Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свободната воля-добро или зло ?

Препоръчан отговор

От Станислав Лем: Свободата се състои в преодоляване на пречките към свобода.

Изглежда малко тавтологично, но според мен не е. От това определение излиза (а и подтекстът на произведението на Лем, където го четох, е такъв), че ако нямаш пречки към свобода, също не се намираш в свобода – става въпрос за обществения смисъл на понятието, който, обаче, пряко се намесва и в личния по различни начини.

Това произведение описваше общество на свободия, с някои направо пророчески прилики със сегашните богати западни общества –  смяната на половете, всеобща интернет връзка и живот във виртуалната мрежа. Писано е май през 1980 година.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 409
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

преди 16 минути, extreme_b_c_d написа:

Пречки винаги има и ще има, защото човек не е всемогъщ, а е ограничен, затова не може да бъде свободен. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А как ти се струва лениновото "Свободата е осъзната необходимост"?

Макар да не съм сигурен, че самият Ленин твърди, че определението е негово.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, Shiniasu написа:

Това е така от определвна глвдна точка. Но аз питах за свободата. Свободният избор не означава свобода. Защото избираме заради очакваните резултати, а те никога не могат да бъдат само желаните. Отделно, че ни се случват и неща, които не са свързани пряко с изборите ни. 

Свободната воля не е 100 процентова . При различни хора се изразява в различни проценти.  

Когато си информиран за бъдещето ,то може да вземеш по правилното решение,а когато бъдещето ти е напълно  неизвестно ,то не можеш да вземеш решение и да направиш избор. Затова е важно да имаш прогноза за бъдещето ,за да може всичко да се развие по най - удачния начин....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, extreme_b_c_d написа:

Изглежда малко тавтологично, но според мен не е. От това определение излиза (а и подтекстът на произведението на Лем, където го четох, е такъв), че ако нямаш пречки към свобода, също не се намираш в свобода – става въпрос за обществения смисъл на понятието, който, обаче, пряко се намесва и в личния по различни начини.

Това произведение описваше общество на свободия, с някои направо пророчески прилики със сегашните богати западни общества –  смяната на половете, всеобща интернет връзка и живот във виртуалната мрежа. Писано е май през 1980 година.

Разбира се. В противен случай свободата би била даденост. Като съпътстващо следствие от това, че тя би била даденост, тя не би била избор, пък бил той и избор осъществен не без цената на сериозни усилия. Ако свободата не е избор и то осъзнат избор, тя не е свобода изобщо. 

преди 24 минути, extreme_b_c_d написа:

А как ти се струва лениновото "Свободата е осъзната необходимост"?

Макар да не съм сигурен, че самият Ленин твърди, че определението е негово.

И това е вярно. Потърсих - май е на Спиноза, въпреки че някои твърдят, че е на Маркс други - на Хегел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.02.2020 г. в 19:01, Търсещ истини написа:

Това наистина е отклонение от темата, но ще споделя свой философски проблем.Ако А е N, но се преструва на F, как да разберем дали е N или F ?

По разликите . Разлики винаги има ! :nono:

Истинският проблем е дали ги търсиш там където те са и дали  намираш.....:nono:...примерно - отразявано и отражение...

...След това и други проблеми има , ама те са за по-нататък...:lol6:

Ако ли не намираш разлики , не е за теб работа...:nono:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, some_spirit написа:

извинявай, но писанията ти така са объркани че свят да ти се завие:

Няма зло или добро, а има принцип: Да можеш да поемеш отговорността за своите деяния.

Започнеш ли да казваш, че "по-принцип" е така, то прехвърляш отговорността от постъпката си извън теб (което е субективизъм с неизвестен характер).

Реално не се вижда твоя субективизъм, а чужд.

На това му се казва = бягство от отговорност. = Което определено е без всякакъв принцип, а е по (някакъв чужд) принцип.

п.п. Показва, че не си принципен, а си зависим човек. Някъде му викат, че си "склонен" към "двоен стандарт" = това си е лицемерие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.07.2013 г. в 10:17, Aumi написа:

Самият Бог праща Змията, да подмами хората да нарушат Божията заповед.

Това са измишльотини. Няма такова нещо в Библията.

на 24.07.2013 г. в 10:17, Aumi написа:

Защо Бог казва, че след като хората са яли от Дървото на познанието, са станали като богове?

Защото са се научили да правят секс (стотици години са били заедно без деца дотогава) и да създават други хора, демек техния Бог вече не е бил монополист в това "правене", изгаднял е, че вече не може да им се прави на бог и ги е изпъдил от градината си, представяйки всичко за наказание - раждането и бачкането. Ама вместо маслини хората са се научили да хапват и месце, а жените са изобретили кондомите и лубрикантите, така че сме на далавера.

преди 22 минути, dioib написа:

Започнеш ли да казваш, че "по-принцип" е така, то прехвърляш отговорността от постъпката си извън теб

По принцип си прав.

Всъщност, представете си, че говорим съвсем буквално и всичко това се е случило точно така: В условията на изключително малка човешка популация, един баща вдовец може да е казал на своите дъщеря и син да не пипат плода на удоволствието, защото това е лошо. Минала цяла вечност, ама "горе на черешата", баткото натиснал каката и я опънал. Открил "топлата вода", раираш ли, хралупата на удоволствието, на дървото на познанието. Техния единствен познайник, истински бог в техните очи, е бил техния единствен източник на знание. И той им обяснил, че змията в гащите им е направила лоша услуга, вече са почернени, демони, а, у, чиба от моята градина, оправяйте се където и както искате, ама сами. Натирва ги от своето оазисче и те странстват. Откриват други хора, обясняват им за живота си с баща си "бог" и приказката покълва докато не става бестселър.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, Myanmar написа:

Това са измишльотини. Няма такова нещо в Библията.

Чудя се дали да ти отговарям, след като заради теб ме пратиха 22 дни на почивка ...:whist:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Aumi написа:

Чудя се дали да ти отговарям, след като заради теб ме пратиха 22 дни на почивка ...:whist:

Е каква простотия си успяла да изръсиш, че да те баннат един месец? Да не е заради проповедите ти майките да не кърмят децата си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Myanmar написа:

проповедите ти майките да не кърмят децата си?

Това само ти го пишеш.

Аз такива тъпотии никога не съм казвала!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи нкъде я насочваш. Каквото направиш по свободна воля после си търпиш последиците. Добро нещо е свободната воля, но се носи голяма отговорност за нея. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 месеца по-късно...
на 9.04.2021 г. в 11:55, Ели Нели написа:

Зависи нкъде я насочваш. Каквото направиш по свободна воля после си търпиш последиците. Добро нещо е свободната воля, но се носи голяма отговорност за нея. 

аз предпочитам да имам свободна воля тоест да имам собствено мислене и да имам собствено самостоятелно съществуване, "после си търпиш последици" - какви последици, ще дойде Бог вселенския полицай и ще ме пита защо съм направил еди какво си, че то никой него  не  го е виждал този бог, то вас май ви е страх да имате свободна воля, тогава стойте си роби, носела се голяма отговорност за свободната воля - пред кого, сега накратко как стои положението на планетата Земя и хората: преди 12 000 години някъде се появили хората, учудващо но скоро след това на Земята се появили и извънземни енергийни разуми, но не в тела ами в енергийно състояние което е нормално за мислеща енергия и тези извънземни разуми казали на хората сега ще ви превземем телепатично и ще се храним с вашата телепатиччна енергия понеже вие сте също енергийни разуми, но поставени в някакви си биологични тела и имате много мижава телепатия и превземането ще става съвсем лесно, и така това нещо тези извънземни енергийни разуми го правят постоянно това нещо (и до ден днешен) и никой не им е направил забележка че са нашественици ,къде остана бог да им направи забележка, ами няма го, къде им е голямата отговорност която носят, не им пука дори мислят върху начини как телепатичната енергия от хората течаща към тях да стане по-силна за да им е по-хубаво на тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, some_spirit написа:

аз предпочитам да имам свободна воля тоест да имам собствено мислене и да имам собствено самостоятелно съществуване, "после си търпиш последици" - какви последици, ще дойде Бог вселенския полицай и ще ме пита защо съм направил еди какво си, че то никой него  не  го е виждал този бог, то вас май ви е страх да имате свободна воля, тогава стойте си роби, носела се голяма отговорност за свободната воля - пред кого, сега накратко как стои положението на планетата Земя и хората: преди 12 000 години някъде се появили хората, учудващо но скоро след това на Земята се появили и извънземни енергийни разуми, но не в тела ами в енергийно състояние което е нормално за мислеща енергия и тези извънземни разуми казали на хората сега ще ви превземем телепатично и ще се храним с вашата телепатиччна енергия понеже вие сте също енергийни разуми, но поставени в някакви си биологични тела и имате много мижава телепатия и превземането ще става съвсем лесно, и така това нещо тези извънземни енергийни разуми го правят постоянно това нещо (и до ден днешен) и никой не им е направил забележка че са нашественици ,къде остана бог да им направи забележка, ами няма го, къде им е голямата отговорност която носят, не им пука дори мислят върху начини как телепатичната енергия от хората течаща към тях да стане по-силна за да им е по-хубаво на тях.

Защо мислиш, че тези извънземни разуми ще дойдат точно на тази планета, за да източват енергийно хората?

Извънземните, ако са по-напреднали от нас, следва да могат да се захранват безпроблемно с енергия от Космоса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Aumii написа:

Извънземните, ако са по-напреднали от нас, следва да могат да се захранват безпроблемно с енергия от Космоса.

Е то и Земята е в Космоса...и извънземните са сред нас...а Красьо Черния от Пловдив преследва хора като им пуска гласове в главите, докато избягат извън диска на плоската земя, отивайки от другата страна на Луната...зад кулите, който излъчват честотите на холограмата.

Тва е толкова ясно...колкото какво е "воля" и "граници"... и "подсъзнание"...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Aumii написа:

Защо мислиш, че тези извънземни разуми ще дойдат точно на тази планета, за да източват енергийно хората?

от космоса не може да се захранват с телепатична енергия, единствения източник на такава енергия е когато един енергиен разум превземе друг по-слаб разум и тогава от превзетия разум се излъчва телепатия, която захранва нашественика

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, some_spirit написа:

от космоса не може да се захранват с телепатична енергия, единствения източник на такава енергия е когато един енергиен разум превземе друг по-слаб разум и тогава от превзетия разум се излъчва телепатия, която захранва нашественика

и защо им е нужна тази телепатична енергия и какво представлява тя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 28.08.2021 г. в 21:17, Aumii написа:

и защо им е нужна тази телепатична енергия и какво представлява тя?

Съзнанието се храни със съзнание, изключително е просто... Повечето хора обаче не правят разлика между съзнание и енергия. Но дори в рамките на тази планета, е много видимо. Елитите контролират източниците на енергия - като петрол примерно около който изградиха долара. Но истинската им цел е да контролират съзнанието на хората.

А що се отнася до "свободната воля", това е много сложна тема. Повечето дори не могат да я дефинират. Реално, то е по-скоро "усещане" за свободна воля, което се създава от този начин на съществуване на съзнанието. Това "усещане" се създава по много специфичен начин. Чрез 2 основни компонента - невежество и егоизъм, които създават трети - конфликт.

Първо, нека не се заблуждаваме, че на биологично ниво, има някаква свободна воля. Примерно, сърцето бие абсолютно несъзнателно. Не можеш да го спреш. Можеш да регулираш дишането си, но примерно не можеш наистина да спреш да дишаш. Ако стигнеш до изпадане до безсъзнание, дишането автоматично се възобновява. Т.е. - няма как да умреш на базата на "свободна воля". Не си се и родил на базата на своята свободна воля. Дори жената която е правила секс, не е използвала "свободната" си воля да зачене. Станало е пак автоматично. Даже мъжът който е избрала, пак е било въз основа на биологични фактори и какво сме еволюирали да намираме за привлекателно. Можем ли да изберем да спрем да се храним или пием вода? Или да ни е студено? Или да работим за да си набавим всичките тези неща за биологично оцеляване?

Или пък тези които имат деца. Да не би да избират съзнателно да наранят децата си и провалят живота им? Да не би да избират да се скарат с партньора си?

Т.е. ако теглим чертата, начинът по който хората прилагат т.н. си "свободна воля" е на 99% един и същ, и той се определя от самият живот и какво е нормално и здравословно. Но въпреки това, има "усещане" за свободна воля, и то се получава точно когато тя е незадоволена и има търкания, има противоречия. И според мен точно това е алегорията за дървото на "познанието". Познанието за кое? Не е познание какво искаме. Защото то е директно. Това е познание за дуалността и противоречието. Най-силно е противоречието на егото, ограничената гледна точка на животното което изразява собствената си воля за живот, незаивисмо от всички останали. То познава единствено собственото си тяло, собствените си нужни, собственото си мислене, собствените си интереси. Дори в примера за децата, които носят нашия генетичен код (и това създава генетичният императив да ги виждаме като собственото си продължение), те са все пак нещо отделно, и като такова егоизмът създава конфликти. Дори теб самият да те клонират напълно, ще намериш за какво да се заядеш и намразиш сам със себе си. Даже имаше един филм Westworld, в който бяха го показали...

Другият аспект естествено е собственото ни невежество относно живота което създава проблеми и нас и на тези които зависят от нас. Т.е. човек може да има добри намерения, но тъй като му липсва познание (не се раждаме с такова), той прави грешки, от които тези които всички наоколо страдат. Точно това "лутане" между крайности на его и разбирания, създава "драмата" която ние възприемаме като "свободен избор". Идеята за "свобода" може да съществува само заедно с противоположната и - на ограничение. И това доста хора не го разбират. Казвайки че искат да преживят "свободната си воля", то автомитно трябва да преживеят и нейният негатив. Иначе просто не е възможно. Така че това което реално искат, е най-вероятно по-различно...

Ролята на змията също е сложна. От една страна - това е изкушението, но от друга - мъдростта.  Трета - друг начин да се изрази Самсара - змията която си яде опашката. В някакъв смисъл всички те са свързани, защото излизането от кръговрата на живота изисква мъдрост. Която до някъде е разбиране на самата природа на тази дуалност, но и някакво по-правилно разбиране за себе си... Т.е. остава въпросът - какво точно е било това което ни е изкушило в идеята за "свободна воля". Аз го виждам добре в повечето хора, но продължава да е нещо което ми е трудно да опиша.

Иначе в самият Генезис... който е копиран от още по-стари източници, до степен да се чудиш колко истина е останало... Този плод на дървото на доброто и злото е описан като такъв "без семки"... Преводът, че е "ябълка" е добре известно, че е грешен, и ябълката очевидно има семки... И като си говорим за невежество като основна част в живота, има една компания за над трилион долара, с милиарди последователи... която си е взела името на базата на този грешен превод... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, биологичното ни тяло, е програмирано и неговите функции са определени. Всички системи в тялото работят на определени принципи.

Но мозъкът е главният двигател, командващ движенията на тялото и той определя какви движения да правим, когато разбира се не е ограничен от някакво заболяване или травма.

Мозъкът е кутията в която се намират умът и съзнанието ни и чрез които ние можем да избираме нашите действия.

Така че, свободната ни воля, извършва своите действия и взима своите решения по преценка на ума и интелекта.

Отричането на свободната воля, е бягство от отговорност. Защото ако се приеме, че нямаш свободна воля, това е оправдание, че не си отговорен за действията си.

Ако я няма свободната воля и ако няма свобода на избора, не е възможно да има еволюция.

Така че, развитието доказва наличието на свободна воля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 28.08.2021 г. в 20:47, kipen написа:

Красьо Черния от Пловдив преследва хора като им пуска гласове в главите

:) Кой е този...

Не че и в кукумицините сред темата бълтаенето не е тотално. Толкова филми, толкова приказки - то извънземни, то енергийни глупости... Но налице са и сериозни подскоци на простотия и неграмотия - като например това:

Мозъкът е кутията в която се намират умът и съзнанието ни и чрез които ние можем да избираме нашите действия.

Разбира се - този шедьовър не е достатъчен и още следващото изречение изкъртва с трясък рекорда на предишното:

Така че, свободната ни воля, извършва своите действия и взима своите решения по преценка на ума и интелекта.

Какъв космос, какви ти енергии може да забърка всеки неграмотник, след като дори заглавието на темата е с 2 грешки - дето е само няколко думички и става въпрос за елементарни ученически знания по правопис? 

За останалите Заблудени сред фантазните си светове въобще няма нужда да се коментират изтрещелите им глупости. Глупостта е изключително човешко явление и няма друго такова, което да определя историята на ХОМО по планетата... и форума Калдата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Aumii написа:

Гладната за кръв хищна риба,

Не се въздигай, душице, в ролята на някаква жертва. :)  Глупостта и неграмотността не могат да те направят да си 'търсена' дори за жертвичка. Театралните залитания са ти просто сред живота в някакъв си твой епизод от "бразилски житейски сериал".

Редиш тия изцепки тук вече толкова години. За това време можеше поне да се научиш  някои основни положения за живота - дори от буквар за трети клас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, _ramus_ написа:
на 28.08.2021 г. в 20:47, kipen написа:

Красьо Черния от Пловдив преследва хора като им пуска гласове в главите

:) Кой е този...

Има цяла тема за "Гласове в главата" и "технологията" "Voice to skull". Писал съм си с един млад човек, който твърдеше, че подобно лице го е преследвало. После ми се "аргументира" с линкове за устройства в нета, а на предложението ми да отиде в някое село в Родопите и да провери дали няма да изчезнат "гласовете" не откликна. Дори, независимо че го посъветвах по пътя да провери дали го преследват с бус с вероятно находящо се устройство, за да се увери, че няма никой, в чийто "обхват на устройствата му" да попада, той отново сподели че няма надежда да се "отскубне". А на панагон се хвана и на подхвърлянето ми, че ако още ги има "гласовете", то "Черния от Пловдив" значи "работи през сателит". И на момента намери и "инфо в подкрепа" от интернет?!?...

Неква масова психоза ще да е, щото проверих - наистина има и форуми, в които "жертви" на тази "агресия" си обсъждат темата...и то с хиляди членове!!!

Почти като 5Джито....

Странна насока, в която да се насочва "свободната воля", изразена от съзнателните действия(вложена енергия), продиктувани от уж рационални желания!?!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, kipen написа:

Има цяла тема за "Гласове в главата" и "технологията" "Voice to skull"

аааа - теми има всякакви, така е. Един общ поглед сред всички раздели на форума... дори по заглавията може да се разпознаят "никовете"...  :)

Лудостта покой няма. Но пък сред форума са налице и напълно изтрещели никове - ама толкова явно и открито... че е малко стряскащо на моменти. Нали си видял как "блоговото пространство' е обсебено от няколко ника, по чиито писания съвсем спокойно могат да текат упражненията за кандидат-специализанти в психиатрията. Не че сред темите не е същото - вече имаш идея кои визирам... :)

И без такава тема си имат 'гласове в главите'. Знаеш че това е симптом за няколко диагнози и явлението е налице доста преди всякакви технологии, с които сега да се преживяват на жертви. Имаше една учителка - преди повече от 20 години, дето на определени интервали чуваше заповеден глас на един неин гуру, защото бил влюбен в нея и искал да я обсеби духовно... Тогава въпросния беше жив, отдавна го няма на тоя свят, но според нея и от отвъдното продължавал да я омотава "астрално"...

Разбира се - чуващите гласове в главата си  имат различен статут сред историята на ХОМО. Някога са ги наричали "пророци", :) но сега са модерни други етикети

Психични бъгове имат дори животните, просто при хората са по-пъстри и шарени техните производни и проявления... Разбира се - не е смешно и това са болни хора, в буквален смисъл. Но напрежението да се покажеш че си ок, особено че си 'специален', особен, да вървиш фантазни построения и да шестваш с тия си приумици из виртуала... вече поражда смях. Упоритите откази и съпротиви срещу това че "са болни хора", че има налице за техните случаи протокол за лечение, за повлияване, за адаптиране спрямо проблемите... доколкото е възможно - мнеееее.  

Освен това  налице е и ясна корелация - колкото повече "натиска" девиацията, толкова повече е активността в поведението, която проявява компенсирането и утвържденията на фантазните построения. Затова по поведението на списващите сред форума е лесно постепенно да се изведат "чрез обратен инженеринг" проблемите в 'авторите'.

Изключително рядко се случва даден субект, който е с психични проблеми да е стигнал да признае, да вземе адекватни мерки да предприеме осъзнато и упрявляемо внимателен и аналитичен подход за да опознава състоянието си. Осъзнаването е проблем, особено когато става въпрос за внезапни кризи. В мозъка настъпва объркване и невъзможност да се различи "действително" от "вътрешното усещане". И битката за доказване и сред останалите - че усещаното е истина, че не е негова заблуда, илюзия, ами си е съвсем ок, са си съвсем в рамките на тривиалното.

Заради това навремето нобелистът Джон Неш е бил изключително и уникално явление сред една от най-тежките "налудни диагнози". Просто когато е налице дисциплиниран мозък и мислене (като при НЕШ) може да се стигне дори до повлияване отвътре - заедно с медикаментите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен масовостта на "изтрещяването" е съвсем естествена социална реакция в обществото като следствие на дигитализирането.

Символиката на "отпадане на граници", евфемизирана като "разширяване на граници" има пагубен ефект върху адаптацията към социалния живот във физическата реалност, особено за незрели психики, каквито са повечето на подрастващите. В тях битуват страстни желания в пъти "по-силни" от способността за контрол, а и често липсват адекватни примери за управляването им, от които да си изведат полезния извод, че някои "неща" са извън контрола им, поради силата на проявлението им. ...да не споменавам пък и нереалистичните себепредстави, които са пожелателни, но не и адекватни на развитите умения и способности. ...съответно липсва изградена адекватна оценъчна система....и те ти филми, за компенсиране на дефицити, както и свободни фантазни интерпретации на това що е действителността и "илюзорност на реалността"...

Както и що е "воля", що е "желание", що е "намерение" в полето на "личното".

А в полето на "общественото" - що е то официална версия на събитие и същински търговски интереси, що е пропаганда и що е манипулация и че това е цената на развиващия ни се обществен Ум - лицемерието и измамните манипулативни схеми, които вече достигат до всеки човек с глобализирането, но пък има водоснабдяване, електрозахранване и всякакви удобства. В смисъл, че на доста хора вече е трудно да разберат, че на обществено ниво "нещата"(и оценките) са доста по-сложни от "добрите-злите".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване