Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Газови бутилки са избухнали в китайския ресторант срещу Руската църква на бул. "Цар Освободител" и ул. "Раковски" в София.

Вследствие на експлозията се е срутила стената на кухнята и е паднала в друго помещение в ресторанта, където е имало още газови бутилки и това е утежнило ситуацията.
Информациите за броя на пострадалите се разминават.

Според шефа на Бърза помощ, цитиран от БНТ, са пострадали 10 души от различни националности.

Според Дарик пострадалите са общо деветима души. Те са откарани в болнични заведения.

В "Пирогов" са докарани един мъж и три жени.

Състоянието на мъжът е тежко, той е в шокова зала с опасност за живота, съобщи пресаташето на болничното заведение. Жените са със съмнения за травми и контузии в областта на крайниците. На всички се правят изследвания в момента.

Четирима от пострадалите са откарани в ИСУЛ. Всички те са служители на ресторанта и не са българи. Трима от тях са с повърхностни наранявания и ще бъдат изписани. Четвъртият пациент - жена със съмнения за гръдна травма, ще бъде хоспитализирана.

Други двама ранени са откарани във ВМА.
До момента няма информация за загинали хора.

Цялата фасада на сградата, дограмата и прозорците са разбити, предаде репортер на Vesti.bg. Има пострадали автомобили.

По-сериозни за щетите в задната част на сградата - откъм ул. "Аксаков", където се намира кухнята на ресторанта. Оттам се издига дим.

По информация на БНТ щетите по сградата са много сериозни и е възможно да има още ранени.

Взривът е бил чут в района на Народния театър, както и на Парламента. Свидетели разказват, че се е чула изключително силна експлозия.

Районът е отцепен от полицията, движението по ул. "Раковски" е спряно.
На мястото има линейки и пожарни коли.

На мястото пристигна и кметът на столицата Йорданка Фандъкова, а малко след нея и вътрешният министър Цветлин Йовчев.

В района има засилено полицейско присъствие, тъй като по булеварда по това време традиционно минава всекидневния протест срещу правителството. Голяма част от полицаите, охраняващи протеста, в момента са пред заведението.

vesti.bg

Дано няма жертви Господи

:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глсдах ,го. Сградата е поддала и имало още 14 бутилки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глсдах ,го. Сградата е поддала и имало още 14 бутилки.

От сградата са изнесени и обезопасени още 14 газови бутилки, съобщиха от МВР

Няма опасност за населението, не се налага евакуация.

Районът ще бъде отцепен до приключване на огледите на място.

Предстои да се изясни колко бутилки са гръмнали в заведението.

http://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti/gazovi-butilki-grymnaha-v-stolichno-zavedenie-5991720

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така става като готвят на газ. Ако готвеха на ток нямаше да рискуват с всяко пускане на котлона или сменяне на бутилка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така става като готвят на газ. Ако готвеха на ток нямаше да рискуват с всяко пускане на котлона или сменяне на бутилка.

На ток нямаше да е мн по-различно от сега!Той не е по-безопасен от газта по ред причини .;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На ток нямаше да е мн по-различно от сега!Той не е по-безопасен от газта по ред причини . ;)

Тока не събаря стени и не праща в болница 10-11 човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето ресторанти готвят на газ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как човек да не ти тегли една майна за глупостите, които изсипваш във всяка тема. Газ-та е екологична, използвана в повечето сфери на бита, а и нещо забравяш - газовият котлон загрява веднага, развива по-висока температура по-бързо и от там се готви по-бързо и качествено на нея. Иначе при неправилна употреба и боравене е много опасна. Леко са се разминали. На изток - Русия и Украйна, където се използва газ-та навсякъде и практически повечето населени места са газифицирани, поради небрежност е имало инциденти, при които са се сривали цели входове на блокове и цели блокове. Но то и АЕЦ са опасни, а не виждам да си ревнал, че цената на тока ти е ниска и искаш по-скъп ток.

По-безопасен е!

При условие на небрежност и идиотизъм е не по-малко опасен от газта. Примерно някой пишман техник, който прави ремонти в ресторанта ти да реши да ти отреже нулата за малко или я е вързал калпаво и хлабаво. Както са ти занулени уредите, ако няма трипроводна инсталация - така фаза избива на корпуса на уредите. Защо ли? Защото фазовият проводник е цял до контакта, а в контакта нула и земя са свързани в една точка с мостче при TN-C. Връзка със земята обаче няма вече и като пипнеш метален корпус на уред, като повечето уреди метални задължително са със защитно заземяване на корпуса - затваряш веригата към Земя и се молиш предпазителят да изгори, преди ти да умреш опърлен и гърчейки се в неистови мъки. Ето колко е безопасен токът. Газта поне й слагат добавки, за да мирише и за да я усетиш. Токът те удря без да си имаш и най-малка идея какво става. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес писах в темата за газовите уредби за коли и гледай каква съм врачка.

Дано хората да се оправят и да оздравеят бързо че това изгореното така боли, чувал съм че чак ги държат в изкуствена кома подобни по сериозни случаи че болките са непоносими.

И аз съм на газ в къщи ама бутилката е на 20 метра от къщата в собствена къщичка с помпата на басейна. Там и да гърми финансовите загуби ще ги преодолея някак си.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Бързо загряват и индукционните котлони, пък и "керамичните" имат доста сносни като скорост модели.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

затваряш веригата към Земя и се молиш предпазителят да изгори, преди ти да умреш опърлен и гърчейки се в неистови мъки. Ето колко е безопасен токът. Газта поне й слагат добавки, за да мирише и за да я усетиш. Токът те удря без да си имаш и най-малка идея какво става.

Ти имаш ли идея колко ампера трябва да минат през тялото ти за да падне предпазителя. Че ти на 100мили ампера и сърцето ти е издало багажа а предпазителя има да го чакаш да падне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бързо загряват и индукционните котлони, пък и "керамичните" имат доста сносни като скорост модели.

Бла-бла. Индукционните си имат особени изисквания за работа - не можеш да им бутнеш каквато и да е съдинка.

Ти имаш ли идея колко ампера трябва да минат през тялото ти за да падне предпазителя. Че ти на 100мили ампера и сърцето ти е издало багажа а предпазителя има да го чакаш да падне.

Именно. Но ти нали си наясно, че от къде точно и как ще премине токът зависи от много фактори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Неговата верига е към "Земя", не към "земята". Летящата чиния ще зарежда :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Газта поне й слагат добавки, за да мирише и за да я усетиш.

Благодаря,че ми каза...Изобщо не знаех... C2H5SH...

Вземи спри с глупостите,ама такова,ама онакова... Време е да започнеш да правиш разлика между "безопасен" и "по-безопасен".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно. Но ти нали си наясно, че от къде точно и как ще премине токът зависи от много фактори.

Виж какво, да не дава Господ калпав електротехник да е минал през къщата ти или да ти е ремонтирал електроуредите. А от къде ще мине тока е божа работа. Достатъчно е едни 100 мили А да минат през сърцето ти.  Най добрия случай е да затвориш верига през два съседни пръста на едната ръка ама тръгне ли да затваряш верига ръка крак вече си в божи ръце.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря,че ми каза...Изобщо не знаех... C2H5SH...

Виждам, че можеш да цитираш Wiki-то, но това не те прави въобще умен, а просто папагал.

Неговата верига е към "Земя", не към "земята". Летящата чиния ще зарежда

На английски терминът няма членуване - Earth или Ground и прочие - в зависимост от контекста. В българският език отново обикновено в сферата на техниката не се членува - подразбира се, че има една Земя и тя е тази на която си стъпил. Когато почнем да живеем на други планети, тогава ще се доуточняваме дали "земя" е "Земята".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как човек да не ти тегли една майна за глупостите, които изсипваш във всяка тема. Газ-та е екологична, използвана в повечето сфери на бита, а и нещо забравяш - газовият котлон загрява веднага, развива по-висока температура по-бързо и от там се готви по-бързо и.... При условие на небрежност и идиотизъм е не по-малко опасен от газта. Примерно някой пишман техник, който прави ремонти в ресторанта ти да реши да ти отреже нулата за малко или я е вързал калпаво и хлабаво. Както са ти занулени уредите, ако няма трипроводна инсталация - така фаза избива.......

Не знам защо се заяждаш така, но аз ако взема да го правя ще стане доста грубо и неприятно за четене. И не си ти този, който определя дали пиша глупости в всяка тема или не. Както аз спазвам добрия тон така очаквам другите да го спазват.

И за електричеството не ми трябват уроци колко е безопасно и колко не е. Учил съм го 4 години и знам рисковете. Все пак е по-безопасно от газта. Веднъж на милион се случва да гръмне бутилка и гледаш какво става. Токове има навсякъде и често стават къси съединения поради много причини, но при изправни уреди и инсталация не би трябвало да има пострадали. Най-много някой малък пожар при повреда на нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам защо се заяждаш така, но аз ако взема да го правя ще стане доста грубо и неприятно за четене. И не си ти този, който определя дали пиша глупости в всяка тема или не. Както аз спазвам добрия тон така очаквам другите да го спазват.

И за електричеството не ми трябват уроци колко е безопасно и колко не е. Учил съм го 4 години и знам рисковете. Все пак е по-безопасно от газта. Веднъж на милион се случва да гръмне бутилка и гледаш какво става. Токове има навсякъде и често стават къси съединения поради много причини, но при изправни уреди и инсталация не би трябвало да има пострадали. Най-много някой малък пожар при повреда на нещо.

Че скоро не гръмна ли трансформатор в Бургас? Май разрушенията не бяха по-малки.  Ако става въпрос, не по-малко опасно е човек да се подхлъзне на разлято масло и да си счупи кратуната. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Учил съм го 4 години и знам рисковете.

Какво си научил е друг въпрос. Без да ми се обиждаш, но ако беше газаджия, спрямо фрапантните грешки в твои мнения, които съм виждал в разни теми във форума, то всяка втора газова инсталация направена от теб щеше да гърми и да отнася половин блок/сграда.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Състоянието на мъжа, който пострада най-много при взрив на газова бутилка в китайски ресторант в София снощи, остава много тежко, съобщиха от пресцентъра на "Пирогов".

Мъжът е с тежка черепно-мозъчна травма, на апаратна вентилация и в кома. Лекарите в централна реанимация продължават да се борят за живота му.

Останалите 10 ранени са по-леко пострадали, няма опасност за живота им.

От останалите пострадали, които са потърсили помощ в „Пирогов", една 53-годишна жена е настанена в неврохирургията с мозъчно сътресение. Други три жени вече са освободени.

Освободен е и 31-годишен мъж от китайски произход, който е бил докаран късно снощи. От освободените пациенти има жена на 47 години, която е с контузия на лявото коляно, една жена на 55 години с рана и контузия на лявото рамо и жена на 36 години, която е с подкожно кръвонасядане, контузия на дясната ябълчена област на лицето.

Общо 11 души пострадаха при взрива в ресторанта. В ИСУЛ няма пациенти с опасност за живота, увериха от лечебното заведение пред Нова телевизия.

След взрива снощи органите на реда успяха да изнесат и обезопасят 14 газови бутилки.

От МВР увериха, че няма опасност за населението и не се налага евакуация. Назначени са експертизи, които ще доказват причините за инцидента.

Вътрешният министър Цветлин Йовчев потвърди версията, че става въпрос за взрив на газова бутилка, която е предизвикала експлозията. Той увери, чу няма опасност за живеещите в района граждани.

Директорът на Театъра на българската армия съобщи, че има поражения върху една от стените на сградата.

Първият оглед на взривилата се сграда ще започне днес в 9:00 ч., заяви архитект Влади Калинов, директор на дирекцията по строителен контрол в Столична община, пред Фокус.

В 10 часа ще бъде готова експертизата на ДОТО, определяща причината на взрива, съобщи за БНТ гл. комисар Николай Николов, директор на "Пожарна безопасност и защита на населението".

Според Николов използването на газови бутилки в ресторанта е било разрешено. Но в близост до въпросната бутилка е било възможно използването на още 4 такива, докато от местопроизшествието са изнесени 13 газови бутилки. Имало е още две бутилки, една от които е гръмнала, а другата все още не е намерена.

В рамките на деня ще има яснота какви са щетите и какво е положението в сградата. "До обяд ще знаем какво вече ще трябва да се предприеме", обясни Калинов.

Това, което трябва да направим първо, е да огледаме сградата добре и да преценим тази част от нея, която трябва да бъде премахната, докъде да бъде премахната. Трябва да се прецени кой е най-добрият начин да се извърши премахването на тази част от сградата, както и откъде ще се извозва строителният материал, така че да не засегнем съседната сграда. Това е основната задача, която сме си поставили за днес, обясни архитект Калинов.

Огледът на сградата ще се прави от екип от инженер-конструктори. В нея има 28 апартамента, а в приземния етаж и офиси, уточни арх. Калинов. Все още не е ясен и собственикът на сградата.

Остава отцепен районът около китайския ресторант на бул. „Цар Освободител".

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2247747

Трагедия :(

Могло е да бъде и по-страшно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^ Първо, апартаментите са 5, не 28... (без приземните, където е китайския ресторант и бившите "Тримата мускетари"). По 284 кв.м. (без таваните). Второ, собственикът не е един... Живял съм в тази сграда близо 30 години... Много ще ми е интересно, дали ще могат да намерят някъде документите на тази сграда (архитектурни планове, кой и кога я е строил), защото такива липсват (няколко години съм ги търсил в УАГ, общини и архиви...).

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

^ Първо, апартаментите са 5, не 28... (без приземните, където е китайския ресторант и бившите "Тримата мускетари"). По 284 кв.м. (без таваните). Второ, собственикът не е един... Живял съм в тази сграда близо 30 години... Много ще ми е интересно, дали ще могат да намерят някъде документите на тази сграда (архитектурни планове, кой и кога я е строил), защото такива липсват (няколко години съм ги търсил в УАГ, общини и архиви...).

Едва ли ще ги намерят.

Между другото - носят се разни слухове...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли ще ги намерят.

Между другото - носят се разни слухове...

За фирмите в статията на журналиста е вярно. Не съм съгласен обаче с версията за атентат. Ако искаха да го направят, много по-лесно щеше да е да заложат взрив в мазите. Долу можеха да сложат и един тон взрив, без някой да ги усети... Освен това, тези хора си разчистват сметките по друг начин, няма да тръгнат да събарят сграда... Чисто битов инцидент (или нещо покрай китайците...). Ресторанта беше доста добър, особено за китайски ресторант. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.