Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

onogondur

Какъв Уиндоус да сложа?

Препоръчан отговор

Здравейте уважаеми съфорумци.За какво става въпрос?

Снощи ми донесоха едно нетбукче,което не зарежда Уиндоус-а си.Дава някаква грешка при зареждането.И не съм сигурен,че ще успея да го оправя това.Марката е Airis Kira Il1. Но хардът му е само 2 Гб.До сега е бил с Уиндоус XP. Хората казват,че така е бил "задръстен" ,че за да си пуснат скайп,е било нужно да го инсталират на флашка и така да работят с него.Какъв най-лек Уиндоус XP ще мога да му инсталирам? Драйвери има в сайта на производителя.

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо от рода на Mini XP би вървяло добре, но ако се интересуваш от Linux операционни системи там също има доста алтернативи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здр.... имал съм същият проблем и съм слагал "windows xp mini" само 400МБ е ...

от "windows 98" няма смисъл ако процесурът му е повече от 400мхз и е с повече от 128 рам ако покрива тези изисквания сложи минито :) :) :)  може да го намериш в замунда

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще го пробвам аз,да видим какво ще стане.Но все пак първо ще опитам да се справя с тая грешка.

Ето обясненията и в сайта на Майкрософ- http://support.microsoft.com/kb/307545

Само не ми е ясно коя от всичките стъпки да изпълня.

Нещо от рода на Mini XP би вървяло добре, но ако се интересуваш от Linux операционни системи там също има доста алтернативи

Не съм сигурен че има всичките налични драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не съм сигурен че има всичките налични драйвери.

Мини XP е олекотена версия на XP, т.е. премахнати са доста услуги, но това далеч не значи че няма да можеш да си подкараш драйверите. Лично аз обаче никога не бих сложил пипана версия на ОС от някакъв пиратски сайт, само заради едната му олекотеност. По-добре се ориентирай към някоя лека Linux дистрибуция - Damn Small Linux, Puppy Linux, Porteus, Lubuntu и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз точно за Линукс казах,че не съм сигурен в наличността на нужните драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows XP Pro Performance Edition SP3 November 2010 , пробвай с това, орязано е да , но повечето функций които ти трябват са там , около 500-600 мб ми взима на мене + програмите е това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не би трябвало да имаш проблеми с Lubuntu (LXDE) / Xubuntu (Xfce) откъм драйвери. Просто опитай.

Това е перфектният Линукс за машинка от този род. Не се занимавай с M$ орязани глупости.

Твърдият диск обаче може изобщо да не е достатъчен.

П.С: Чакай малко, как така твърдият диск е 2 GB, и се е събрал, пък камо ли да е работено с Windows XP ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами толкова е диска.Поне това виждам в БИОС.Казват,че даже и скайп да искат да си пуснат,е трябвало да става с външна памет,в случая-с флашка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто теоретично инсталатора на XP ще допусне инсталацията при 2 гигабайта твърд диск (при минимално изискване за 1.5 GB), но това е пълен мазохизъм.

Те само ъпдейтите след инсталацията ще заемат оставащите 500 мегабайта, камо ли да сложиш някакъв допълнителен софтуер или каквото и да е било, различно от стандартната конфигурация.

Опитай да сложиш Lubuntu-то все пак. Мисля, че заемаше точно около 1.5 GB след инсталацията с графичната среда и прочие. Според мен пак ще си е мазохизъм обаче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам това ноутбуче прилича на EeePC серията на Асус, която също не се справя с XP поради малкия капацитет на диска, който не е точно твърд диск, а нещо от рода на мини ССД устройство със особен тип лентов кабел. Бяха ми дали да погледна едно подобно ноутбуче, което доста се мъчеше поради малкото пространство на диска, и единствения начин за подкарване на програми е може би от флашка или карта памет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам това ноутбуче прилича на EeePC серията на Асус, която също не се справя с XP поради малкия капацитет на диска, който не е точно твърд диск, а нещо от рода на мини ССД устройство със особен тип лентов кабел. Бяха ми дали да погледна едно подобно ноутбуче, което доста се мъчеше поради малкото пространство на диска, и единствения начин за подкарване на програми е може би от флашка или карта памет.

В главата ми се върти вариант за RAM диск, но какъв е обема на оперативната памет?

Предполагам обаче, че ще е смешно малък.

Друг вариант е да се ползва например една 8-16 GB флашка като отделен storage партишън към наличният капацитет на HDD-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В главата ми се върти вариант за Ram диск, но какъв е обема на оперативната памет?

Предполагам обаче, че ще е смешно малък.

Друг вариант е да се ползва например една 8-16 GB флашка като отделен storage партишън към наличният капацитет на HDD-то.

Да, нещо подобно на Ram диск, но не точно. По-скоро нещо от рода на ссд чип. Идеята за флашка е добра, но не и за ОС, поради системното писане/четене по диска, което ще го съсипе за отрицателно време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление хората нямат финансови възможности.Флашката им изгоряла.Пък и се появила тази грешка.

Аз хубаво ще инсталирам Лубунту. Но дали след това те ще могат да се оправят? Дали ще им тръгнат скайп и браузър? Ами знам ли,може и да искат клип да изгледат в тубата например.Извинете ме,но съм пълен лаик поне що се касае до Линукс базираните системи.

Аз сега съм на работа,нетбука е у дома.Ама довечера ще мога да кажа повече данни за процесор и рам=памет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблеми, Скайп си има версия за Линукс. Lubuntu идва с инсталиран Chromium (вместо Firefox).

Само трябва да си сложиш Flash.

Това колко неща ще могат да се ползват едновременно зависи естествено от обема на оперативната памет, като изключим варианта за swap на 2 GB диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, нещо подобно на Ram диск, но не точно. По-скоро нещо от рода на ссд чип. Идеята за флашка е добра, но не и за ОС, поради системното писане/четене по диска, което ще го съсипе за отрицателно време.

Slax на флашка е точно за тази цел т.е. да си се ползва от флашката (а и го има на български) ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега , ако имаш регистрация в гугъл , ще ти дам да дръпнеш едно ХР - слагай го и ще имаш място и за един филм на диска :)

И кой казва че няма място и за пълно ХР ;) Това ми е асусчето с 4гб хард и актоализации за времето от когато е снимката :D Разбира се допълнително от мен изчистена от ненужния боклук който се навърта безцелно във папките .

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега , ако имаш регистрация в гугъл , ще ти дам да дръпнеш едно ХР - слагай го и ще имаш място и за един филм на диска :)

Уважаеми jonov ,имате съобщение от мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уважаеми jonov ,имате съобщение от мен.

Момент , докато се ровя из архива за снимков   м,треал :) Това е пробвано на / както казваше д-р ливайн / хиляди компютри .

ПП. А м/у другото , антиката има ли работещо ЦД ? дали ще бутне от флаш :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма СД.Бутва от флашка,снощи някакъв Линукс Лив слагах,ама само за проба.Но едва-едва успяваше да зареди.Сягаш не му достигаха сили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно е с малко рам :( има ли поне 128мб ? Не му слагай антивирус - ще го умориш , скайп стара версия 3.8 ли беше , и една мозила пак стара и това е .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и ще бъде.

Колкото до наличната рам,ето какво ми показва БИОС

System memory : 633 KB

Extended memory : 456704 KB

До сега съм правил само бутващи флашки само с Уиндоус 7.Можете ли да ми препоръчате програма и начин,удобни за създаване на бутваща флашка за Уиндоус XP.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако няма поне 256 рам няма смисъл да го мъчиш, минимума за браузване, флаш, скайп вече е 512. XP теоретично може да работи и с 64 MB, но колкото да зареди гола операциона система, а за антивирусна забрави.

Аз бих се насочил към олекотена версия на линукс нещо от сорта на BrowserLinux само 77MB има врсия с Firefox и с Google Chrome. 

http://www.browserlinux.com/version3.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не забравяйте че машинката вероятно е на стари хора които са свикнали на ХП , инсталирал съм това на 300 мхц и 128 рам - е мъката е голяма но като хората не искат да се разделят със стотина лева за по добра машинка , какво да направим :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обаче нещо не ми се получават нещата.С тия Уиндоус XP които да сложа на флашката...

Обмислям следният вариант.Според грешката,която дава нетбука,става ясно,че файлът SOFTWARE в system32 се е повредил нещо.Дали пък няма да стане с жива дистрибуция,някой линукс,да вляза в лаптопа от подписа ми,който също е на Уиндоус XP. И от него да копирам този файл на флашката.А после пак с тоя живият линукс,да го заместя в съответният нетбук.

п.п.Не мога да си обясня защо,но не искат да се получат тия бутващи неща с Уиндоус XP на флашката и това е. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.