Премини към съдържанието
dulsinea

Минутка за размисъл...

Препоръчан отговор

Понякога, улисани в ежедневието и проблемите си, забравяме за съществените неща от живота ни. Понякога, успявайки да открадна малко свободно време от забързаното си ежедневие, се отдавам на страстта си да се 'ровичкам' из нет пространството, търсейки интересни и стойностни четива. Преди време попаднах на този текст, който искам да споделя с вас. Доколкото успях да прегледам не е постван преди тук, но се извинявам, ако темата ми се дублира. :wors:

В час по философия професорът застана на катедрата, изпълнена с различни предмети, и зачака студентите да утихнат. Тогава взе голям празен буркан от майонеза и го напълни с топки за голф. Попита студентите дали съдът е пълен. Те отговориха утвърдително.

После професорът взе една кутия с камъчета и я изсипа в съда, разклати го леко и камъчетата се наместиха между топките за голф. И отново попита студентите дали съдът е пълен. Те пак отговориха утвърдително.

Сетне професорът взе кутия с пясък и я изсипа в съда. Естествено, пясъкът запълни всичко. Той попита още веднъж дали съдът е пълен. Студентите отговориха с единодушно "Да".

Тогава професорът взе две кутии с бира от бюрото и изсипа съдържанието им в съда, което изпълни празното пространство сред песъчинките.

Студентите се разсмяха.

"Сега, каза професорът, когато смехът утихна, искам да ви кажа, че този съд представлява вашият живот. Топките за голф са важните неща във вашия живот - семейството ви, здравето ви, децата ви, приятелите ви, страстите и предпочитанията ви - все неща, които ако загубите всичко друго и ви останат само те, животът ви ще бъде достатъчно пълен. Камъчетата са другите неща - работата ви, къщата ви, колата ви. Пясъкът е всичко останало - малките неща."

И продължи:"Ако най-напред сложите пясъка в съда, няма да има място за камъчетата и топките за голф. Същото се случва и с живота. Ако губите времето и енергията си за дреболии, никога няма да имате място за нещата, които са важни за вас. Обръщайте внимание на нещата, които застрашават щастието ви. Играйте с децата си.

Излезте с партньора си навън, на вечеря. Винаги ще се намери време да изчистите къщата и подредите.

Погрижете се най-напред за топките за голф, за нещата, които наистина си заслужават. Подредете приоритетите си. Останалото е само пясък."

Една от студентките вдигна ръка и попита:"А какъв беше смисълът на бирата?"

Професорът се усмихна."Радвам се, че ме попитахте. Исках просто да ви покажа, че няма значение колко пълен е животът ви, винаги ще се намери място и за две бири."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много интересно и твърде поучително!Всеки трябва да се замисли за наистина ценните в живота му неща!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това го четох преди около година и оттогава доста мисля по темата. Даже усещам, че по някакъв начин съм променил отношенито си към живота. Дори се опитвам да пия по-малко бира...(шегичка)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина не трябва да забравяме "топките за голф" това са най-ценните неща които може да притежава един човек.А за бирата аз пия всеки ден,е случва се и да пропусна някой път,но е рядко :)biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може ли вместо бира някакъв друг вид алкохол. biggrin.gif Тази бира хич не ми понася :drink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Примерът е показателен,обаче според мен ако мислим само за "топките за голф"-т.е. за важните неща не можем да си напълним съда.Песъчинките са не по-малко важни..... sad.gif

Въпрос на приоритети за конкретния момент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много поучително и добре обяснено. Чела съм го преди време. Колкото и да се размишлява - трябва така да живеем живота си, че да сме щастливи. Може да се каже, че начинът е този (само може и без бирите :) ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много поучително наистина.Само да не забравяме че и тези неща,с които сме запълнили съда(живота си),трябва да успеем да ги задържим там,а не да тъпчем...и да се пръсне.Добре е че са само две бирите

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, поучително е. Но въпросът е като прочетем нещо подобно и седнам да мислим върху него след това да го приложим на практика. В противен случай думите си остават просто думи и този текст ще бъде следващия копиран, който да пращаме на приятели за да мислят и те върху него.

Аз искам да прилагам подобни текстове, а не да седя и да мисля върху тях. Лошото е, че нищо не правя в момента, а мисля ...

Редактирано от endless_dark (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги има място за две бири :laughing5:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля си ,защо хората винаги се стремят към това,

което, никога няма да получат. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мисля си ,защо хората винаги се стремят към това,

което, никога няма да получат. cool.gif

Защото им харесва пътя.. това да знаят, че имат цел в живота, а не са просто пионки на чужди мисли. Ти не се ли стремиш към нещо, което нямаш?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То зависи и от това към което си се устремил :P Пак може да станеш пионка на чужди мисли гонейки собствената си цел, а може и по - лошо да стане, да не си само пионка ами и по - лошо :) И тогава ще провериш дали целта оправдава средствата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важното е от всичко да има по малко и всичко ще е О.К. все пак не можем винаги да искаме буркана да е пълен ... все пак е 3 литров biggrin.gif ,което прави работите доста сложни :) , дори да е само на половина ,да бъде на половина пълен ,а не на половина празен за вас ;) ...

Редактирано от Dobrqka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И продължи:"Ако най-напред сложите пясъка в съда, няма да има място за камъчетата и топките за голф. Същото се случва и с живота.

Как ли пък не!

Този текст явно не го е писал дипломиран философ, ха ха ха, смях и сълзи, лелеееееее егати тъпотията!!!

Хората срещат други хора и се променят към добро понякога без значение с какво им е бил изпълнен преди живота.

По една телевизия показваха един обирджия на банки (стрелял убивал даже и т.н.) прекарал дълги години в пандиза и там започнал първо та си завършил средното образование и после и следвал та станал даскал. По телевизията го показваха заради административни трудности да си осъществява новата професия.

Та по теорията на тъпунгела дето е съчинил текста за професора, пандизчията никога не би трябвало да се е осъзнал и да е тръгнал по правия път. Тъп текст и тъпа теория.

То трябва да се чете и между редовете, а не само да се хвали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Защото им харесва пътя.. това да знаят, че имат цел в живота, а не са просто пионки на чужди мисли. Ти не се ли стремиш към нещо, което нямаш?!

Аз имам цели и ги постигам.Говорех за изгубени каузи-знаеш ,че няма да стане и пак опитваш,правила съм го.

А път имам ,отстоявам позициите си и не съм била пионка в ничии ръце,на ничии мисли.

Редактирано от smirena (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.