Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

ovdesko

Почистване на лаптоп

Препоръчан отговор

Здравейте преди малко си разглобих лаптопа, за да се опитам да го почистя понеже вече вентилатора за охлаждането почти непрекъснато работи на максимални обороти... И самия лаптоп е много топъл, дори с охлаждаща дъска.

Лаптопа е HP G70-120EA на около 4-5 години е. Ето 2 снимки за да ме посъветвате кое точно да почистя. Викам да си питам че така и така съм го отворил (дано и да го сглобя).

http://prikachi.com/images/956/6376956Y.jpg

http://prikachi.com/images/956/6376956Y.jpg

• Изсмуках вентилатора с прахосмукачката, но не знам дали е достатъчо и може ли да се направи още нещо?
  • Другото ми запитване е каква паста за процесора да си сложа и с какво да почистя старата?

Ето снимки и на дъното:

http://prikachi.com/images/974/6376974L.jpg

http://prikachi.com/images/978/6376978O.jpg

Приемам всякакви съвети за по-добро охлаждане. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Старата паста можеш спокойно да я почистиш със суха салфетка или кухненска хартия. Разбира се внимателно, без да натискаш много.

Аз доколкото виждам от снимките освен термопаста, ще ти трябват и термо лепеннки. 

Arctic Silver е една от най-добрите термо пасти но е и доста скъпа. Виж в близките сервизи каква ще ти предложат. Гледай да не е от най-евтините

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Старата паста можеш спокойно да я почистиш със суха салфетка или кухненска хартия. Разбира се внимателно, без да натискаш много.

Аз доколкото виждам от снимките освен термопаста, ще ти трябват и термо лепеннки. 

Arctic Silver е една от най-добрите термо пасти но е и доста скъпа. Виж в близките сервизи каква ще ти предложат. Гледай да не е от най-евтините

Може ли малко повече инфо за термолепенките, че не съм сигурен кое точно са? И под скъпа паста какво значи? 5лв? 10? 20?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали има нещо подобно и за твърдия диск. Понеже мисля че той грее доста - като разглобявах лаптопа замалко не се опарих на харда:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали има нещо подобно и за твърдия диск. Понеже мисля че той грее доста - като разглобявах лаптопа замалко не се опарих на харда :)

Еми не знам... Нека по опитните колеги да се изкажат :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свали вентилатора, защото боклука се събира между него и пластинките през които духа. Става като кече и не можеш да го изсмучеш. А и след като го свалиш му почисти перките. На снимките изглежда че има доста прах по него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ARCTIC Cooling MX-4  е новата паста на арктик http://www.vspc.bg/produkti/ventilatori-i-ohladiteli/termo-pasti/termo-pasta-arctic-cooling-mx-4-4g-4-grama-12341  колегата ти е предложил много старата силвър която освен,че се представя зле ами е проводникова и ако леко излезе навън или сложиш повече и опре по платката и ще ти изгори дъното а тази която ти предлагам аз е на силиконова основа и няма такава опасност.

Има много тестове в нета на снимката ти давам примерен Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно вентилаторите и радиаторите бих предложил вариант директно да иде на най близката газо или бензиностанция и да ги продуха с компресор.

Относно термопастата - предложенията които са дали съфорумците никак не са лоши. Но аз имам и друго предложение което по нищо не отстъпва на тяхното

H1 e прекрасна термопаста която не е електропроводима и си върши работата прекрасно. Ако пък си склонен да дадеш повечко пари за паста и да чакаш доставка отвън Prolima nano PK2 също е много добра паста, не е електропроводима за разлика от Арктик Силвър 5-цата. Аз лично сега ползвам Ноктюата и съм като цяло доволен от нея въпреки че е положена на настолна машина. Сега съм поръчал PK3 и със огромно нетърпение чакам момента, когато ще пристигне за да я сложа на графичната карта и процесора. Ако се притесняваш от разлив на термопаста по компонентите на машината, мога да ти споделя от личната си практика че можеш директно да се застраховаш поставяйки хартиено тиксо на елементите които не искаш да замърсиш. След приключване на манипулацията, последното се отстранява страшно лесно и шанс да повредиш някой микроелемент на дъното на практика не съществува.

А дали има нещо подобно и за твърдия диск. Понеже мисля че той грее доста - като разглобявах лаптопа замалко не се опарих на харда :)

Е те тва беше бисера на темата. Термопаста за хард диск. :)

П.с: Ако лаптопа ти е достатъчно перфориран във долната част на корубата откъм дъното, преспокойно можеш да си закупиш адекванта пасивна или активна охладителна подложка. Имай си напредвид че при активните такива не е добре вентилатора и да вкарва въздух във самата машина. По този начин само ще я замърси допълнително.

Много по добрия вариант е перката във самата подложка да се обърне така че да изтегля топлината извън машината. И не на последно място, ако желаеш да имаш добра подложка си приготви минимум бюджет в рамките на не по малко от 80 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е те тва беше бисера на темата. Термопаста за хард диск. :)

Нямах предвид термопаста, а нещо което да подпомага охлаждането. Знам ли и аз :))

Иначе благодаря аз съветите ей сега ще отида до някой сервиз и в крайна сметка там ще избирам какво ще взема понеже не мога да чакам няколко дни за доставка...

Иначе 10тина лв бих дал за паста, но повече като че ли няма много смисъл.

Иначе благодаря за съветите, все няква ще я свърша днес. Да се надяваме че не съм повредил нещо и че ще успея да сглобя машината :).

Нещо извън темата но свързано с лаптопа.

Публикувано изображение

Може ли и на каква цена горе долу се закупува тази част на лаптопа? Имам предвид пластмасите които захващат самия дисплей (матрица - нз точния термин)? Въобще някой продава ли такива части и как става цялата история? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При липса на средства,аз препоръчвам следното нещо.Поставят се капачки от минерална вода под ъглите на лаптопа.По този начин малко се подобрява въздушният поток.Като може да се стигне до намаляване с цели 5-6 градуса на температурите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При липса на средства,аз препоръчвам следното нещо.Поставят се капачки от минерална вода под ъглите на лаптопа.По този начин малко се подобрява въздушният поток.Като може да се стигне до намаляване с цели 5-6 градуса на температурите.

И една книга да постави под машината стига да я разположи така че да не дебалансира машината на масата пак ще има намаляване на температурите във рамките на около 5 градуса.

Нямах предвид термопаста, а нещо което да подпомага охлаждането. Знам ли и аз :))

Иначе благодаря аз съветите ей сега ще отида до някой сервиз и в крайна сметка там ще избирам какво ще взема понеже не мога да чакам няколко дни за доставка...

Иначе 10тина лв бих дал за паста, но повече като че ли няма много смисъл.

Иначе благодаря за съветите, все няква ще я свърша днес. Да се надяваме че не съм повредил нещо и че ще успея да сглобя машината :).

Нещо извън темата но свързано с лаптопа.

Публикувано изображение

Може ли и на каква цена горе долу се закупува тази част на лаптопа? Имам предвид пластмасите които захващат самия дисплей (матрица - нз точния термин)? Въобще някой продава ли такива части и как става цялата история? 

Ако има паста на Ноктюа взимай и не се замисляй. Това една от най добрите термопасти на нашия пазар. Ривю във hardwarebg което е изцяло независимо и правено от ентусиасти доказва точно това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако има паста на Ноктюа взимай и не се замисляй. Това една от най добрите термопасти на нашия пазар. Ривю във hardwarebg което е изцяло независимо и правено от ентусиасти доказва точно това.

Най добра е,но тествана 5 мин. след нанасянето и , след 3 месеца става средно ниво а след 1-2 години става твърда като тебешир и става на последно място в тестовете,затова като се купува паста не се гледа 1-2 градуса надолу а се гледа да пише това 

• Не се втвърдява  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите. Всъщност отидох до един сервиз и ми подариха една паста, която беше за еднократна употреба (в хартиено пакетче). Човека каза че ще ми свърши работа и да ви кажа доста приятно съм изненадан за момента. Естествено ми останаха болтчета при сглобяването, отделно на това счупих няколко штифтчета по панелите, но кво да се прави 5 годишен лаптоп. Доста е видял, дано скоро събера пари, за да го сменя:)

Пак благодаря за полезната информация! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите. Всъщност отидох до един сервиз и ми подариха една паста, която беше за еднократна употреба (в хартиено пакетче). Човека каза че ще ми свърши работа и да ви кажа доста приятно съм изненадан за момента. Естествено ми останаха болтчета при сглобяването, отделно на това счупих няколко штифтчета по панелите, но кво да се прави 5 годишен лаптоп. Доста е видял, дано скоро събера пари, за да го сменя :)

Пак благодаря за полезната информация! :)

Абе това не е фуражомелка,как така ще ви остават болтове?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе това не е фуражомелка,как така ще ви остават болтове?

Дано не са от охладителя :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най добра е,но тествана 5 мин. след нанасянето и , след 3 месеца става средно ниво а след 1-2 години става твърда като тебешир и става на последно място в тестовете,затова като се купува паста не се гледа 1-2 градуса надолу а се гледа да пише това 

• Не се втвърдява  

Има 2 начина да изясним казуса.

1. Даваш линк в подкрепа на твърдението си от адекватен източник. Защото именно в hardwarebg.com никъде не се споменава че въпросната паста се втърдява. Нито пък има такива отзиви от потребители на Амазон. Ако толкоз много искаш да знаеш мога да си намеря и паста на Gelid както и на Prolima.

2. Не предоставяш линк който да подкрепи тезата която защитаваш. Следователно плюеш даден продукт на базата на фенски пристрастия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето адекватен линк http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/67949-%D0%9A%D0%BE%D1%8F-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F?p=3460686&viewfull=1#post3460686 където точно в hardwarebg.com се споменава,че въпросната паста бързо се втвърдява . Пък и на опаковката май не пише,че не се втвърдява което означава само едно ....  нова паста на всеки 6 месеца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се разберем така. Искам директно линк във към поста във който пише че пастата  изсъхва. Защото н други места няма такива отзиви за въпросната паста. Искам директна препракта към линка на постина във който автора твърди именно това.

Ето адекватен линк http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/67949-%D0%9A%D0%BE%D1%8F-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F?p=3460686&viewfull=1#post3460686 където точно в hardwarebg.com се споменава,че въпросната паста бързо се втвърдява . Пък и на опаковката май не пише,че не се втвърдява което означава само едно ....  нова паста на всеки 6 месеца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе човекът е описал,че всички от картончето са изсъхнали без 1  ( на Cooler Master ) и на картончето е NT  - H1  а това е именно https://www.google.bg/search?q=nt++h1&oq=nt++h1&aqs=chrome.0.69i57j0l3j69i61j69i62.7284j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ало, професорите - по 15лв за 2 грама пасти много здраве ще имате. Преди пастичките, както и други компютърни консумативи и компоненти бяха пъти по-евтини от сега. Нещо различно от пастичка на Spire или Evercool си е чиста гъзария. Ако се налагаше да слагате пастички на повече от домашните ви машини, търсехте големи промишлени разфасовки и видите, че са на абсурдни цени от по-лачените марки, бързо ще ви светне лампичката, че за да не ви дебне думичката ФАЛИТ ще трябва да се въздържате от гъзарии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ало, професорите - по 15лв за 2 грама пасти много здраве ще имате. Преди пастичките, както и други компютърни консумативи и компоненти бяха пъти по-евтини от сега. Нещо различно от пастичка на Spire или Evercool си е чиста г*зария. Ако се налагаше да слагате пастички на повече от домашните ви машини, търсехте големи промишлени разфасовки и видите, че са на абсурдни цени от по-лачените марки, бързо ще ви светне лампичката, че за да не ви дебне думичката ФАЛИТ ще трябва да се въздържате от г*зарии.

Ей го на поредния разбирач се изказа. Аз за другото лято съм се подковал със паста Prolima PK3 а ти седи си говори.

Абе човекът е описал,че всички от картончето са изсъхнали без 1  ( на Cooler Master ) и на картончето е NT  - H1  а това е именно https://www.google.bg/search?q=nt++h1&oq=nt++h1&aqs=chrome.0.69i57j0l3j69i61j69i62.7284j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

А ти вместо да ми говориш на изуст искам да видя линка към човека който казва че пастата е изсъхва след полвин година. Но явно нямаш такъв. Аз лично съм си правил със тази паста експеримент -  бях оставил на лист хартия точно H1 и какво да видя - пастата не се беше разсъхнала. Така че си бутай простотиите някъде другаде. Щото не съм първия дето ползва тази паста и до сега ти си единствения който твърди че тя се спича и изсъхва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
КОЛЕЦ 

Или влизаш в сайта през телефон или ползваш  браузър който не ти показва цялото съдържание на сайта или се правиш на луд като не отваряш линка към поста с снимката на картончето с многото пасти и коментара на експериментатора като казва,че почти всички са изсъхнали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КОЛЕЦ 

Или влизаш в сайта през телефон или ползваш  браузър който не ти показва цялото съдържание на сайта или се правиш на луд като не отваряш линка към поста с снимката на картончето с многото пасти и коментара на експериментатора като казва,че почти всички са изсъхнали.

Да ама не. Влизам си най нормално през Лисика. И никъде няма нищо такова написано. И повече не смятам да се занимавам с теб и да ти обяснявам че говориш глупости. Напълно безсмислено е. Чакам линк от hardwarebg.com който да потвърди това което казваш със постинга на човека който се оплаква и казва че въпросната паста запича. А ти не даваш такъв и ми развиваш теории през какво си гледам сайта. Ще го гледам през каквото си искам. Кеф ми на таблет кеф ми на настолка кеф ми на телефон.  Тва си е моя работа. Ти ми цитишраше хардуербг а  и сега няма и помен от това. Искам линк към поста на човека. Няма да ровя цяла тема само и само да се убедя във правдивостта на твърдението ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей го на поредния разбирач се изказа. Аз за другото лято съм се подковал със паста Prolima PK3 а ти седи си говори. А ти вместо да ми говориш на изуст искам да видя линка към човека който казва че пастата е изсъхва след полвин година. Но явно нямаш такъв. Аз лично съм си правил със тази паста експеримент -  бях оставил на лист хартия точно H1 и какво да видя - пастата не се беше разсъхнала. Така че си бутай простотиите някъде другаде. Щото не съм първия дето ползва тази паста и до сега ти си единствения който твърди че тя се спича и изсъхва.

Виж сега, едвам се сдържам да не отправя нецензурни коментари по повод твоето "разбирачество" и хич не ме вълнува с каква паста си се подковал. Дотегна ми от пишман хардуерни разбирачи да ми раздуват темите с тотални простотии. Казвам ти да погледнеш по-далеч от носа си и най-вече цените на по-"елитните" пасти, които са абсурдно високи, като една нормална Spire върши прилична работа. Никога пък няма да се навия да слагам на клиентски компютри скъпа паста, защото после моята сметка няма да ми излезе. Когато Arctic-а беше под 10лв, ехх - беше то едно време, ама вече не е. Дори на личният лаптоп ползвам Evercool от 2,50лв и прилично си върши работата. Ако смяташ твоята паста да я оставяш 10години, без да я сменяш или да почистваш охлаждането - добре. Особено при лаптопите охлаждането е необходимо да се демонтира за почистване достатъчно често, за да няма време пастата да "изсъхне". Всъщност аз съм виждал компютър със Celeron-че на 1,7Ghz, който без паста са го държали и пак не е вдигал повече от 42градуса в idle и 65 в натоварено състояние.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Sensey
      Здравейте, вчера като си почиствах лаптопа  забелязах тези 2 подобни на гайки, които се търкаляха около дъното. Някой знае ли от къде може да са се развили?

• от Siyana
      Здравейте! Искам да си купя лаптоп. Търся нещо до около 2000 лв. Насочих се към Macbook, защото знам, че екраните им са много добри. Търся си нещо, което да става за програмиране и дизайн. Главно ще се използва Adobe пакета. (Допълнителен въпрос: Някой знае ли дали на Macbook е възможно да се инсталира пиратския пакет? Не ми се дават 120 лв. на месец :D) Трябват ми поне 8 GB RAM, не бих отказала и 16. Понякога може да се използва и за рендиране, но това не е належащо. Като цяло ми трябва добра машинка с малък бюджет. Бях се спряла на HP Omen преди да се зарибя по Mac-oвете и доста други дизайнери да ми ги препоръчат. Та същинският въпрос е: знам, че ако се сглобява, ще излезе доста по евтино и нещо, което готово е примерно 2600, мога сглобявайки да сваля на 2000, но си нямам ни най-малка представа какви части да избера и кой да ми ги сглоби. Моля, помагайте.
    • от Marillon
      Здравейте, търся си лаптоп ,който както показва и заглавието ще ми служи за университетски задачи по графичен дизайн, както и за дигитално рисуване . Бюджетът ми е около 2000 лв като за момента  се колебая между два варианта:
      1. Dell Inspiron 5770, варианта с процесор intel core i7
      2. Acer Nitro 5 AN515 -51-71BX
       Ще съм много благодарна,ако някой може да ми даде мнение спрямо двата лаптопа по-горе ,или някоя по-ок машина от тях :)
    • от Trenndo
      Здравейте, преди няколко дни си закупих  asus vivobook pro 17 n705ud, като добавих функцията за инсталация на оригинален windows 10. Реших да си инсталирам Assassin's Creed - Syndicate, като след инсталацията самата игра просто не тръгваше(моля някой да ми обясни от какво се предизвиква това),  някак си успях да я подкарам, но останах неприятното изненадан като видях ужасното лагене! Не съм очаквал, при положение че видеокартата e nvidia geforce gtx 1050, а процесора  Intel Core i7-8550U.  Инсталирах league of legends(всички знаем , това е игра която изисква малко) и отново лагването беше на лице, дори и на най-слабите настройки. Мисля, че липсват драйвери или пък трябва да превключа на по-мощната видеокарта-Nvidia (дочух от приятел за това)?! Моля, помогнете ми да се насладя на новия си лаптоп :( Благодаря предварително! 
      P.S. Функционалните бутони за яркостта на екрана не ми работят, какъв може да е проблема и как да го управя
      Поздрави! 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.