Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Открили са миньорите (Dnes.BG). Как мислите - кой и защо е виновен за това? И кой в какви размери трябва да поеме отговорността? Аз лично подкрепям тезата, че съвестта е най-строгият съдия, но тия хора имат ли съвест?...

Редактирано от Dancho^94 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как мислите - кой и защо е виновен за това? 

Никой, както при останалите (4) пъти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Открили са миньорите. Как мислите - кой и защо е виновен за това? И кой в какви размери трябва да поеме отговорността? Аз лично подкрепям тезата, че съвестта е най-строгият съдия, но тия хора имат ли съвест?...

Съвест?!

Ако собственикът на мината имаше съвест, нямаше да се стигне до тази трагедия.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя заслужава жив да го затрупат

Бог да ги прости милите

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, че не са били живи след срутването, ами са умрели още тогава....

Бог да ги прости

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цялата ни работа такава! Кръвнина до живот за близките ...най малко! А синчето на собственика си кара хубавата кола. Интересно ми е наистина сега дали всичко ще се размине с едно мърморене за пред хората и толкоз, или ще се вземат някакви адекватни мерки. Лошото е, че все чакаме да се случи лошото първо и тогава взимаме мерки. Да видим какво ще се предприеме.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цялата ни работа такава! Кръвнина до живот за близките ...най малко! А синчето на собственика си кара хубавата кола. Интересно ми е наистина сега дали всичко ще се размине с едно мърморене за пред хората и толкоз, или ще се вземат някакви адекватни мерки. Лошото е, че все чакаме да се случи лошото първо и тогава взимаме мерки. Да видим какво ще се предприеме.

Да всичко ще се размине. Ще се дадат пари където трябва и готово. Най-малкото, което ще започне ако има дело е самото му забавяне и удължаване във времето. Такива случаи има много. Нормално е да се случи подобно нещо, тъй като тези мини не са проверявани и преглеждани след 89 година. Работи се под мизерни условия и никаква безопасност.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За жалост никога, нищо не се променя. Говори се 2 3 месеца след преминала трагедия и до там........ От едното влиза от другото излиза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега както винаги ще почне да се търси виновник, вместо да се вземат мерки за обезопасяване.

Това все пак е мина и винаги може да се случи срутване или по-лошо дори. Не знам какво толкова се учудват всички, че имало срутване и пострадали или загинали дори. Навсякъде се случват такива неща и никой не е застрахован. Просто човек трябва сам да се пази и така ще намали риска за себе си. Виновен няма в този случай. Интересно върху кой ще хвърлят вината сега.

Редактирано от ice_lion__01 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев днес е получил оставката на директора на дирекцията „Природни ресурси и концесии" във връзка с трагедията в мина "Ораново". Той увери в парламента, че тече проверка на Инспекция по безопасност на труда.

Предприемат се действия за спиране на действието на концесията на рудника и се търси отговорност от служителите на Дирекция „Природни ресурси и концесии".

цялата статия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

наскоро имаше влакова катастрофа в испания.някакви проверки в българия.ако не от тези,които трябва -то журналисти има ли или са на море?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Открили са миньорите (Dnes.BG). Как мислите - кой и защо е виновен за това? И кой в какви размери трябва да поеме отговорността?

Ах ама колко ви е хубаво да съдите отзад клавиатурите ! Така първо Бог да ги прости жертвите.

Трудова злополука ей това е положението. Работата е изключително рискована и никой не е застрахован. Може ли мен някой да ме накара на сила да отида да работя и да не мога да си дам сметка какво може да ми се случи при тези условия ???

Аз едно не разбрах само какво е трябвало да направи собственика освен да затвори мината за да не се случи това. Тоест къде е проявил икономия и е обрекъл работниците на  сигурна смърт а те не са могли да преценят обстановката и са се подвели ? Ама и жертвите не са по малко виновни с това че са се съгласили да работят.

наскоро имаше влакова катастрофа в испания.някакви проверки в българия.ако не от тези,които трябва -то журналисти има ли или са на море?

Влакови катастрофи стават по цял свят къде се ползва железопътен транспорт. И както и при автомобилния най често човешкия фактор е причина и никъде в никой транспорт няма 100% гаранция.  Поверяваш си живота в ръцете на водача без да знаеш в какво психическо или физическо състояние е. Аз например много отдавна съм спрял някой да ме вози на мотор както и да го ползвам като транспорт освен в краен случай.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Аз едно не разбрах само какво е трябвало да направи собственика освен да затвори мината за да не се случи това. Тоест къде е проявил икономия и е обрекъл работниците на  сигурна смърт а те не са могли да преценят обстановката и са се подвели ? Ама и жертвите не са по малко виновни с това че са се съгласили да работят....

А, тЪрси се виновен просто.

Тълпата иска възмездие и ще го получи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За жалост момчетата не са живи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, че не са били живи след срутването, ами са умрели още тогава....

Бог да ги прости

Всеки миньор (добиващ руди) или шахтьор (добиващ въглища) трябва да разполага с самоспасател (не съм сигурен, че така се нарича на български език). Устройство, което трябва да обезпечи до 60 мин жизнен въздух за дишане при екстрена ситуация и до 6 часа в покой. Отделно има колективни, които се добавят в ниши с напредване на галерията/орта/штрека. Но преди да се допуснат до работа се издава протокол за газоанализа в забоя. Газ гризу и метановите съединения са бич и непредсказуеми.

Като причина се посочва срутване и  в същото време СМИ пишат за над 190 нарушения. Лесно е да са направи извода. Икономи на укрепителни съоръжения или фалшиви планове на такива.

В статия се набива на очи възраст от 49г за миньор, починал от инфаркт. 45 години е тавана за тази професия.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Понеделник - ден на национален траур!

На 5 август националният флаг на държавните институции ще бъде свален наполовина

Правителството обяви 5 август 2013 г. за ден на национален траур във връзка с трагичната гибел на българските граждани, загинали в мина „Ораново”. В понеделник националният флаг на държавните институции ще бъде свален наполовина.

Министерският съвет изразява дълбоката си съпричастност с мъката на семействата и близките на загиналите миньори. Премиерът Пламен Орешарски изпрати и съболезнователни телеграми до семействата на загиналите миньори: „Добре разбирам, че винаги ще усещате в душите си празнината, която тяхната смърт оставя, и ще таите гняв срещу несправедливостта на случилото се. Дълбоко съм съпричастен към мъката ви и ви уверявам, че ще получите нашата подкрепа в тези трудни за вас дни. Надявам се хубавите спомени за тези истински и достойни хора да ви дадат сили да продължите напред. Поклон пред паметта им!”, се казва в телеграмата на министър-председателя. Междувременно в Крупник, откъдето са били Иван Лазаров и Николай Михайлов, започнаха траурните служби по последното им изпращане. Погребението на Иван Лазаров бе от 19.00 часа, а в 19.30 часа е траурната церемония на Николай Михайлов. Разходите по погребенията се поемат от община Симитли. От уважение и съпричастност към колежката си Меги ,която е сестра на загиналия в рудник Ораново Николай Михайлов, днес в 18.45 часа екипи от Спешен център Благоевград тръгнаха на погребението на брат й с линейки. Спешните екипи приеха присърце случващото се в рудник Ораново, тъй като 18 дни и те дежуриха на смени пред рудника в очакване на миньорите, чиито живот трябваше да спасяват. Меги и Николай си бяха опора, нямат родители сираци са, наш дълг е да бъдем до колежката и приятелката в този тежък за нея момент, когато загуби единствения си роднина, коментираха медиците.

blitz.bg

Да почиват в мир.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление каквото беше - беше. Мир на праха им! Колкото и да се търсят виновни сега, нищо няма да ги върне. :(  Понеже преди малко разбрах, че един съсед почина и ми стана още по-крив денят. Съпругата му е болна, а той е здрав. Това за пореден път доказва, че всеки си има явно някакъв ред. И когато му дойде часът, без значение здрав ли е, болен ли е...

Редактирано от Dancho^94 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шефът на смъртоносната мина тормозел целия район
Дата: 18.07.2013; рубрика: Афери; автор: 168 часа

Собственикът на фаталната мина "Ораново" Красимир Михайлов-Паргов, който отказа да дойде и да се поинтересува от съдбата на затрупаните миньори, е печално известен в района на Радомир.
От МВР много пъти са подавали срещу него сигнали за самоуправство към прокуратурата и общината, научи "168 часа".
Както при всяка трагедия у нас, и случаят с погребаните под скалната маса миньори в рудник "Ораново" има дълга и поучителна предистория. Самото прехвърляне на собствеността на мината, осъществено от кабинета на тройната коалиция е класически пример за сливане на политическата власт с олигархията. Чак сега министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев обяви, че
започва проверка на концесионния договор за обекта,
но никой не казва как държавата прехвърли концесия за добива на въглища без концесионна такса. Не се споменава и как без търг или конкурс по време на правителството на БСП, ДПС и НДСВ бяха взети под наем държавните мини в Бобов дол. През годините собствеността на мина "Ораново" си прехвърляха един на друг небезизвестни лица. Накрая след Христо Ковачки чрез "Балкан МК" ЕООД я придоби и Красимир Михайлов, познат и с името Паргов. Според търговския регистър той участва в управлението на над 10 компании. Собственикът на конефермата и различни големи фирми в района на Радомир Красимир Михайлов-Паргов, е известен още от 90-те години на XX век, когато притежаваната от него Добруджанска банка фалира.

Публикувано изображение

Паргов е собственик и на зърнените складове в Добруджа, на месокомбината в Перник, фуражния завод в с. Александър Димитров, Радомирско, и на други имоти. В началото на ноември 2005 г. джипът на Красимир Паргов беше обстрелван с автомат край Радомир. Скандалният милионер е разследван за множество данъчни и финансови престъпления през последните няколко години, сочат и данни на НАП и МВР.
От години той си позволява да самоуправства и незаконно да прегражда пътища в близост до негови имоти.

Целият материал четете в новия "168 часа"

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пратили миньорите на сигурна смърт

Проверката в мина “Ораново” след зловещия инцидент, довел до смъртта на четирима, е установила потресаващи нарушения. На практика миньорите са работили във всекидневен риск, че могат да бъдат затрупани. Това коментира енергийният министър Драгомир Стойнев пред БНТ.

“По годишния план, който са предоставили в Министерството на икономиката и енергетиката, който не е одобрен, но аз се запознах с него, именно в 64-та подгалерия миньорите от рудник „Ораново” нямат право да работят”, заяви Драгомир Стойнев.

По думите му спирането на договора не означава, че се спира работата в мината. Концесионерът на рудник “Ораново” няма да има право да уволнява работниците, докато не изтече проверката. През това време миньорите ще получават и възнагражденията си.

„Аз не мога да приема алтернативата хляб или смърт. Докато съм министър, няма да позволя в мината да влязат хора с риск за живота и здравето си”, каза още Драгомир Стойнев.

Вече има досъдебно производство от страна на прокуратурата за всички трагични случаи и начина на придобиване на концесията, посочи той. Концесионният договор е сключен през февруари 2005 г. и в продължение на 5 години концесионерът е бил освободен от концесионни възнаграждения.

actualno.com

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Днес е ден на национален траур в памет на загиналите миньори в "Ораново"

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проклятие е причината за смъртните случаи в "Ораново"
В това са категорични езотерици

Публикувано изображение

Трябва някакъв курбан ли да се направи, водосвет ли, питат се хората в Симитли заради поредицата от смъртни случаи в мина "Ораново".

За над 30 години работа инцидентите там не липсват, а по таблото с некролозите няма място за нови. Взривовете на газ гризу се редуват със свличания на земна маса или наводнения в галериите. Местните винят за това рисковите условия на труд. Езотерици обаче откриха още една причина за смъртните инциденти. Тя се дължи на урановата поличба в името на рудника, пише в. „Стандарт“.

Уранова сила

"Планетата Уран символизира енергетиката. Тя носи прогреса, но и внезапните събития и възможности. Когато е в благоприятна позиция, дава шансове и пари дори, но когато е в лоша, обикновено донася взривове и инциденти", коментираха родни астролози. Средата на юли урановата енергия е преминала отново в опасна фаза. Тя е образувала космически кръст заедно с други планети, носещи риск от взривове и подземни инциденти - Марс, Черната луна Лилит и Плутон. Тази алхимична комбинация е довела и до поредния сакатлък в "Ораново".

Но защо точно там?

"За мен има връзка с името на рудника. Въпреки че първата буква е "О", при изговор се чува "У"-раново. Това съвпада с името на планетата Уран и се получават като скачени съдове - каквото горе, това и долу", разкрива окултистката Маг Зорница. По думите й названията на хора или местности са като IP адреса на компютрите. Буквите носят вибрация, която повлича определена съдба. "В крайна сметка енергията и информацията следват името. Хора с едни и същи имена много често имат и сходни съдби. Причината е, че те са подвластни на идентични енергийни вибрации от Вселената", коментира окултистката.

Помощ свише

Преди 1989 година рудникът в община Симитли е бил като златна мина и е давал хляб на около 2000 души от цяла България. След 2007 година обаче Уран е преминал в неблагоприятна позиция. Според астроексперти Уран удря там, където има сериозни пропуски в сигурността. Покрай това някои вече заговарят и за проклятието на рудника, който напоследък се е превърнал в гробница. Работниците носят лика на свети Иван Рилски, който закриля родните въглекопачи. Неслучайно празникът на миньора е на 18 август, когато се чества и Успението на светеца.

Света Варвара е другата икона закрилница, на която някои от работниците се уповават. Възрастни хора разказват, че тази светица се намесва, когато физическата цялост на човека е несъхранима. Тогава Варвара се концентрира в запазването на най-важната част от човека - душата му. Така ако миньор или някой негов близък се е помолил на светицата, тя се спуска и помага душата му да премине през провиралката между тоя свят и Отвъдното. В противен случай хора, при които смъртта е дошла ненадейно, често се превръщат в призраци. Именно заради това в Полша св.
Варвара е обявена за закрилница на една от най-рисковите професии - минното дело. Там тя се счита за покровителка на починалите от внезапна смърт - които са нямали време да се покаят и причестят. Сред хората, посветени в езика на планетите, уранов характер е синоним на "внезапен", "избухлив".

actualno.com

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проклятие е причината за смъртните случаи в "Ораново"

В това са категорични езотерици

actualno.com

Това преди малко го коментирахме в "Религия,Мистика, Езотерика", където му е мястото.

Как е възможно медиите да разпространяват подобни глупости?! :mad:

Четейки брътвежите на някаква си ясновидка, мнозина ще останат с впечатлението, че виновни за инцидентите в мината няма.

И това ако не е манипулация...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тук в България никога няма виновни за нищо - що да не обвиним някоя и друга планета

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.