Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Не знам как да го обясня, но нямам нужда от Дза-дзен в класическия смисъл на медитативно самовглъбяване и последно цитирам това и обещавам повече да не пиша :)  
И ти ли искаш да бягаш...? Пиши си,  каквото те вълнува и каквото ти харсева, не се притеснявай ако това не се харесва на другите! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих те помолил най-любезно, Ауми, да редактираш поста си и да оставиш само линк към практиката. Тя е за свободно разпространение и може да се прави от всеки без посвещение, но все пак не е подходящо да я цитираш по подобен начин

Защо?

Може и на други да им е интересно да прочетат. А и темата е Будизъм за любопитни.

Добре е хората, които се интересуват от източни учения и практики, да имат понятие за какво става въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо?

Може и на други да им е интересно да прочетат. А и темата е Будизъм за любопитни. Добре е хората, които се интересуват от източни учения и практики, да имат понятие за какво става въпрос.

Постъпи, както прецениш. Линкът е достатъчен, разбира се.

Решението е твое. Отговорността - също. Опитай се да изследваш мотивацията, която стоеше зад въпроса, който зададе. Тя няма общо с тази, която заявяваш експлицитно. Знаеш го. Аз и другите също.

От това не може да се създаде представа. Това е просто един от хилядите аспекти на ученията давани от Буда Шакямуни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не можеш да докажеш съществуването на Бог, как можеш да докажеш съществуването на тези духове и нечовешки същества?

С тях при определени условия можеш да общуваш директно. Не само с претите, но и с т.нар. деви, които обитават божествените сфери/състояния. За целта не е нужно да си будист. Много хора го правят. Общуват с различни същества в т.нар. астрал или с ЕТ. С бог-творец не знам някой да е общувал пряко.

–––––––––––––––––––

Освен това, нямам никакви проблеми с това дали има или няма бог. Индиферентен съм към темата.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тях при определени условия можеш да общуваш директно. Не само с претите, но и с т.нар. деви, които обитават божествените сфери/състояния. За целта не е нужно да си будист. Много хора го правят. Общуват с различни същества в т.нар. астрал или с ЕТ. С бог-творец не знам някой да е общувал пряко.

–––––––––––––––––––

Освен това, нямам никакви проблеми с това дали има или няма бог. Индиферентен съм към темата.

А ти общувал ли си с такива същества?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти общувал ли си с такива същества?

Темата за лични изповеди и преживявания не е тази. Тази се нарича "Будизъм за любопитни". Също така, ти си последния човек в този форум, с когото бих обсъждал нещо подобно.

Ти, дори не се съобрази с една най-любезна и проста молба, която ти отправих по-горе. Това, за мен, означава, че нямаш дори най-елементарно уважение към Дхарма. Както казах, ти си решаваш. Отговорността също е твоя.

––––––––––––––

Отново, понеже непрекъснато ми говориш за мир и любов - виж си мотивацията, с която пишеш в тази тема.

Причината, все още, да ти отговарям е, че реши да пишеш точно в тази тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти, дори не се съобрази с една най-любезна и проста молба, която ти отправих по-горе.

Защо, ти винаги можеш да накараш модераторите да изтрият нещо, което не ти харесва или не одобряваш. Както става често.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо, ти винаги можеш да накараш модераторите да изтрият нещо, което не ти харесва или не одобряваш. Както става често.

:offtopic_s:

Не, Ауми. Аз не мога да накарам модераторите да трият нищо. Нямам подобна власт или влияние върху тях.

––––––––––––––––––––––

Досега е имало точно ДВА случая, в които съм докладвал потребител, защото нарушава правилата на форума, колкото и еластични да са те. Първият беше за скрита реклама. Вторият беше за тотален спам, както и за публикуване на нещо, което няма нищо общо нито с темата, нито с раздела. И в двата случая потребителят беше ТИ. Имах задръжки да докладвам, когото и да е за каквото и да е, но след като един от модовете ми обясни, че това е начина да се подържа "хигиена" в темите го разбрах и приех. 

–––––––––––––––––––––––

Причината,, поради която много твой постове и даже теми биват трити не е, защото някой има антипатия към теб. Причината е, че не се съобразяваш с форумната етика и правила. Ако искаш да общуваш с другите хора трябва да развиеш подобни качества и усет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

Не, Ауми. Аз не мога да накарам модераторите да трият нищо. Нямам подобна власт или влияние върху тях.

––––––––––––––––––––––

Досега е имало точно ДВА случая, в които съм докладвал потребител, защото нарушава правилата на форума, колкото и еластични да са те. Първият беше за скрита реклама. Вторият беше за тотален спам, както и за публикуване на нещо, което няма нищо общо нито с темата, нито с раздела. И в двата случая потребителят беше ТИ. Имах задръжки да докладвам, когото и да е за каквото и да е, но след като един от модовете ми обясни, че това е начина да се подържа "хигиена" в темите го разбрах и приех. 

–––––––––––––––––––––––

Причината,, поради която много твой постове и даже теми биват трити не е, защото някой има антипатия към теб. Причината е, че не се съобразяваш с форумната етика и правила. Ако искаш да общуваш с другите хора трябва да развиеш подобни качества и усет.

Така ли? В моиете постове, които бяха изтрити нямаше обиди и нападки. Но мога да цитирам постове на хора от Вашата група пълни с обиди, нападки и цинизъм, които незнайно защо нито някой вижда, нито се правят забележки, нито се трият.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така ли? В моиете постове, които бяха изтрити нямаше обиди и нападки. Но мога да цитирам постове на хора от Вашата група пълни с обиди, нападки и цинизъм, които незнайно защо нито някой вижда, нито се правят забележки, нито се трият.

Ауми, стига спам. Пак ли да докладвам ТРЕТИ път за теб? Долу има тема за въпроси към екипа на форума. Пиши там, моля. Тази тема е за будизъм, а не за изясняване на лични отношения или такива с модовете.

Ориентирай се, моля, поне малко. Не си на 15 г, предполагам.

Вашата група

Такава група няма. Няма как да има група от хора, които имат най-разнообразни и често противоречащи си възгледи. Това е не група, а общност от хора, които общуват на основата на взаимното уважение и признание на различността си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В жизни не все так просто, а гораздо проще.

Скалите са там, където са — такава е тяхната воля. Реките текат — такава е тяхната воля. Човешките същества говорят — такава е тяхната воля. Сезоните се менят, небесата изпращат дъжд или сняг, земята отвреме-навреме се разтърсва, вълните прииждат, звездите спят: всички те следват собствената си воля. Да бъдеш означава да изразиш волята си и така да постигнеш себе си.

дзен

Ауми, стига спам. Пак ли да докладвам ТРЕТИ път за теб? Долу има тема за въпроси към екипа на форума. Пиши там, моля. Тази тема е за будизъм, а не за изясняване на лични отношения или такива с модовете.

Ориентирай се, моля, поне малко. Не си на 15 г, предполагам.

Такава група няма. Няма как да има група от хора, които имат най-разнообразни и често противоречащи си възгледи. Това е не група, а общност от хора, които общуват на основата на взаимното уважение и признание на различността си.

"Няколко души, събрани заедно, образуват тълпа и дори да са известни учени, всички те приемат белезите на тълпите по повод на теми извън специалността им. Наблюдателността и критичният дух, който всеки един от тях притежава, изчезват."

"Психология на тълпите" -  Г.Льобон

Редактирано от Aumi (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е разликата между секта и религия?

Това е въпрос за първа сигурна сума. Ако не знаеш, ползвай жокер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е въпрос за първа сигурна сума. Ако не знаеш, ползвай жокер.

Аз предлагам да ползваме теб като жокер, и като по-знаещ да отговориш ти на този толкова елементарен въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мащабът.

Точно! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предлагам да ползваме теб като жокер, и като по-знаещ да отговориш ти на този толкова елементарен въпрос.

" За да убиеш муха не ти е нужен топ ". Така че да ти отговори някоe револверче.

Редактирано от Йоло Денев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За контрола на емоциите се иска друго "ниво", състояние, при което тия емоции отсъстват.

E извинявай (навик), но какво по-точно ще контролираш тогава. Вниманието е асоциация на един център с друг, нещо такова.

Ми добре,… Помислих си, ако си чел Гурджиев, може да кажеш какво мислиш. Той за съжаление е мъртъв от 65 години, така че не мога да направя друго, освен да извлека каквото мога от общо четене. Четене обаче с подобаваща благоговейна печал, седейки по турски на стола. Само описвам картинката, не че е важно. Преди това четох и други неща така, защото скоро няма да мога, а и старицата в другата стая агонизира от доста време.

Всъщност Е важно какво кара някого да се обърне към нещо такова. Като психологически, философски и религиозни четива от писатели и мисионери всякакви, практики, медитации и т.н. Единствената правилна причина е осъзнаването, че си тотално и абсолютно луд, изтрещял и вреден за себе си и света. Нищо друго. Когато за теб вече няма значение колко луди са другите.Започваш да се търсиш, за да се заведеш на лекар, ама по възможност истински лекар, но точно при това заболяване не можеш да се намериш и това е голям проблем. Последното го казвам напълно от „себе си”.

Нямам обаче тогава много за казване. Само малко за ефекта на опитите за „помнене на себе си”. Целта е да разбереш, че не можеш да се самонаблюдаваш, но се повишава вниманието към асоциациите на мислите, чувствата и усещанията и по-често, без да им позволяваш да те завлекат. Осъзнаваш не себе си, а автоматизма и научаваш разни неща за „наличността” си или онова, което наричаш „аз”. Това е нещо, което можеш да правиш сам, но то и няма как иначе. Винаги трябва да се започва с малки неща, с някой дребен навик, а ”помненето на себе си” голямо нещо.

Гурджиев използва сравнението с кочияша, коня и колата – кочияшът е мисленето, конят чувствата, а талигата тялото. То е най-точно. Истински пътник може да се появи, но обикновено няма такъв. Вторият случай е най-често срещаният и при него „пътникът” е менящ се, като в такси: фалшивият „аз” може да бъде всяка случайна мисъл, желание или усещане. Проблемът в тази „наличност” или „машина”, както я нарича той, е липсата на специално възпитание на всяка част и поради това липса на целесъобразна връзка между тях, като трите са с различна природа и различен език. Само коня може да задвижи колата, направляван от файтонджията, а нашите файтонджии обикновено дори само стоят в къщи или в кръчмата и си фантазират, че карат файтон. Или говорят там с други такива „файтонджии” като себе си на чаша.

...Когато една домакиня не може да се справи с тоалетното казанче , вика водопроводчик у дома си . После какво става е друг въпрос....

http://www.youtube.com/watch?v=WT-nzusTlwg&feature=youtu.be

Не го изгледах, защото е досадно, но мога да ти кажа какво обикновено става, докато все още съм на такава вълна: всички накрая умират.

Редактирано от witness (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не го изгледах, защото е досадно, но мога да ти кажа какво обикновено става, докато все още съм на такава вълна: всички накрая умират.

Асоциация :

...тежки плюшени завеси - светлина не влиза.

Застоял въздух - с нож да го режеш.

Масивно дъбово бюро с дебели прашлясали книги по него.

Очила с рогови рамки.

Сключени вежди с помътнял взор.....

Бе , тегаво ми стана . Та си рекох да разведря атмосферата.

"Не вземай живота на сериозно ! И без това няма да се измъкнеш жив(а) от него !" (автор - неизвестен)

Само разменяме номера и съвсем друго се получава.....и на теория , и на практика...

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бе , тегаво ми стана . Та си рекох да разведря атмосферата.

"Не вземай живота на сериозно ! И без това няма да се измъкнеш жив(а) от него !" (автор - неизвестен)

Само разменяме номера и съвсем друго се получава.....и на теория , и на практика...

Ясно. Ми с каквото имаме, с това работим. Получава се друго - друго от какво? Ако следваш съвета на цитирания неизвестен автор, не би трябвало да си недоволен. Файтонджията ти е возил за малко "тегаво"-то, а се е надявал на нещо по-приятно по вкуса си. Не на Рамус или на някой предговор от Цочо Бояджиев.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КОНТРОЛ - понятие, свързано с натиск, с налагане, с постановяване, Подтискане на нещо, от друго такова. Често контрола включва вид "насилие" в себе си, защото е налична вид борба, като противостояние между импулси и контрола е израз на битката "по-големия потенциал, потиска по-слабия от него". КОНТРОЛ е понятие, с което се налага нещо сред други подобни на него... 

УПРАВЛЕНИЕ - това е финия начин. Управлението, за мен е онова, което придружава думичката МАНИПУЛАЦИЯ (скрито, прикрито водене, насочване). Управлението е мекия начин. То е друг вид, с друга нагласа. Управлението, УПРАВИТЕЛ, УПРАВЛЯВАНЕТО изисква компетентност. Изисква познаване, защото тази дума за мен носи специфичния смисъл на това - да се използват насоките, да се използват нагласите, да се използва всичко налично. Да се вникне в естествеността на движението и само да се насочва то. Съществено е различно с другите думички тук.  

------------------------

"Контрол", си мисля че трябва да идва от "контра" и не сме далече - наистина има нещо насилническо в това понятие, защото трябва да означава противопоставяне. Нашата воля например, която си мислим, че имаме, не е нищо друго от равнодействие на две желания обикновено, и всъщност не е истинска воля. Нещо като теглене на въже, по-силното надвива или избутва по-слабото и автомата тръгва.

В този ред на мисли, както се казва, емоциите се борят с други емоции, а мислите с други мисли, както едни елементи на тялото с други такива... в момента мъдрувам, но ще видим докъде ще стигна :) , защото с психологията имам общо само като евентуален неин обект и "притежател" на психичен автомат. Всъщност е точно обратното засега де, той ни притежава и прави с нас каквото си иска.

Така... А за "управлението" съм съгласна, то е "хитрият начин" и единствено възможен при това - я се опитай да управляваш животно с доводи, не става. Захарче трябва или друго, нещо, от което разбира. Кой управлява обаче вече е друг, засега страничен въпрос

Съгласен ли си дотук?

Засега ще спра с психо-логизмите, да не съчиня "какофоничнофантастическасимфония".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересен ракурс се е заформил - употребата на думите - семантиката на речта ни.

Повечето хора изобщо не се замислят за това.

А ти, Байко, с тази действителност винаги ме караш да се смея. :) Кое(според теб) е "действителност"? Като няма начин да не си разбрал, че всеки човек вижда "действетелността" по различен начин.

И защо да контролираме въображението си?(нека обаче да подчертая, че не става дума за онова "въобразяване", а именно за въображението и фантазиите, родени от него). Защо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересен ракурс се е заформил - употребата на думите - семантиката на речта ни.

Повечето хора изобщо не се замислят за това.

А ти, Байко, с тази действителност винаги ме караш да се смея. :) Кое(според теб) е "действителност"? Като няма начин да не си разбрал, че всеки човек вижда "действетелността" по различен начин.

И защо да контролираме въображението си?(нека обаче да подчертая, че не става дума за онова "въобразяване", а именно за въображението и фантазиите, родени от него). Защо?

Това , че се смееш - говори за теб....

Очевидно не правиш разлика между реалност и действителност !

Реалността е обективна и съдържа в себе си множество възможности , а субекта решава коя от възможностите ( или съвкупност) да превърне в действителност....казано по друг начин , кой път да хване...Т.е. действителността е част от реализираната в практиката реалност . Ето защо моята действителност може и то често , значително да се различава от твоята....

Но когато се опитваш да пишеш поезия , добре  е поне азбуката да си научила...

Ако преминем по-нататък от азбуката :

....въображението е свойтво на мислинето , а въобразяването е процесът който протича. Фантазията , мечтите , надеждата и др.т. са подразделение , части на въображението , т.е. те не са производни на въображението , а негов инструмент в създаването на образи , отражения на действителността . Каквото са четката и боите на художника да кажем . И тъкмо за това следва да бъдат контролирани . Иначе.....а бе в психото за проверка !

Безконтролност във въображението е "позволена" само в художественото творчество , поради което се случва то да не съответства на действителността....

Хайде , първо си попълни пъзела , пък тогава се смей ! В таблицата ти (на Менделеев :) ) има доста празнини....

Иначе на кого се смееш?

Ако има нужда от още пояснения , тук съм ! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обичам да се смея. Нали който се смее, зло не мисли? :D

Всъщност са синоними, Байко - реалност и действителност.

Свързани са с възприятията на сетивата ни. А както вече пояснихме(и нямаше противоречия) точно тези възприятия са различни при хората и са в тясна зависимост от съзнанието. Така че няма как да се определят граници за контрол на въображението. Напротив! То трябва да се развива.

....въображението е свойтво на мислинето , а въобразяването е процесът който протича....

Хайде , първо си попълни пъзела , пък тогава се смей !

:no-no: Не съм съгласна, че въобразяването има нещо общо с въображението, Байко.

С въображението имат нещо общо фантазиите и мечтите, а с въобразяването има нещо общо твоя пост :D

Честно казано, нямам никаква идея защо си въобразяваш, че си някаква крайна инстанция, но поне е много забавно като размахваш пръстче и ме вкарваш в правия път. :D

Колкото повече се използва въображението, толкова повече се развива.

Привърженик съм на приказките, притчите, басните, т.е. всичко, което съдържа метафори, алегории, олицитворения, метонимии и синекдохи, като добър тренинг за въображението.

п.п. и не е честно да редактираш поста си след като си прочел моят :P

Редактирано от Нел (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обичам да се смея. Нали който се смее, зло не мисли? :D

Тези два реда които си успяла само да прочетеш в поста ми.....

Тъкмо за това добавих още ред-два там....

Усещанията , възприятията и представите ни за реалността са "по-долния" етаж , те дават основата , дават "материала" за мислене...част от което мислене е и въображението...(започваш ли да схващаш цялата постройка ? :) ).

Пък ти какво ще успееш да вземеш за себе си , си е твоя работа и не аз налагам ограниченията !

Напротив ! Предлагам го за общо ползване , без каквито и да е претенции за авторски права.....

Единственото което го намирам за моя заслуга е , че се опитвам да "преведа" учебниците на "човешки" ( :) ) език и с примери от всекидневието....

Върни се пак на поста и опитай по-сериозно да го обмислиш ! Това е само приятелски съвет и нищо друго !

Ако проявиш желание може да минем и на "по-високите" етажи....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали който се смее, зло не мисли? :D

Не точно. Оригиналният силогизъм е така:

"Който пие пее." (голяма предпоставка)

"Който пее, зло не мисли." (малка предпоставака)

"Следователно, който пие зло не мисли" (извод)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не точно. Оригиналният силогизъм е така:

"Който пие пее." (голяма предпоставка)

"Който пее, зло не мисли." (малка предпоставака)

"Следователно, който пие зло не мисли" (извод)

За изследване на горе казаното са необходими знания от "по-горните" етажи .....където става дума за мислене ! :)

Тук само с усещане , възприятие и представа не можем да минем....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...