Премини към съдържанието
spasov2

Чувствате ли се българин?

Препоръчан отговор

Какво бихте предпочели-да работите в България за 200лв.или да работите в САЩ например за 3000$?Повечето от вас логически биха избрали щатите.Но това е едната крайност-не обичате родината си и с удоволствие бихте заминали в друга държава.А другата-вие сте такъв националист че слушате само българска музика и нищо друго,купувате само български стоки и нищо друго,вместо цветя на терасата сте наредили безброй български флагове.И в двете крайности няма нищо лошо,но според мен хем трябва да обичаме родината си,хем да сме отворени и към културата и изкуството на другите народи.Вие от кои хора сте-печени националисти,родиномразци или по средата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудя се но и аз незнам дали се чувстввам българин ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Българин съм се родил и такъв ще съм до края на живота си и няма нищо лошо, напротив, да работя "в САЩ например за 3000$".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чувствам се българин и след тези мачове на Левски в Европа съм и горд, че съм съгражданин на такъв велик народ!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми мисля,че подписа ми говори доста красноречиво дали ще остана или не :speak:

Даже вече и потребителското ми име и аватарът :)

:bye:

Редактирано от Българче (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На въпроса “Дъра, бъра, бъра дъра”, мога да кажа, че предпочитам с каквото мога да помогна за да стане така че да си работя в РБ, това което смятам че мога да правя най-добре за 3000лв. месечно. Нека всеки сам прецени какви са хората които мислят като мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз горда че съм българка и винаги се радвам когато се прибирам след като съм била далеч...дори и само за 1-2 седмици..Повечето ми хубави моменти ги свързвам с България и не мисля че на друго място мога да съм толкова щастлива колкото съм тук! :speak::)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горда съм, че съм българка и се надявам да има още много такива като мен.

Но за да не се стига до избора 'чужбина' държавата (в лицето на управляващите най-вече) трябва най-накра да вземе мерки и да спре 'изтичането' на умовете на България навън. Защото когато някой оцени уменията и знанията ми на цена, достойна да живея, а не да съществувам (защото с 200 лв. в България не живеем, а съществуваме), естествено, че ще предпочета адекватното заплащане пред заплахата от съществуване под непрекъснат стрес дали утре ще имам пари за елементарни неща (като например пари за хляб, мляко за детето или как ще си платя тока). Лошото е, че не всичко зависи от нас. Колкото и голям капацитет да си в една област, ако не успееш да се реализираш и пласираш на пазара на работната ръка в собствената си държава, тогава ти остава единствено вариантът за работа навън, в чужбина... :down:

Но ако първосигнално някой предпочете варианта $ 3000 в САЩ вместо 200лв. в България, ще остане дълбоко разочарован. :angry: Защото погледнато през нашия стандарт на живот тези $ 3000 са доста пари, но ако ги получаваш тук; за Щатите това е под средния миниум...

Така че в крайна сметка може да се предпочете средния вариант - на гурбет в чужбина, но след известно време да се върнеш обратно в родината си с припечеленото и да се надяваш, че политиците най-накрая да са осъзнали, че за да просперира една държава трябва да се погрижиш за хората и... laugh.gif

А относно културата и изкуството на другите народи - защо трябва да се ограничаваме само до българското и единствено до него?!! Както ние имаме много стойностни неща в различните области на културата и изкуството, така и другите народи могат да обогатят човек със своите постижения в тези области. Не трябва човек да се затваря в изкуствена черупка и да отрича хубавите и стойностни неща, само защото не са български... "Попивайки" от достиженията на другите само можем да спечелим, обогатявайки се душевно и емоционално, а защо не и материално... cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

spasov2, сравненията ти не са правилни. Не всеки в България взима 200 лв. и не всеки в САЩ зима $3000. А и само парите ли са важни? Не че не са, но не мисля, че са най-важното.

Аз лично преди 2 години имах възможност да напусна България, като отида да уча в споменатите от тебе Щати или в Германия, но си останах тук. Що? - Щото така реших, мисля че мога да се реализирам и тук, а друго си е вкъщи... в България. Пусто съм и патриотче :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Очевидно съм от "печените националисти".....Не съм обаче фен на "Атака" или някакви подобни лумпенизирани клики,а съм си Българин! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм 100% Българин и за нищо на света не бих отишал в друга страна БЪЛГАРИЯ е ВЕЛИКА страна с чудесна история а и мразя САЩ много са ми тъпи и скучни хората там и това мнение не е само мое

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Лошото е, че не всичко зависи от нас. Колкото и голям капацитет да си в една област, ако не успееш да се реализираш и пласираш на пазара на работната ръка в собствената си държава, тогава ти остава единствено вариантът за работа навън, в чужбина... :)

Напълно вярно. То това си се знае и е ясно на всеки. Точно затова на повечето българи не им се стои тук и гледат да се 'спасяват' в чужбина. Лошо е това и трудно може да се подобри, като гледам - зор работа.

По въпроса - да, чувствам се българка и това няма да се промени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз се чувствам абсолютен българин. Никога не бих приел работа в чужбина за 200 евро, ако тук ще взимам 3000 евро. А някой да смее да ме обвини че не съм патриот, а !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено,че се чувствам българка!Може да се говори че България е най-мръсната,най-занемарената държава,но аз много си обичам родината! :)

Редактирано от dundi_d (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм щастлива от факта че съм българка и дори да отида в друга държава на екскурзия например няма да се притеснявам да кажа че идвам от България!!!А ако те не знаят каде се намира и не са чували за нас могат да са сигурни, че само те губят,защото никога няма да видят страхотните забележителности и невероятната природа на България!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз съм щастлива от факта че съм българка и дори да отида в друга държава на екскурзия например няма да се притеснявам да кажа че идвам от България!!!А ако те не знаят каде се намира и не са чували за нас могат да са сигурни, че само те губят,защото никога няма да видят страхотните забележителности и невероятната природа на България!!!!

Доста трогателно!Права си!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mммм :whist::):) Браво! Мисля,че си доста права за това колко много пропускат евопейците и другите народи ;)! Пък и мисля,че родината си ни е много по красива от други страни(от към природа) ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чувствам се българка на 100 % и се гордея с това. България е малка но необятна ,единственна, неповторима и незаменима.

С красивата природа , историческите забележителности , етноса , богатата култура,чисто българските празници и обичаи. Гордея се с всичко онова ,което България е дала на света - Кирил и Методии и азбуката на славянските народи , Джон Атанасов и компютрите пред които седим всяка вечер , Ваня Балканска и песента й изпратена в космоса - единствената .

Жалкото е , че вече е на 46-то , последно място по доходи на населението в Европа и точно това провокира българина да поглежда към Америка и да търси по-добър живот. Но аз вярвам , че това няма да продължи още дълго и много от заминалите ще се завърнат и ще намерят тук своето призвание- в България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко ми е сънено за толкова дълбокомислени постове, но пък защо да не се пробвам.

Страхотна природа...да, без съмнение.

Смятам да се сложа в тези по-средата, клонящи към родиномразие. Още от малка не съм възпитавана в този дух и сами са ме оставили да реша какво отношение искам да имам. Първоначално ми беше безразлично, после дойде периода, в който си пуснах нет у дома и влизах в чуждестранни чатове - е половината хора си мислеха, че България е някъде из Африка, а другите за сефте чуваха...после започнах да казвам, че съм от Източна Европа и тогава отнесох яките ебавки. sad.gif

Страхотна природа...да, без съмнение.

И накрая дойде времето когато влязох студентка и готвенето за изпитите по политология, социология и народопсихология ме отчая тотално от характера ни, начина по който водим политиката на страната си, трудови навици и дисциплина и психологията на междуличностните ни отношения дори...Най-сетне разбрах много и с това България ме загуби. :bye:

Брат ми в момента живее в центъра на Брюксел с бъдещата си съпруга и това, което ми говори ме амбицира с всеки ден да се махна оттук. Не само заплатите...не само чистотата, но и най-простичките неща от типа съвсем спокойно да си оставиш раницата на пейката в парка и да идеш да потичаш из алеите, защото там няма да им мине мисълта да ти я задигнат. :clap:

Ние сме мързелива, завистлива, аграрна южна държава с адски плодородна природа, но никаква идея какво да правим с нея. Ние сме страна с три национални катастрофи и нито едно постижение.

Ние сме нация от лоши дипломати, политици, които мислят само за настоящето, но не и за бъдещето, интелигенция, допълнена от самоуки самозванци и силно колективистичен нрав, обуславящ факта, че не можем да мръднем без мама и тати.

Но имаме наистина страхотна природа...beach2.gif

Ние сме страна, която след Освобождението прави буржоазна революция без буржоазия. След 1944 прави пролетарска революция без пролетариат. След 1989 прави пазарна икономика без средна класа....!! :yanim:

Редактирано от SKY (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ние сме мързелива, завистлива, аграрна южна държава с адски плодородна природа, но никаква идея какво да правим с нея. Ние сме страна с три национални катастрофи и нито едно постижение.

Ние сме нация от лоши дипломати, политици, които мислят само за настоящето, но не и за бъдещето, интелигенция, допълнена от самоуки самозванци и силно колективистичен нрав, обуславящ факта, че не можем да мръднем без мама и тати.

Ето по тези причини все по-малко се чувствам българин. Все си мислех, че да си българин е едно от най-хубавите неща на света. Да си добре възпитан, да си учтив, трудолюбив, зареден с положителни емоции висш организъм - горд от великата история на държавата си и от прекрасната природа на страната си. Е, не било това. Всеки божи ден се убеждавам точно за половин час пътуване с колата от къщи до работа. Ами аз лично вече незнам какво изобщо означава да си българин...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък се гордея, че съм българин, защото никой друг не е успял да продаде собствената си държава защото не му е стискало да я управлява и е било по-лесно да е слуга. Гордея се, че българите са възприели безропотно варварската турска култура, но отказват да поемат поне малко от западния манталитет. Гордея се, че максимата за тримата българи и четата още важи. Гордея се, че хората продължават да си изхвърлят боклука през прозореца. Гордея се, че в хляба намират мишки и хлебарки. Гордея се, че за 1300+ не сме отгледали и грам национално чувство и сме просто групо хора, говорещи един език. Гордея се, че никой не слага българско знаме на прозореца на 3-ти март, но когато преди няколко години раздаваха безплатно знамена стана побой, защото всички се стекоха да грабят по няколко. Гордея се, когато гумите на колата ми газят в кръв по улиците и веднага щом хората се промъкнат между смачканите коли настъпват пак газта, изнервени, че е трябвало да чакат "тъпите куки". Гордея се, че Левски е бил продаден евтино. Гордея се, че умеем да завиждаме на другите, но не и да постигнем техния жизнен стандарт.

Ама наистина съм горд, че имаме хубава природа, така че бих предпочел да взимам в България по 200 лева и да си купувам с тях трева от полицаите и с останалото да плащам здравни осигуровки за несъществуващо здравно осигуряване с доктори убийци, отколкото да работя за 2000-3000 евро в друга държава, където не е нужно да си опипвам постоянно джобовете в градския транспорт. Който не ти затваря вратите под носа, 'щото шофьора днеска не е на кеф.

Определно няма друга държава с толкова красива природа.

Особено горд се чувствам от факта, че всяка война, в която е участвала в България от началото на "османското присъствие на Балканския полуостров"(!!!!!!!!!) е било винаги продиктувана от лични интереси и е загубена позорно без загуба на бойното поле. Гордея се, че Стамболов е заклан от българи, защото поставя интересите на България над чуждите. Гордея се, че не семейството е градивна единица на нашето общество, а всяко семейство е общество, извън което няма нищо. Гордея се, че родителите не позволяват на децата си да станат хора, да не би случайно да се отдалечат мъничко от тях.

След като уточнихме въпроса с природата нека добавя, че в съвременното българско общество национализма се подклажда от призиви тип "цените се вдигат, да се вдигнем и ние", както и "циганите вън, българия за българите", без дефиниция на българите. Те събуждат войнствен дух у гладни пенсионери и млади мочета и момичета с бръснати глави, както и в безработни, бедни и алкохолизирани мъже и жени, без мотивация да постигнат нещо с живота си.

Джон Наш получава Нобелова награда за икономическата си теория, според която не е лошо от време на време да работиш за колектива, защото това е по-добро и за теб. У нас икономиката е на принципа 2+2=79 (25 за мен, 50 за шефа и 4 в касата), старателно разработен, докато градихме социализма с дълбокомислени лозунги и любов към Партията и топли мисли за Белене. Попихме всичко, освен лозунгите за труда и всеки, който има идея, как се е работило в соц-предприятията знае всичко, което може да се каже за народопсихологията ни. Само неизбежно предстоящия сблъсък със злите капиталисти ни надъхваше да свършим нещо.

Изобщо, кой наркоман е измислил това с Османското присъствие?????? А и след като толкова си обичаме природата, защо по пътечките из Витоша ми казват "Hi" и "Good day", вместо "мараба"? И кой точно тук слуша Ваня Балканска? И колко точно истински българи слушат 50 Cent.

Рафаело Сабатини е написал в една книга, която едва ли сте чели, че масите могат само да вилнеят. Е вилнейте деца и може би някой ден ще замените висшата класа с друга висша класа. А вие ще останете тук, пишещи, колко ни е хубава природата.

Редактирано от SpeedK (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Където и да се намираш си оставаш българин в душата!!

Макар да не живея в България си я любя, тача и милея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами мен хич не ме кефи България,шото е супер зле ако мога веднга ше си дам газ на нямаде.До сега не съм живял изван Б-я и немога да дам конкретно мнения как е в чужбина,но само да ми се отдаде възможност и дим да ме няма. Б-я........

Неса най-важни кинтите няма ништо,че примерно в САЩ зимат мн голями заплати и там има мизерия и тука можеш да зимаш добри пари просто хората и начина им на живот са по-различни.

Редактирано от Air_Alex (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обичам родината си и бих казал с гордост, че съм българин...

Редактирано от Милошев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.