Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, колеги! Четейки важната тема в раздела относно дисковете ми хрумна един въпрос:

Възможно ли е на обикновена система, при която не е предвидено да се ползва SSD, но е със SATA 3Gb/s да се сложи SSD диск? 

Стана ми интересно, понеже никъде в статията не видях да е обърнато внимание на контролера на дънната платка. Единствено пише, че интерфейса трябва да е SATA.

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD не е диск.

Но да, възможно е да се сложи SSD на почти всяко дъно със SATA интерфейс.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е тук да отбележим, че ако сложиш SSD Sata3 на слот Sata2, няма да можеш да придобиеш реално колко са бързи SSD-тата(Sata2 ще го спъва). Тъй че за да видиш голямата разлика между HDD и SSD задължително на Sata3 иначе се губи смисъла. 

п.с. Sata2  е в залеза си, вече почти всички нови SSD-та са на Sata3!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е съвсем вярно. На SATA 2 SSD си работи като слънце и скоростта му пак е много по-висока от таза на обикновените дискове. Да, SATA 3 е по-добре, ако и контролера е добър, и ссд-то е нов модел с висока скорост, но и SATA 2 предлага достатъчно производителност за домашни цели. И разликата определено се усеща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е тук да отбележим, че ако сложиш SSD Sata3 на слот Sata2, няма да можеш да придобиеш реално колко са бързи SSD-тата(Sata2 ще го спъва). Тъй че за да видиш голямата разлика между HDD и SSD задължително на Sata3 иначе се губи смисъла. 

п.с. Sata2  е в залеза си, вече почти всички нови SSD-та са на Sata3!

Всъщност за да видите истинската скорост на твърдотелните дискове трябва да ги сложите на PCI-X слот, даже и SATA3 е бавен за да покаже истинската им скорост

Това не е съвсем вярно. На SATA 2 SSD си работи като слънце и скоростта му пак е много по-висока от таза на обикновените дискове. Да, SATA 3 е по-добре, ако и контролера е добър, и ссд-то е нов модел с висока скорост, но и SATA 2 предлага достатъчно производителност за домашни цели. И разликата определено се усеща.

Разликата се усеща, но това е много далеч от пълната им скорост :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Това е радостно за мен. Веднага купувам едно SSD за старата щайга с асуското дъно. Все пак не е на 10 години. Извинявам се, че се намесих в темата!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е радостно за мен. Веднага купувам едно SSD за старата щайга с асуското дъно. Все пак не е на 10 години. Извинявам се, че се намесих в темата!

Разлика ще се усети според мен не толкова във вид на по-бърз трансфер като цяло, ами заради липсата на време, в което в случая с HDD главата ходи напред-назад, за да търси дадена област по плочата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето спецификациите  на едно бюджетно SSD. Не виждам как SATA II ще го ограничава, след като заводски е със SATA II интерфейс. Разбира се ако вземеш нов Intel 530/Samsung 840Pro или друг модел със скорост 500-550MB/s четене и 400-450MB/s скорост на запис драйва няма да разкрие пълния си потенциал, ако е вързан на SATA 2 порт, но въпреки това ще е много по-бързо от твърдите дискове с техните 120-130MB/s. Да не говорим за времето за достъп, което при SSD е в пъти по-малко от HDD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно е че на SATA2 ще работи също доста добре SSD-то, но на SATA3 разликата си е очевидна. Точно за това SSD, което си посочил(четене 280МB/s, запис 260MB/s) се вижда разликата с новите на SATA3 който масово вече са на четене 500+MB/s и запис 400+MB/s. Разликата си е почти 2 пъти, което няма как да не се усети. Нещо такова се получава SSD SATA3>SSD SATA2>HDD. Вече си е малко късно да се "наливат" пари в SSD SATA2, тъй като вече всички дъна си имат SATA3. Ако ще се купува директно SSD на SATA3 за да върши работа години напред. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от FOTOTO
      Здравейте
      Имам следният проблем след отваряне на диска при зареждане на папките в него диска след няколко секунди автоматически се затваря
      Диска е дефрагматиран проверен за вируси сменял съм кабелите за връзка сата към дъното и захранване
      В диск менаджъра се вижда в биоса също е видим
      В кутия за външен хард диск има същия проблем
      програмата sentinel казва напълно здрав
      Предположения
    • от Drogba94
      Здравейте след сглобяването на нова Ryzen система компютърът даваше черен екран. Накрая след махане на 1 по 1 частите установих че е заради ССД-то ,защото системата тръгва без него. Проверих съвместимостта с дъното и всичко е точно. 
      ССД-то е  adata sx8000 , а дъното е ASROCK AB350M PRO4 AM4. Странното е че на единия  м.2 вход ми дава черния екран, а на другия няма проблем ,но не ми го открива в биос-а.
    • от Venci Velikov
      Здравейте имам проблем с HDD-то (да знам аз винаги имам проблеми с тях но след като смених 10 и заминаха сумата и пари само за хард дискове сега съм се примирил с този) когато е натоварено на 100 % започва да забива и да издава звуци с висока честота и това се случва само като компютърът ми се опитва да чете и записва със висока скорост на него мисля че четенето е по-голям проблем защото като играя игри се случва най-често като зарежда играта или като влизам в игра и зарежда картата и играчи и т.н. та се питах дали мога да лимитирам скоростите за да е по-стабилен ,макар и по-бавен да го направя да издържи повече .
      Да знам че когато започнат да издават звуци са вече за смяна ,но ми изкара няколко месеца и нямам друг проблем с него а и ми омръзна да инвестирам в хард дискове  .......мисля че се случва само по време на игра ,но може би защото те го натоварват най-много.
      Благодаря предварително за мненията ви. 
    • от Sotirow
      Здравейте,
      Искам да попитам дали е добра идея да се замени DVD устройството с Caddy и втори SSD хард диск. Вече имам един SSD хард който е заключен от Биос и е с win10, а на втория хард диск искам да инсталирам Ubuntu. Въпроса ми е дали ако заменя DVD с Caddy ще е добра идея или по-добре да си закупя нов хард който да не е заключен от Биос.
      Благодаря.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.