Премини към съдържанието
Aumi

Източни религии и учения, учители и пътища

Препоръчан отговор

Нека в тази тема обсъдим източните религии и учения и мъдростта, която се крие в тях.

Нека си зададем въпроса, защо все повече западни хора се насочват към източните религии и учения?

Защо новите духовни гурута и учители от запада, също заимстват своите теории от източните учения?

Каква е тайната, която се крие в тях?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да привличат все повече западни хора ?  :eek:

Аз не познавам някой, който да се изкушил по подобни неща скоро.

Имаше един период преди около 10-20 години, когато имаше нещо като модно течение, но според мен вече замира.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да привличат все повече западни хора ?  :eek:

Аз не познавам някой, който да се изкушил по подобни неща скоро.

Имаше един период преди около 10-20 години, когато имаше нещо като модно течение, но според мен вече замира.

Да, но днес все повече хора се занимават с йога и медитация, което идва от традициите на Изток.

Днес книжния пазар изобилства от духовна литуратура от западни автори, които са заимствали всички свои теории от източните духовни учения, както и от литуратура от източни духовни учители. И тази литература се чете от все повече хора.

Редактирано от АУМ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но днес все повече хора се занимават с йога и медитация, което идва от традициите на Изток.

Днес на книжния пазар има изобилие от духовна литуратура от западни автори, които са заимствали всички свои теории от източните духовни учения. И тази литература се чете от все повече хора.

по мои наблюдения : тази литература по-скоро залежава по рафтовете ;) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да питаш продавачите на книги, коя литература най-много се търси. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голяма част от тази литература е fast food. Не е автентична.

–––––––––––––––––

Има друго... Далай Лама напр. казва, че не препоръчва хората да сменят традиционната си вяра и то прибързано и необмислено. По-добре да се задълбочат в своята традиция. Разбира се, ако тя наистина не ги удовлетворява и имат силен афинитет към нещо друго, то случая е различен. Но често не е така. Просто се следва някаква мода. В Буда-Дхарма се казва, че за учение се помолва. При това традиционно три пъти. Затова и няма да видим будисти, които да обикалят по улиците и да пробутват книжки или да звънят по звънците, за да проповядват. В това отношение будизмът има доста елитарен подход.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голяма част от тази литература е fast food. Не е автентична.

–––––––––––––––––

Има друго... Далай Лама напр. казва, че не препоръчва хората да сменят традиционната си вяра и то прибързано и необмислено. По-добре да се задълбочат в своята традиция. Разбира се, ако тя наистина не ги удовлетворява и имат силен афинитет към нещо друго, то случая е различен. Но често не е така. Просто се следва някаква мода. В Буда-Дхарма се казва, че за учение се помолва. При това традиционно три пъти. Затова и няма да видим будисти, които да обикалят по улиците и да пробутват книжки или да звънят по звънците, за да проповядват. В това отношение будизмът има доста елитарен подход.

А ти, Скепсис, защо се насочи към източна религия? Кое беше това, което те привлече към нея?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти, Скепсис, защо се насочи към източна религия? Кое беше това, което те привлече към нея?

Ами, аз да си призная никога не съм бил христянин. Израснах в атеистично семейство. Интересувах се от съзнанието - как функционира, каква е природата му. Така се насочих към западната философия, но там не открих отговори, които да ме удовлетворяват. По-скоро множество противоречащи си концепции и теории, макар и доста интересни. Освен това липсваха методи, чрез които да се изследва съзнанието и неговото "съдържание". От там възникна интереса ми към неща като йога, даоизъм, дзен и Кастанеда, разбира се. Просто търсех... Накрая "случайно" видях някакво плакатче на "Раковска", което съобщаваше за лекция по тибетски будизъм на някакъв лама със странно име. Не ми се ходеше сам и замъкнах майка ми, защото приятелите ми по онова време не се интересуваха от такива неща. Това беше. Нищо особено. Просто някакви кармични семена от предни животи узряха, възникнаха подходящи условия и нещата станаха естествено, т.е. без някакви сериозни усилия от моя страна. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да питаш продавачите на книги, коя литература най-много се търси. ;)

е -  Какво четохме през 2012-та? 

както виждаш-любовни и еротични романи основно се четат.

такова е и моето наблюдение върху щандовете на букониерите наоколо и по морето.

Whitehart като се появи може да каже със сигурност какво се харчи, тъй като това му е професия ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

е -  Какво четохме през 2012-та? 

както виждаш-любовни и еротични романи основно се четат.

такова е и моето наблюдение върху щандовете на букониерите наоколо и по морето.

Whitehart като се появи може да каже със сигурност какво се харчи, тъй като това му е професия ;)

Да, сигурно е така. Но може би не се изразих правилно. Трябва да го питаме кои книги от категорията религиозна и духовна литература, се търсят най-много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека си зададем въпроса, защо все повече западни хора се насочват към източните религии и учения?

Защо новите духовни гурута и учители от запада, също заимстват своите теории от източните учения?

Еми да речем че е така, защото има нещо което им допада повече.

Християнството е доста противна религия, та заради това бягат хората от нея.

Ами, аз да си призная никога не съм бил христянин. Израснах в атеистично семейство. Интересувах се от съзнанието - как функционира, каква е природата му. 

Ако беше учил първо медицина ( за доктор бе) и после психиатрия ( пак доктор, ама специалист по лудите), щеше да разбереш що понякога съзнанието не функционира правилно.

Ама ти си избрал да пробваш как можеш да достигеш до променени състояния на съзнанието ти, чрез разни стари работещи азиатски чалъми, базирани главно на религиозни заблуди.

Щом като майка ти е дошла с теб да слуша религия някаква, значи не е била атеистка. Възможно е да се е правила на такава, заради неприемането на християнството като неподходяща религия, но да си е била предразположена към търсене на религиозни заблуди, да им повярва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белджи, много си забавен. :)

Самото Християнство не е противно, но може би хората изповядващи религиите ги интепретират по свой начин, и затова са ти противни.

Но нека видим, приликите и разликите между така наречените западни религии /въпреки че и те са произлезли от изток, но от близкия, но пък западния свят следва тях/, и източните религии и учения.

Какво проповядват едните и какво другите?

Християнството проповядва, че ако повярваш в Христос, ще бъдеш спасен. Т.е., че безпрекословната вяра, ще те спаси.

Но източинте религии, казват, че спасението си ТИ, самият. Че всичко от което се нуждаеш се намира вътре в теб, в твоя ум, в твоето съзнание. Че твоето спасение не зависи от никой друг, а само от теб.

Източните религии и учения дават напътствие как човек да живее хармонично и балансирано, за да постигне щастие.Как да промениш своето мислене и съзнание, за да постигнеш това.Те посочват правила, които са полезни за всеки един човек. Там няма заплахи и няма наказващ. Няма съд, няма присъди. Всичко е основано на Закона на причината и следствието. Сееш причините, жънеш последствията.Каквато причина посееш, такава ще пожънеш. Изборите са твои, и отговорността е твоя. Никой не може да те спаси от теб самия. Само ти !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако беше учил първо медицина ( за доктор бе) и после психиатрия ( пак доктор, ама специалист по лудите), щеше да разбереш що понякога съзнанието не функционира правилно.

Ама ти си избрал да пробваш как можеш да достигеш до променени състояния на съзнанието ти, чрез разни стари работещи азиатски чалъми, базирани главно на религиозни заблуди.

Щом като майка ти е дошла с теб да слуша религия някаква, значи не е била атеистка. Възможно е да се е правила на такава, заради неприемането на християнството като неподходяща религия, но да си е била предразположена към търсене на религиозни заблуди, да им повярва.

Хем си прав, хем не си.

Прав си за заблудата. Неслучайно в дзен се казва: "Когато срещнеш Буда - убий го." Почти всички източни учения са построени върху идеята, че заблудите се безкрайни и безначални. Те, във своята същност, са много повече психологическа система, отколкото религия. 

Но и заблудата е нужна, има своето си, немаловажно място в ролята на идеал. Всеки начинаещ търсач изпитва подобни заблуди, докато не дойде момента на неговото съзряване. Идеалът е нужен, за да се подлъже егото да се учи, да извършва по-добродетелни действия, да има стремеж към "доброто", към екологичен начин на живот, към по-финото. Затова има заблуди, които се поощряват, тъй като са необходими на самите нас по пътя ни към себе си.

---------

Тенкс на Скеп за уточнението.

Редактирано от Mohini (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Когато срещнеш Бог - убий го."

"Буда" имаш предвид. Не Бог.

Инак, за заблудата в този смисъл, в който говориш... На определен етап на нея може да се гледа като на skillful means.

–––––––––––––

Чакай сега да образовам Белж за съвремените научни изследвания на медитацията. Имам инфо от първа ръка, както се казва, защото един приятел будист е доцент по психология и когнитивна неврология в Университета Джон Мур в Ливърпул, и изследва психологическите и физиологическите ефекти от медитационната практика.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека в тази тема обсъдим източните религии и учения и мъдростта, която се крие в тях.

Нека си зададем въпроса, защо все повече западни хора се насочват към източните религии и учения?

Каква е тайната, която се крие в тях?

По мое мнение, хиндуизмът е в пъти по-близък на нас, славяните, от наложеното ни по политически причини християнство.

За това свидетелстват обявените за фалшификати "Веда Словена", "Велесова книга", пантеонът от славянски богове, предания и поверия, близостта на славянските езици със санскрит и пр.

Ето едно любопитно книжле на руски по тези въпроси: http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=язычество%20древних%20славян%20и%20ведизм&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CDkQFjAC&url=http%3A%2F%2Fvedantist.ru%2Fupload%2Ffiles%2F00%2F00%2F6e.doc&ei=vFUUUtPiGOHL0AW55oGwDQ&usg=AFQjCNHEWNsEVpCZ0Hm3HEGMpvvN7zV8pQ&sig2=fvY3QH5C1dkawkRfoFnwHg&bvm=bv.50952593,d.d2k

За моето отношение към разни гурувци го знаеш - не вярвам в нуждата от специален учител, но не може да се отрече, че има хора, чиито нагласи са и предпоставката за нужда от учител. Затова за тях е по-добре да имат такъв. Човек, ако следва собствената си дхарма, е на правилен път.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Буда" имаш предвид. Не Бог.

Инак, за заблудата в този смисъл, в който говориш... На определен етап на нея може да се гледа като на skillful means.

–––––––––––––

Чакай сега да образовам Белж за съвремените научни изследвания на медитацията. Имам инфо от първа ръка, както се казва, защото един приятел будист е доцент по психология и когнитивна неврология в Университета Джон Мур в Ливърпул, и изследва психологическите и физиологическите ефекти от медитационната практика.

Днес хората се насочват все повече към източните практики и учения, защото във времената на стрес в които живеем, те носят голяма полза за физическото и психическото здраве на човека.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...не вярвам в нуждата от специален учител...Човек, ако следва собствената си дхарма, е на правилен път.

И аз. Човек трябва да следва себе си, а не учения и религии.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но пък можем да взимаме поуки от тях, без да ги следваме сляпо.  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но с уговорката, че човек трябва да е вътрешно готов да хвърли патериците. Някои хора от самото си раждане са самостоятелни и не се влияят лесно, но не всеки човек се ражда с подобни нагласи и умее да разграничава нещата добре.

Преди това да се е реализирало, ако човек следва само себе си, може да попадне в клопката на желанията си и низшите инстинкти, като се води само по тях и живее само, за да ги обслужва.

Редактирано от Mohini (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Азиатските чалъми", Белж, активно се изследват през последните 10-15 г в много университети и научни институти по света. Причините за научния интерес към медитативните практики са най-общо три:

1) Изследванията сочат, че терапевтични програми, които включват медитация в лечението, са са много ефективни при подобряването състоянието на пациентите. Една от най-важните сред тях е тази, която намалява стреса посредством съсредоточаване - МBSR (mindfulness based stress reduction). Mindfulness (според Oxford Dictionary) ще рече във второто си значение: "умствено състояние, постигнато чрез фокусирано осъзнаване, докато спокойно признаваш и приемаш емоциите, мислите и усещанията на тялото; използва се като терапевтична техника". MBSR е комплиментарна, т.е. допълваща медицинска програма, която е разработена от Кабат Зин в САЩ и използва фокусирането на съзнанието, за да помага психологическата адаптация и да лекува различни болки и смущения. Самите методи идват от будизма, но самата програма не е свързана с будизма. Просто се ползват определени медитативни техники. на основата на тази програма във Великобритания беше раазработена когнитивна терапия въз основа на съсредоточаване (МВСТ), която съчетава MBSR с когнитивната терапия. Към момента тези програми се прилагат на някои места в британската здравна система. Освен практики за съсредоточаване, те включват и такива, които стимулират любящата доброта и състрадание (в началото към себе си, а после към другите).

2) Втората причина за научния интерес е, че истински опитните медитатори имат в пъти по-силна проницателност и контрол над умствените си състояния от немедитиращите, което ги прави полезни при изследването на връзката между функционирането на мозъка и умствените състояния. Тези изследвания са много важни за Неврофеноменологията, която основа Франциско Варела. Съчетаването на модерна измерваща апаратура с такива медитатори, които позволяват да бъдат изследвани, дава много интересни данни за връзката мозък-съзнание. Говоря за истински напреднали медитатори, а не такива като мен.

3) Третата причина е, че учените, които се занимават с невронауки и изследвания на нервната система разглеждат медитацията като специален случай на трениране на ума. Особен интерес има към изучаването на вниманието и свързаните с него когнитивни (познавателни) функции, както и как емоционалните процеси влият на тези функции.

Подобни изследвания се извършват на доста места - напр. в Центъра за Мозък и Ум към Университета на Калифорния от екипа на проф. Р. Дейвис, в Харвард и другаде. Използват се най-модерните психологически и неврологически изследователски методи - измерване на когнитивните способности (концентрация, памет и други), емоционалната стабилност и всякакви такива чрез различни тестове, електроенцефалограми, FMRI (functional magnetic resonance imaging), т.е. изображение на функционален магнитен резонанс, DTI (diffusion tensor imaging), т.е. дифузни флексорни изображения, които показват невровзаимовръзките в мозъка, които както е известно са способни да се променят (т.нар. невропластичност на мозъка) и т.н.

––––––––––––––––

С две думи, Белж, "азиатските чалъми", както им викаш намират приложение и медицината, и в изследването на това как функционира съзнанието и мозъка.

–––––––––––––––––

Днес хората се насочват все повече към източните практики и учения, защото във времената на стрес в които живеем, те носят голяма полза за физическото и психическото здраве на човека.

За това се опитах да разкажа накратко по-горе, макар да не съм специалист.

Преди това да се е реализирало, ако човек следва само себе си, може да попадне в клопката на желанията си и низшите инстинкти, като се води само по тях и живее само, за да ги обслужва.

Това е типичния случай.

Да, но с уговорката, че човек трябва да е вътрешно готов да хвърли патериците.

Всъщност, ако учителят е наистина осъзнат той помага на ученика да направи точно това. С други думи, един истински учител не ни прави зависими. По-скоро ролята му е да ни "изрита" от зоната на комфорта.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Азиатските чалъми", Белж, активно се изследват през последните 10-15 г в много университети и научни институти по света. Причините за научния интерес към медитативните практики са най-общо три:

Източните учения и практики, водят до осъзнаване.

Затова и днешните западни духовни гурута използват източните теории в своите книги и лекции, и жънат невероятен успех.

Наистина те печелят много от това, но пък ако то е полезно за хората, какво лошо има в това?!

Редактирано от АУМ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина те печелят много от това, но пък ако то е полезно за хората, какво лошо има в това?!

По принцип няма лошо. Всичко което помага на съществата да станат по-осъзнати и добри, независимо от произхода си, е добро. Между другото, Западът има някои много интересни неща, които се появяват през последните няколко десетилетия в сферата на осъзнатото сънуване, излизане от тялото и други такива изменени състояния на съзнанието. Тези неща ги има и в източните учения, но в друга форма. В този аспект, някои от западните техники са по-добри в смисъл, че са по-подходящи за западните хора.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много съм добре в клопката на собствените си желания. :devil2:  :) Проблемите идват като не разбираш и не уважаваш, че и другите около теб имат желания. За съжаление, най-често несъвпадащи с твоите :brick wall:  :(  :wub: но това е положението :white flag:  :P Неискрено е да бягаш от природата си и да се криеш зад неестествени, лустросани пози. Нямам нужда от духовни учители и духовни учения...който има... :yanim: ми хубаво всеки сам решава за себе си. Поуки човек може да си извлече отвсякъде стига да иска. И това, че някой е религиозен или следва дадени учения не го прави задължително добър, защото няма формули, нито универсални техники, когато става въпрос за субективния вътрешен, свещен свят на всеки човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много съм добре в клопката на собствените си желания. :devil2:  :) Проблемите идват като не разбираш и не уважаваш, че и другите около теб имат желания. За съжаление, най-често несъвпадащи с твоите :brick wall:  :(  :wub: но това е положението :white flag:  :P Неискрено е да бягаш от природата си и да се криеш зад неестествени, лустросани пози. Нямам нужда от духовни учители и духовни учения...който има... :yanim: ми хубаво всеки сам решава за себе си. Поуки човек може да си извлече отвсякъде стига да иска. И това, че някой е религиозен или следва дадени учения не го прави задължително добър, защото няма формули, нито универсални техники, когато става въпрос за субективния вътрешен, свещен свят на всеки човек.

Напълно съгласна с извличането на поуки.

Имах обаче нещо друго предвид с "клопката на желанията". Не става дума за бягство, а за осъзнаване. Един съзнателен човек никога няма да навреди на друг или на себе си, по простата причина, че в съзнанието му няма такива нагласи. Това обаче не можем да кажем за един педофил, убиец, ревнивец, агресивен побойник, сексманиак, алкохолик и т.н. За такива хора не смятам, че това е "истинската" им природа, нито, че ще започнат да се превземат, ако спрат да къркат, да изнасилват деца, да налитат на бой за щяло и нещяло, да правят секс с всичко, което им попадне, без значение дали това е жената на най-добрия им приятел или някоя професионалистка.

От значение е човек да се хваща сам, когато изпита завист или гняв, или ревност, или гордост, да търси корена на тези емоции и да не се превръща в техен роб. Защото всеки човек е пълен с добродетели, но в момент на афект не се знае къде и как ще му избие и какви ще ги забърка. Един овладян ум е винаги за предпочитане пред "естествеността" и стихийността на някоя емоция, която, ако не е осъзната, може да доведе до нежелателни последици.

Важно е да не живеем инертно, водени предимно от инстиктите. Затова ни е даден разум и апелирам само за едно - да си го ползваме по предназначение. Пътища за постигането на това - колкото искаш. За мен не е важен начина - дали ще е чрез религия или следване на учение, дали ще е по светските закони, дали ще е следване на някакъв вътрешен етичен код, дали ще е чрез изучаване на определени науки. Важен е резултата - осъзнатост и пълно поемане на отговорност, а не бягство от нея. 

Освен това източните учения не са задължителни и никой няма да тръгне да ти ги налага, както е била практиката при някои други религии. Те също са вид наука. С тях се занимава само онзи, който има желание и предразположение за това. Така, както никой не може да те накара да учиш насила химия, ако не ти допада, така и никой не те гони зорлем да ставаш йогин или будист, или ведантист, да се гърчиш и връзваш на фльонга по няколко часа на ден, да пееш мантри и пр., нито ще те упрекне, ако нямаш желание за подобни неща. Но универсални и полезни неща могат да се намерят в това съм се убедила лично.  ;)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те също са вид наука. 

Не съм съгласна. Като става въпрос за субективни неща, каква наука :eek:

Но универсални и полезни неща могат да се намерят в това съм се убедила лично.  ;)

Навсякъде може да се намерят, само трябва човек да ги види :)

Абе и с духовните учения и без тях, пак ще има педофили, убийци, ревнивци, побойници, сексманиаци, алкохолици и т.н.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.