Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Phused

Евтин и работещ USB DVB-T тунер

Препоръчан отговор

Здравейте, майна!

Във връзка с прословутата цифровизация, търся евтино и работещо DVB-T (MPEG-4) тунерче, което ще ми върши работа на моя PCLinuxOS. В ebay има доста интересни неща, но ще се радвам ако хора с опит в тия неща споделят - какво работи и какво не.

Иначе съм се спрял на това, но все още чакам отговор от продавача дали работи с Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярваш ли един качествен тунер да струва шест евро, че и на Линукс да върви ? :)

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@techmaniac цената в линка от първия пост не е шест евро, а 6.65 британски лири ;) Иначе аз си ползвам и под Уиндоус, и под Линукс това тунерче: Pacostar PLE-1090HD DVB-T MPEG4 USB2.0 тунер за компютър

И честно казано съм доволен от работата му!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярваш ли един качествен тунер да струва шест евро, че и на Линукс да върви ? :)

А защо не? 

Цената каква гаранция може да ти даде, че едно нещо е хубаво?

Линукс не е ли безплатен? И виждаш ли колко работи вървът на него?

И защо не, като хората измислиха компютър/raspberry pi за 35$.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо не? 

Цената каква гаранция може да ти даде, че едно нещо е хубаво?

Човекът е задал КОНКРЕТЕН въпрос - "евтин и работещ..." не е казал ентин и качествен, да работи и под Win и под Linux, да има драйвери поне до Win 7/8, пък и софтуер с който да няма ядове, евентуално и поддръжка... Просто "ЕВТИН И РАБОТЕЩ", дори не е споменавал за гаранции... ! Е, има и за 5 евро "евтини и работещи", барабар с free shipping...

Успех, пък след няколко по опита да сподели линк?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, майна!

Във връзка с прословутата цифровизация, търся евтино и работещо DVB-T (MPEG-4) тунерче, което ще ми върши работа на моя PCLinuxOS. В ebay има доста интересни неща, но ще се радвам ако хора с опит в тия неща споделят - какво работи и какво не.

Абе за Linux не знам, не съм си играл от няколко години с такава гадинка.

Ама гледай внимателно колко мощен трябва да ти е процесора на компютъра, за да може да ти работи подобно тунерче без да засича гадно. На една по-слаба машина при мен, не работеше добре една подобна джаджа преди 2010г. на Мпег2.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човекът е задал КОНКРЕТЕН въпрос - "евтин и работещ..." не е казал ентин и качествен, да работи и под Win и под Linux, да има драйвери поне до Win 7/8, пък и софтуер с който да няма ядове, евентуално и поддръжка... Просто "ЕВТИН И РАБОТЕЩ", дори не е споменавал за гаранции... ! Е, има и за 5 евро "евтини и работещи", барабар с free shipping...

Успех, пък след няколко по опита да сподели линк?

Мирясай със тия гаранции :) май не си във час, само цетирах колегата, като исках да обясна, че няма значение едно нещо колко пари е, за да е добро и да става за нещо.(това имах предвид под гаранции)

Какви гаранции какви 5 лева.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове не се карайте за глупости ;)

Все пак тунерчето е само 6 паунда - струва си опита - ако не работи под линукс (което много ме съмнява да е така) няма да е голяма загуба. Като го тествам ще пиша дали съм го подкарал :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе за Linux не знам, не съм си играл от няколко години с такава гадинка.

Ама гледай внимателно колко мощен трябва да ти е процесора на компютъра, за да може да ти работи подобно тунерче без да засича гадно. На една по-слаба машина при мен, не работеше добре една подобна джаджа преди 2010г. на Мпег2.

Acer Aspire One ZG5 достатъчно мощен ли е според теб, а тунерчето, което посочих бачка без проблеми:

Публикувано изображение

Същото тунерче работи много по-добре на Линукс (говоря за бързодействието)!

@Phused всички USB DVB-T тунерчета за компютър работят на линукс с ядро 3.5.х и нагоре - преди това ядро се налага да добавиш драйвер и фърмуера на устройството в /lib/firmware

Редактирано от plamen74 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам бе, аз не гледам телевизия на компютър, ползвам си телевизори за целта.

Онова го бях пробвал и го върнах в магазина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми ако си запален рибар и лаптопчето ти може да бачка на 12 волта ще ти е от полза да имаш подобно тунерче ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Acer Aspire One ZG5 достатъчно мощен ли е според теб, а тунерчето, което посочих бачка без проблеми:

Публикувано изображение

Същото тунерче работи много по-добре на Линукс (говоря за бързодействието)!

@Phused всички USB DVB-T тунерчета за компютър работят на линукс с ядро 3.5.х и нагоре - преди това ядро се налага да добавиш драйвер и фърмуера на устройството в /lib/firmware

на такова лаптопче ми върви без проблем DVB-S2 тунерчето от сателита и без проблем подкарва 720р видео до 25 кадъра

трябва да си поиграя да видя как ще движи бнт1 ХД от ефиран но 50/50 ще движи понеже е 1080i

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми ако си запален рибар и лаптопчето ти може да бачка на 12 волта ще ти е от полза да имаш подобно тунерче ;)

Еми нямам лаптопче братче, изостанал съм от модата и таблет нямам.

Ама ако ви върши работа на рибарите, радвам се за вас.

Преди имах един телевизор, който работеше на 12 волта. Бях го купил заради сателитните програми, да си настройвам по-лесно антените.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам точно същия тунер, моя е дори по-малък и по-евтин. Под уиндоус се представя като някаква кепчър карта - IT9135 BDA Device - VID_048D&PID_9135

Би трябвало да се намират драйвери за такива карти и за Линукс. Процесора наистина се ползва, но не чак супер много - колкото за гледане на флаш примерно. Ако си с поне двуядрен процесор няма да има проблеми.

Работи си ок, проблемите според мен са от самите канали, които са и само 5-6  - според мен изобщо не са си дали зор с тая цифровизация. Дублирани канали, чат-пат пикселизации, липсващи епг, повечето програми са СД качество... абе смешна история. За момента е очевидно, че няма намерение за конкуренция на кабелните и сателитни оператори (за което си трябват поне 30-40 канала).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен са си 8 програмите (колкото са обявени, но броят ми щял да нараства - кога обаче все още не се знае)!

Под Линукс не му трябва драйвер, защото е вграден във всички ядра след 3.5.х но може да се наложи да намери фърмуера и да го постави като администратор в папката  /lib/firmware след което се прави една много малка гимнастика - просто изважда устройството и отваря терминал, в който пише dmesg и наситка ентер. После без да се затваря вече отворения терминал се поставя устройството и отново се пише dmesg След това отваря Kaffeine, настройва го за DVB-T като след това сканира, за да излезе списъка с програмите и гледа - това е!

Ето и шот, за да не рече някой, че пиша празни приказки:

Публикувано изображение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и аз не съм пресканирал скоро, но ти явно още по-отдавна не си. Има нови канали

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за информацията. Понеже съм с PCLinuxOS 2013.07, а там ядрото е 3.4.52 LTS , ще имам ли някакви проблеми с драйвърите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, майна!

Иначе съм се спрял на това, но все още чакам отговор от продавача дали работи с Линукс.

,,това''се подава в гръцкия ,,плесио'' магзин за 69 лв.и можеш да питаш на сайта им-имат специалисти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и аз не съм пресканирал скоро, но ти явно още по-отдавна не си. Има нови канали

Публикувано изображение

Едно уточнение - честотите, на които си сканирал, и са излезли въпросните програми са за София, не за провинцията ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен са си 8 програмите (колкото са обявени, но броят ми щял да нараства - кога обаче все още не се знае)!

Под Линукс не му трябва драйвер, защото е вграден във всички ядра след 3.5.х но може да се наложи да намери фърмуера и да го постави като администратор в папката  /lib/firmware след което се прави една много малка гимнастика - просто изважда устройството и отваря терминал, в който пише dmesg и наситка ентер. После без да се затваря вече отворения терминал се поставя устройството и отново се пише dmesg След това отваря Kaffeine, настройва го за DVB-T като след това сканира, за да излезе списъка с програмите и гледа - това е!

Ето и шот, за да не рече някой, че пиша празни приказки:

Публикувано изображение

Здравей Пламен,ако все ояе ти се обеснява,да споделиш повечко за пускането на това Донгълче.3.13.0-32-generic.

post-352038-0-48060000-1407453813_thumb.

post-352038-0-80354900-1407453831_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей Пламен,ако все ояе ти се обеснява,да споделиш повечко за пускането на това Донгълче.3.13.0-32-generic.

Драйвера за него е абсолютно същия какъвто е и за моето тунерче PacoStar и не ти се налага да го инсталираш (има си го в ядрото)! Трябва ти само фърмуера за устройството! След малко ще редактирам поста си, след като пусна линукса и архивирам фърмуера (и съответно ще ти напиша къде и как да го поставиш, както и какви права да му зададеш)!

Edit: Първо трябва да отвориш файловия си мениджър като root (администратор)! Натискаш Alt+F2 и пишеш за KDE - kdesu dolphin, а за Gnome/Unity - gksu nautilus (ще ти поиска потребителската ти парола - пишеш я и потвърждаваш с ентер)!

След като се отвори файловия мениджър отиваш в папката: root / lib / firmware (нарочно съм ти го оставил с разстояние между думите и наклонените черти, за да можеш да се ориентираш) т.е. трябва ти папка firmware! Изтегляш фърмуера от тук: Цък, разархивираш и поставяш разархивирания файл в папката! След това с десен клик върху него и избираш опцията най-отдолу - "информация" (аналогично при уиндоус е свойства, но това не е от значение за линукс)! След това променяш правата да изглеждат по този начин:

Публикувано изображение

Затваряш файловия мениджър и рестартираш сесията! Би трябвало вече всичко да е наред и да гледаш програмите през Kaffeine (въпреки, че е KDE плеър бачка без проблеми и на другите работни среди)! Успех ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драйвера за него е абсолютно същия какъвто е и за моето тунерче PacoStar и не ти се налага да го инсталираш (има си го в ядрото)! Трябва ти само фърмуера за устройството!

Edit: Първо трябва да отвориш файловия си мениджър като root (администратор)! Натискаш Alt+F2 и пишеш за Gnome/Unity - gksu nautilus (ще ти поиска потребителската ти парола - пишеш я и потвърждаваш с ентер)!

Успех ;)

Здравейте,до сега не съм влизал,като администратор и още чета как стават тези неща.На всякъде пише да внимаваме,когато сме влезли,като администратор.Това до някъде ме притесни.Пробвах по посочения метод от Пламен,но не ми приема паролата.Някъде прочетох,че Убунтуту генерирало някакъв парола и трябвало да я сменя с пропърси.Средата ми е Гном.Явно ще трябва да почета още,за да мога да се справям със ситуацията.Аз не съм фен на телевизията,просто ми е необходима за изучаване на английския език и за новините.Продължавам да чета и гледам клипчета,как стават тези неща.Не знам кучето с гледане дали ще стане касапин.За сега отделям по 1 час след работа за обучение,но явно това не е достатъчно.За сега трябва да преодолея бариерата админ,но без да се стига до преинсталациии.

Благодаря на Пламен за бързия отговор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не се лъжа gksu иска потребителската парола т.е. тази, която ви е на потребителя, а не администраторската. Ако все пак искате администраторската пускате един терминал пишете sudo su. Промпта ви от $ ще стане #. След това пишете: passwd и задавате новата администраторска парола, после я потвърждавате. Докато я пишете на екране няма индикация, че натискате клавиши, така че не се стряскайте - това е по дизайн :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не се лъжа gksu иска потребителската парола т.е. тази, която ви е на потребителя, а не администраторската. Ако все пак искате администраторската пускате един терминал пишете sudo su. Промпта ви от $ ще стане #. След това пишете: passwd и задавате новата администраторска парола, после я потвърждавате. Докато я пишете на екране няма индикация, че натискате клавиши, така че не се стряскайте - това е по дизайн :)

post-352038-0-51857000-1407586593_thumb.

Редактирано от batipej4o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако вникнеш внимателно в това, което съм ти написал, ще се справиш ;)

Не са много и не са сложни стъпките, които съм ти описал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.