Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! За да не отварям нова тема. Интересува ме, има ли смисъл да взимам e-reader, ако ще пиратя книги, тоест повечето ще са от нета, но не от читанка, a pdf книти и т.н. Не е изключено и да купувам, но процентното съотношение ще е 80:20 в полза на книги от нета. При това положение, заслужава ли си някой от Kindle вариантите, Pocketbook, Nook? Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! За да не отварям нова тема. Интересува ме, има ли смисъл да взимам e-reader, ако ще пиратя книги, тоест повечето ще са от нета, но не от читанка, a pdf книти и т.н. Не е изключено и да купувам, но процентното съотношение ще е 80:20 в полза на книги от нета. При това положение, заслужава ли си някой от Kindle вариантите, Pocketbook, Nook? Благодаря!

Kindle 6" WiFi е добър. Но ако имаш таблет си помисли отново

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не притежавам таблет, пък и да се чете на LCD не е много добре, аз по тази логика на компа ще си ги чета, не че не съм чел, но е изморяващо. Иначе какво ще кажете за съдържанието, дали има смисъл да се взима такава джаджа, ако в по-голямата част ще се пиратят книги?

Kindle 6" WiFi е добър. Но ако имаш таблет си помисли отново

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не притежавам таблет, пък и да се чете на LCD не е много добре, аз по тази логика на компа ще си ги чета, не че не съм чел, но е изморяващо. Иначе какво ще кажете за съдържанието, дали има смисъл да се взима такава джаджа, ако в по-голямата част ще се пиратят книги?

Честно казано не виждам връзката между източника на книги и устройството за четене. Силата на киндъл е в това че е лек, батерията държи дълго, събира доста книги. Сравнявай го с таблет или други устройства за четене, не намесвай какво и как ще четеш :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има много голям смисъл да се взема такова устройство,ако обича да чете човек.Според мен обикновени таблети и четци със стандартен LCD дисплей не са удачни.Аз имам Kindle Paperwhite-батерията издържа доста,дисплея не уморява очите,има Wi-Fi- може човек да си провери пощата или да потърси нещо в нета.Не подържа флаш-не може да гледаш клипчета и анимации.Не може да инсталираш програми да гледаш филми и тн..Но това е четец на книги не таблет.Като сериозен недостатък е работата с пдф файлове.Не може да се регулира вид и големина на шрифта.Обикновено трябва да зумнеш за да можеш да четеш нормално(някой път е даже невъзможно да зумнеш),но тогава трябва да скролваш на ляво и на дясно за да прочетеш целите редове.Просто,ако ще се чете само и основно пдф файлове,не го препоръчвам.Конвертирането от пдф-> "нещо друго"  и да се получи добре,ако има графики,таблици е все едно си спечелил от тотото.Може да разгледаш и други е-инк четци там може да е по-добре положението с пдф.

Редактирано от nobodyshadow (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря!

Честно казано не виждам връзката между източника на книги и устройството за четене. Силата на киндъл е в това че е лек, батерията държи дълго, събира доста книги. Сравнявай го с таблет или други устройства за четене, не намесвай какво и как ще четеш :)

Ако ще взимам такъв четец, май ще бъде PockedBook 613 - поддържа много повече формати.

Има много голям смисъл да се взема такова устройство,ако обича да чете човек.Според мен обикновени таблети и четци със стандартен LCD дисплей не са удачни.Аз имам Kindle Paperwhite-батерията издържа доста,дисплея не уморява очите,има Wi-Fi- може човек да си провери пощата или да потърси нещо в нета.Не подържа флаш-не може да гледаш клипчета и анимации.Не може да инсталираш програми да гледаш филми и тн..Но това е четец на книги не таблет.Като сериозен недостатък е работата с пдф файлове.Не може да се регулира вид и големина на шрифта.Обикновено трябва да зумнеш за да можеш да четеш нормално(някой път е даже невъзможно да зумнеш),но тогава трябва да скролваш на ляво и на дясно за да прочетеш целите редове.Просто,ако ще се чете само и основно пдф файлове,не го препоръчвам.Конвертирането от пдф-> "нещо друго"  и да се получи добре,ако има графики,таблици е все едно си спечелил от тотото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо, аз също не виждам връзка с това от къде ще са книгите... Второ, PDF е подходящ формат примерно за списания, графики и т.н., но не и за електронни книги. Екраните на електронните четци са черно-бели (с отенъци на сивото), тоест не са подходящи за цветни илюстрации. Има и цветни електронни четци, които за съжаление са много скъпи. Ползвам Nook и съм много доволен, особено след като го рутнах, което на практика превръща четеца в таблет с eink екран и Андроид 2.1... От тази гледна точка четеца отваря всякакви формати, като за целта можеш да ползваш приложенията за Андроид, например Cool Reader, ezPDF Reader, офис приложения и т.н. Тоест, не си вързан за софтуера на таблета, който за мен лично е неудобен и със силно ограничени възможности. Тук вече дали ще е Киндъл или Нук, не виждам особена разлика, и двата използват едни и същи екрани. Моите лични предпочитания са за Nook. Четеца си има и Wi-Fi и слот за карта, докато при Киндъл не съм сигурен имаше ли слот за карта памет.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някакъв коментар за PockedBook 613? Дали може да се руутва и той?

Като формати е много по-добре спрямо Kindle.

Връзката е дали има смисъл да се взима такова устройство, ако в по-голямата част не се купуват книгите, тоест дали се намират в нета платените заглавия...

Първо, аз също не виждам връзка с това от къде ще са книгите... Второ, PDF е подходящ формат примерно за списания, графики и т.н., но не и за електронни книги. Екраните на електронните четци са черно-бели (с отенъци на сивото), тоест не са подходящи за цветни илюстрации. Има и цветни електронни четци, които за съжаление са много скъпи. Ползвам Nook и съм много доволен, особено след като го рутнах, което на практика превръща четеца в таблет с eink екран и Андроид 2.1... От тази гледна точка четеца отваря всякакви формати, като за целта можеш да ползваш приложенията за Андроид, например Cool Reader, ezPDF Reader, офис приложения и т.н. Тоест, не си вързан за софтуера на таблета, който за мен лично е неудобен и със силно ограничени възможности. Тук вече дали ще е Киндъл или Нук, не виждам особена разлика, и двата използват едни и същи екрани. Моите лични предпочитания са за Nook. Четеца си има и Wi-Fi и слот за карта, докато при Киндъл не съм сигурен имаше ли слот за карта памет.

Редактирано от Viiipeer (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Vilipeer-чо аз не рабирам от такива джаджи и не ме интересуват,но точно преди да излезна на почивка купих на мойта ето това,че ме изяде да има какво да чете (тя чете книги,за разлика от мен) http://www.technopolis.bg/b2c/details/527671/P11010601/Elektronna-kniga-PRESTIGIO-PER5274B -туй за протокола де-иначе идея си нямам добро ли е ,или не :D -просто отбих номера,че отдавна искаше ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^ Това горното е доста далеч от моите разбирания за електронна книга... Не е и пълноценен таблет, та честно казано, не виждам смисъл в подобно устройство.

Малко ме е яд, че тръгнах да ти отговарям по-рано днес, и взех че без да искам си затрих поста... Както и да е... За PockedBook не съм запознат, но за Nook знаех, че може да се рутне, защото е с Android 2.1... На практика, ако и друг четец има Android, то той най-вероятно може да се рутне, да му се сложи лаунчър и да се ползва пълноценно...

Колкото до това, дали могат да се купуват книги, разбира се че могат, при това избора от заглавия е доста богат, макар и да не може да става дума за сравнение м/у Читанка и електронните книжарници. Аз лично обаче смятам, че тези хора (издателите на електронни и печатни произведения като Труд) са едни нагли крадци, които освен че ограбват чужд труд, предлагат на доста високи цени електронните книги. Сигурно 90% от книгите в каталога им са издавани преди "90-а година и в последствие най-нагло е ограбено това наследство от "Тоталитарната държава"... Пример - "Библиотека за ученика"... Това е очебийно и за него първо се сетих, а примерите са доста. Един вид, "крадеца вика - дръжте крадеца". Освен това, за мен цените на тези книги са на непонятно за мен висока цена... Нямаш почти никакви разходи за разпространение, нямаш брак, нямаш разходи за склад, хартия и печат... Не може едно към едно взета от издание от преди "90-а година да струва 7 лева, ако и да приемем, че плащат нещичко на преводача. Освен това не съм убеден, че закупувайки такава книга имаш възможност свободно да я четеш на повече от едно устройство или да правиш резервни копия на книгата, но не съм запознат, може и да бъркам...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също купих Nook Simple Touch WiFi от английските промоции за £29 и с доставката до България ми излезе 80лв. Рутнах го, сложих ми CR3 и чета яко. На LCD дисплей на таблет е ужасно и след час очите ми са уморени, а на nook-a мога да чета цял ден без проблеми. Все пак e-ink дисплея си е като хартия, но с предимството да си регулираш големината на шрифта и да ползваш други Android екстри. Един глас за Nook от мен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също купих Nook Simple Touch WiFi от английските промоции за £29 и с доставката до България ми излезе 80лв. Рутнах го, сложих ми CR3 и чета яко. На LCD дисплей на таблет е ужасно и след час очите ми са уморени, а на nook-a мога да чета цял ден без проблеми. Все пак e-ink дисплея си е като хартия, но с предимството да си регулираш големината на шрифта и да ползваш други Android екстри. Един глас за Nook от мен.

Евтино си го купил... Аз моя, от българските търгаши, ама все пак преди около година и половина, го взех за около 300 лева...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някакъв коментар за PockedBook 613? Дали може да се руутва и той?

Като формати е много по-добре спрямо Kindle.

Връзката е дали има смисъл да се взима такова устройство, ако в по-голямата част не се купуват книгите, тоест дали се намират в нета платените заглавия...

PocketBook 613 , НЕ се руутва , щото не е с андроид а с Линукс . За основна програма за четене използува модифицирана версия на FBReader , но при желание може се сложи и програмата coolreader - има отлично работеща версия за устройството , както и да се избира при отваряне на книга с коя програма да. се отвори .

Лично аз имам ПокетБоок 622 - с тъч екран и съм доволен , за 613 как работи не мога да кажа .Относно залужава ли си заради книгите от нета - да , НО зависи и какво искаш да четеш . В смисъл ако четеш само на български  - алтернативата е читанка и пиратстването по торенттракерите . Не знам да има сносен български магазин за е-книги . Ако четеш и на други езици - тогава избор голям .

п.с. ако някой знае качествен електронен магазин за е-книги на български език , моля да подскаже , че ако се продължава така ,туко виж съм забравил родния си език ....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами какво повече от Читанка ти трябва?... То там има всичко или почти всичко излизало някога на български. По торентите понякога се появяват книжки, които все още ги няма в Читанка, заради правилото да се публикуват 3 или 6 месеца (не помня) след излизането на книгата на пазара.

п.п. Аз лично имах една от най-големите библиотеки в България преди години, но заради местене и някои други неща, библиотеката ми намаля значително... За сметка на електронната, от където попълних каквото ми трябваше. И въпреки че имам четец, доста често ползвам и телефона за четене. Да, не е толкова удобно и усещането е друго, но пък позволява да се четат книги без да се ползва допълнителна светлина, пък и с регулиране на подсветката и текстурата на фона, ефекта е доста добър. Ползвам CoolReader, въпреки че за Android е добър и Moon Reader+ (платената версия), заради възможността да синхронизираш прогреса на четене на различни устройства през DropBox и Google Drive.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвал съм модели на Pocketbook, както и Kindle 4. За мен и двата са добри, но Pocketbook има доста повече функции. От друга страна Kindle е по-прост и подходящ за по-непретенциозни хора 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено ще чета на Английски, може и на Български от време на време.

PocketBook 613 , НЕ се руутва , щото не е с андроид а с Линукс . За основна програма за четене използува модифицирана версия на FBReader , но при желание може се сложи и програмата coolreader - има отлично работеща версия за устройството , както и да се избира при отваряне на книга с коя програма да. се отвори .

Лично аз имам ПокетБоок 622 - с тъч екран и съм доволен , за 613 как работи не мога да кажа .Относно залужава ли си заради книгите от нета - да , НО зависи и какво искаш да четеш . В смисъл ако четеш само на български  - алтернативата е читанка и пиратстването по торенттракерите . Не знам да има сносен български магазин за е-книги . Ако четеш и на други езици - тогава избор голям .

п.с. ако някой знае качествен електронен магазин за е-книги на български език , моля да подскаже , че ако се продължава така ,туко виж съм забравил родния си език ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес го поръчах за 115лв. от Ebay, което си е пак оферта, при положение че се предлага у нас на цени от 250лв...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей! Можеш ли да ми кажеш - днес получих Nook-a и го руутнах и т.н, но му сложих 2GB карта, но чрез метода за руутване, се изисква NookManager-a да се инсталне на картата посредством програмата Win32 Disk Imager, но забелязах че сега от цели 2GB, картата се разпознава от устройството, а и през карт рийдъра на само 68MB... Въпросът ми е има ли оправяне и ако сложа нова карта, като копирам вече инсталираните неща от предната и ги пейстна на новата - руута и всички приложения ще се запазят ли или трябва всичко наново да правя?

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да затворя темата - трябва ли да се изключва е-ink reader-a, в случая Nook SImple Touch, или може веднъж включен да не се изключва, дори да не се използва? Питам, защото ако ще трябва след всяко четене да го изключвам и включвам наново при следващо четене - ще е доста странно. Пък и нали уж не хаби енергия, ако не се използва?

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да затворя темата - трябва ли да се изключва е-ink reader-a, в случая Nook SImple Touch, или може веднъж включен да не се изключва, дори да не се използва? Питам, защото ако ще трябва след всяко четене да го изключвам и включвам наново при следващо четене - ще е доста странно. Пък и нали уж не хаби енергия, ако не се използва?   Благодаря!

Аз имам Nook и не го спирам никога.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Wi-Fi-то е ясно.;-) Значи не е проблем да не изключвам устройството. Руутнах Nook-a , инсталирах му CR, FB2 Reader, и нека четенето да започе....сега!;-)

С това смятам да затворя темата, ако му е полезна на някой друг ще се радвам.

Благодаря на всички включили се в нея!

Но спирай WiFi когато не го ползваш...

Редактирано от Viiipeer (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен.

Доста търсих и се информирах от познати какъв e-reader да си взема. За мен четеното на рийдър е от голямо облекчение за очите ми, за разлика от ЛЕД екрани, таблет и телефон.

Та така-  от няколко седмици имам NOOK Simple touch, взех го за повече от символична цена(100лв.нов), моделът е без подсветка.  Супер доволна съм. Вечер чета на лампа и ми е приятно, все едно е книга. Най-готиното е, че не давам пари за книги вече. 

Форматите, които ми чете са ePub и PDF - демек най-разпоространените. Но ако очаквате таблет - това не е таблет. Казват, че е по-добър от Kindle - няма как да го сравня, но го препоръчвам на 100%! :handshake:

Аз имам Nook и не го спирам никога.

От няколко седмици и аз не го спирам. В опътването пише, че може да не се спира, така че не е проблем.

Хайде приятно четене и от мен :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.