Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

имам проблем с лаптопа и не знам как да подходя. Лаптопа е Dell Inspiron N5010, процесор Intel Core i3-380M (2.53GHz, 3MB Cache), RAM 4GB (2x2048MB) DDR 3 1333Mhz, видео ATI Mobility Radeon HD 5650 с 1GB DDR3 собствена памет, хард диск 640GB SATA HDD 5400 rpm. Проблема е, че както почти всеки лаптоп през лятото прегрява  и изключва. Имам охлаждаща подложка, но тя не помага особено. След като го почистих преди няколко месеца започна да прегрява по-малко, но пак му се случва често. От няколко дена вече съвсем отказва да се включи. Натискам копчето за стартиране, лаптопа почва да зарежда и да издава странни звуци, когато стигне до момента на зареждане на windowsa просто изключва и това е. ОС ми е Windows 7.  Пробвах с натискане на F8 и после last known good configuration, но пак не стана.

Въпроса ми е дали да го давам да го почистват или направо да му направят диагностика и ако някой има какъвто и да е съвет, ще се радвам да си сподели мнението :) Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е, че както почти всеки лаптоп през лятото прегрява  и изключва.

Ей такава зависимост няма.

Ако един лаптоп се поддържа (редовно чистене, смяна на термо паста и прочие стандартна хардуерна поддръжка), това го няма, освен ако не говорим за модел за който е добре известно, че има проблеми с охлаждането от фабрично (конструктивно) естество.

Във вашият случай е твърде вероятно честите изключвания, породени от прегряване да са довели до дефектирането на някой от компонентите, и тъй като това е мобилна машина е нужен сервиз, където да диагностицират и решат проблема.

Редактирано от programings (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Носи го на сервиз. Един приятел имаше същия проблем на същия лаптоп и проблема се оказа, че перката е задръстена от прах и не иска да се върти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

..............

То освен почистване и паста се сменя и след почистването задължително се тества под товар да се види как е, че от системно прегряване изтича охлаждащия агент от термоблока и охлаждането не върши работата която трябва и е нужно да се подмени. Щом все още се стартира до някаква степен прилича на скоростно прегряване вероятно заради повредено охлаждане.

Редактирано от pconline (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е напълно резонен проблем за лапотопите от нисък клас, особено що се касае за товар с тежки приложения. Ако е в гаранция - на гаранционен сервиз да го изчистят и тестват.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

имам проблем с лаптопа и не знам как да подходя. Лаптопа е Dell Inspiron N5010, процесор Intel Core i3-380M (2.53GHz, 3MB Cache), RAM 4GB (2x2048MB) DDR 3 1333Mhz, видео ATI Mobility Radeon HD 5650 с 1GB DDR3 собствена памет, хард диск 640GB SATA HDD 5400 rpm. Проблема е, че както почти всеки лаптоп през лятото прегрява  и изключва. Имам охлаждаща подложка, но тя не помага особено. След като го почистих преди няколко месеца започна да прегрява по-малко, но пак му се случва често. От няколко дена вече съвсем отказва да се включи. Натискам копчето за стартиране, лаптопа почва да зарежда и да издава странни звуци, когато стигне до момента на зареждане на windowsa просто изключва и това е. ОС ми е Windows 7.  Пробвах с натискане на F8 и после last known good configuration, но пак не стана.

Въпроса ми е дали да го давам да го почистват или направо да му направят диагностика и ако някой има какъвто и да е съвет, ще се радвам да си сподели мнението :) Благодаря предварително.

Имам абсолютно същият лаптоп с единствената разлика че процесора е 370М на 2,4гхц и ати радеон 5450. На 10-12 месеца ходи на почистване. Слагам го само на равни твърди повърхности и преди това трия от прах. Нито веднъж не е изключвал от прегряване. Даже и по обяд да го пече директно слънцето не прегрява. Въпрос на поддръжка

Ако е съсипан от игри е друг въпрос. Ако е носен на кофти сервиз и не са си свършили работата също...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е съсипан от игри е друг въпрос. Ако е носен на кофти сервиз и не са си свършили работата също...

Именно тежките задачи го натоварват изключително, поради кофти изградения корпус и тясното пространство вътре за добър въздушен поток. Българина не се научи да прави разлика между настолна машина и преносима такава...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно тежките задачи го натоварват изключително, поради кофти изградения корпус и тясното пространство вътре за добър въздушен поток. Българина не се научи да прави разлика между настолна машина и преносима такава...

Трябва да знаеш до къде се простират възможностите на машината. Аз даже играя някои игри и нямам проблем вече почти 3 години. Друг е въпроса че тия игри са на по 5-6-7-8-12-13 години :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За проблема с прегряването -> сервиз!

Ама следващият път като си взимате лаптоп, си помислете добре какво ще си вземете! Има лаптопи и "лаптопи"... Тоя който сте взели е с ужасна сглобка и калпаво направено охлаждане. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За проблема с прегряването -> сервиз!

Ама следващият път като си взимате лаптоп, си помислете добре какво ще си вземете! Има лаптопи и "лаптопи"... Тоя който сте взели е с ужасна сглобка и калпаво направено охлаждане. 

Тогава защо при мен не прави проблеми? Извода е лоша поддръжка или кофти бройка. Или пък аз да съм случил на бройка...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава защо при мен не прави проблеми? Извода е лоша поддръжка или кофти бройка. Или пък аз да съм случил на бройка...

твоя комп е с по слаба конфигурация и процесора и видеокартата ти не греят чак толкова. Но и трите ти твърдения след въпросителния знак вероятно са верни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

твоя комп е с по слаба конфигурация и процесора и видеокартата ти не греят чак толкова. Но и трите ти твърдения след въпросителния знак вероятно са верни.

Видеокартата си е по-слаба, ама процесора 130мхц разлика... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задай в БИОС фабричните настройки, или тоест лоад оптимизед сетингс, ако се намира, но едва ли е от това...

ПП: Имам лаптоп - ASUS X50GL-AP041, на който до скоро, се играеха в лекия смисъл "по тежки" игри. Искам да кажа, че имах същия проблем, но след като го почистих и преинсталирах, се оправи проблема. Освен сърфиране,филми и музика, за друго почти не става, защото вдига градуси и се разшумява, дори когато е пуснат филм...

Редактирано от НЛО (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За годините си вече, е доста бавен и освен сърфиране,филми и музика, за друго почти не става, защото вдига градуси и се разшумява, дори когато е пуснат филм...

Възрастта няма отношение към температурата. по вероятно е да не сте направили нещо както трябва или охлаждането да е за подмяна.

Охлаждащата подложка не е част от профилактиката и правилната поддръжка на един лаптоп. Ефекта и е относителен.

не всички видеокарти са с паста повечето са с термоподложка и така както сте го казали спокойно някой може да си убие лаптопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възрастта няма отношение към температурата. по вероятно е да не сте направили нещо както трябва или охлаждането да е за подмяна.

Охлаждащата подложка не е част от профилактиката и правилната поддръжка на един лаптоп. Ефекта и е относителен.

не всички видеокарти са с паста повечето са с термоподложка и така както сте го казали спокойно някой може да си убие лаптопа.

На тема "лаптопи" не съм много запознат. Просто се опитах да помогна, колкото се може, но явно и не съм успял...:)

Редактирах си поста, за да няма изгърмели от него..

Когато го почиствах бях доста внимателен, за да не "прецакам" нещо. А колкото до охлаждането то явно е "кофти", и ще трябва да го подменя, както казахте.

Благодаря ви за отговора pconline! 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.