Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Разбирай го, както искаш, както ти си го харесваш.

За мен бог няма нищо общо с поетичните ми способности да го определям.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 647
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

За сажаление е така...Макар всеки да знае че за нещастията ,войните, болестите и гладните деца сме си виновни само ние-хората...И се сещаме за Бог само когато нас самите ни сполети нещо..И когато няма

Вярвам в Бог ,но и понякога се съмнявам. Съмнението някакси ме освобождава, но ми носи пустота. Може би вярата и съмнението вървят ръка за ръка. Какво значи :" вярвам в себе си", звучи някак смешно

Вярвам!

Публикувани изображения

Привет!

Религията винаги си е било нещо фанатично! За богът-създател и неговия пророк, това го има във всяка религия!

Но...все пак си мисля, че за няколко хилядолетия и достатъчно фанатизъм, всеки може да създаде религия. ;) Думите ми приличат на светотатство, но аз съм краен атеист... Просто мисля реално - хората сме еволюирали, потопът е бил всъщност края на ледниковия период, Мойсей "разтваря" морето точно тогава, когато изригва вулкан и го отдръпва... Въобще, в библията има доста неща, които да се докажат! :)

Поздрави!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Религията винаги си е било нещо фанатично!

Доста си повлиян от филмите. Религията никога не е била фанатична. Хората са такива.

Всяка религия е просто един исторически документ, в който са съчетани обществени,

личностни, морални, законови и чисто практически норми и напътствия.

Проблемът с фанатизма идва тогава, когато хората не осъзнават, промяната на времето и

самото време, от което се предполага, че идват тези норми и напътствия. Дали те идват

от много умни хора (за тогавашното време, които са били алчни за налагане на

собственото си виждане за нормално) или наистина са мнението на някакво същество,

което смята, че създало градината на Земята и нейните обитатели (по-скоро в райони),

за мен няма две мнения по то я въпрос, защото всички народи по земята, които сякаш

не би трябвало да могат да са стигали един до друг, разказват в митологиите си и религиите

си за точно такива същества.

Как тази идея се е зародила на толкова много точки по Земята и у толкова много различни народи,

не смея да твърдя, защото нямам машина на времето! Но доказателствата са навсякъде сред нас

и затова всички отказват да ги видят... поне повечето. и повечето инертно мислещи хора са на мнеие,

че щом при нас е така - избрани хора ни коват законите (което пак е вид техен фанатизъм), значи

и при миналите времена и народи е било същото. Е, как разбраха, че е същото или само аз съм

този, който не е научил, че учените вече пътуват с машини на времето и документрат записките си

1:1 както го виждат от илюминатора! Стига смешки.

Идеята за бог сред всички народи, как и защо е възникнала, ако приемем, че е идея, а не реалност.

Нима всички тези умни от всички народи хора са се наговорили помжеду си с цел, ако видиш ли

представители на обикновените миряни от техните народи се срещнат и се запознаят, да чуят

същите идеи за законите, които са им наложени от умните "политици" на онова време!?

Това е толкова смешно и нелепо, че не си струва да го анализирам повече.

За мен е ясно, че бог, боговете, ангелите са същества, чиито образи и подобия сме самите ние.

Расите са различни образи и подобия на отделни богове. И според мен тези богове не са били

непременно от един и същ божи вид, а от различни.

Глупостите на биолозите за това, че дадена раса има такива и такива белези щото средата им на живот

е еди каква си, са толкова дървени и смешни. Не е тук мястото да направя анализ на тия дарвинистски

измишльотини.

Да не говорим, че никой преди латинците не е наричал така това нещо за което говорим - религия.

Тази дума идва от religio (някои казват, че е от гръцки, други от латински - няма значение)

и отново (не знам за кой път вече го пиша) е ЧОВЕШКА измислица за обозначаване на нещото.

Никой преди това не е помислял да го нарече така. Просто за тогавашните хора е ясно, че е идвало

от някой отгоре. А единствения начин за това е като дойдеш откъм открития космос.

Индийците никога не са наричали нещото си свързано с боговете им - религия. Те си го знаят като история.

При това нещо наиситна случвало се. Като им кажеш фанатично - има само един бог и те те гледат, все едно

че се прочел само един ред от тяхна свещенна книга. Както и да е... не е тук времето за тези неща.

-----------------------------

BoBys,

ние винаги сме били най-умните и най-добре виждащи нещата от отминалите времена преди нас.

така са смятали и римляните, латинците и гърците и който си избереш от епохите.

А това за Моисей и отместването на водите в съвпадение с изригнал вулкан и вероятно разломни

образувания в земната кора... мисля да го оставя някъде в екстремните краища на теорията на

вероятностите и свободните съчинения, който и аз мога да ги измислям с хиляди.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не вярвам във вярването...Човек вярва в нещо,когато не го е преживял. Вярвам ли,че ще се изгоря,ако пъхна ръката си в огъня? Не го вярвам - знам го...Вярата и преживяването взаимно се изключват. Вярата ни ограничава в света на символите,на теориите и на концептуализирането. А единствената истина,която може да се открие,е в личния опит.Не в навързните една за друга думи... Вярвам в любовта,защото съм я изживявал,вярвам в добротата,защото я усещам,вярвам в това,което Е,защото го живея. Но Бог? Не знам...Засега...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абсолютно... погрешно!

Нима всички народи от индианците в Южна и Северна Америка до аборигените в Австралия и от ескимосите в Арктика до негрите в ЮАР,

нима у всички, толкова отдалечени един от друг, се е зародила една и съща идея за някакво същество, което ги е създало и

напътства, че имат истории за негови слизания на Земята и дори директното контактуващ с тях!?

Хората трудно можеш да ги накараш да повярват в елементарен проблем като замърсяването от автомобилните двигатели,

но някак всички си имат някакъв вид вярване в съществото бог! Как става това?!

Единствения "бог" в който заблудено вярват всички хора се намира в джобовете ви и това са парите!

Това е най-голямата човешка заблуда в историята на човечеството. Но това е съвсем друг проблем.

Моля тези, които мислят, че човек е създал бог, да покажат как е станало при всички по почти един и същ начин - бог!?

Елементарно,adXok!Не е станало по един и същи начин,само така изглежда отстрани и при голяма скорост на движение на наблюдателя!Изгубени в превода са нещата които показват разликите.Човек не е създал бог,а го е измислил!Мисля че ще видиш разликата. cool.gif Това е най простото обяснение,следователно най-вероятното!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярвам в Бог ,но и понякога се съмнявам. Съмнението някакси ме освобождава, но ми носи пустота. Може би вярата и съмнението вървят ръка за ръка.

Какво значи :" вярвам в себе си", звучи някак смешно напр. като човек с главно "ч'

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вярвам в Бог ,но и понякога се съмнявам. Съмнението някакси ме освобождава, но ми носи пустота. Може би вярата и съмнението вървят ръка за ръка.

Какво значи :" вярвам в себе си", звучи някак смешно напр. като човек с главно "ч'

...и аз така мисля. А за човека - струва ми се все още, че заслужава главната си буква.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

N e o,

и ти ли си от същата школовка на Stalik, дето само казвате твърдения като последни инстанции!

АЙде стига вече...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...и аз така мисля. А за човека - струва ми се все още, че заслужава главната си буква.

Не се сърди, но не ни е дадено да знаем и може би така и трябва - един друг израз- "човек вучи го гордо"- никак не ми се нвръзва

N e o,

и ти ли си от същата школовка на Stalik, дето само казвате твърдения като последни инстанции!

АЙде стига вече...

Не знам точно към кой се обръщаш, но аз пиша това, което мисля и би трябвало да си разбрал

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
N e o,

АЙде стига вече...

Не ,приятел.Друга е моята школовка,не знам от къде ти хрумна такава идея.Никога не съм се изживявал така както ме набеждаваш.Просто си казвам мнението и ти опонирам,защото твоето ми се струва неточно.Имаше един стар израз,че в спора се раждала истината-много ми харесва.Та затова не вярвам в измислици.А бог/по скоро боговете/ са най-опасната човешка измислица. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Вярвам в любовта,защото съм я изживявал,вярвам в добротата,защото я усещам,вярвам в това,което Е,защото го живея. Но Бог? Не знам...Засега...

Вярвам в БОГ , защото го усещам , както и да прозвучи от страни ... За нен той е вътрешна убеденост, а не насаденост..., не религия, а много повече...

Всеки има право да вярва в това , което пожелае , това му е хубавото на свободния избор.

Единствения "бог" в който заблудено вярват всички хора се намира в джобовете ви и това са парите!

Това е най-голямата човешка заблуда в историята на човечеството. Но това е съвсем друг проблем.

Моля тези, които мислят, че човек е създал бог, да покажат как е станало при всички по почти един и същ начин - бог!?

[/quoте/]

В бога на парите не вярвам ,ама всички имаме нужда от проклетите пари за съжеление така е устроен света за сега...

Но наистина има хора , готови на всичко в имато на този бог (на парите)...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

N e o, съжалявам, но аз не мисля, че в спора се ражда истината.

Спора ражда кавги и дразги.

Истината се ражда в обмяната и взаимното анализиране на идеите на другите.

В обмяната на идеи се ражда истината.

А боговете ни (по митове, легенди и религии) са реални същества като теб и мен.

Иначе както се казва Карл Сейгън: ... си е чиста загуба на пространство"

Нали разбираш какво ти казвам. Те са дошли от небето. А не от гората.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дааааааа, ако някой даде вярно определение за Бог, значи е равен Нему. Защото, за да се определи една система, е необходим страничен наблюдател, извън системата. Но нали Бог е Абсолют, той /неговото дело, по-точно/ обхваща Всичко. Е, тогава къде ти този страничен наблюдател, извън Творението... ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Дааааааа, ако някой даде вярно определение за Бог, значи е равен Нему. Защото, за да се определи една система, е необходим страничен наблюдател, извън системата. Но нали Бог е Абсолют, той /неговото дело, по-точно/ обхваща Всичко. Е, тогава къде ти този страничен наблюдател, извън Творението... :)

Правилно ;)

Следователно дефиницията на понятието Бог , както и описанието на атрибутите му е невъзможно от позицията на Човека.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Правилно ;)

Следователно дефиницията на понятието Бог , както и описанието на атрибутите му е невъзможно от позицията на Човека.

Следователно напразно си дрънкаме тук...Изходът е един - да станем богове. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
N e o, съжалявам, но аз не мисля, че в спора се ражда истината.

Спора ражда кавги и дразги.

Истината се ражда в обмяната и взаимното анализиране на идеите на другите.

В обмяната на идеи се ражда истината.

А боговете ни (по митове, легенди и религии) са реални същества като теб и мен.

Иначе както се казва Карл Сейгън: ... си е чиста загуба на пространство"

Нали разбираш какво ти казвам. Те са дошли от небето. А не от гората.

А какво е спора - нима не е същинска обмяна на идеи и сливането им в по-цялостна, по-обективна истина.

Истинският спор е като честния двубой. Там няма удари под кръста. Там има търсене на истината и постепенно доближаване до нея, именно тогава е истинското споделяне - в спора, защото никоя самостоятелно закръглена позиция не е истинна - тя е нечия единична, тоест пречупена част от истината, затворена истина, узряваща истина, линееща истина. Такива полуистини, положени една до друга в едно споделяне, както казва един мой приятел генийче, е като масово мастурбиране - всеки си казва истината и не закача чуждата, споделяне и анализиране на истина ли е това или анализ на персонални заблуди.

В реалния, търсен и изчистен спор, а не обикновеното заяждане тип махленски дразги, се отцепва скрития тумор вътре във всеки, а чак тогава истината зейва гола. И не всеки е готов на този акт. Малцина са. Повечето се страхуват от подобни интервенции, вероятно защото има какво да крият из вътрешните гънки на същността си.

Та моят споменат приятел в един друг сайт отвори цяла тема за спора и изкуството на диалога - ако ти е интересно, можеш да четеш от тук, така и не се харесаха истините казани в тази тема от господа управляващите сайта и темата се затвори - оръжието на слабия винаги е било в налагането на ограничения - в случая да се запуши устата на умния, но истината винаги отнякъде избива: http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=2076

За боговете от небето моето мислене се доближава доста до твоето - има още неща, които не съм си доизяснила, но генерално съм с подобни схващания.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да, точно така, ако ни се разреши...

Ами, може и да се помолим...

Разбира се, не с мълчаливо благоговеене, а с действие и насоченост. Само да не е капката, която ще прелее от чашата на земните ни обвързаности.

Нека не е! И нека е по-малко земно...

----------------

Редактирано от венци (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Maat

А какво е Бог, според вас?

И какво е вяра?

Който съумее да си отговори на тези въпроси, той знае вярва ли в Бог?

Този въпрос беше съвсем провокативно поставен.

Колкото и да разсъждавате за вярата и за бог, винаги ще оставате с усещането за някаква непълнота.

И това е нормално, защото вярата не е присъща на съзнанието, а на несъзнаванато.

Не случайно Тома Аквински изрича прословутата си фраза:"Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам."

Плодът на съзнанието е знанието. А вярата е съдържимото в един от горните пластове на несъзнаваното. Защото и несъзнаваното е фрагментирано. И колкото повече човек навлиза в дълбините му, толкова повече се отдалечава от декларативните и фанатизирани в границите на полусъзнаваното си вери.

Там - в дълбокото несъзнавано няма нито знание, нито вяра. Там има само съществуване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами, може и да се помолим...

Разбира се, не с мълчаливо благоговеене, а с действие и насоченост. Само да не е капката, която ще прелее от чашата на земните ни обвързаности.

Нека не е! И нека е по-малко земно...

----------------

Да, нашата молитва е нашето ново жизнено поведение, съгласен съм

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не се сърди, но не ни е дадено да знаем и може би така и трябва - един друг израз- "човек вучи го гордо"- никак не ми се нвръзва

Не се сърдя...

Но ако не вярвам и в себе си?

Все едно дали " Животът е сън..." или реалност - радвам се, че ни е дадено право на избор в него. Друг е въпросът до колко и какво засяга всяко наше решение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване