Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте, искам помощ. Наскоро реших да сложа уиндоус на лаптоп с убунту, но без да искам форматирах диска и прекъснах инсталацията. При следващото включване ми излезе следното съобщение "error unknown filesystem, grub rescue". Прочетох сума ти и теми из интернет, но навсякъде пишеше нещо различно. Моля помогнете ми - искам да инсталирам уиндоус, а не знам как да го направя да boot-ва.. :( :( Извинявам се ако има подобна тема... :?

Редактирано от marilyn39 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

какъв е проблема?

И аз мога да  използвам редактора и да кажа после какъв е проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко е в ред, нормално е дава това. Трябва да си нагласиш стартирането да минава през CD, флашка или флаш.

Това се постига от BIOS/EFI менюто. Нататък вече е Windows. Бих те посъветвал да намериш някой, който да го инсталира.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз мога да  използвам редактора и да кажа после какъв е проблема.

Като си толкова грамотен и кажи как да си оправи проблема.Ние ще си мълчим докато не дадеш адекватен отговор на въпроса а не само да се заяждащ.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Настройваш от BiOS-a, системата да бутва първо от CD. Стартираш един жив диск, примерно с PMagic, стартираш редактора на дялове и правиш нова таблица на дяловете.

http://distrowatch.com/table.php?distribution=partedmagic

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако смяташ да си инсталираш само Уиндоус,както е казал колегата в горния пост настройваш си БИОС да бутва от CD/DVD първо и си инсталирваш Уиндоуса.Ако пък желаеш да ползваш и Убунту пак чрез инсталационния диск на Джама делиш си диска и инсталираш първо него после на другата партиция инсталираш Убунту. Успех!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а по какъв начин точно да го настроя да буутва, защото четох, че става с някакви кодове, пробвах, но не ми се получи... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а по какъв начин точно да го настроя да буутва, защото четох, че става с някакви кодове, пробвах, но не ми се получи...

Няма кодове :) Знаеш ли какво ти е дъното?Приципно рестартираш копютъра и със F8 или F10/F2 Tтрябва да излезне.Ако ли не по-лесния вариан е да ти го инсталира някой друг за да не разбуташ още нещо в БИОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма кодове :) Знаеш ли какво ти е дъното?Приципно рестартираш копютъра и със F8 или F10/F2 Tтрябва да излезне.Ако ли не по-лесния вариан е да ти го инсталира някой друг за да не разбуташ още нещо в БИОС.

Ако прецака биоса може да си го ресне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влизаш в настройките на BiOS. Става с натискане на определен бутон /F2, Dell, Esc/. Различен е за различните марки, но като стартираш всяка машина, това е първото нещо, което виждаш /долу, вляво/. Отиваш в стартовите опции и настройваш системата да бутва първо от CD. Над него може да е usb, но задължително HD трябва да е отдолу. След това поставяш записания бутващ диск /като образ/ с GParted и рестартираш компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако прецака биоса може да си го ресне.

При тези въпроси които задава (НЕКА НЕ СЕ СЧИТА ЗА ОБИДА А ЗА ГРАДИВНА КРИТИКА ;) ) едва ли знае къде се намира CMOS .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

абсолютно нищо не знам за лаптопа честно казано... :D знам, че преди е бил със седмица и сега пак го искат със седмица... аз съм инсталирала и друг път windows, обаче за първи път се сблъсквам с Ubuntu... и натискам F12, но веднага след като ми изпише Sony Vaio i дава error unknown filesystem grub rescue> и до там... наистина се извинявам за глупавите ми въпроси, но съм много на зор... и мерси за отговорите ви ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтрила си поне част от кореновата файлова система, а програмата за начално зареждане е останала. Поне, това мисля, че е станало. Дребен проблем, ако знаеш, какво да направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтрила си поне част от кореновата файлова система, а програмата за начално зареждане е останала. Поне, това мисля, че е станало. Дребен проблем, ако знаеш, какво да направиш.

Наистина ли мислиш че,като форматираш диск ще се "изтрие част от root" ?

Просто е форматиран на ниско ниво : тоест не е презаписала и MBR затова си седи и grub.

... Дребен проблем, ако знаеш, какво да направиш.

Мда преинсталация :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.