиране. Провери, къде ти е зададен за инсталиране GRUB. Въпреки, че не знам в твоя случай, дали е по- удачно да се инсталира върху root или MBR.

Опитах все пак да пусна инсталацията с това предупреждение, но още в началото ми изкара следната грешка

Failure occured during the following action:

Creating volume group system (465.6 GB) from /dev/mapper/... Volume1_part2

System error code was: -4000

Ehcho y | /sbin/pvcreate -ff -M2 '/dev/mapper... Volume1_part2':

Device /dev/mapper... Volume1_part2 not found (or ignored by filtering).

Continue despire the error?

Като му дам да продължи излизат следващи грешки и спрях инсталирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

опитайте да дефинирате по-късо име, примерно rootvg

Ами не виждам къде може да се дефинира това име. Никъде не виждам опция за промяна...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не виждам къде може да се дефинира това име. Никъде не виждам опция за промяна...

Инсталирайте с къстъм настройки на дисковете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирайте с къстъм настройки на дисковете

Може и аз да не съм разбрал правилно, но всъщност никъде не открих къстъм опция. Ако може малко повече информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и аз да не съм разбрал правилно, но всъщност никъде не открих къстъм опция. Ако може малко повече информация.

http://doc.opensuse.org/documentation/html/openSUSE/opensuse-reference/cha.advdisk.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей затова конзолните инсталатори са най-добри.Ако има грешка то тогава отговора е пред компютъра. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей затова конзолните инсталатори са най-добри.Ако има грешка то тогава отговора е пред компютъра. :)

Е, то на сусе е конзолен, през яст :) Но човек трябва да се разрови из опциите, не да приема всичко по подразбиране

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми няколко пъти преглеждах всичко и не намирам и не намирам как да задам друго име... Ако може малко повече инфо, понеже не се получава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми няколко пъти преглеждах всичко и не намирам и не намирам как да задам друго име... Ако може малко повече инфо, понеже не се получава.

Публикувано изображение

И вземете да прочетете документа от линка, който публикувах!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

И вземете да прочетете документа от линка, който публикувах!

Не разбрах, че трябва volume group-a да дефинирам с друго име. Но след като го направих е същата работа...

Много неприятна ситуация и буквално не знам какво да правя...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбрах, че трябва volume group-a да дефинирам с друго име. Но след като го направих е същата работа...

Много неприятна ситуация и буквално не знам какво да правя...

По-късо име. Вие какво избрахте?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-късо име. Вие какво избрахте?

Ами избрах това което ми препоръчахте, а именно rootvg. Опитах и само с vg, но пак не се получи.

А този physical extent size 4mb ли трябва да е? Опитах и с повече, понеже скоро четох нещо че до 256GB е 4mb след това става повече, а моят device е малко над 450GB

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами избрах това което ми препоръчахте, а именно rootvg. Опитах и само с vg, но пак не се получи.

А този physical extent size 4mb ли трябва да е? Опитах и с повече, понеже скоро четох нещо че до 256GB е 4mb след това става повече, а моят device е малко над 450GB

сложете екстенда на 8 или 16МБ, това е минималния блок, който ще можете да алокирате

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сложете екстенда на 8 или 16МБ, това е минималния блок, който ще можете да алокирате

Да и това опитах, но ефекта е същия... Има ли значение все пак 8 или 16МБ да избера?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да и това опитах, но ефекта е същия... Има ли значение все пак 8 или 16МБ да избера?

няма голяма разлика, но сложете 16 за да можете при нужда да разширявате групата

А за грешките - изтеглете предишна версия и започнете всичко от нулата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

няма голяма разлика, но сложете 16 за да можете при нужда да разширявате групата

А за грешките - изтеглете предишна версия и започнете всичко от нулата

Имам 12.1 на диска, сега ще опитам с тази версия. Иначе до сега опитвах с 12.3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може ли да се настройва LVM на инсталирана система? Примерно да инсталирам без да давам отметката на LVM и след като тръгне системата да се донастройва?

edit...

С 12.2 версията отново ми оцветяваше с червено надписа, но там всичко сработи и вече имам инсталирана системата.

Благодаря за помощта! :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Herbaliser
      Здравейте,
      наскоро преминах от Ubuntu MATE на OpenSUSE 13.2 KDE и все още не мога да намеря начин да си въведа настройките на интернета в системата. Гледах какви ли не видеа, четох всякакви статии, форуми, но не мога да се оправя... Това дистро ми е тъмна Индия, доста по-различно е от Ubuntu и Ubuntu MATE, с които бях свикнал и се справях добре.
      С дефолтските настройки в повечето случаи имам нет (засега), но понякога пада и може да го чакам с часове след десетки рестарти....
      Ако някой има идея как да реша този проблем, ще бъде благодарен!
    • от Пaчo
      Една машина има два физически диска - 20ГБ на който е инсталирана ОС (Дебиан) и после е добавен друг диск 500ГБ който е бил за ДАТА. Управлението на дисковете е било под LVM, не знам какви Volume Groups и какви Logical Volumes е имало.

Дискът на който е била инсталирана операционната система (20ГБ) е мъртъв. Въпросът ми е, как да спася данните от другия (500ГБ) диск. Към каква машина да го закача и какво да направя идея си нямам.

Машините са виртуални. Закачих го на един Дебиан и lsblk  ми даде това:
      lsblk NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT sda 8:0 0 30G 0 disk |-sda1 8:1 0 29G 0 part / |-sda2 8:2 0 1K 0 part `-sda5 8:5 0 1022M 0 part [SWAP] sdb 8:16 0 500G 0 disk sr0 11:0 1 195.4M 0 rom После минах на едно Убунту щото Дебиана ми е важен и да не смахна нещо. PV -a ми даде това:
      PV VG Fmt Attr PSize PFree /dev/ram0 --- 0 0 /dev/ram1 --- 0 0 /dev/ram10 --- 0 0 /dev/ram11 --- 0 0 /dev/ram12 --- 0 0 /dev/ram13 --- 0 0 /dev/ram14 --- 0 0 /dev/ram15 --- 0 0 /dev/ram2 --- 0 0 /dev/ram3 --- 0 0 /dev/ram4 --- 0 0 /dev/ram5 --- 0 0 /dev/ram6 --- 0 0 /dev/ram7 --- 0 0 /dev/ram8 --- 0 0 /dev/ram9 --- 0 0 /dev/sda1 --- 0 0 /dev/sda5 --- 0 0 /dev/sdb --- 0 0 И това е fdisk:
      fdisk -l Disk /dev/sda: 21.5 GB, 21474836480 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 2610 cylinders, total 41943040 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x000a3fcb Device Boot Start End Blocks Id System /dev/sda1 * 2048 39845887 19921920 83 Linux /dev/sda2 39847934 41940991 1046529 5 Extended /dev/sda5 39847936 41940991 1046528 82 Linux swap / Solaris Disk /dev/sdb: 536.9 GB, 536870912000 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 65270 cylinders, total 1048576000 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x00000000 Disk /dev/sdb doesn't contain a valid partition table Питайте, дайте акъл, спасявайте.
    • от kakato10
      Здравейте!

Имам инсталиран Windows 7 и искам да си направя dual boot с openSUSE13.2. Дисковете на харда са ми разделени както показва следващата снимка.

За инсталацията на SUSE-то си добавям три нови partition-а.

Ако приема този начин на разделяне на хард диска се появява следната грешка.

За да я оправя направих нов дял, който да е за /boot/efi с формат FAT но тогава се появява нова грешка..

Някой, може ли да ми каже как да процедирам при това положение и за какво всъщност се ползва това /boot/efi.
      Благодаря предварително!

• от daniil1410
      Лаптопа ми е HP ProBook 4710s. Сложих си Debian 6.0. Няма драйвери за wifi. Може ли да ми кажете как да ги сложа? Мерси предварително. EDIT: Смених името на темата, защото си сложих Дебиан.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.