Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Trichocephalus

Кметът на Букурещ организира референдум за евтаназията на бездомните кучета

6 гласували потребители

1. 1. Нужен ли е референдум и у нас ?

• да
      3
    • не
      3
  2. 2. Ако имаше такъв рефендум у нас-как бихте гласували ?

• Да, да се еватанзират всички бездомни кучета
      4
    • Не, да не се еваназират - има по-хуманни методи
      2

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Кметът на Букурещ съобщи късно в сряда, че ще организира местен референдум по въпроса за евтаназията на бездомните кучета и ще направи "точно това, което иска населението", предаде агенция Медиафакс, цитирана от БТА.

Румънският президент Траян Бъсеску поиска по-рано правителството да издаде спешна наредба, която да постанови срок за осиновяване на бездомните кучета, след който те да бъдат евтанизирани.

Реакцията на държавния глава идва след като четиригодишно дете от Букурещ беше разкъсано в понеделник от бездомни кучета. Преди да стане президент на Румъния Бъсеску беше кмет на Букурещ и по негово време бездомните кучета в столицата се евтанизираха.

Настоящият букурещки кмет Сорин Опреску заяви, че референдум по този въпрос може да се състои още в последната неделя на септември.

Трагедията с четиригодишното момченце отново привлече вниманието на обществеността към вечния "пинг-понг" между властите и хората, които стоят зад различни асоциации, за десетките хиляди бездомни кучета по улиците на Букурещ. Вината се прехвърля между властите и любителите на животните, посочва вестникът.

В момента по улиците на Букурещ се разхождат около 64 000 улични кучета, а Агенцията разполага с два приюта - единият с капацитет 250 кучета и втори с капацитет 350 кучета. Миналата година беше открит един от най-модерните приюти в селището Узуну в района на Гюргево, където са настанени близо 400 кучета. Това е първият приют, изграден в публично-частно партньорство.

(информация от "дневник.бг")

Кака мислите -нужно ли е и у нас да се направи такъв референдум и въобще-добре ли е да се избият бездомните кучета ? 

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

по-лесно да ги умъртвят нали - що да дават пари за кастриране

:(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как мислите -нужно ли е и у нас да се направи такъв референдум и въобще-добре ли е да се избият бездомните кучета ? 

По мой впечатления конкретно в София напоследък няма инциденти и броя на бездомните кучета е силно ограничен. Повечето не са агресивни, маркирани са и са кастрирани. Проблемът идва от тези, които изоставят домашните си кучета, както и от случаи, в които се докарват бездомни кучета от други населени места и се пускат в околностите на столицата.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обичам кучетата, обожавам ги дори и не само тях, а всички животни. Но трябва да си признаем едно не може тези 64 000 хил. кучета (а те са много повече) да ги настаним някъде и да живеят щастливо до края на дните си. Понеже съм имал куче ще ти кажа, че за да е щастливо и да не е гладно, да не боледува и т.н. трябват около 200 - 300 лева на месец. Да речем 200, сега умножаваме 200 по 64 000 и получаваме 12 800 000лв. Г/д за София нещата изглеждат по същият начин и това е цифрата без смятано логистиката всички тези кучета да се озоват в приют, защото никой не ги хваща и кара от т.А до т.Б без пари нали?! Имаш ли представа колко пари са това за областен бюджет? Прекалено много! Това и Ню Йорк няма да може да си го позволи! За това да направим следното, хваща се едно куче - ако е агресивно неизлечимо болно и т.н. - директна евтаназия; Ако е здраво и спокойно, стои 2 седмици и ако никой не го осинови, потърси - отново евтаназия. И мен не ми е приятно, но това са факти.

По мой впечатления конкретно в София напоследък няма инциденти и броя на бездомните кучета е силно ограничен. Повечето не са агресивни, маркирани са и са кастрирани. Проблемът идва от тези, които изоставят домашните си кучета, както и от случаи, в които се докарват бездомни кучета от други населени места и се пускат в околностите на столицата.

Проблема колега, уважавам те много теб и твоите съждания винаги ги изчитам от край до край с интерес. Е това, че има органазации под фалшивите шапки "зелени" "екозащитници" и т.н., които точат огрооомни количества пари от правителства, области, общини по целият свят, както и тук на наша територия. Отново повтарям "кучкар" съм и покрай разхождането на "звяра" съм виждал бездомно куче, маркирано че е кастрирано и в същото време ражда... И много такива истории съм чувал от други "кучкари", наистина в София понамаляха и това се дължи на огромното медийно внимание към проблема и обществено естествено. Но примерно има все още много некастрирани бездомни, които забелязвам всекидневно, има и агресивни наскоро ме залаяха една глутница, но аз не се страхувам и си ги подминах...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пари, всичко е за пари. Който вариант е по-изгоден за тези, който прибират парите, той ще да е.

200-300 лева на месец за куче?  Това малко като в бг мама, давали за котките си по 200 лева месечно....

200-300 лева за едно куче, да се чуди човек как някой пенсионерите се справят с по 200 лева пенсия. Камо ли тези,който работят за 200 лева и имат да хранят семейство.

Редактирано от Blue ':^) (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...и въобще-добре ли е да се избият бездомните кучета ? 

Най-хуманно е да бъдат кастрирани, но въпреки отпусканите средства за тази дейност (които никак не са малко), организациите, отговорни за кастрацията не си вършат съвестно работата.

Като начало би трябвало да се направят сериозни проверки на носещите отговорност за кастрацията и прибирането на животните в приюти и ако се установят нарушения, виновните да бъдат отстранявани от длъжност и евентуално санкционирани.

Много обичам животните и ми е жал за бездомните кучета, но ако проблемът не може да бъде решен по цивилизован начин, бих преглътнала и евтаназирането като средство.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да и аз съм бил кучкар. Гледах един кокер 15 г. Гледал съм и немска овчарка. Преди години пък ме е хапало бездомно куче в центъра на града (до НДК).

Това за псевдо-организациите, които точат пари и то в съучастие с общината е истина. Вярно е, че и не всички маркирани са кастрирани. Неизлечимо болните и агресивните трябва да се умъртвяват. Имах предвид, че не бива просто да се избиват безразборно. Сега, тук в квартала, където живея има няколко квартални псета, които са кастрирани и маркирани, не са агресивни и хората ги познават, и хранят. Те няма защо да бъдат умъртвявани на общо основание, според мен. Даже са полезни, защото си пазят територията и не допускат други пришълци.

Инак, проблем с мигриращи от околностите кучета наистина има. Както и с хора, които си изоставят домашните любимци на произвола.

Разбира се, не казвам, че когато става дума за глутници от агресивни псета, не трябва да се вземат мерки. Трябва.

Като начало би трябвало да се направят сериозни проверки на носещите отговорност за кастрацията и прибирането на животните в приюти и ако се установят нарушения, виновните да бъдат отстранявани от длъжност и евентуално санкционирани.

Да. Като се започне от общинските служители.

––––––––––––––––––––––––––––––––––

Вижте напр. какво се твърди ТУК.

Това сочат данните от национално представителното социологическо проучване, проведено през ноември от "Галъп" по поръчка на "Animal Rescue Sofia". Почти 2/3 от хората, повечето от които собственици на кучета или котки признават, че изхвърлят навън поколенията на животните си под една или друга форма - в населеното място, извън града, в гората и т.н. Затова според "Animal Rescue Sofia" е необходимо да се насочат равностойни усилия и към кастрирането на всички дворни животни в предградията и кварталите.

...

Според тях най-важният аспект в решаването на проблема с бездомните животни е образованието на собствениците на домашни кучета.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пари, всичко е за пари. Който вариант е по-изгоден за тези, който прибират парите, той ще да е.

200-300 лева на месец за куче?  Това малко като в бг мама, давали за котките си по 200 лева месечно....

200-300 лева за едно куче, да се чуди човек как някой пенсионерите се справят с по 200 лева пенсия. Камо ли тези,който работят за 200 лева и имат да хранят семейство.

Ми виж сега, всеки гледа кучето си според възможностите си. Ми отиди и виж колко струва един човал качествена и балансирана суха храна за кучета в зоомагазина. И като се има предвид, че моето е Лабрадор 35 кг., а не болонка 5 кг. той си гътва по едно чувале на месец. Отиди и провери колко струват хапчетата за вътр. обезпаразитяване, чип, външно обезпаразитяване ампулките, недай си боже да заболее от нещо, всички цени са като при нас хората, само че няма здравна каса... Позаинтересовай се малко и ще разбереш какво скъпо удоволствие е това да имаш куче от голяма порода. scepsis, не съм много сигурен в информацията, но ако не ме лъже паметта в по - голямата част от ЕС, ако имаш домашно куче освен, че данъците са ти доста сериозни си длъжен да го кастрираш, ако не го направиш данъците са ти двойни ако не и повече. Интернет голям всеки може да провери, имам просто някакви спомени, че познат ми се оплакваше колко скъпо му излиза да има куче. Защото тук данъка от 20-30 лева годишно е смешен. Да не говоря, че кучета, които не са родословни, а се водят клас "домашни любимци" те трябва задължително според мен да се кастрират или поне да се пазят стриктно от създаването на поколение. Защото това поколение се превръща по един или друг начин голяма част от него в бездомни.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво на румънците. Докато нашите политици все още само плямпат и си пълнят джобовете от този казус, румънците действат. Ами точно това е начинът и от години го повтарям - хващат се всички бездомни кучета, изчаква се 1 или 2 седмици, и неосиновените се евтанизират. Огромните популации ще изчезнат отведнъж. След това мобилни екипи на повикване обикалят градовете и залавят появили се бездомни кучета. Приют, осиновяване, евтаназия при неосиновяване. Просто и лесно е. И солени глоби за хората, изхвърлящи на улицата домашните си любимци. Много солени. Българинът най се стряска, като му бръкнат в джоба...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво на румънците.

Браво. Това ще ги постави на една стъпка пред нас в съревнованието за най-идиотска държава в ЕС.

Инак, за глобите съм съгласен, както и за евтаназията на агресивните кучета и глутниците. Но не може да има еднаква мярка за всички. Това е друг различен от нашия биологичен вид. В интелектуално отношение на много по-ниско ниво от нас. Най-лесно е да го избиваме безогледно, заради проблемите, които ние самите сме му причинили. Или те са си виновни? Да не са се размножавали толкова неконтролируемо. Да са ползвали противозачатъчни.

–––––––––––––––––––––––––––

Току що във ФБ имаше реакция на една приятелка от Русия. Подчертавам, че е рускиня, а не белгийка или германка, да речем. И думите и са (цитирам): о, БОЖЕ!... такой закон Румынии продиктовал евросоюз? или Румыния таким способом подтверждает свою лояльность евросоюзу? ПОЗОР!!!

Бе и тя нещо не се е ориентирала много-много с ЕС, но по начало е права.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.