Премини към съдържанието
Aumi

Ключът към баланс и вътрешен мир

Препоръчан отговор

Така ли, яко било да имаш 100 Ролса!?

В този ред на мисли, Буда Шакямуни е имал две роби и една купичка за подаяния.

Изобщо да се сравнява Ошо с Буда или с другите автентични индийски, тибетски, китайски или японски будистки учители е напълно неуместно. Даже не е неуместно, а е някакъв тотален абсурд.

Между това което се казва в Дзен, и това което казва Ошо, няма никаква разлика.

Е, каква разлика да има като той просто преповтаря Дзен-сентенции. Важно е не само какво говори някой, щото всеки харизматичен манипулатор може да говори всичко. Важно е и какво прави. Какво е правил Ошо е добре известно и документирано, и не може да бъде плод на спор.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се! :)

А би ли споделил каква е тайната. Да чуят всички.

На първо време отговорът е прост - опознай себе си !

Проблемите започват от тук нататък - на какви "буквари" ще попадниш и до колко безкритично ще ги приемеш за "чиста монета" . Защото всеки от тях в някяква степен може да те прати на Ма`ната си....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В този ред на мисли, Буда Шакямуни е имал две роби и една купичка за подаяния.

Изобщо да се сравнява Ошо с Буда или с другите автентични индийски, тибетски, китайски или японски будистки учители е напълно неуместно. Даже не е неуместно, а е някакъв тотален абсурд.

Е, каква разлика да има като той просто преповтаря Дзен-сентенции. Важно е не само какво говори някой, щото всеки харизматичен манипулатор може да говори всичко. Важно е и какво прави. Какво е правил Ошо е добре известно и документирано, и не може да бъде плод на спор.

И какво е правил ОШО???

Защо никой не говори за това, че той е построил цели градове в пустинята.

Да, с помощта и средствата дарени от негови последователи, на които е помогнал да бъдат по-осъзнати и по-щастливи.

На първо време отговорът е прост - опознай себе си !

Проблемите започват от тук нататък - на какви "буквари" ще попадниш и до колко безкритично ще ги приемеш за "чиста монета" . Защото всеки от тях в някяква степен може да те прати на Ма`ната си....

На второ място - обикни себе си, за да  бъдеш щастлив! :)

И не следвай никого, а следвай само себе си! Но осъзнай казаното от по-мъдрите и го приложи в живота си! :)

Редактирано от Aumi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно ти е гот да вървиш след някого!

и преди да отида на плаж, приключвам с друга дзен мисъл - Do not speak unless you can improve on silence.

Редактирано от ssb558 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно ти е гот да вървиш след някого!

и преди да отида на плаж, приключвам с друга дзен мисъл - Do not speak unless you can improve on silence.

Не вървя след никого. А следвам само Пътя по който ме води Бог. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- Не мисля, че можем да променим човешката природа. Не можем да решим да се мислим по-добре. Аз не съм отрицателен: И не мисля, че хората имат лоша система на мисълта, но мисля, че е трудно да се научат да мислят по-добре. Образованието ни дава възможност да бъдем по-ефективни, когато мислим, защото това помага да се използва по-продуктивно Система 2 (рационално,принудено и бавно). Сега, това не  променя съотношението на силите на баланса между Система 2 и Система 1(бързо, интуитивно и емоционално). Склонни сме да имаме голямо доверие в решенията, които вземаме на базата на много малко информация. Той е един от най-важните аспекти на познанието. Ние сме в състояние да генерираме много бързи тълкувания, това е чудесно, защото  ни позволява да се действа бързо, но от друга страна, не си даваме сметка,че живеем в незнание. "Не знаем, че не знаем." Daniel Kahneman

Ще ме попитате,какво общо има с темата?Ами........някои могат да изтълкуват по един начин и други наистина прозрат посланието

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво е правил ОШО???

Накратко.

Поради данъчни проблеми имигрира от Индия в САЩ. Там създава ашрам (в Орегон), където живеят към 2000 саянсини или както там им викат. Част от тях извършват най-големия биотерористичен акт като отравят 700 човека, замислят атентат срещу главния щатски прокурор и изобщо се опитват да се намесят в политиката. Ошо е задържан за 6 мес (ако не греша) и накрая неговите адвокати уреждат да бъде пуснат срещу 500 000 $. За Ролс-Ройсите, часовниците, наркотиците, промискуитета, проституцията и другите подобни неща няма да разказвам, защото са известни. Изобщо, ако не друго прочети руското или английското УИКИ. Там са дадени източниците на това инфо.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Накратко.

Поради данъчни проблеми имигрира от Индия в САЩ. Там създава ашрам (в Орегон), където живеят към 2000 саянсини или както там им викат. Част от тях извършват най-големия биотерористичен акт като отравят 700 човека, замислят атентат срещу главния щатски прокурор и изобщо се опитват да се намесят в политиката. Ошо е задържан за 6 мес (ако не греша) и накрая неговите адвокати уреждат да бъде пуснат срещу 500 000 $. За Ролс-Ройсите, часовниците, наркотиците, промискуитета, проституцията и другите подобни неща няма да разказвам, защото са известни. Изобщо, ако не друго прочети руското или английското УИКИ. Там са дадени източниците на това инфо.

:ohmy: За да ме накараш да повярвам в този абсурд, трябва да ми дадеш логични аргументи защо е било нужно да го правят!

П.П. Не си ли даваш сметка, че ако това което повтаряш непрекъснато е лъжа, по този начин ставаш съучастник в клевети и лъжи отправени към невинни хора, и това ще повлияе много отрицателно на твоята Карма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:ohmy: За да ме накараш да повярвам в този абсурд, трябва да ми дадеш логични аргументи защо е било нужно да го правят!

Хммммм,все едно е да ти даде логични аргументи,защо Ирма Грейс е направила,това което е направила.....Абсурдно

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммммм,все едно е да ти даде логични аргументи,защо Ирма Грейс е направила,това което е направила.....Абсурдно

Абсурд е да се повтаря една толкова долна лъжа и да се вярва на манипулатори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абсурд е да се повтаря една толкова долна лъжа и да се вярва на манипулатори.

наистина ли мислиш,че е лъжа Звездичке или може би ти си манипулираната,за не вярваш на това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорим за факти, а не за мотиви. Пиши до офиса на FBI напр. с молба да ти изпратят цялата документация. :tongue2:

––––––––––––––––––––––––––

Какъв е напр. мотивът един просветлен духовен учител за какъвто се представя Ошо да има 4 самолета, 1 боен хеликоптер и над 100 Ролс-Ройса като тенденцията е била да достигнат 365 за всеки един ден в година? За сравнение, Буда Шакямуни и неговите бхикшу (монаси) са ходели пеша, макар че е нямало никакъв проблем неговите ученици, между които са били владетелите на различните кралства да му дадат кон, слон, носилка или каквото му се доще.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

наистина ли мислиш,че е лъжа Звездичке или може би ти си манипулираната,за не вярваш на това?

Със сугурност знам, че е лъжа и клевета.

Американците умеят отлично да манипулират хората и знаят как да спрат пътя им към осъзнаването.

На тях им трябват послушни маси от несъзнателни роботи.А Ошо се е борил точно против това.

http://www.economy.bg/marketing/view/6110/

Говорим за факти, а не за мотиви. Пиши до офиса на FBI напр. с молба да ти изпратят цялата документация. :tongue2:

Какъв е напр. мотивът един просветлен духовен учител за какъвто се представя Ошо да има 4 самолета, 1 боен хеликоптер и над 100 Ролс-Ройса като тенденцията е била да достигнат 365 за всеки един ден в година? За сравнение, Буда Шакямуни и неговите бхикшу (монаси) са ходели пеша, макар че е нямало никакъв проблем неговите ученици, между които са били владетелите на различните кралства да му дадат кон, слон, носилка или каквото му се доще.

Лъжа! Най-малко пък бих повярвала на тези които посочваш!

..........

А ти можеш ли да ми кажеш, с какви средства се строят и поддържат будистките манастири, и кой храни будистките монаси, след като не работят?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сугурност знам, че е лъжа и клевета.

Лъжа! Най-малко пък бих повярвала на тези които посочваш!

Аз, тези неща не ги пиша, заради теб, а за хора, които нямат инфо.

Ноам Чомски съм го чел и то не от вестникарски статии, далече преди да си чувала за него, тъй че е толкова уместно да го цитираш в този контекст, колкото и Декарт по-рано.

––––––––––––––––––

За манастирите какъв точно е въпроса? Била си в манастир? Имаш ли представа какъв е режима на живот там и колко общо има това с ашрамите на Ошо?

В тибетските и бутанските манастири се живее съвсем просто и режимът е малко като в казармата. Яде се основно проста вегетарианска храна. Дневния режим е строго разграфен - ставане към 3:50 медитация, закуска, пак медитация, обед, учене, малко свободно време и различни колективни ритуални практики. Разчита са на дарения, но особено в по-изолираните има и собствено стопанство. За нуждите на монасите се грижат и техните близки. В Тибет и Бутан, манастирите са били центрове на просветата със своите шедри (училища) и библиотеки. Същото е и за Дзен-манастирите в Япония.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да ме накараш да повярвам в този абсурд, трябва да ми дадеш логични аргументи защо е било нужно да го правят!

Ноторно известните /общоизвестни/ факти не се нуждаят от доказване. А наличието или отсъствието на логика за случването му, не променя съществуването на самия факт.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но...как може да се постигне баланс и вътрешен мир? Каква е тайната?

Може би тайната е в това, че няма нищо кой знае какво за постигане? И че самият стремеж или гонене на някаква представа води към дисбаланс?... :rolleyes:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би тайната е в това, че няма нищо кой знае какво за постигане? И че самият стремеж или гонене на някаква представа води към дисбаланс?... :rolleyes:

Разбира се , че когато нещо се превърне в стремеж, се пропуска същността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само когато стремежът се превърне в самоцел, тогава се губи същността. Впрочем - като всяко нещо, което се превърне в самоцел. Жалкото е, че най-ярък пример за това в случая, е начина, по който използваш думичките. Без да се интересуваш от смисъла, с който са натоварени... Просто си ги пляскаш ей така. В стремежа си да напишеш нещо, заради самото писане, превръщаш писането в самоцел и се губи същността и смисъла, и каквото още там се сетиш...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато търсиш отговори на екзестинциалните си кахъри, аз си пека гъза на плажа, а в това време един циганин се опитва да ми продава за 2 лева кочан ГМО царевица, която вдига пара още*според него, а едни други цигани, доста бели, му правят рекламация, че мамула е корав и мислят да му я заврат в Ошовския му черен задник, щото излъгал. Те това е живот, а не да седиш по цял ден да имуваш що е то живот и има ли почва у нас. Живей! Не мисли много!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само когато стремежът се превърне в самоцел, тогава се губи същността. Впрочем - като всяко нещо, което се превърне в самоцел. Жалкото е, че най-ярък пример за това в случая, е начина, по който използваш думичките. Без да се интересуваш от смисъла, с който са натоварени... Просто си ги пляскаш ей така. В стремежа си да напишеш нещо, заради самото писане, превръщаш писането в самоцел и се губи същността и смисъла, и каквото още там се сетиш...

Както твоят стремеж непрекъснато да вървиш след моите коментари, за да ги коментираш, а не да говориш по същество по темите.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига веее... На предната страница единия тръгна за плаж, аз едва устисках, докат да "гледам" след него... Сега си представих и кочана... :D  Направо, стойте си в мира, където сте си!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато търсиш отговори на екзестинциалните си кахъри, аз си пека г*за на плажа, а в това време един циганин се опитва да ми продава за 2 лева кочан ГМО царевица, която вдига пара още*според него, а едни други цигани, доста бели, му правят рекламация, че мамула е корав и мислят да му я заврат в Ошовския му черен задник, щото излъгал. Те това е живот, а не да седиш по цял ден да имуваш що е то живот и има ли почва у нас. Живей! Не мисли много!

Кукуруза и малини, моля! .... :wink12:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както твоят стремеж непрекъснато да вървиш след моите коментари, за да ги коментираш, а не да говориш по същество по темите.

Милото то! Не се ласкай! Дори не разбираш колко по съществото на темата ти е предния ми пост!

А че се успокоявам като те чета - е факт. Но като човек, който радее за баланс и вътрешен мир, трябва да си доволна, че имаш такова въздействие върху околните.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кукуруза и малини, моля! .... :wink12:

И ти се научи да спамиш! :tongue2:

Инак, така и не пробвахме въпросния ГМО-кукуруз и малини. Може би, щяха да ни донесат мир и хармония? Знае ли, човек.

Ей, питай го колегата с пикаещото човече за подпис кое му носи хармония - почти сигурен съм какво ще отговори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяка логика е логична ! Но не е ли подкрепена със съответните факти , това не е никаква логика ! 

Защото със строго логически разсъждения можеш да докажеш каквото си искаш – стига да подбереш съответните постулати , а те са скрепени със сляпа вяра . Нищо във Вселената не може да разклати сляпата вяра!

За това повече факти и по-малко постулати !

За това повече примери от "живия живот" и по-малко от "тоз казал , оня чул".

Казано е :" По делата ще ги познаете , не по приказките които ви говорят!".

Когато фактите говорят - боговете мълчат !.......А ! Щях да забравя - и богините също!  :) 

П.П. ....горното също е част от (само)осъзнаването ! И то негова съществена част !     :) 

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.