Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
nordland22

инсталиране на линукс - провлем

Препоръчан отговор

инсталираха ми уиндоус 8 на лаптопа,но аз си искам линукса,минт 13.но защо,слагайки инсталационната флашка и рестартирваѝки,пак си тръгва уиндоуса.а би трябвало да тръгне буутващата флашка с линукс минт?какво да направя за да инсталирам линукса?

Редактирано от nordland22 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

инсталираха ми уиндоус 8 на лаптопа,но аз си искам линукса,минт 13.но защо,слагайки инсталационната флашка и рестартирваѝки,пак си тръгва уиндоуса.а би трябвало да тръгне буутващата флашка с линукс минт?какво да направя за да инсталирам линукса?

В процеса на зареждане да изберете от къде да зареди ОС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да зареди бутващата флашка с линукс трябва от биос на лаптопа да избереш Firts Boot Device да ти е флашката. Също така много внимавай в процеса на инсталацията какво ще правиш, за да не съсипеш и Windows ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

няма как да избера,линукса е на флашка,а не на хард диска.там е провлема,не стартира от флашката.

За да зареди бутващата флашка с линукс трябва от биос на лаптопа да избереш Firts Boot Device да ти е флашката. Също така много внимавай в процеса на инсталацията какво ще правиш, за да не съсипеш и Windows ОС.

къде е това и как да го стартирам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

няма как да избера,линукса е на флашка,а не на хард диска.там е провлема,не стартира от флашката.

Има как да се избере, вижте поста на Емо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да се обиждаш, но от този въпрос, които си задал, означава че не си наясно с нещата. Ако имаш познат, който знае какво да направи го извикай. Ако не, занеси лаптопа там където са ти инсталирали Windows 8 и се разбери с тях да ти инсталират и Mint 13. При всички положения започнеш ли да ровиш сам ще съсипеш и Windows.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

кои копчета трябваше да се натиснат за биоса?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

кои копчета трябваше да се натиснат за биоса?

Зависи от лаптопа. И това го пише в ръководството на машината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да се обиждаш, но от този въпрос, които си задал, означава че не си наясно с нещата. Ако имаш познат, който знае какво да направи го извикай. Ако не, занеси лаптопа там където са ти инсталирали Windows 8 и се разбери с тях да ти инсталират и Mint 13. При всички положения започнеш ли да ровиш сам ще съсипеш и Windows.

не,няма проблем,инсталирането на линукс,заедно с уиндоус вече е правено многократно...

лаптора е hp pavilion,и днес ми е първият ден с него.  втора уротреба е,а може и трета

хаѝде,как беше,ф8 или ф10?

ясно,не искате да помагате :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не,няма проблем,инсталирането на линукс,заедно с уиндоус вече е правено многократно...

лаптора е hp pavilion,и днес ми е първият ден с него.  втора уротреба е,а може и трета

F2?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато включиш лаптопа и се появи първият екран с търговската му марка, в долната част в ляво, по средата или вдясно са изписани няколко клавишни комбинации за:

• boot menu   F10/F12
  • BIOS/UEFI   F2/DEL

За влизане в буут-менюто на HP Pavilion (не си написал твоя модел) бутона който трябва да натиснеш е F10 или F12. Това трябва да направиш веднага, преди да е започнало зареждането на каквото и да имаш в момента инсталирано ! Като влезеш в това меню ще видиш нещо подобно на това:

Публикувано изображение

Избери желаният източник от списъка и смело напред !

Успех ;)

П.С: В случай, че модела е наистина антика (нищо лично) и неговия BIOS не поддържа такова boot menu, ще трябва да влезеш в самия BIOS и там да преподредиш реда на зареждане на устройствата в компютъра.

Редактирано от Phoenix.bg (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак обаче трябва да се провери дали и флашката е бутваща. Често проблемите идват и от недобре направена такава. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Del, F2, Esc....

Всяка марка е с различна клавишна комбинация. Това е първото нещо, което виждаш, когато стартираш един компютър.

Press "Бутон за влизане в BiOS-а" to enter Setup.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

защо с хр нямах такъв проблем.включвах юсб,рестарт и линукса тръгваше?

Все пак обаче трябва да се провери дали и флашката е бутваща. Често проблемите идват и от недобре направена такава. :)

флашката е изпробвана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото при Win8 няма истинско изключване, а хибернация. Затова времетраенето при зареждане е по- малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сега ще пробвам.

а между другото,температура от 65 градуса на процесора на лаптоп,нормална ли е?

надявам се под линукс да е по ниска...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

надявам се под линукс да е по ниска...

Дори и да не си с AMD Котлон, при тези горещини е нормална, ако си в стая без климатик и товариш сериозно машината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори и да не си с AMD Котлон, при тези горещини е нормална, ако си в стая без климатик и товариш сериозно машината.

Това че, AMD греели е стар мит.Стария ми "котлон" не вдигаше повече от 52 градуса.

Редактирано от tux (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да си инсталирал Windows многократно и да не знаеш как се влиза в биос на компютър. Има няколко стандартни бутона. 

Това че, AMD греели е стар мит.Стария ми "котлон" не вдигаше повече от 52 градуса.

Не е мит. Грееха АМД процесорите с Nvidia чипсет, а не всички АМД.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирайте си аплет Hardware Sensors Monitor и ще сте наясно колко грее проц, видео, диск, дъно.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е мит. Грееха АМД процесорите с Nvidia чипсет, а не всички АМД.

Странно! При мен точно с такава комбинация си беше направо замръзнал процесора с тия 23 градуса!

Колкото до лаптопа - би трябвало на HP Pavilion (тествал съм на g7 модела - писах за проблема му в хардуер раздела) без да влизаш в менюто да натиснеш (помпиш) на Esc т.е. "Ескейп", след което ти излизат опциите: F2 - биос; F9-буут меню и т.н.! Пробвай и пиши какъв е резултата (ако флашката ти е наистина буутваща няма да имаш проблеми)!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно! При мен точно с такава комбинация си беше направо замръзнал процесора с тия 23 градуса!

Колкото до лаптопа - би трябвало на HP Pavilion (тествал съм на g7 модела - писах за проблема му в хардуер раздела) без да влизаш в менюто да натиснеш (помпиш) на Esc т.е. "Ескейп", след което ти излизат опциите: F2 - биос; F9-буут меню и т.н.! Пробвай и пиши какъв е резултата (ако флашката ти е наистина буутваща няма да имаш проблеми)!

Това се отнася само за лаптопите. При стационарните компютри вентилаторите компенсират този недостатък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С влизането в БИОС-а вече се справих.С копчето esc. Дори си инсталирах и линукса,Минт 13. Но не намирам програмка с която да следя температурата на лаптопа.И другият проблем е че,на клавиатурата няколко копчета не работят,а това си е голям проблем.В Уин. 8 има виртуална клавиатура с която компенсирам и решавам проблема.За Линукс има ли такава опция? Така че,ми трябва програма за следене на температурата на лаптопа и друга прогр. за виртуална клавиатура.

Между другото Уиндоус 8 никак не е лош като ОС. Много неща в него са като в Линукс,например някои настройки,а също донякъде и начален екран.За разлика от ХП,направо лети (поне така е при мен).Абе,изобщо не е зле,много е лесна за ползване.А има и много приятни визуални ефекти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Екранна клавиатура - onboard

Датчици - lm-sensors + psensor

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.