Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

hardline

Ботнет Мрежа

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да ви попитам дали  след изтеглянето на файл от сайт за споделяне на файлове като "Мediafire" мога да стана част от Ботнет мрежа? или за тази цел трябва да се стартира .ехе файл?

И как мога да проверя дали не съм в такава мрежа? и разбрира се да се защитя. Антивирусните справят ли се с това? мерси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно възможно е от подобен сайт за споделяне да се заразиш с нещо, независимо дали е вирус, адуеър, спайуер и какво ли още не. Сама антивирусна програма не би помогнала в подобен случай, защото ботнета освен че изпълнява скрито зловреден софтуер, той започва скрито чрез мрежата да атакува и други компютри - било то в ЛАН, или пък в Интернет. Следователно е нужн и някаква защитна стена, която да проследява мрежовата активност на компютъра. Гаранция няма дори и в доверени сайтове, камо ли в подобни, където всеки може да качва каквото си иска. Ако имаш съмнения за зловреден софтуер, прочети тук, и изпълни стъпките които са посочили колегите от HJT.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори с антивирус и стена, без елемнтарна култура си загубен.

Ето един добър инструмент са сканиране и премахване:  http://free.antivirus.com/us/rubotted/index.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори с антивирус и стена, без елемнтарна култура си загубен.

Е така де, но все пак ако няма познанията и способността да се справи сам си има хора, които малко или много разбират. Всъщност форумите са за това - да си помагаме взаимно един на друг. Ако има времето и желанието съм му посочил линк към стъпките които да изпълни, за да му помогнат колегите от HJT.

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е така де, но все пак ако няма познанията и способността да се справи сам си има хора, които малко или много разбират. Всъщност форумите са за това - да си помагаме взаимно един на друг. Ако има времето и желанието съм му посочил линк към стъпките които да изпълни, за да му помогнат колегите от HJT.

Поздрави !

Разбирам, но автора не споменава за зараза, а ЗА ПРЕВЕНЦИЯ.Смятам, че не е удачно да пращаме в раздела всеки с въпроси по интернест сигурността.Момчетата и без това едвам успяват да съдействат на всички...

Нека да изпозва инструмента в горният ми пост и ако има открита зараза тогава задължително да се обърне към HJT ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбирам, но автора не споменава за зараза, а ЗА ПРЕВЕНЦИЯ.Смятам, че не е удачно да пращаме в раздела всеки с въпроси по интернест сигурността.Момчетата и без това едвам успяват да съдействат на всички...

Аз просто го упътих към правилния раздел ако има някакви съмнения. Нито съм го задължил, нито нищо. За да пита нещо подобно, то вероятно има някакво съмнение, и търси адекватен отговор. За превенция, ами няма друг начин освен да не се посещават подобни сайтове, и да се внимава къде се клика. На 90 процента поне от случаите, човек сам си зарязява машината. Вируса току-така не се самопоканва.... :)

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поздрави !

Трябва да има познанията колега иначе не бива да рови където не трябва и има опасност да си зарази компютъра. Не е нужно да е специалист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много се изхвърляте - от доведен сайт да свалиш файл, който е заразен - вероятността е малка. Дори от недоверен не е задължително да се заразиш с нещо. Който се съмнява в даден файл, да го мине през Virus Total. Иначе имате право, че културата на използване на компютъра е фундаментална за цялостната сигурност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
@simtech, Въпроса ми беше дали само от един бутон "свали" мога да се заразя? т.е. след като съм свалил архива на компютъра ми дали има възможност да съм заразен без да съм стартирал .Ехе файл ?

Понеже аз свалих един такъв архив но ми искаше парола след което веднага го изтрих. Не всички сме компетентни в тази област. Моята професия не е в компютрите затова ме извинете. Искам ако може  да пишат хора които найстина искат и могат да ми помогнат. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@simtech, Въпроса ми беше дали само от един бутон "свали" мога да се заразя? т.е. след като съм свалил архива на компютъра ми дали има възможност да съм заразен без да съм стартирал .Ехе файл ?

Понеже аз свалих един такъв архив но ми искаше парола след което веднага го изтрих. Не всички сме компетентни в тази област. Моята професия не е в компютрите затова ме извинете. Искам ако може  да пишат хора които найстина искат и могат да ми помогнат. Благодаря.

Да, възможно е, рар архивите имат възможност да стартират файл при отваряне на архива

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятността да сте се заразили само от бутона 'свали' е малка, така, че можете да сте спокоен в този случай.

Въпросът е, защо питате - какви съмнения имате - нещо странно като поведение ли се наблюдава при работа с компютъра?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно е възможно.Добрата антивирусна защита значително намалява риска от заразяване.Проблемте не се ограничават само до ботнет-а.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятността да сте се заразили само от бутона 'свали' е малка, така, че можете да сте спокоен в този случай.

Въпросът е, защо питате - какви съмнения имате - нещо странно като поведение ли се наблюдава при работа с компютъра?

Ами странно поведение не, но свалих една програма която търсих през гугъл, но после един познат ме пита от къде съм я свалил и ми каза; не тегли така от там да не станеш част от ботнет мрежа..,но аз вече я бях свалил и се шашнах затова ви питам тук.

Инъче резултата от програмата която ми даде @luckyboy е:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами странно поведение не, но свалих една програма която търсих през гугъл, но после един познат ме пита от къде съм я свалил и ми каза; не тегли така от там да не станеш част от ботнет мрежа..,но аз вече я бях свалил и се шашнах затова ви питам тук.

Инъче резултата от програмата която ми даде @luckyboy е:

Публикувано изображение

Не е открита зараза и можеш да си спокоен.Прави регулярни сканирания и си свиркай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Програми се теглят от официалните сайтове на производителя/разработчика или от доверени (проверени) сайтове, където не всеки може да качва и има контрол.

За платените програми е добър вариант да се търсят безплатни алтернативи.

Аз лично смятам, че приятелят Ви е прав, но в случая сте пропуснали да станете част от 'ботнет мрежа'.

В бъдеще внимавайте какво и откъде сваляте и си правете редовно архиви на важната информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@simtech, Въпроса ми беше дали само от един бутон "свали" мога да се заразя? т.е. след като съм свалил архива на компютъра ми дали има възможност да съм заразен без да съм стартирал .Ехе файл ? Понеже аз свалих един такъв архив но ми искаше парола след което веднага го изтрих.

Много малко вероятно, особено след като архивът е бил защитен с парола - де факто нямаш достъп до съдържанието му, докато не напишеш паролата. Обикновено не можеш да се заразиш само с цъкане на "свали", освен ако не те препрати към някой експлоит, който експлоатира слабости в браузера ти, за да се докопа до операционната ти система. Всъщност много работи са възможни, но някои от тях са просто невероятни. Приятелят ти има някакво право, но всъщност много често дори от по-доверени торент тракери е много трудно да се заразиш. Всъщност тая пропаганда с вирусите я пускат софтуерните разработчици, с цел да лъжат по-наивните потребители, за да не теглят пиратски файлове от страх да не лепнат големият лош вирус. Това не означава обаче, че всичко което хвърчи се яде. Аз имам база данни от софтуера, който ползвам и рядко тегля страничен - обикновено от официалните сайлове. п.п За втори път ме набеждават. Какво - не казвам мнения в унисон с общата параноя ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@simtech, Ами то автоматично ми се беше отворил и някакъв дрруг линк с някаква анкета за телефони. Смятай значи колко е несигурно в интернет..,вече и 1 сайт на спокойствие да не можеш да отовориш! :| @LuckyBoy, тази програма "RuBotted" няма опция за сканиране на системата но аз пусках да сканирам с - EmergencyKitScanner и нищо не откри, сега ще пусна и тази на MSE да сканира целия компютър.

Edit: Благодаря на всички които бяхте съпричастни с моите "глупости"  Бъдете живи и здрави и успех на всички.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.