Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

vladko

Прочетох, но не намерих - boot на XP

Препоръчан отговор

Може би не съм търсил качествено, но питането ми е следното:

Имах две OS - XP  и Win 7. Дялът, на който бе седмицата нещо се смарангяса. Имам 3 физически диска. Реших да започна отначало. Инсталирах първо XP. Той си записа на диск 0, партишън 1 неговите си три файла - ntldr, NTDETECT.COM и boot.ini. Има ли начин да се каже на XP (той е на друг физически диск) да не гледа там, а на диска, където е инсталиран? Може да разджуркам кабелите на дисковете, ама това едвали ще помогне. Искам да ползвам този дял за информация, която не ми е толкова важна и да го форматирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той винаги ще ги запише на бутващия  по подразбиране диск в С:  (активния партишан) така че трябва да го промениш от биос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би не съм търсил качествено, но питането ми е следното:

Имах две OS - XP  и Win 7. Дялът, на който бе седмицата нещо се смарангяса. Имам 3 физически диска. Реших да започна отначало. Инсталирах първо XP. Той си записа на диск 0, партишън 1 неговите си три файла - ntldr, NTDETECT.COM и boot.ini. Има ли начин да се каже на XP (той е на друг физически диск) да не гледа там, а на диска, където е инсталиран? Може да разджуркам кабелите на дисковете, ама това едвали ще помогне. Искам да ползвам този дял за информация, която не ми е толкова важна и да го форматирам.

Нещата се регулират от boot.ini файла, но въпроса ти е адски неясен, така че опитай пак...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата се регулират от boot.ini файла, но въпроса ти е адски неясен, така че опитай пак...

Кое не разбра ? Нищо не се регулира от boot.ini.

Човека  има три физически диска инсталира примерно на слейв а се чуди защо бутващите му файлове са на мастер диска при условие че целия ми уин е на slave. (образно казано)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно от boot.ini се управлява зареждането на ОС. Ако иска да промени начина на зареждане, може да поправи MBR-то и да му зарежда по друга схема, но не ми е ясно какво точно се иска....

В допълнение ще се опитам да поразсъждавам. Ако си имал ХР и 7, то определено имаш създаден един 100МВ дял от седмицата, който може да изтриеш, за да игнорираш двойното зареждане, след това да рестартираш системата, от БИОС да зададеш като първи диск, този на който ти е ХР-то. и да бутнеш от инсталационен диск на ХР. Стигайки до момента, в който имаш избор да инсталираш или да поправиш, избираш поправка (repair) и това те праща в конзола/ДОС режим/. Там ще те попита къде те е Windows-а, стандартно се отговаря с 1. Т.е. на този дял. След това пишеш fixmbr, натискаш enter и после fixboot и пак enter, след това exit  и след рестарта вече можеш спокойно да изтриеш дяла със 7-цата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно от boot.ini се управлява зареждането на ОС. Ако иска да промени начина на зареждане, може да поправи MBR-то и да му зарежда по друга схема, но не ми е ясно какво точно се иска....

Дрън-дрън. От boot.ini до такава степен не се управлява нищо, че дори и без него системата ще зареди(от локацията по подразбиране). Всъщност положението на NTDETECT и NTLDR са ключови и Windows винаги ги плеска на партицията, маркирана като bootable и active, независимо къде се инсталира. Този дял практически винаги е C, понеже самият WindowsSetup го маркира с тези атрибути. Та след инсталацията тези файлове доста трудно ще бъдат местени или пренасочени. Зареждането на Windows минава през тях. BIOS чете MBR, MBR показва таблицата с дялове и се насочва към активният дял, настроен като bootable и зарежда bootloader-а на операционната система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрън-дрън. От boot.ini до такава степен не се управлява нищо, че дори и без него системата ще зареди(от локацията по подразбиране). Всъщност положението на NTDETECT и NTLDR са ключови и Windows винаги ги плеска на партицията, маркирана като bootable и active, независимо къде се инсталира. Този дял практически винаги е C, понеже самият WindowsSetup го маркира с тези атрибути. Та след инсталацията тези файлове доста трудно ще бъдат местени или пренасочени. Зареждането на Windows минава през тях. BIOS чете MBR, MBR показва таблицата с дялове и се насочва към активният дял, настроен като bootable и зарежда bootloader-а на операционната система.

simtech, да така е

най-точното обяснение е това. Нулевия сектор на C: - там пише всичко (даже си спомням, че имаше вируси, които се записхваха там, зареждаха се и тогава стартираха истинския, който беше май на 17-я - чистил съм ги ръчно). Да няма оправия. При мен диска се смарангьоса. Извадих го (но след дълги опити да преинсталрам) и сега даже съм в мрежата :). Благодаря от сърце на всички, които се отзоваха. Е, няма да вининим за това Уилям, нали! Надявам се, че след като си почине (диска, де) ще мога да го включа (сега, ако е закачен не се стартира системата). Още веднъж ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ на всички!

Със здраве!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!Имам подобен проблем-на един физически диск с два партишъна имам инсталирани ХР и 7-ца!Поради повреда на ХР се наложи да го преинсталирам и след инсталацията с изненада установих,че не може да се стартира по избор ОС и стартира само ХР!Вече не се отваряше прозореца за избор/селектив на ВООТ INI.За да се стартира 7-цата сложих диска и от команд промба последователно написах следните команди:bootreg.exe/fixmbr,bootreg.exe/fixboot,bootreg.exe/rebuildbcd!След рестарта вече се стартираше 7-цата,но сега вече го нямаше ХР!Може би една от тези команди изтри MBR и сега не знам имали начин отново да премина на избор при стартиране на компютъра на ОС.Ще съм благодарен за оказаната ми помощ! Ако не става май ще му е дошло времето да премина на по-горно ниво и да остана само с 7-цата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!Имам подобен проблем-на един физически диск с два партишъна имам инсталирани ХР и 7-ца!Поради повреда на ХР се наложи да го преинсталирам и след инсталацията с изненада установих,че не може да се стартира по избор ОС и стартира само ХР!Вече не се отваряше прозореца за избор/селектив на ВООТ INI.За да се стартира 7-цата сложих диска и от команд промба последователно написах следните команди:bootreg.exe/fixmbr,bootreg.exe/fixboot,bootreg.exe/rebuildbcd!След рестарта вече се стартираше 7-цата,но сега вече го нямаше ХР!Може би една от тези команди изтри MBR и сега не знам имали начин отново да премина на избор при стартиране на компютъра на ОС.Ще съм благодарен за оказаната ми помощ! Ако не става май ще му е дошло времето да премина на по-горно ниво и да остана само с 7-цата!

Аз го бях правил с

http://www.identi.li/?topic=12473

навремето не с диска на 7цата

п.п. може и да съм забравил, май от 7 се стартираше и намираше файловете на ХР или обратното. В момента съм така но от тогава съм спрял с инсталациите. Има няма 3 години. Само с акронис връщам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз го бях правил с

п.п. може и да съм забравил, май от 7 се стартираше и намираше файловете на ХР или обратното. В момента съм така но от тогава съм спрял с инсталациите. Има няма 3 години. Само с акронис връщам.

Благодаря за линка!Свалих и инсталирах програмата и утре с малко късмет дано да стане!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те тия команди е трябвало да четеш и как се ползват и какво значат...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз го бях правил с

Благодаря  izabel1! Дължа да се извиня за късното обаждане,но не си бях в къщи!Сега като пуснах РС-то отново всичко беше наред и мога да избирам между ХР или 7-цата! Програмката е упер!!

Те тия команди е трябвало да четеш и как се ползват и какво значат...

Ще съм благодарен да науча още за решаването на проблемите възникващи след инсталаций,МВR,селективен BOOT INI и всичко което ще направи стартирането и работата на системите правилна!

Благодаря  izabel1! Дължа да се извиня за късното обаждане,но не си бях в къщи!Сега като пуснах РС-то отново всичко беше наред и мога да избирам между ХР или 7-цата! Програмката е упер!!

Ще съм благодарен да науча още за решаването на проблемите възникващи след инсталаций,МВR,селективен BOOT INI и всичко което ще направи стартирането и работата на системите правилна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.