Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

_HAKERA_

Какво ценно/скъпо има в стар хард?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Гледах обяви за изкупуване на стара компютърна техника.

Повечето от хората дават смешни стотинки само за платки от хардовете (отделно

изкупуват дънни платки, памети и други). Даже един като го питах цял хард или само

електроника се изсмя, че никой в бг не давал 6-7лв за желязо (а то даже е халюмин :D).

Обаче имаше и фирми, които искат абсолютно целият хард.

Та какво толкова ценно ще извадят от него?

Платка, която е под 15х20см в повечето случай.

Мощни неодимови магнити - но кои би ги изкупил на висока цена?

Алуминий - хем е малко и лек, хем го изкупуват на под 2лв/кг....

Друго какво може да се извлече от стар непотребен хард?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цветни и благородни метали.

А информацията вътре е най ценна , но не я изкупуват във вторични суровини :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че в нета има хора продаващи антикварен хардуер за безбожни суми не означава, че някой ще го купи 

Публикувано изображение

По-странното за мене, е че за въпросния размер 2,5 GB не видях цена по ниска от 30лв без доставката. Не мисля че в който и да е диск има толкова ценни метали за да си заслужава тези пари, по-скоро наистина е някаква антикварна цена вече, защото да намериш диск на 15+ години който и да работи .......

А цената на платките е нормална платките се изкупуват на килограм някъде за около 10лв освен ако не са я вдигнали в последно време. В един диск едва ли платката тежи повече от 50 грама. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Продават ги работещи, с цел ползване за части при нужда.

Колкото по стар и работещ - толкова по скъп, но и по-малко вероятен да се продаде.

Едит: Тези на снимката всичките ги имам работещи ако те интересуват :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Гледах обяви за изкупуване на стара компютърна техника.

Повечето от хората дават смешни стотинки само за платки от хардовете (отделно

изкупуват дънни платки, памети и други). Даже един като го питах цял хард или само

електроника се изсмя, че никой в бг не давал 6-7лв за желязо (а то даже е халюмин :D).

Обаче имаше и фирми, които искат абсолютно целият хард.

Та какво толкова ценно ще извадят от него?

Платка, която е под 15х20см в повечето случай.

Мощни неодимови магнити - но кои би ги изкупил на висока цена?

Алуминий - хем е малко и лек, хем го изкупуват на под 2лв/кг....

Друго какво може да се извлече от стар непотребен хард?

Халюмин може и да намериш, но злато едва ли. :D

Сега по темата: ценното в диска е електрониката, и колкото е по-стар диска, толкова по-висока е и цената на частите му, а реално вече едва ли би послужил за нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...с цел ползване за части при нужда...

Точно. Ако им докарат на съответната фирма някакъв такъв умреляк, на който счетоводителката си пазела архивите на програмата и трябва задължително да се извади инфото, нямат избор, освен да намерят някакъв такъв супер скъп хард. Съответно собствениците на тези хардове спокойно могат да си спекулират с цената, колкото си искат. Реално тоя боклук не могат да го продадат за повече от 2-3 лева, но защо да не пробват на 150, все някога ще му се намери закъсал клиент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно.

Мерси за разясненията :)

Имах 1 хард 40мб с моторче отстрани, ама го потроших.....

Мерцедес щях да взема за него :tongue2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно.

Мерси за разясненията :)

Имах 1 хард 40мб с моторче отстрани, ама го потроших.....

Мерцедес щях да взема за него :tongue2:

Ако не цял мерцедес, поне моторчето за чистачките ще вземеш :clown:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едит: Тези на снимката всичките ги имам работещи ако те интересуват :wink12:

Самуиле забравил си че сме говорили :)

Те такива между 1 и 5GB имам някъде около 200 работещи.

Е може вече не всичките от тях да работят че не съм ги тествал от години но са свалени като работещи :)

Така и не открих оня Coner дет търсеше но може просто да съм гу бетнал някъде при някое от местенията последните години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самуиле забравил си че сме говорили :)

Те такива между 1 и 5GB имам някъде около 200 работещи.

Е може вече не всичките от тях да работят че не съм ги тествал от години но са свалени като работещи :)

Така и не открих оня Coner дет търсеше но може просто да съм гу бетнал някъде при някое от местенията последните години.

Не съм забравил :wink12: 

Не се притеснявай за онзи конър, то отшумя. Аз намерих много подобни, но нито един който да е същия.

Иначе с тези дето си ги събрал може да отвориш една сергийка в ebay. Ще събереш за един Мерцедес... 2ра употреба със сигурност. Но е голяма разправия иска тестване, снимане, качване по обявите, пращане по пощи и големи разправии с купувачи, paypal.

А старите дискове в България ги вземат за само за  рециклиране. метала - през шредера. Платката и чиповете ги слагат в подходящите химии... има какво да им се вземе. По старите дискове дори са по-богати на такива "полезни изкопаеми". Pentim Pro процесорите също бяха доста вървежни, вземаха ги и им чупеха краката .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм забравил :wink12:

Не се притеснявай за онзи конър, то отшумя. Аз намерих много подобни, но нито един който да е същия.

Иначе с тези дето си ги събрал може да отвориш една сергийка в ebay. Ще събереш за един Мерцедес... 2ра употреба със сигурност. Но е голяма разправия иска тестване, снимане, качване по обявите, пращане по пощи и големи разправии с купувачи, paypal.

А старите дискове в България ги вземат за само за  рециклиране. метала - през шредера. Платката и чиповете ги слагат в подходящите химии... има какво да им се вземе. По старите дискове дори са по-богати на такива "полезни изкопаеми". Pentim Pro процесорите също бяха доста вървежни, вземаха ги и им чупеха краката .

Това за сергийката в ebay отдавна го мисля, но се не остава време а имам и други стари екзотики като им гледам и на тях цените .... Верно може да събера за кола :)

Да взема и аз кат тоя хубосник да им изсвиря по едни има няма 100 паунда пък ако някой пририта :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А да питам , Вие присъствали ли сте на такава сделка ? То по обявите си пишат какво ли не , но дали има сделки :)

Аз на писано не вярвам , така един път чета " Жени " - влизам , а то клозет .

М/у другото май и в къщи се подмяташе един 450 мб ли беше , знам че беше по малък по обем от ЦД :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А да питам , Вие присъствали ли сте на такава сделка ? То по обявите си пишат какво ли не , но дали има сделки :)

Аз на писано не вярвам , така един път чета " Жени " - влизам , а то клозет .

М/у другото май и в къщи се подмяташе един 450 мб ли беше , знам че беше по малък по обем от ЦД :D

Да, на пазара в Малашевци, имаше едни цигани продаваха дискове и викат "Виж го бате работи, дажИ съм ти го отворил да видиш че се въртИ"

Купувал съм, от ebay и то не да си попълвам колекцията :shock11: . Най големия цирк е като дадеш една чанта пари и като не става за това за което си го взел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та тези дискове освен сантиментална стойност, какво друго притежават ? Къде се ползват вече ? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та тези дискове освен сантиментална стойност, какво друго притежават ? Къде се ползват вече ? ;)

Преди месец идва някакъв преводач който преди година беше правил ремонт на дъно и добавил 128МВ SDRAM за 60 лв и диска му беше 4,3GB а процесора на 600MHz.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.