Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте,

живея в блок, в който още няма Акт16 и в момента имаме едно метално(в което са бушоните), в което влиза главния захранващ кабел на блока. До него се намира стаичката в която седят електро нещата. Преди време бях видял едно кабелче май жълто зелено, но не мога да се сетя вече, чиято изолация беше дерната като с макетно ножче и се притеснявам, че може да доведе до нечия смърт по някакъв начин...До колко притесненията ми са основателни?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

живея в блок, в който още няма Акт16 и в момента имаме едно метално(в което са бушоните), в което влиза главния захранващ кабел на блока. До него се намира стаичката в която седят електро нещата. Преди време бях видял едно кабелче май жълто зелено, но не мога да се сетя вече, чиято изолация беше дерната като с макетно ножче и се притеснявам, че може да доведе до нечия смърт по някакъв начин...До колко притесненията ми са основателни?

с жълтозелен цвят кабел се използва при зануляване,заземяване----така,че не трябва да се притесняваш

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

казах, че кабелът може би е жълтозелен. случката е от преди години

Както разбирате така по спомени на очевидци хич не е лесно да ви помогнем! Дайте снимка на кабела, на връзките и тогава можем да сме по-точни

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

казах, че кабелът може би е жълтозелен. случката е от преди години

И колегата от горният пост Ви е отговорил точно на въпроса. Но това "може би" в електротехниката не се ползва. Трябва да е сигурен човек! 

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо се обади на енергото, да дойдат да прегледат нещата, за да не стане наистина сериозен проблем. А защо нямате акт 16 и не сте с редовни няма да го коментирам.

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До него се намира стаичката в която седят електро нещата.

По принцип в такива стаички трябва да влизат само лица по поддръжката (предполага се квалифицирани лица). Навремето имаше и едни предупредителни табелки по вратите.

Купувате две халки за катинар и катинар ... и си оставяте номера на телефона надписан на вратата че ключа е във вас.

Редактирано от izabel1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като обикновен жител / потребител на тази кооперация, нямате работа да се врете в ел. табла и сервизни помещения в които са розположени газови разпределителни табла, ел. табала или ТЕЦ централи. Последните следва да са обезопасени т.е заключени. Та понеже колегите ви обясниха, че в ел. техниката няма може би и ако, а и като добавим, че нямате акт 16 и ползвате временна ел. каса (времянка), то положението става сложно поради факта,че подобни времянки се изпълняват понякога и от пишман майстори Щом имате притеснение, то извикайте квалифициран електротехник. Друг прост начин е с обикновен фазомер да проверите състоянието на този оголен проводник. Нищо не пречи и оголването да бъде изолирано.

Ако обаче не сте сигурен какво правите и нямате познания - не пипайте.

Редактирано от Black Power (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с жълтозелен цвят кабел се използва при зануляване,заземяване----така,че не трябва да се притесняваш

:lol6: Ще видиш ти колко не трябва да се притеснява човек, когато някой уред с метален корпус дефектира и му избие фаза на металният корпус... Жълто-зеленият проводник е най-важният проводник от всичките в една трипроводна инсталация - ЗАЩИТЕН проводник. В нея трипроводна инсталация между смъртта и живота при авария те дели този проводник. А иначе нарушена изолация не значи нарушен проводник, въпреки че не е хубаво да е гол - окислява се, а това не е добре. Принципно с фазопоказател може да се провери какъв е този проводник, но всеки здравомислещ, спазващ поне малко стандартите не би го ползвал за друго, освен заземяване. В България обаче има много пишман майстори, а ако не знаеш какво да правиш - намери някой, който ще знае какво да прави, сиреч квалифициран електротехник. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да попитам от чисто любопитство понеже уча телекомуникации. Теоритично ако по един кабел тече ток 1A изолацията му трябва да е "дебела" x. Ако сложим по-тънка изолация би следвало от по-големия ток тя да се стопи нали така? А ако се сложи точната изолация, а просто тя е леко нарушена това проблем ли е? да/не/защо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да попитам от чисто любопитство понеже уча телекомуникации. Теоритично ако по един кабел тече ток 1A изолацията му трябва да е "дебела" x. Ако сложим по-тънка изолация би следвало от по-големия ток тя да се стопи нали така? А ако се сложи точната изолация, а просто тя е леко нарушена това проблем ли е? да/не/защо?

Не знам какво учиш, но за да почне да се загрява кабела до степен, в която изолацията да почне да се топи - това означава, че максимално допустимият ток за този тип монтаж и охлаждане на кабела са превишени недопустимо. Всъщност никоя изолация по никаква причина не трябва да се топи и дебелата изолация не се слага от съображения за топене, а за по-добра защита на кабелите спрямо приложението им и съответните токове и напрежения. Логично е, че тънкият слой изолация е неподходящ за многожилни проводници с голямо сечение, с голям ток при големи напрежения, подари възможност от пробив на диелектрика. Това са стандартизирани параметри, по които производителите се водят при изработката. Не се поставя кабел за ниско, средно или високо напрежение с нарушена изолация. Това е предпоставка за късо съединение или токов удар, както и окисление на проводника. Не се поставя и комуникационен кабел с нарушена изолация или ширмовка - екранирането и сигналите тогава хич ги няма и се реализират недопустими загуби/шумове. Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и твърдите, че по дадения кабел има проблем, а техническите лица ми казаха, че няма ядове...

Не разбирам въпроса поради липса на контекст.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не разбирам въпроса поради липса на контекст.

То неговото не е нито въпрос, нито нищо! Никой нищо не твърди, защото Вие нищо не сте казал! До сега се е отговаряло на този човек " Вие ли сте това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

съжалявам за объркването, което настана. Да, ползвам 2 профила, защото си знам наизуст паролата за ceco254 и го ползвам отвсякъде, а пък този ми ник е с генерирана парола и влизам само от вкъщи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

съжалявам за объркването, което настана. Да, ползвам 2 профила, защото си знам наизуст паролата за ceco254 и го ползвам отвсякъде, а пък този ми ник е с генерирана парола и влизам само от вкъщи.

Това не променя факта, че предпоследното мнение не се разбира за какво е въобще и какво адресира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Аз съм в този форум от почти 10 години и до сега имам само един ник. И всички го знаят наизуст и ме познават, че съм АЗ,без значение дали съм приятен или не, на някого. Много от Вас имат или ги сменят седмично по 3-4, а някои не се срамуват да си направят 10. Защо? 

По въпроса Ви!

Щом техническите лица са Ви казали, че няма проблем, за какво ви е тази тема?

"... а техническите лица ми казаха, че няма ядове..."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
LZ4JW ами просто не ми се връзва техниците да казват едно, а друг човек видимо грамотен да казва друго. Търся истината.

Относно никовете, просто е - всичките ми пароли са генерирани с програмата KeePass(x) и пиша само от нас. Когато не съм в нас и искам да влезна във форума на Kaldata ползвам другия, чиято парола знам на изуст.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

LZ4JW ами просто не ми се връзва техниците да казват едно, а друг човек видимо грамотен да казва друго. Търся истината.

Относно никовете, просто е - всичките ми пароли са генерирани с програмата KeePass(x) и пиша само от нас. Когато не съм в нас и искам да влезна във форума на Kaldata ползвам другия, чиято парола знам на изуст.

Поздрави!

Мерси за добрият тон. След като техниците са прегледали инсталацията и са ви казали, че е добре, след като и тук направихте проучване и получихте отговори, сам ще прецените има ли опасност. Другото, за което искам да Ви кажа е това, че ако не сте подготвен и нямате никаква ПАВОСПОСОБНОС" за силнотокови инсталации, горещо Ви съветвам да не предприемате нищо на Ваша отговорност. Тока не признава приятели. Разумно подходете по този въпрос! Желая Ви лека вечер!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз продължавам да не разбирам кое е този "даден кабел" и става ли въпрос за кабела от мнение първо в темата, защото звучи иначе?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.