Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Знам, сега ще вземете да ми напомняте, че е 21-ви век, но и с това се занимавам също. :)  Тук всички пишат за HD 3D LED телевизори, а аз за какво ви говоря. :D  Виждам, че тук е доста известен форума и няма начин някой да не разбира и от CRT TV-та. Значи на този телевизор му беше изчезнал звука (после бъгяса изцяло :D ), но му намерих абсолютно работещо шаси със всички модули и субмодули, сложих го, всичко 6, ама когато му търся програмите звука се разминава с програмите. Например търся The Voice TV - намирам я, но без звук, а като "мина" и изчезне картината от програмата чак тогава хваща звука. Единствено с ефирните аналогови BTV и Nova TV няма проблем. Рекох си "от кабелната ще е нещо", ама закачих видеото и пак същия проблем. Вероятно е от тунера според мен, но къде точно да търся проблема?

Редактирано от Vasilian (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Здравейте. Знам, сега ще вземете да ми напомняте, че е 21-ви век, но и с това се занимавам също. :)  Тук всички пишат за HD 3D LED телевизори, а аз за какво ви говоря. :D  Виждам, че тук е доста известен форума и няма начин някой да не разбира и от CRT TV-та. Значи на този телевизор му беше изчезнал звука (после бъгяса изцяло :D ), но му намерих абсолютно работещо шаси със всички модули и субмодули, сложих го, всичко 6, ама когато му търся програмите звука се разминава с програмите. Например търся The Voice TV - намирам я, но без звук, а като "мина" и изчезне картината от програмата чак тогава хваща звука. Единствено с ефирните аналогови BTV и Nova TV няма проблем. Рекох си "от кабелната ще е нещо", ама закачих видеото и пак същия проблем. Вероятно е от тунера според мен, но къде точно да търся проблема?

Без да се види на място, трудно е да се отговори на вашият въпрос! Още повече - телевизорът е пълна охтика и събиран от Вас!Ще потърсите от по-старите специалисти за консултация и ремонт!Най доброто предложение е - нов телевизор!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На старите телевизори този проблем беше при PAL - SECAM стандарта на звука. Цветовете се декодираха автоматично, но звук имаше само при единия стандарт.

На стария ти телевизор /ако е работил нормално/ трябва да са запоявани допълнителни елементи към платката за звука или да е подменена цялата.

За по-сигурно отиди на сервиз.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искай от кабелния оператор приемник за кабелна телевизия и ще си решиш проблема. Тази 'Березка" , когато са я правили не е имало нито The Voice TV, нито кабелна - имаше само един SECAM и нищо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към автора - а бе, човек,хората гледат да отиват напред,ти си се запътил назад....Виж,ако си някой колекционер,мога да те разбера.Навлизаме в ерата на цифровизацията все пак.Иначе поздравления за мерака ти да се занимаваш с подобна дейност.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DrHauz, по-скоро се занимавам с ауиотехника (магнетофони най-много), но гледам, че има дин стар телевизор у баба ми и исках да го съживя просто. Иначе се ровичкам из лаптопа да го бъзикам с разни програмки и ОС - демек, не "вървя" само назад. :D Какво да правя, късно се родих :D

Algrab, този телевизор има PAL декодер само на платката за цветовете и не знаех, че засяга и звука. На старото шаси PAL декодера беше платка слагана допълнително и беше за Електрон 380(запоявано отделно с кабелчета), за разлика от новото, което си е направо на субмодула на платката за цветност. На новото шаси единствено му трябваше да му сложа краен транзистор и тример на платката за цветност. Не може ли да се направи няква настройка по тунера?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не пипай тунера! След него се дели звука от видеото. Декодирането на звука трябва да е автоматично.

Намери сервиз и питай там как може да стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бре като не разбирате къде се врете и се занимавате с несвойствени неща? Да ти го кажа просто - ако автомобил има проблем примерно с дистрибуторната капачка сменяш за по-просто целия двигател!?!

Към дървените философи: PAL и SECAM са системи за кодиране на цвета и нямат нищо общо със звука. Ако там нещо не е наред ще има черно-бяло изображение.

За звуците - системи BG/DK Вероятно има превключване, а може и автоматично. Има сервизи за това. Вероятно по рождение е правен само за DK, каквото е все още аналоговото ефирно излъчване у нас. Повечето програми на кабелната и RF изходи на видеота, SAT и други подобни устройства са по система BG. 

Доколкото се сещам това няма AV вход така че си мисли за цифровизацията. Вероятно ще ти трябва приемник с RF модулатор.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бре като не разбирате къде се врете и се занимавате с несвойствени неща? Да ти го кажа просто - ако автомобил има проблем примерно с дистрибуторната капачка сменяш за по-просто целия двигател!?!

Към дървените философи: PAL и SECAM са системи за кодиране на цвета и нямат нищо общо със звука. Ако там нещо не е наред ще има черно-бяло изображение.

За звуците - системи BG/DK Вероятно има превключване, а може и автоматично. Има сервизи за това. Вероятно по рождение е правен само за DK, каквото е все още аналоговото ефирно излъчване у нас. Повечето програми на кабелната и RF изходи на видеота, SAT и други подобни устройства са по система BG. 

Доколкото се сещам това няма AV вход така че си мисли за цифровизацията. Вероятно ще ти трябва приемник с RF модулатор.

И приемника нямаше да стане, защото се оказа, че му трябва отделна платка, закачена към МЧУ-то за отделяне на звука от RF сигнала на нов стандарт 5.5 MHz. Взех от един сервиз направо цял модул с тунерите от Електрон. Този модул от сервиза имаше такава допълнителна платка. Сложих я на Берёзка-та и звука тръгна нормално. Сега си пускам на кабелна, VHS и DVD без проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тая Березка 61ТЦ-311д Филипов може да каже дали прилича на Електрон 380, но аз имам няколко такива и смятам по някое време да им изкарам входове по ниска честота за звук, композит и RGB. Ако имаш свободно време, може да се заровиш из схемите на твоето дръвце и да видиш де са тия сигнали. От една страна няма да има нужда да ремонтираш блокове, просто защото вече няма да са нужни и от друга, ако интервенцията е успешна, ще изцедиш максимално качество от телевизорчето. Имам и две Велико Търново 85, на които самия видео услилвател си има 4 крачета които не се ползват в оригиналната схема и уж са за RGB и ключ. Но и при двата телевизора, не знам дали ще паснат нивата на сигналите и полярността им, може да се наложи допълнително доработване. Ако на Берьозката шасито е офазено като на Търновото, трябва да се захрани примерно през шуко щепсел, за да е сигурно, че шасито ще е свързано на нула (едното перо на щепсела не се ползва). При успешен опит с моите ТВ-та, ще се похваля как е станало :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вътре е нещо такова и може да им се прави AV, но не си заслужава играчката. RGB не става, от старите декодери е с малките чипове. Ползвайте проемник с модулатор.

Всякакви глупости с офазени шаита ги забравете.Въобще не си и помисляите. Вие ако искате може да си хващате едната жица на контакта, рискът си е ваш, но може да утрепете и други хора.

Всичките "гимнастики" не си заслужават упражнението заради 10-15 лв разлика в цената на кутийките.
Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Търновото и мен ме е страх да изкарвам жици от него. Четох имало някакви бързи оптрони, евентуално нещо такова ще пробвам. Иначе имам и два 423ДИ които са с КР1021ХА4 (TDA3562A) която като гледам си има ключ и RGB. Там с директно закачане (през CR веригата 100nF/75ома, която мисля си я има на платката) някой пробвал ли е дали става?

EDIT: Сега видях, че входовете на АФ5 са цветоразликови. Значи 380-тата ще ги пробвам с композит. Някой беше пробвал и каза, че ставало без проблем.

Редактирано от cashregister (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аман от мераклии да реализират кочина. Купи си кутийка с модулатор и не се занимавай с глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ама много ми се иска да им изкарам RGB входове на моите сандъци. До къде стигнах с умуването по въпроса. Схемичките на телевизорите ми - ЦЪК Май ще трябва и композит да вкарам от някъде, за да си вадят синхронизация от него. Търновото е свързано с мрежата, и май най-лесния начин е номера с шуко щепсел на който не се ползва единия щифт и шасито е свързано със зануляването. Намерих някакви бързи линейни оптрони баш за прехвърляне на видео правени, ама са 10 кинта парчето, и ще ми трябват 4 бр. Иначе чипа му уж има RGB входове, както и този на Електрон 423, но дали полярността и размаха на сигналите са същите като тия дето идват от SCART-a? Дали нещо друго не трябва да добавя/доработя? Електрон 380 пък, с тая схемичка АФ5, май на яркостния вход ще трябва да подам някакво постоянно напрежение (не знам колко волта, може би написаните на схемата) за да станат цветоразликовите входове, входове RGB. Но в някакъв руски форум май четох, че трябва сигнала да се дефазира, т.е. май по едно транзисторче общ емитер ще трябва на канал да обърне сигнала таман и амплитудата с него ще наглася, ама каква трябва да е? Опасявам се да не опукам декодера, макар, че и телевизорчетата са ми мили и е добре и те да оцелеят след експеримента. Ако някой има време, може да хвърли един поглед на схемичките и да сподели какво мисли. Виждал съм на по-съвременен телевизор как при RGB сравнено с комплектен сигнал картината е много по-добра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Да, ама много ми се иска да им изкарам RGB входове на моите сандъци. До къде стигнах с умуването по въпроса. Схемичките на телевизорите ми - ЦЪК Май ще трябва и композит да вкарам от някъде, за да си вадят синхронизация от него. Търновото е свързано с мрежата, и май най-лесния начин е номера с шуко щепсел на който не се ползва единия щифт и шасито е свързано със зануляването. Намерих някакви бързи линейни оптрони баш за прехвърляне на видео правени, ама са 10 кинта парчето, и ще ми трябват 4 бр. Иначе чипа му уж има RGB входове, както и този на Електрон 423, но дали полярността и размаха на сигналите са същите като тия дето идват от SCART-a? Дали нещо друго не трябва да добавя/доработя? Електрон 380 пък, с тая схемичка АФ5, май на яркостния вход ще трябва да подам някакво постоянно напрежение (не знам колко волта, може би написаните на схемата) за да станат цветоразликовите входове, входове RGB. Но в някакъв руски форум май четох, че трябва сигнала да се дефазира, т.е. май по едно транзисторче общ емитер ще трябва на канал да обърне сигнала таман и амплитудата с него ще наглася, ама каква трябва да е? Опасявам се да не опукам декодера, макар, че и телевизорчетата са ми мили и е добре и те да оцелеят след експеримента. Ако някой има време, може да хвърли един поглед на схемичките и да сподели какво мисли. Виждал съм на по-съвременен телевизор как при RGB сравнено с комплектен сигнал картината е много по-добра.

Приятел!

Хората вървят към 22 век а Вие се връщате  във 20-ти! Сам си задавате въпроси и си отговаряте.То няма лошо, но не си губете времето с тази допотопна "електроника" от 30-35 години назад.

За всеки случай, прочетете тази статия:  http://www.kaldata.com/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%83%D0%B5%D1%80/UHD-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-Samsung-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-F9000-%D1%8A%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%B9%D0%BB%D0%B2%D0%B0-82995.html

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие па толкова ли не разбрахте за цяла тема, че на хората просто ѝм е краста? Като го направи, дали ще го ползва? Съмнявам се, ама пусто му хоби. И аз имам 4 ядрен професор с амнайсе гъби рам и дванайсе хиляди терабайта хардове, ама като видя някоя антика от преди Pentium единичка и се ентусиазирам да я стегна. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

To това въобще би ли  могло да се приспособи да работи с цифрова? Защото след няколко дни ще има само такава.

Редактирано от Krasimir Trifonov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s: Ще ядосате Филипов на рождения си ден :)

ЧРД - Жив и здрав :beer:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да е жив и здрав Филипов, то и аз съм рожденик тия дни. И едва ли на рожения си ден има време да гледа тук.

LZ4JW, предполагам във форума има достатъчно теми посветени на новата техника. Тази не е от тях. Не си говоря сам (надявам се), а споделям до къде съм стигнал в разсъжденията си, с цел за да бъда коригиран от някой по-знаещ от мен. Ако не е станало ясно, не гледам много телевизия и ми стига ефира. Цифровия ефир за сега, а май и още няколко годинки напред, ще е главно SD качество. Идеята да купувам нови телевизори към момента не е рационална според мен. Едно, че нямам парите и друго, че нямам сигнала с който ще блеснат възможностоте им. Не се сещам за една причина да купувам нов телевизор. Така че търся начин, с минимум разход на пари (не и на труд) да продължа да си гледам любимите аквариумчета. Отделно, както отбеляза Silvering тоя труд не е някаква мъка за мен. И аз съм събуждал античен компютър, заради самата тръпка, не че ми трябва, но в случая резултата ще бъде ползван. Фамилията ми ползва 2бр. Е423, 2бр. ВТ85, 2 бр. Е380 и един ТЕМП280 (ако съм пропуснал някой, да ме прощава). Не знам защо е тоя стремеж да се дава тон на другите как да си живеят живота. ОК, ако някой много настоява да ми подари нов телевизор, ще го приема. При Strong SRT8113 на по-съвременен телевизор, не забелязах особена разлика в качеството на картината през RF модулатора и компексния вход, т.е. модулатора явно си е качествен. Разликата дойде, като пуснах картината през RGB и предполагам, че подобна ще е ако успя и на старците да им вкарам по RGB сигнала. Отделно повечето имат куп отражения из тунерите и МЧУ-тата и по висока честота се гледат октановки, за това не ми се ползва модулатора, все пак нали бъдещето трябва да е ясно. Дано имам повод да се похваля по някое време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятел!

Хората вървят към 22 век а Вие се връщате  във 20-ти! Сам си задавате въпроси и си отговаряте.То няма лошо, но не си губете времето с тази допотопна "електроника" от 30-35 години назад.

За всеки случай, прочетете тази статия:  http://www.kaldata.com/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%83%D0%B5%D1%80/UHD-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-Samsung-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-F9000-%D1%8A%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%B9%D0%BB%D0%B2%D0%B0-82995.html

Към всички, които не схващат мисленето ми: Не разбирам защо слагате "електроника" в кавички... Аналоговата техника също е била техника, но вече хората не я оценяват, което много ме дразни. Защо например да изхвърляте перфектно работещ стар телевизор, само защото е стар и е техника, която не ви се занимава да я съживите? Като ви остарее компютъра достатъчно и него ще изхвърлите, няма страшно. Наистина странно е за много хора, че съм на 15 и се занимавам с това и разсъждавам по този начин, но на мен не ме интересува колко е стара една техника и ако е възможно да я възстановя ще я използвам и ще я поддържам в добро състояние. Ако не - ще я продам на части, но в никакъв случай да я изхвърля. Много ми направи впечатление, какви глупости ръсиха хората от първите отговори (компютърджии) и се правиха на разбиращи, като не разбират елементарни неща от електрониката. Вярно е - и аз не знам много за телевизорите, защото се занимавам с аудиотехниката, но никога не би ми хрумнало например нещо от рода, че PAL декодера влияе на звука и тем подобни глупости.   Към Красимир Трифонов: може с декодер. Ако декодерът няма RF модулатор, трябва да му се сложи отделно чинч към RF модулатор. Съмнявам се, че има декодери, които нямат RF изход.   Дано сте ме разбрали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съмнявам се, че има декодери, които нямат RF изход.

Съмняваш се, ама са голяма рядкост. А още по-голяма рядкост са тия с качествен такъв. За сега Strong SRT8113 се очертава като единствения с качествен модулатор. Някакво ново NEO също казват работело добре, но аз лично не съм го виждал. Приемниците с модулатор сигурно се броят на пръстите на едната ръка, като повечето вадят гадна изкривена картина на тоя изход. Само да предупредя, че както 8113 има качествен модулатор, така има и редица бъгове, най-досадния от които е, че си губи настройките при токови удари от ел.мрежата, като най-досадно е преминаването на звука от DK 6.5Mhz на BG 5.5MHz. Но за телевизорите само с антенен вход няма особен избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съмняваш се, ама са голяма рядкост. А още по-голяма рядкост са тия с качествен такъв. За сега Strong SRT8113 се очертава като единствения с качествен модулатор. Някакво ново NEO също казват работело добре, но аз лично не съм го виждал. Приемниците с модулатор сигурно се броят на пръстите на едната ръка, като повечето вадят гадна изкривена картина на тоя изход. Само да предупредя, че както 8113 има качествен модулатор, така има и редица бъгове, най-досадния от които е, че си губи настройките при токови удари от ел.мрежата, като най-досадно е преминаването на звука от DK 6.5Mhz на BG 5.5MHz. Но за телевизорите само с антенен вход няма особен избор.

Аз например използвам VHS рекордера, ако трябва да свързвам DVD плеър или друго с чинчове. (даже и телефона си ще пробвам :D ) Свързвам го на входа на видеото и RF изхода на видеото към телевизора и сега си гледам и дискове и касети на него. Декодер не съм си купувал, защото го пускам на кабелна. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.