Премини към съдържанието
Drag

Проблем с нов SATA диск, не работи като SATA

Препоръчан отговор

Проблем с нов SATA диск, не работи като SATA :

[ WDC WD2500KS-00MJB0 (WD-WCANK2409745) ]

Свойства на ATA устройството:

ID модел WDC WD2500KS-00MJB0

Сериен номер WD-WCANK2409745

Версия 02.01C03

Параметри цилиндри: 484521, глави: 16, сектори в писта: 63, байта в сектор: 512

LBA сектори 488397168

Буфер 16 MB

Мултисектори 16

ECC байтове 50

Максимален PIO режим PIO 4

Максимален UDMA режим UDMA 6 (ATA-133)

Активен UDMA режим UDMA 5 (ATA-100)

Неформатиран обем 238475 MB

Как да променя Активен UDMA режим на SATA-150

Също така и грее много, стигаше до 55 градуса , сега купих охладител и спира до 45, но пак ми се струва много.

Моля помогнете че не знам какво да правя :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ти показва в настройките на SATA контролера в Device Manager?

Колкото до температурата, ами мисля, че 55 градуса е в нормите. Още повече, че SATA дисковете греят малко повечко от ATA дисковете. Не мисля, че е редно да се притесняваш за температурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма SATA контролер

имам само IDE ATA/ATAPI

и SCSI dnd RAID

Как да инсталирам SATA контролер :)

Редактирано от Drag (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Няма  SATA контролер

имам само IDE ATA/ATAPI

и SCSI dnd RAID

Как да инсталирам SATA контролер  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Ще инсталираш SATA контролер, като си купиш допълнителен такъв.И за да не гадаем, бъди находчив като ни запознаеш с модела на дънната платка.Ако си в състояние да напишеш модела захранване и стойности на напрежение на +12V линия към диска също ще е на добре.

За мен 55'С температура на диска е тип пържене на последния.Работещ-неработещ респективно горещ-студен, а оттам голямата температурна разлика води до по-бързо стареене на плочите и механика като цяло.

Дискът закрепен в хоризонтално положение.На 10мм от него под 90' закрепващ вентилатор от захранване, така че да се получи -| .Увеличен шум, за сметка на охладен диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да нямаш SATA контролер, при положение че имаш работещ SATA диск. Ако пък по някакъв начин си успял да го свържеш към PATA контролера и отгоре на всичко харда работи-честито!!! ти вече си може би най-богатия човек в света :wors: Шегувам се ей- някой да не приеме думите ми насериозно. Инсталира ли драйверите на дъното?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами моя е САТА-150 с 2МБ буфер и през лятото не дига над 44 градуса при температура на околната среда 30-35 градуса. При по-ниска температура не вдига над 36-40 градуса. Пцулютно ненормално работи твоя.

Редактирано от ivoat16 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз използвах Windows XP Nemesis 2.0 който сам си намери харда без да правя дискети с драйвари , но явно нещо е объркал и сега не мога да го оправя - какво ли не пробвах не става :angry:

Стария ми диск и той е свързан - и двата саа като мастър , от биоса давам като първи новия - да не е това проблема

Дънна платка:

Тип централен процесор Intel Celeron D 330, 2666 MHz (20 x 133)

Дънна платка Asus P4P800-E Deluxe (5 PCI, 1 AGP, 1 WiFi, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)

Чипсет на дънната платка Intel Springdale i865PE

Системна памет 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Тип BIOS AMI (12/06/04)

Съхранение на данни:

IDE контролер Intel® 82801EB Ultra ATA Storage Controllers

IDE контролер Intel® 82801EB Ultra ATA Storage Controllers

SCSI/RAID контролер WinXP Promise FastTrak 378 Controller

SCSI/RAID контролер WinXP Promise RAID Console SCSI Processor Device

Флопи-дисково устройство Floppy disk drive

Дисково устройство WDC WD2500KS-00MJB0 (232 GB, IDE)

Дисково устройство Maxtor 6Y120P0 (120 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)

Оптично устройство HL-DT-ST CD-RW GCE-8526B (52x/32x/52x CD-RW)

Състояние на SMART OK

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен в BIOS се указва как да работи SATA контролера - като иде, или в RAID 0, 1, 5, 10.

Ако е в някой от RAID режимите е необходим драйвер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз използвах Windows XP Nemesis 2.0 който сам си намери харда без да правя дискети с драйвари , но явно нещо е объркал и сега не мога да го оправя - какво ли не пробвах не става :yanim:

Стария ми диск и той е свързан - и двата саа като мастър , от биоса давам като първи новия - да не е това проблема

1) да вземеш да смениш харда, на който не е инсталирана операционната система на slave

2) провери в BIOS-а как е настроен да работи SATA контролера, както спомена Ned_Drag, за всеки случай

3) пробвай и с нормален Windows, че знае ли човек как са бутани онези неофициалните

Новият като първи? Като първи трябва да е този, на който е операционната система.

По принцип за нормален SATA режим драйвери не са нужни. Нужни са само за RAID.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Как да променя Активен UDMA режим на SATA-150?"

По принцип Windows показва за SATA дисковете:

"Активен UDMA режим UDMA 5 (ATA-100)"

И при мен е така. Това го пишеше някъде ... сега не мога да се сетя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1) да вземеш да смениш харда, на който не е инсталирана операционната система на slave

2) провери в BIOS-а как е настроен да работи SATA контролера, както спомена Ned_Drag, за всеки случай

3) пробвай и с нормален Windows, че знае ли човек как са бутани онези неофициалните

Новият като първи? Като първи трябва да е този, на който е операционната система.

По принцип за нормален SATA режим драйвери не са нужни. Нужни са само за RAID.

Да наистина драйвери за Сата в твоя случай не трябват понеже си с chipset i865 PE. В device managera ще имаш инсталиран intel 82801EB Ultra Ata Storage Controler - това е и драйвера за Сата. Програмите като Everest i Sandra ще рапортуват че си на 100 мб/с ама не им обръщай внимание на 150 мб/с си е. И в BIOS има една опция да пуснеш Сата диск през АТА контролера като се мапват портове, провери при теб как е (това го прави чипсета, иначе няма как да вържеш Сата диск към АТА контролера понеже интерфейсните кабели са различни).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да наистина драйвери за Сата в твоя случай не трябват понеже си с chipset i865 PE. В device managera ще имаш инсталиран intel 82801EB Ultra Ata Storage Controler - това е и драйвера за Сата. Програмите като Everest i Sandra ще рапортуват че си на 100 мб/с ама не им обръщай внимание на 150 мб/с си е. И в BIOS има една опция да пуснеш Сата диск през АТА контролера като се мапват портове, провери при теб как е (това го прави чипсета, иначе няма как да вържеш Сата диск към АТА контролера понеже интерфейсните кабели са различни).

Мерси за информацията

:wors:

А как по-точно да настроя BIOS -са - пробвах всичко

и дали да не направя ъбгрейд на BIOS за по-сигурно , как да си сваля по-нова версия на BIOS -са

А ундоуса го смених и разкачих стария хард, но няма никакъв ефект :down:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може ли един прост въпрос,закачил ли си кабелчето за SATA????Или новия ти диска е вързан само за IDE-то? А после да видиш и в BIOS-а дали си дал RAID

Ако всичко е нормално тогава е нещо с драйверите най вероятно.

Извинявам се ако задавам глупав въпрос :)

П.С Няма нужда да упгрейдваш биоса,най много да си направиш беля.Това е за най краен случай:)

Редактирано от Morfey_A (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Или новия ти диска е вързан само за IDE-то?

............

Извинявам се ако задавам глупав въпрос :)

П.С Няма нужда да упгрейдваш биоса,най много да си направиш беля.Това е за най краен случай:)

SATA дисковете не се свързват към IDE.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ned_Drag мисля че знам това;) Не си разбрал въпроса ми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Същия проблем го имам и аз, но с диск 250 GB Maxtor SATA2 16 MB.

От две седмици се чудя вече къде е проблема, системата ми забива понякога след влизането във Windows и Everest го познава като нормален АТА.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да доизясня предишния си пост

Срещал съм купени готови конфигурации за които казват( а и така пишат ) че са със SATA дискове.Но впоследствие се разбира че са им пробутали диск който не поддържа SATA.Вижда се когато се отвори кутията( ако се отвори ).Например гледах преди време една такава конфигурация на Мост компютърс,продаваше се уж със САТА диск а си беше само с ултра АТА.Шмекеруват един вид фирмите за да спечелят повече пари.А другия вариант е да е станала грешка.Та това исках да попитам,сигурни ли сте че диска ви е със САТА??

Със здраве!1 ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Искам да доизясня предишния си пост

Срещал съм купени готови конфигурации за които казват( а и така пишат ) че са със SATA дискове.Но впоследствие се разбира че са им пробутали диск който не поддържа SATA.Вижда се когато се отвори кутията( ако се отвори ).Например гледах преди време една такава конфигурация на Мост компютърс,продаваше се уж със САТА диск а си беше само с ултра АТА.Шмекеруват един вид фирмите за да спечелят повече пари.А другия вариант е да е станала грешка.Та това исках да попитам,сигурни ли сте че диска ви е със САТА??

Със здраве!1 :wors:

Мисля, че мога да правя разлика между SATA и PATA диск ;)

Просто е невъзможно да пуснеш едното като другото поради свързването им към дъното и захранването!

Друг въпрос:

Какъв DMA Mode ползват двата вида HDD?

SWDMA, MWDMA или UDMA?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уникални глупости прочетох тук

САТА дисковете си вървят като такива , без никакви настройки

Единственото което трябва , ако не се инсталира от биоса е да се сложат драйверите на диска .

Инсталацията сама си инсталира драйверите на сата контролера и дискаси върви перфектно на АТА 150 ( 65 - 70 мб/с ) в зависимост от модела и кеша му!

Самия факт че WIN XP се инсталира за около 25 мин със САТА диск , пред 40 -45 мин.със ИДЕ диск , говори много не мислите ли !

ако не бяха активни функциите му още със пускането , какще се разбрере разликата?

Все едно да твърдите че дъната със АТА133 раид контроле , трябва да се доконфигурират след инсталацията на WIN , и че на това дъно интегрирания контролер АТА 100 ,който не е на раид работи по-бързо !

Смях в залата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам чувството, че малко се изхвърляш. В момента съм ATA133 (то където 133, там и 100, де) и Windows ми не ми се инсталира видимо по-бавно от другия ми компютър, който беше със SATA.

А и скоростта на четене на CD устройството си е определяща, защото харда винаги е по-бърз и реално не е той ограничителя на скоростта. Просто скоростта на въртене на плочите в момента прави SATA равносилна с ATA и дори със SATA2.

Редактирано от Night_Raven (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@NR - това го наблюдавам всеки ден.

Сега е силен сезон в работата ми и постоянно асемблиран компютри

В петък нарочно пуснах два еднакви компа само с различен хард диск

определено сата- дикса по-бързо се инсталира , но голямата разлика дойде както и ти предположи , не от САТА-1 а от САТА2

Някой път като дойдат две еднакви машинки - ей така за спорта ги пусни едновременно - ще видиш че не те мятам !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Същия проблем го имам и аз, но с диск 250 GB Maxtor SATA2 16 MB.

От две седмици се чудя вече къде е проблема, системата ми забива понякога след влизането във Windows и Everest го познава като нормален АТА.

Няма какво да се чудиш. Тези дискове на Макстор са пролемни. Много хора се оплакват, но има случаи в които дисковете си работят нормално. Аз смеих два таква. Нито флаш помага, нито смяна на джъмпер и т.н.т. Разпознава се нормално в БИОС, минава си нормално теста в началото и оттам нататък почват всевъзможни ядове.

Аз си реших проблема със Самсунг 250GB 8МБ кеш.

Редактирано от morfei1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си взех S-ATA 2 хард, но не можах да го подкарам като такъв. В device manager дава инфо, че е scsi!!! След post репорта излиза 1 меню, което пита дали искам да си направя raid. Направих си от ниско ниво. След около час формат рестартирах, но отново не го разпозна. Влязох в страницата на хитачи и на faq прочетох указания. От диска към дъното инсталирах java sata раид. Там на help-a е казано какви са стъпките за форматиране на харда...Според вас 250 GB хард на колко трябва да падне след формат? По мои изчисления - на 244,14 GB. При мен обаче не стана така - след формата стана 232!?! Въпроса е защо? Къде се изгубиха 12 GB? Ако някой знае ще му бъда много благодарен преди да съм го запълнил да ми каже ако се наложи да го форматирам отново, но както трябва и да го разпознае като s-ata, и "изгубените" гигабайти да се върнат...Друго: харда "вие", има механичен резонанс и друго интересно-всичко записано на него е със син цвят (имам впредвид, че имената на файловете, папките са синьо оцветени), докато на другите ми ata хардове са си нормално черни-какво трябва да означава това при положение, че не съм бърникал да задам различен цвят...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.