Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

ToDiR0S

Разпределяне на дяловете при инсталиране на Win 7 и Ubuntu на един HDD?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Наскоро се сдобих с нов хард диск, но се сблъсках с няколко проблема. Новият диск е 1TB, имам и стар който е 750GB на който е инсталиран Windows 7. Искам на новия да инсталирам друг Windows 7 и Linux Ubuntu 13.04, като идеята е трите ОС да работят независимо една от друга. Тоест първата ОС да има на разположение 750GB, втората 500GB и третата останалите 500GB. Четох, че за да работят двете ОС отделно трябва да изключвам дискове от портовете и да ги инсталирам поотделно, но ми се струва малко странно, затова иска да попитам дали няма друг начин. Разделянето на двете ОС на един твърд диск обаче изглежда по-трудно. Четох, че имало някакви подробности при инсталирането на Linux-a. Преди малко инсталирах 7-ца върху новия хард и разполага с нейните 500GB (вероятно защото останалите 500 не са заделени) плюс 750GB от другия диск. Получило се е малко мазало. В момента пиша от новия Windows и ползвам IE9. :)  Ще бъда благодарен, ако някой може обясни как стават нещата или поне да ме насочи към някое по-подробно уроче.

Благодаря предварително! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто буутваш от диска Уиндоус 7 и при разпределянето на дяловете (няма начин да не разбереш кой ти е новия диск) от опциите го разделяш на два дяла по 500 гига. да речем (макар, че няма да ти покаже точно толкова по разбираеми причини). След като инсталираш Уиндоуса на единия от дяловете (но за препаръчване е да го разделиш и него на два дяла поне) на новия диск буутваш Убунту-то и го инсталираш на другия дял (тук също не е необходимо да ползваш целия дял, но има една особеност, която може да ти се обясни ако наистина искаш да се научиш), като гледаш буут лоудъра му (GRUB) да се запише на целия диск т.е. в MBR - така Убунту-то ще намери буут лоудърите на другите два уиндоуса и ще можеш при стартиране на системата да си избираш кой от тях да се стартира (поне при мен винаги се е получавало по този начин)! Стига разбира се да си наясно с преоразмеряването на дяловете, както и с останалите операции, които ще извършваш?!

Или иначе казано: 750 гигабайтовия не знам как точно ти е разделен, но за него няма да говорим сега! Новия първо го разделяш на два дяла! После за Уиндоус 50-100 гига максимум (зависи къде ще инсталираш игрите) и останалите от половината хард ги оставяш за D:/

След това при Убунту (тук зависи с колко рам си) правиш един Swap дял - да речеме че имаш 1 гигабайт рам то този дял за "Виртуална памет" го правиш 2048 мегаблайта (ако си с повече рам може и без него, но е хубаво да го има ако ползваш хибернация)! После правиш един дял ext4 за Root "/" около 20-25 гибайта, и горе долу толкова правиш още един дял "/home", а останалото от втората половина на хада го правиш на дял за съхранение на файлове (снимки, музика, филми... и т.н.) - лично аз съм си го направил в Уиндоус файлова система NTFS!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре е с външна програма, да буутнеш един диск, да си го нацепиш харда както искаш, да го форматираш според файловата система на операционната система и тогава да инсталираш. Аз така на един харддиск исках да сложа Linux Mint и имах 7ца. Добре, че си бях направил имидж на windows-a, че стана яко мазало. Отделно, че при инсталирането на линукса,  там трябва да си избереш дял, от него трябва и да вземеш незнам си колко мегабайта за swap file (виртуална памет). По-шантаво е от джама. Освен това, като инсталираш Linux, той ше забърше boot loader-a на Windows и става баси мазалото. После си върнах имиджа със 7-цата., имаше проблем със зареждането и се наложи да ползвам диска със седмицата, за да си ми зареди(използвах Repair disk, или инсталационния) за да го подкарам. После си свалих програмата: http://www.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=45820&t=4&i=1 там си оправих буут лоудърите. Прочети как се работи с тая програма, че можеш да омажеш нещата. След като добавих буут меню за линукса, инсталирах линукса. Накрая тръгнаха нещата, но убих цял ден. Втори път няма да правя такова мазало. Или ще е линукс, или ще е джам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре е с външна програма, да буутнеш един диск, да си го нацепиш харда както искаш, да го форматираш според файловата система на операционната система и тогава да инсталираш. Аз така на един харддиск исках да сложа Linux Mint и имах 7ца. Добре, че си бях направил имидж на windows-a, че стана яко мазало. Отделно, че при инсталирането на линукса,  там трябва да си избереш дял, от него трябва и да вземеш незнам си колко мегабайта за swap file (виртуална памет). По-шантаво е от джама. Освен това, като инсталираш Linux, той ше забърше boot loader-a на Windows и става баси мазалото. После си върнах имиджа със 7-цата., имаше проблем със зареждането и се наложи да ползвам диска със седмицата, за да си ми зареди(използвах Repair disk, или инсталационния) за да го подкарам. После си свалих програмата: http://www.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=45820&t=4&i=1 там си оправих буут лоудърите. Прочети как се работи с тая програма, че можеш да омажеш нещата. След като добавих буут меню за линукса, инсталирах линукса. Накрая тръгнаха нещата, но убих цял ден. Втори път няма да правя такова мазало. Или ще е линукс, или ще е джам.

Благодаря за програмата! Хвърлих едно око и със сигурност ще я разуча и ползвам. 

Просто буутваш от диска Уиндоус 7 и при разпределянето на дяловете (няма начин да не разбереш кой ти е новия диск) от опциите го разделяш на два дяла по 500 гига. да речем (макар, че няма да ти покаже точно толкова по разбираеми причини). След като инсталираш Уиндоуса на единия от дяловете (но за препаръчване е да го разделиш и него на два дяла поне) на новия диск буутваш Убунту-то и го инсталираш на другия дял (тук също не е необходимо да ползваш целия дял, но има една особеност, която може да ти се обясни ако наистина искаш да се научиш), като гледаш буут лоудъра му (GRUB) да се запише на целия диск т.е. в MBR - така Убунту-то ще намери буут лоудърите на другите два уиндоуса и ще можеш при стартиране на системата да си избираш кой от тях да се стартира (поне при мен винаги се е получавало по този начин)! Стига разбира се да си наясно с преоразмеряването на дяловете, както и с останалите операции, които ще извършваш?!

Или иначе казано: 750 гигабайтовия не знам как точно ти е разделен, но за него няма да говорим сега! Новия първо го разделяш на два дяла! После за Уиндоус 50-100 гига максимум (зависи къде ще инсталираш игрите) и останалите от половината хард ги оставяш за D:/

След това при Убунту (тук зависи с колко рам си) правиш един Swap дял - да речеме че имаш 1 гигабайт рам то този дял за "Виртуална памет" го правиш 2048 мегаблайта (ако си с повече рам може и без него, но е хубаво да го има ако ползваш хибернация)! После правиш един дял ext4 за Root "/" около 20-25 гибайта, и горе долу толкова правиш още един дял "/home", а останалото от втората половина на хада го правиш на дял за съхранение на файлове (снимки, музика, филми... и т.н.) - лично аз съм си го направил в Уиндоус файлова система NTFS!

За какви особености става въпрос? 

Иначе да, ще направя по още няколко дяла, няма да са по 500GB със сигурност. Стария хард (750GB) ми е разделен на три - 150, 300, 260. На мен ми се искаше да инсталирам Linux на стария хард, а на новия двете 7-ци, но няма как да стане за сега. Сега мисля да ползвам 750GB за игри, филми и др. 500GB на 7-цата за по-важни неща а Linux-а ще го пробвам, да видя как работи и дали е вярно, че не го ловат гадинките. :)

Инсталирал съм Windows няколко пъти, но досега с Linux не съм имал работа. Имам 4GB RAM, в този случай трябва ли да правя swap дял? Иначе не ми е проблем, ще го направя ако е по-добре. Значи създавам общо три дяла... "/Root" и "/Home" в ext4 и останалото (~450GB) в NTFS, който предполагам мога да си раздробя допълнително? Как точно става записването на GRUB в MRB? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Особеностите с Линукс е точно при разделянето на дяловете, защото повечето потребители правят да речеме един дял от 20-25 гигабайта където едновременно е root и home (това вече си го разбрал от предния ми пост, че трябва да са отделни дялове)! Принципно не е фатално, но при преинсталация на Линукс-а ще ти се губи цялата информация в /home дяла защото се форматира root "/" дяла! Swap ти трябва въпреки, че при 4 гига рам по принцип не ти е нужен, но лично аз съм си направил един от 2048 мегабайта (аз също съм с 4 гига рам)! Записването в GRUB става точно към момента в който разделяш дяловете отдолу има падащо меню в което можеш да избираш дали да се запише на целия диск (не дял а целия хард т.е. в MBR) или на самия дял в който инсталираш линукса (но в този случай след рестарт ще ти стартира само Уиндоус-а, но и това не е фатално - можеш да добавиш Линукс-а в неговия буут лоудър - мисля имаше програма за тази цел)! По принцип самия инсталатор на Убунту ти предлага още преди разделянето на дяловете да се инсталира заедно с Уиндоус-а, но това ще го инсталира на същия дял, на който е Уиндоус - трябват ти разширените опции, за да си преоразмериш дяловете, а буут лоудъра би трябвало по подразбиране да е запис върху целия диск /dev/sda или /dev/sdb зависи кой от хард ще ти бъде показан като sda и кой като sdb но ще се ориентираш по размера! Успех  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Особеностите с Линукс е точно при разделянето на дяловете, защото повечето потребители правят да речеме един дял от 20-25 гигабайта където едновременно е root и home (това вече си го разбрал от предния ми пост, че трябва да са отделни дялове)! Принципно не е фатално, но при преинсталация на Линукс-а ще ти се губи цялата информация в /home дяла защото се форматира root "/" дяла! Swap ти трябва въпреки, че при 4 гига рам по принцип не ти е нужен, но лично аз съм си направил един от 2048 мегабайта (аз също съм с 4 гига рам)! Записването в GRUB става точно към момента в който разделяш дяловете отдолу има падащо меню в което можеш да избираш дали да се запише на целия диск (не дял а целия хард т.е. в MBR) или на самия дял в който инсталираш линукса (но в този случай след рестарт ще ти стартира само Уиндоус-а, но и това не е фатално - можеш да добавиш Линукс-а в неговия буут лоудър - мисля имаше програма за тази цел)! По принцип самия инсталатор на Убунту ти предлага още преди разделянето на дяловете да се инсталира заедно с Уиндоус-а, но това ще го инсталира на същия дял, на който е Уиндоус - трябват ти разширените опции, за да си преоразмериш дяловете, а буут лоудъра би трябвало по подразбиране да е запис върху целия диск /dev/sda или /dev/sdb зависи кой от хард ще ти бъде показан като sda и кой като sdb но ще се ориентираш по размера! Успех  ;)

Благодаря, ще се пробва!

П.С. Ако Root е за инсталацията на Linux, "home" за какво служи? Ако е за програми, няма ли да са малко 25GB? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, ще се пробва!

П.С. Ако Root е за инсталацията на Linux, "home" за какво служи? Ако е за програми, няма ли да са малко 25GB? 

Това не е Уиндоус! По принцип са достатъчни, но ако изкаш и 30-40 го направи, но е ненужно чак толкова, като се има в предвид, че ще си съхраняваш снимки, музика, филми и т.н. не в домашната папка /home където по подразбиране са папките /музика; /документи; /снимки; /видео и т.н., а на по-големия дял!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е за тва не ми харесва линукса, заради шибаната инсталация, праиш сто неща и накрая я тръгне, я не. home, root, / :mad: А при Windows избираш дял,форматираш, инсталираш. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е за тва не ми харесва линукса, заради шибаната инсталация, праиш сто неща и накрая я тръгне, я не. home, root, / :mad: А при Windows избираш дял,форматираш, инсталираш. :)

Май не си наясно много с тая материя! Ако не знаеш какво точно правиш под Уиндоус можеш да омажеш много повече нещата отколкото с Линукс! Също така Уиндоус е проектиран да бъде сляп за други инсталирани ОС и тотално затрива буут лоудъра им, за разлика от Линукс, където е направено да е интелигентно инсталирането - предлага ти да се инсталира запазвайки буут лоудърите на другите инсталирани ОС-и! Сега не е мястото да спорим, кое е по-лесното и кое не?! Важното е питащия да разбере какво точно трябва да направи, за да не омаже нещата!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С линукса не съм наясно,за това и убих цял ден, но накрая го подкарах, за сметка на джама,който се скапа. Както и да е. Обяснил съм как се инсталира Windows, в точно три стъпки, а и всичко е с графичен интерфейс. Няма какво толква да се омаже, най-много да се наложи пак да форматира дяла. По-просто от това няма! Не е случаен и факта, че около 80% населението на земята полва Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С линукса не съм наясно,за това и убих цял ден, но накрая го подкарах, за сметка на джама,който се скапа. Както и да е. Обяснил съм как се инсталира Windows, в точно три стъпки, а и всичко е с графичен интерфейс. По-просто от това няма! Не е случаен и факта, че 80% се полва Windows.

Май се опитваш да превърнеш темата в Windows vs Linux но няма да ти се получи! И за твое сведение Убунту (и не само) също е с графичен интерфейс инсталатора, пък и ма още предимства (които можеш да научиш ако имаш желание, но ми се струва, че нямаш)! Сега по темата - @ToDiR0S след като инсталираш Линукс-а пиши да знаем дали си се справил?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ToDiR0S след като инсталираш Линукс-а пиши да знаем дали си се справил?!

В момента пиша от Линукс. Стана от втория път. :)  Първия път инсталацията се омаза нещо...застана на 40 от 102 и стоя така половин час, после не искаше да се рестартира. Нямаше и boot loader. Инсталирах втори път, сложих boot loader с EasyBCD и стана. И трите ОС функционират нормално. Сега обаче тоя Линукс го гледам като индианец-пишеща машина. Все едно за пръв път боравя с компютър. Опитах се да сваля и инсталирам Adobe Flash PLayer, но нещо не ми се получи. После намерих в Software Centre някакъв пакет който инсталира Флаш, Джава и други неща и го инсталирах. Като за първо пускане най-много ми хареса радиото :D , обаче ми иска някъв декодер за да възпроизвежда добавени радиа. Субтитрите на филмите ми излизат като йероглифи. Как се сменят езиците с които пишеш? Windwos-овите клавишни комбинации не работят. Ааа и защо ми търси интернета по 10-15 минути? Намира го, но го търси доста време. Ако може да питам...от къде се свалят и настройват Widget-ите и тези подобни на RocketDock ленти?

Благодаря за помоща!

П.С. Писах една тема в хардуерния раздел за силно бучене на новият хард диск, но няма никакъв отговор. Дали е нормално?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента пиша от Линукс. Стана от втория път. :)  Първия път инсталацията се омаза нещо...застана на 40 от 102 и стоя така половин час, после не искаше да се рестартира. Нямаше и boot loader. Инсталирах втори път, сложих boot loader с EasyBCD и стана. И трите ОС функционират нормално. Сега обаче тоя Линукс го гледам като индианец-пишеща машина. Все едно за пръв път боравя с компютър. Опитах се да сваля и инсталирам Adobe Flash PLayer, но нещо не ми се получи. После намерих в Software Centre някакъв пакет който инсталира Флаш, Джава и други неща и го инсталирах. Като за първо пускане най-много ми хареса радиото :D , обаче ми иска някъв декодер за да възпроизвежда добавени радиа. Субтитрите на филмите ми излизат като йероглифи. Как се сменят езиците с които пишеш? Windwos-овите клавишни комбинации не работят. Ааа и защо ми търси интернета по 10-15 минути? Намира го, но го търси доста време. Ако може да питам...от къде се свалят и настройват Widget-ите и тези подобни на RocketDock ленти?

Благодаря за помоща!

П.С. Писах една тема в хардуерния раздел за силно бучене на новият хард диск, но няма никакъв отговор. Дали е нормално?

Казах ти, че е шибана работата с тия линукси. root, home, / тъпа работа. :mad: Добре, че свали EasyBCD иначе, ставаше купон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Касперски никакъв купон нямаше да стане - пак ти казвам Линукс не е Уиндоус и не затрива нищо без помощта на потребителя, за разлика от Уиндоус!  Ако питащия беше наясно с инсталацията, нямаше изобщо да му се налага да използва EasyBCD ;)

@ToDiR0S в софтуерния център намери Cairo Dock или Docky и си избери (второто работи по-леко от първото)!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Касперски никакъв купон нямаше да стане - пак ти казвам Линукс не е Уиндоус и не затрива нищо без помощта на потребителя, за разлика от Уиндоус!  Ако питащия беше наясно с инсталацията, нямаше изобщо да му се налага да използва EasyBCD ;)

@ToDiR0S в софтуерния център намери Cairo Dock или Docky и си избери (второто работи по-леко от първото)!

Не знам какъв е бил проблема, но като рестартирах Linux-a, в boot менюто имах двата Windows-а, Линукс нямаше, а бях избрал от падащото меню при инсталацията WD 1TB и т.н. (тоест новия диск), реших да избера новия хард диск като boot-ващ и от там вече си зареди GRUB и имах Linux entry и Windows entry който ме връщаше в Windows boot менюто и от там избирах кой от двата Windows-а. Не че не работеше просто малко разкарване имаше между boot loader-ите, с програмата успях в Windows boot менюто да вкарам и Linux entry. 

Благодаря отново за помощта!  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, направих и аз яко мазало на харда. :D  Инсталирах "Убунту" и исках да сложа и 8 - ца. Обаче явно "Windows" е нътърпима към всяка друга ОС. :)  Изтрих дяла с "Убунту" и всички други дялове през partition manager - a на 8 - цата, обаче ми се губят около 70 ГБ от харда. Пробвах през manager - а на "Убунту" и там разпознава целия хард като свободно пространство (не се губят тези 70 ГБ). Проверих през cmd - не разпознава никакви дялове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми просто като стартираш Убунту с помощта на Gparted намираш липсващите 70 гига. и форматираш (стига да нямаш някакви файлове в този дял, които ти трябват, но и така от LiveCD можеш да ги преместиш на друг дял за съхранение, и тогава да форматираш този дял) в Уиндоус файлова система FAT32 или NTFS (второто е за предпочитане), и вече Уин. ще ги вижда тези гигабайти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.