Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Искам да Ви попитам, колко често е желателно да се изключва компютъра примерно на 2-3 дена 1 път, или въобще е по-добре да стои включен дори 1-2 седмици. Питам с оглед на пестене на ток и предпазването от токови удари. Другото което е, че главната част, която се скапва от спирането и пускането е хард диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да се счупи хард диска от това в което вярвате "включване/изключване" компютъра ще грее излишно и ще харчи ток.

Освен ако компютъра не е сървър, можеш спокойно да го вкарваш и изкарваш от спящ режим щом ти трябва толкова бърз достъп до него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

проблема е винаги включеането на каквото и да е устройсво работещо с ток това е слабия момент дори за една лампа

а ако е постоянно включено се вдига температура и следователно до по бързо стареене от което води и до изгаряне отново

приема се че и двете са еднакво вредни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си свършиш работата на компютъра го изключи! Най-вече е полезно за околната среда!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя лаптоп скоро ще направи 2 месеца uptime... на месец харчи средно 15-16кВ ток... или иначе казано около 3-4 лв.

Интернет трафика за тоя период е около 1,5ТБ, при умишлено ограничени скорости на "вузе"-то...

Единствено харда не е много на ниво... ама ще е колкото изкара...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво се скапва при спиране и пускане, но определено аз за 10 години нямам нито един скапан хард диск, с изключение на едно много старо IDE  Hitachi,  което ми продадоха за ново и върнах след по-малко от година заради ужасно стържене. Няма логика при добро захранване, човек да се притеснява от токови удари и тем подобни нещица. А когато компютъра работи, неминуемо има програми, които използват това - я някоя антивирусна, решила да сканира докато спиш, я някоя програма за дефрагментация, която си мисли, че като монитора е тъмен няма да я забележиш, я нещо друго. Така, че реално скапването би трябвало да е по-голямо точно при включен нон стоп компютър, а не при изключващ се всеки ден.  А когато компютърът е в idle,  обикновено трябва да харчи и пренебрежимо малко ток, стига разбира се нещо да не е решило да сканира и работи точно тогава. На практика това е една крушка с нажежаема жичка, която едва ли би ти изгорила повече от 700-800 вата на ден по време на бездействие на компютъра. Или това са 3-4 лева на месец.  И в единия и в другия случай аз не виждам причина да се изключва или да не се изключва компютъра, ако става въпрос за пари. Тук може би случайните фактори биха изиграли по-голяма роля, отколкото някакъв предварително начертан план за икономии. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам да Ви попитам, колко често е желателно да се изключва компютъра примерно на 2-3 дена 1 път, или въобще е по-добре да стои включен дори 1-2 седмици. Питам с оглед на пестене на ток и предпазването от токови удари. Другото което е, че главната част, която се скапва от спирането и пускането е хард диска.

На този въпрос няма правилен отговор. 

Всичко е относително. Ако това е сървър то той фабрично е предвиден да работи постоянно включен. Всеки механичен елемент /електромотор/ има живот в работо-часове. При сървърите и вентилаторите и дисковете са други предвидени за дълга работа. Виждал съм диск който умира на 12 година от постоянна работа, но той така е изчислен да изкара толкова докато дисковете в настолните и мобилните машини не са предвидени за такова натоварване. 

Ако през 15 миути ползваш РСто за по 2-3 минути тогава гасенето не е най-доброто решение, но ако го ползваш два пъти дневно за по час то тогава постоянната работа не е добро решение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми моя компютър по цял ден е включен, защото се използва ако не от мен от брат ми или баща ми. От друга страна нощем само монитора гася , по простата причина,че неми пречи като спа, но май ще е по-добре вече нощем да го изключвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми моя компютър по цял ден е включен, защото се използва ако не от мен от брат ми или баща ми. От друга страна нощем само монитора гася , по простата причина,че неми пречи като спа, но май ще е по-добре вече нощем да го изключвам.

Все тая дали ще го спираш или не от страна на сметката за ток, но от друга страна шума е по-малък и експлоатационния срок на компонентите се запазва за по-дълъг срок от време. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.