Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Та проблемът е следния.Тръгнахме с един познат на път, но по едно време на него му стана лошо и аз подкарах колата.С книжка съм.Стана така, че загубих контрол над автомобила вследствие на това, че карах малко над ограничението на скоростта, а и че автомобилът беше наистина много стар и като прибавим към това, че все още съм сравнително млад шофьор и нещата пасват.Блъснахме се в една мантила, за щастие и двамата се разминахме с каквито и да е наранявания.За съжаление самия автомобил не става вече за нищо.

Въпросът ми е следния.Има ли собственикът на автомобила правно основание да ме даде на съд за финансово обезпечение и ако да, на какво основание? Не знам дали има значение това, но самия автомобил е около 25 годишен, струва не повече от 700-1000лв, a до колкото разбрах вече е бил даден и за скрап, от където са взети едни 300-400лв, а от мен се искат пари в размер на 700-900лв, за да се разминем уж със съда.Надявам се, че някой тук е запознат и ще може да помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КАТ идва ли? И на кого писа акта, ако е идвал?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

""че загубих контрол над автомобила вследствие на това, че карах малко над ограничението на скоростта"" 

Това не ти ли е достатъчен аргумент? Не стига че нямаш опит, не стига че току що си взел книжка ами и се оправдаваш. А след 10 години с каква скорост би подкарал някоя пъргава кола, щом сега , при твоя опит си позволяваш "малко над ограничението на скоростта" И какво значи малко? С 2 км/час си я превишил? Не ми се вярва! И защо мълчиш сега, след като търсиш съвет от хората. Редно е да отговориш на всеки един , който ти е писал!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, като застраховател, работил известно време по всякакви такива казуси, включително в отдел "Щети". Ти си бил водач и ти имаш отговорността за всякакви причинени щети. Ако колата е имала застраховка Каско, то щетите може да се отправят към Застрахователят и той да плати нанесени щети. Ако няма, обаче, то ти, като водач, си отговорен и твоя е отговорността да платиш нанесените щети по автомобила на твоят приятел. Щетите нанесени по мантинелата и пътя са покрити по застраховката Гражданска отговорност на самият автомобил и тях не следва да ги плащаш! Освен, ако не си употребил алкохол, ако си избягал от произшествието или нямаш правоспособност за категорията МПС, участвало в ПТП-то. Но за щетите по автомобила, водача му е виновен и при виновно причинено ПТП, дали самостоятелно или с участието на друг/и водачи, лица или имущество, при липсва на застраховка Каско, то няма кой друг да покрие вредите, освен самият водач на автомобила в момента на събитието... С две думи, на така описаната ситуация ти си виновен и отговорен и дължиш обезщетение на собственика на автомобила и да, може да те съди и то успешно. Ако имаме повече информация, то тогава бихме могли да дадем и по-конкретни отговори. Поздрави!

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти се радвай че нищо ви няма и че собственика ще те занимава ! И следващия път едно наум като се качваш на чужда кола, питаш има ли фул каско и ако няма си правиш сметка дали ще можеш да я платиш ако си виновен. Но най добре не карай чужди коли.

Аз навремето паднах с личния си мотор и се разминах с два чупени крака но проблема беше че и на приятелката ми отзад и беше чупен крака. Колкото и да обясняваше на следователя че няма никакви претенции и че ще се женим  с много голям зор ми прекратиха делото което държавата заведе срещу мен.

Та ако е само ламарини и претенции на собственика пиши се късметлия и си оправи масрафа .

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та проблемът е следния.Тръгнахме с един познат на път, но по едно време на него му стана лошо и аз подкарах колата.С книжка съм.Стана така, че загубих контрол над автомобила вследствие на това, че карах малко над ограничението на скоростта, а и че автомобилът беше наистина много стар и като прибавим към това, че все още съм сравнително млад шофьор и нещата пасват.Блъснахме се в една мантила, за щастие и двамата се разминахме с каквито и да е наранявания.За съжаление самия автомобил не става вече за нищо.

Въпросът ми е следния.Има ли собственикът на автомобила правно основание да ме даде на съд за финансово обезпечение и ако да, на какво основание? Не знам дали има значение това, но самия автомобил е около 25 годишен, струва не повече от 700-1000лв, a до колкото разбрах вече е бил даден и за скрап, от където са взети едни 300-400лв, а от мен се искат пари в размер на 700-900лв, за да се разминем уж със съда.Надявам се, че някой тук е запознат и ще може да помогне.

Ще платиш това е на 100%,но колко трябва да се разберете.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Стига де, макар и от 17 годишен да се занимавам със Застраховане, да съм видял и чел какви ли не доклади. Работил съм в отдел "Щети" и съм участвал пряко в оценката на цената на човешки живот... Не, не ми е приятно това, не не го харесвам, каквото и да е... Но, личният ми опит ме е научил, че се случва, да, така е, всеки де, едва ли не всеки час... И с баща автомобилен инструктор, който ме обучи далеч повече от който и да е инструктор, с опит около 4 години зад волана във всякакви ситуации... Да, надцених се, причиних тежка катастрофа. Аз бях със счупен крак, отсрещната кола беше за скрап... И двамата имахме вина за катастрофавата, но КАТ, Линейка, Мобилната група на застрахователите, всички отказаха да дойдат на приозшествието. Аз поех вината, попълнихме двустранен протокол... истина е, че и двамата имахме вина. Той, защото е казано в закона, че нямаш право да навлизаш в района на кръстовище, ако ще останеш в този регион, поради задръстване или друга причина. Аз, защото е казано, че ако чистачките ти не функционират трябва да спреш и да оттраниш повредата, преди да продължиш... И двамата имахме своята вина, но неговата е по-скоро простима, докато моята е нехайство и т.н. Ама не скачай така с/у човека, да карал бил с превишена скорост, ами кой не е? Всеки от нас го е правил... Сами знаем, че подготовката не е достатъчна в школите... 24, 36, дори да са 50 часа, пак няма да са достатъчни да подготвят шофьора, младият шофьор за евентуални пътни обстановки... Нямаме реална подготовка... Тук е важно да се отбележи, че отговорността е на самият шофьор и, че собственика на колата има право да иска обезщетение за причинените материални вреди в/у имуществото... В случея чуждата кола, която автора на темата е управлявал... И реален пример с най-добрата ми приятелка и нейният приятел. Вече над 6 години са заедно, от ученическите години... На 01.01.2009 г., месец след като тя взе книжка, карайки колата на приятеля си, на централен столичен булевард, направи тежка катастрофа, тотализирайки Мерцедес 190 и унищожавайки два електрически стълба и няколко метра мантинела... Приятелката ми плати цялата кола на гаджето си. плати и щетите по стълбовете и мантинелата, защото беше ударила една чаша водка. Една единствена. А причината беше случайно спукана предна лява гума, която довела до загуба на управление... не някакви глупости............................
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Препикану мушкату

Кат дойде и ми написаха акта,разбира се, на мое име.

@LZ4JW

Не виждам къде точно съм тръгнал да се оправдавам.Написах какви са точните причини за инцидента.Пък и тук съм анонимен, за какъв чеп ще тръгна да лъжа и да мишкаря за това как са станали нещата.Ограничението беше 50, аз карах с 60-65.Това беше ситуацията.Да, млад шофьор съм, да, направих нечовешка глупост като се качих в чужда кола, която очевидно повече няма да повторя, но все пак не виждам причината, поради която ми се репчиш така.Ето, слушам и изпълнявам.Отговарям на всеки, поименно.Поздрави!

@quickJO

"Ти си бил водач и ти имаш отговорността за всякакви причинени щети. Ако колата е имала застраховка Каско, то щетите може да се отправят към Застрахователят и той да плати нанесени щети.Ако няма, обаче, то ти, като водач, си отговорен и твоя е отговорността да платиш нанесените щети по автомобила на твоят приятел. Щетите нанесени по мантинелата и пътя са покрити по застраховката Гражданска отговорност на самият автомобил и тях не следва да ги плащаш! Освен, ако не си употребил алкохол, ако си избягал от произшествието или нямаш правоспособност за категорията МПС, участвало в ПТП-то."

Благодаря ти много за мнението.Колата няма Каско, което явно ще ме вкара вътре.Само да попитам как се определя самата стойност на щетите? В сервиз или пристигат вещи лица? И какво се гледа най-вече, ако си запознат.Благодаря ти отново.

@izabel1

Да, това е, че поне се разминахме и сме всички живи и здрави.Повече чужда кола да карам няма да се кача, ако не е друго, урокът поне е научен...

Редактирано от Razzares (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не сте викали КАТ и автомобила след това е върнат за скрап не може да те осъди.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               ПП. Писали сме по едно и също време. Щом имаш акт ще си платиш за да не те осъди,за информация ако те осъди ще платиш и разходите по делото който възлизат на около 700/1000лв.            

Редактирано от zorge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За господата от КАТ 10 км/ч отгоре са манна небесна. Направо се чудя като толкоз се оправдаваш как ще караш кола, стара дадена за скрап. Трябва да се мисли малко. Ето ти и ситуацията. Ти си отговорен в момента.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Стига де, макар и от 17 годишен да се занимавам със Застраховане, да съм видял и чел какви ли не доклади. Работил съм в отдел "Щети" и съм участвал пряко в оценката на цената на човешки живот... Не, не ми е приятно това, не не го харесвам, каквото и да е... Но, личният ми опит ме е научил, че се случва, да, така е, всеки де, едва ли не всеки час... И с баща автомобилен инструктор, който ме обучи далеч повече от който и да е инструктор, с опит около 4 години зад волана във всякакви ситуации... Да, надцених се, причиних тежка катастрофа. Аз бях със счупен крак, отсрещната кола беше за скрап... И двамата имахме вина за катастрофавата, но КАТ, Линейка, Мобилната група на застрахователите, всички отказаха да дойдат на приозшествието. Аз поех вината, попълнихме двустранен протокол... истина е, че и двамата имахме вина. Той, защото е казано в закона, че нямаш право да навлизаш в района на кръстовище, ако ще останеш в този регион, поради задръстване или друга причина. Аз, защото е казано, че ако чистачките ти не функционират трябва да спреш и да оттраниш повредата, преди да продължиш... И двамата имахме своята вина, но неговата е по-скоро простима, докато моята е нехайство и т.н. Ама не скачай така с/у човека, да карал бил с превишена скорост, ами кой не е? Всеки от нас го е правил... Сами знаем, че подготовката не е достатъчна в школите... 24, 36, дори да са 50 часа, пак няма да са достатъчни да подготвят шофьора, младият шофьор за евентуални пътни обстановки... Нямаме реална подготовка... Тук е важно да се отбележи, че отговорността е на самият шофьор и, че собственика на колата има право да иска обезщетение за причинените материални вреди в/у имуществото... В случея чуждата кола, която автора на темата е управлявал... И реален пример с най-добрата ми приятелка и нейният приятел. Вече над 6 години са заедно, от ученическите години... На 01.01.2009 г., месец след като тя взе книжка, карайки колата на приятеля си, на централен столичен булевард, направи тежка катастрофа, тотализирайки Мерцедес 190 и унищожавайки два електрически стълба и няколко метра мантинела... Приятелката ми плати цялата кола на гаджето си. плати и щетите по стълбовете и мантинелата, защото беше ударила една чаша водка. Една единствена. А причината беше случайно спукана предна лява гума, която довела до загуба на управление... не някакви глупости............................

Виж! Постът ми, ако не ти харесва, имаш възможност да го изтриеш, а не да ми даваш съвети, макар че баща ти бил инструктор.Аз за разлика от ТЕБ имам шофьорски стаж , повече от твоите години. И ако сега оправдаваме едно действие, утре друго, не е необходимо да питаме кой всъщност е виновен.

Към младежа направил ПТП - не ти се репча малчуган. Но първо ще се научиш да ходиш по Земята, а после опитай да хвърчиш. Хем голям, хем насран!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 01.01.2009 г., месец след като тя взе книжка, карайки колата на приятеля си, на централен столичен булевард, направи тежка катастрофа, тотализирайки Мерцедес 190 и унищожавайки два електрически стълба и няколко метра мантинела... Приятелката ми плати цялата кола на гаджето си. плати и щетите по стълбовете и мантинелата, защото беше ударила една чаша водка. Една единствена. А причината беше случайно спукана предна лява гума, която довела до загуба на управление... не някакви глупости............................

Много ти е погрешна гледната точка обаче. Там няма такъв член една единствена чаша водка. А сега си представи ако на мястото на стълбовете бяха хора !

Знаеш ли защо книжка се вади след пълнолетие ? Не защото и от по малък няма да можеш да въртиш геврека аз за да можеш да носиш наказателна отговорност за постъпките си.

И вярвай ми такива не минават със само една чаша.

Аз навремето (имам доста катастрофи с мотор като тийн) една таксиметрова шофьорка ми отне предимство, аз на зелено и карам направо и тя на зелено отсреща прави ляв завой.

Познай кой беше виновен. По закон тя но пък аз 17 годишен с книжка за мотопед и управлявам мотоциклет. Ами мен изкараха виновен.

Така ще прескочил ли си закона няма какво да се оправдаваш ами си носиш последствията. Там се разминах с 600 лева които платих след 3 години и инфлацията ги беше обезценила.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КАТ извикаха някакви хора, които бяха на мястото.Ние не искахме да викаме, понеже бяхме наясно, че колата няма КАско, но както е казано, ако ще е гарга, да е рошава, и от КАТ дойдоха и ми написаха акт.Въпросът е, че след като колата е дадена за скрап, как може да бъде направена оценката за щетите? Чувал съм, че може да стане нещо от рода кола, която струва 1000лв, да се искат около 2000 за ремонт, или нещо от този род.

Не искам да изглеждам като първия циганин, който не издържа да се цигани тук за пари, но все пак съм на години, на които не разполагам с многото пари, а и честно казано нямам очи да се обърна към нашите да искам да плащат за моите глупости и много бих искал сам да си оправя кашата, но все пак без да се набутвам излишно.Бих искал да съм запознат с всичките си опции, преди да се разбера с момчето за каквито и да е било пари.

Редактирано от Razzares (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колата няма Каско. Ама ти направо си има дошъл като подарък за коледа. Наистина собственика на колата ще се облажи от теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре, се консултирай с адвокат. И гледай да не стигате до съд, защото ще плащаш и разходите. Може да се поразровиш из гугъл, доста адвокати имат блогове и дават безплатни консултации, но според мен най-добре дай някой лев и той ще ти даде най-точен съвет, а и ще направи по-добре пазарлъка. Наказателното постановление ще ти излезе след 2-3 месеца, ако имаш връзки, задействай ги, защото глобите са от-до, да ти пишат най -ниската . И ще ти вземат, мисля че 4 точки за несъобразена скорост, ама не са болка за умиране :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ти е погрешна гледната точка обаче. Там няма такъв член една единствена чаша водка. А сега си представи ако на мястото на стълбовете бяха хора ! Знаеш ли защо книжка се вади след пълнолетие ? Не защото и от по малък няма да можеш да въртиш геврека аз за да можеш да носиш наказателна отговорност за постъпките си. И вярвай ми такива не минават със само една чаша. Аз навремето (имам доста катастрофи с мотор като тийн) една таксиметрова шофьорка ми отне предимство, аз на зелено и карам направо и тя на зелено отсреща прави ляв завой. Познай кой беше виновен. По закон тя но пък аз 17 годишен с книжка за мотопед и управлявам мотоциклет. Ами мен изкараха виновен. Така ще прескочил ли си закона няма какво да се оправдаваш ами си носиш последствията. Там се разминах с 600 лева които платих след 3 години и инфлацията ги беше обезценила.

Може би не сте ме разбрали... Ако има алкохол, какъвто и да е, то "ГО" (гражданската отговорност) не важи и ти от собственият джоб плащаш. За това и споменах как моята приятелка плати коалта на нейният приятел, с когото към ден днешен са заедно повече от 6 години....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не се споразумееш, с собственика на колата.? Нещо не мога да разбера, нямаш стаж къде се качваш да караш колата.? Нямаш и опит, къде си тръгнал да се правиш на "добър шофьор" , че да караш с неразрешена скорост.?? Това да ти е за урок.!!! Инструктора ти, май на нищо не те е научил.!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работата станала вече, ся колкото и да му четете конско-файда йок. Донякъде е по-добре, че се е случило това, защото ще му дойде акъла и винаги ще има едно наум. И лафа- чужда кола се кара като чужда жена, за колата не важи ;)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж! Постът ми, ако не ти харесва, имаш възможност да го изтриеш, а не да ми даваш съвети, макар че баща ти бил инструктор.Аз за разлика от ТЕБ имам шофьорски стаж , повече от твоите години. И ако сега оправдаваме едно действие, утре друго, не е необходимо да питаме кой всъщност е виновен. Към младежа направил ПТП - не ти се репча малчуган. Но първо ще се научиш да ходиш по Земята, а после опитай да хвърчиш. Хем голям, хем насран!

Не си ме разбрал!!!!!!!!!!! Аз не оправдавам дадено действие!! Аз обяснявам какви последствия би довело и в какви ситуации би изпаднал човек! За моето ПТП да съм казал, че е оправдано??? Казах, че съм поел вината, но "И двамата имахме своята вина, но неговата е по-скоро простима, докато моята е нехайство и т.н."... Копирал съм ти предишният пост по една единствена причина, че не трябва да оценяваме прибързано! Аз не споря с теб, не казвам нищо на опъки. В поста си споделям както личен опит, така и професионален, който не виждам как противоречи точно на твоят коментар, а по-скоро го допълва, с обобщението от личен опит, че не всеки нарочно виновен на пътя, а може и да допусне грешка!!! Или греша, че всеки от нас може да допусне грешка?
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би не сте ме разбрали... Ако има алкохол, какъвто и да е, то "ГО" (гражданската отговорност) не важи и ти от собственият джоб плащаш. За това и споменах как моята приятелка плати коалта на нейният приятел, с когото към ден днешен са заедно повече от 6 години....

Не само гражданска отговорност не важи ами и фул каско също. Фактически застрахователя е оправил щетите на собственика и си ги е взел по съдебен път от пийналия водач.

Другия вариант е бил собственика изобщо да не занимава застрахователите щом предостъпва  колата си на любителки  на чашката.

Или греша, че всеки от нас може да допусне грешка?

Няма безгрешни. Въпроса е да си понесеш отговорността. Не може да се качиш в чужда кола да я направиш за скраб и да искаш само да се извиниш на собственика.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работата станала вече, ся колкото и да му четете конско-файда йок. Донякъде е по-добре, че се е случило това, защото ще му дойде акъла и винаги ще има едно наум. И лафа- чужда кола се кара като чужда жена, за колата не важи ;)

Според мен, не е по-добре, можеха да пострадат и двамата. Като един мой приятел, отива към язовира да дрифти, с новата си кола и я обърна по таван. Просто сред нас, има още едно камикадзе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не само гражданска отговорност не важи ами и фул каско също. Фактически застрахователя е оправил щетите на собственика и си ги е взел по съдебен път от пийналия водач. Другия вариант е бил собственика изобщо да не занимава застрахователите щом предостъпва  колата си на любителки  на чашката.

Пак казвам, с това се занимавам :) ГО, като Гражданска Отговорност се отнася за щетите, които ти, като шофьор, можеш да причиниш. Ама това се отнася за колата, без значение кой е водача... ГО е щетите на другият, пострадал, невинен автомобил. Тук застрахователят винаги плаща, но, ако виновният водач е бил пиян (или дрогиран), няма книжка (или правоспособост за съответният клас МПС) или е избягал от ПТП-то, то ГО отпада. Застрахователят плаща в тези случаи, но има право да си иска платеното обезщетение + регресните такси от водача, причинил вредите....

Другия вариант е бил собственика изобщо да не занимава застрахователите щом предостъпва  колата си на любителки  на чашката.

Това е другото, ако колата има Каско, то то не важи пак при същите условия, че и по-строги според условията на застрахователя. не ка отбележа, че "Каско" е доброволна застраховка и всеки застраховател може да си я дефенира както си иска. ГО е дефинирана със закон! И да отбележа пак - водача е отговорен.. По БГ законодателството водача е отговорен за всичко. Увредил/унищожил си колата на твоят приятел, то ти си отговорен, защото си бил зад волана и (ако няма Каско колата), то ти трябва да платиш нанесените щети. това е към автора на темата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кви щети, като колата е дадена за скрап? Кой ги е оценил щетите и как?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иска ми се да копирам не едно или две мнения... Сериозно, че съм чел не едно или две решения на съдилищата из БГ и съм виждал буквално всичко.... И знам какво е да имаш или нямаш Каско или ГО и какво е да спазиш или не условията по тях... Отклонихме се от темата, има вина за това и аз.... дайте да се върнем на същността!!!

Редактирано от quickJO (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.