Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

ChrisJobs

Въпрос за работа на непълнолетен.

Препоръчан отговор

Здравейте приятелчета имам едно въпросче към вас.

Непълнолетен съм на 16 навършени години. Започнах да внасям от чужбина аксесоари за телефони и да ги продавам из сайтовете. Имам един приятел който се занимава с телефони (поддръжка)  и един друг който работи в сервиз за компютри. Мислим да си наемем едно офисче, и да започнем самостоятелен бизнес. Не искам да ми обяснявате за парите които ще се дадат и т.н. Искам да попитам точно и конкретно един въпрос и ако е възможно да ми отговорите на него.

Идеята е аз да си внасям аксесоари и части за телефони, другият да ги ремонтира а третият се занимава с компютри. Аз ще преиснталирам като за начало освен, че искам да продавам а впоследствие се надявам и да започна с по-сложни неща с хардуера и с телефоните.

Казвам нещата които мисля да правя за да добиете представа каква работа ще върша. Искам да попитам трябва ли ми разрешително от родител, легално ли е това нещо. И ако не е мога ли да стоя там и да си работя всеки ден след училище а ако дойде проверка да кажа, че съм братовчед на собственика и само му помагам да свършим по-бързо? Като цяло ако е законно какви документи се изискват?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива неща, като братовчед на собственика и само му помагам, не минават пред инспекторите. Нито ще си първия, нито последния, който им казва подобно нещо.

Освен това за да се отвори офис, първо трябва да имате фирма. Трудови договори, данъци.

Не е препоръчително да се прави инсталация на незаконен софтуер.

Издаване на разрешение за приемане на работа на лица от 16 до 18 години

Като цяло това мога да кажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хващаш мама и тате, за ръчичка и ги караш в съвета, там попълват един куп документи. И чак тогава можеш да работиш, но не повече от четери часа. Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно. Как се разбира дали съм работил 4 часа или не?

Иначе за фирми и така нататък е ясна работата, просто го пропуснах :) А задължително ли е мама и тате, може ли само единият?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иначе за фирми и така нататък е ясна работата, просто го пропуснах :) А задължително ли е мама и тате, може ли само единият?

Хубаво е да се свържете с юрист, който е наясно със законите в момента, за да може да ви консултира. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че за да е единият трябваше пълномощно. А това за часовете - може би по работното време? Или в договорът. Т.е. при инспекция като ти види до кога ти е работното време, а ти си още там...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло - процедурата Ви е следната, ще пиша само това, което касае тебе:

1. Трябва да има открита фирма - подписан трудов договор с тебе от работодателя.

2. Той трябва да има сключен договор с 'служба по трудова медицина' - те ще издадат повечето документи от списъка за пред 'инспекцията по труда'

3. От тебе се иска:

3.1 Медицинско-свидетелство - от личния лекар.

3.2 Служебна бележка от твоето училище.

3.3 Писмена декларация от родител - по образец

3.4 Копие от личната карта

4. Работното ти време не може да е повече от 4ч. на ден - несъвпадащо с учебните ти часове.

5. Договора ти трябва да бъде регистриран в данъчното/нои до 3 дни след подписването - подлежите на глоба, но това работодателя ти трябва да го знае.

6. За осигуровките счетоводителя му трябва да ги знае нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Осигуровките никак не са малки, особено за специалисти. Независимо от реалния доход, осигуряването става върху не по-малко от прага за съответната професия.

Първо се консултираш със счетоводител относно формата на работа (вид фирма, данъчно облагане). И тъй като са няколко човека с няколко дейности като минимум ще се наложи плащане на няколко патента. Идеята за регистрация по ДДС за услуги не е особено добра, защото изкуствено се натоварва цената и не си конкурентоспособен.

Всичкия този внос като частно лице е доста по-евтин. Като фирма ще се наложи плащане на мита и ДДС, особено от далечния изток. За да може все пак да минава като разход за фирмата.

Подробностите с трудови медицини и инспекция по труда са бял кахър, сравнено с това. Като сложиш разходите, всеки ден ти почва от минус 50-100 лв. Ако изкараш повече - ще има и за теб. А ако не?

В резюме: Не ти трябва на баир лозе. Карай си както досега и си докарвай по нещо допълнително. Наблягай на ученето, ще имаш цял живот за бачкане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Свързах се с хора от инспекцията и адвокати и ми разясниха как стоят нещата. Искам да попитам нещо което ми е неясно.

Законът гласи, че лица под 18г. Нямат право да работят през УЧЕБНО ВРЕМЕ. НО какво е това учебно време? Имам право да работя само през ваканциите тоест не учебни дни, или имам право да работя само във времето през което не съм на училище? Тоест ако съм от 8 до 13 часа съм на училище тогава нямам право да работя а след 13 мога?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ти написах в прав текст да не копаеш по баира. Но явно някои неща трябва да ги научиш по трудния (и бъркащ в джоба) начин.

Информация за размисъл: тия двама "приятели" по какъв начин работят досега и кой им плаща заплатите и осигуровките?

Нещо пречи ли ти както досега да си внасяш всичко като частно лице и в свободното време да преинсталираш 1-2 компютъра дневно, които "приятелят" да докара до жилището ти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това и правя :) За сега ще изчакам и ще се вслушам в съвета ти, благодаря ти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.