Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Искам да попитам къде в закона да търся правилата за движени по пътищата за велосипедисти.И по-точно как трябва да е оборудван колоездача(колелото) когато е на пътя.Може да ви се стори смешно,но прочетох такъв правилник и никаде не срещнах да се споменава за светлоотразителните жилетки.Затова ми е въпроса.Каво е необходимо.

Благодаря.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Особени правила за някои участници в движението

Чл. 79. За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всеки велосипед трябва да има изправни:

1. спирачки;

2. звънец и да няма друг звуков сигнал;

3. устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и червен светлоотразител отзад; допуска се поставянето на устройство за излъчване на червена светлина отзад;

4. бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи елементи отстрани на колелата.

Чл. 80. (Изм. изцяло - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) Водачът на велосипед е длъжен:

1. да ползва светлоотразителна жилетка при управлението му извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост;

2. да се движи възможно най-близо до дясната граница на платното за движение.

Чл. 81. На водача на двуколесно пътно превозно средство е забранено:

1. да се движи успоредно до друго двуколесно пътно превозно средство;

2. да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка, както и да освобождава педалите, с които контролира превозното средство;

3. да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;

4. да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;

5. да управлява превозно средство по площите, предназначени само за пешеходци; тази забрана не се отнася за велосипедисти на възраст до 12 години.

Чл. 82. Забранено е движението на велосипедисти в група за тренировка, ако пред и зад групата няма придружители с автомобил или мотоциклет.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. да ползва светлоотразителна жилетка при управлението му извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост;

Благодаря ти много.

Специално за жилетката,значи само когато си извън града,селото тогава се използва.Другите работи ги имам,само жилетка не съм слагал. :)

Редактирано от Iliyan Georgiev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти много.

Специално за жилетката,значи само когато си извън града,селото тогава се използва.Другите работи ги имам,само жилетка не съм слагал. :)

Не си разбрал. (то си е написано некадърно).

Жилетка се носи:

1. Извън града.

2. При намалена видимост.

3. През тъмната част на деня.

Желателно е винаги да си с жилетка - виждаш се по-добре и те пазят ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно.

Благодаря ти много.Наистина не го разбрах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Желателно е винаги да си с жилетка - виждаш се по-добре и те пазят

Не е вярно. Аз по жълтите жилетки се ориентирам къде трябва да натискам газта, да не спирам и на къде точно да се насочвам.  :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е вярно. Аз по жълтите жилетки се ориентирам къде трябва да натискам газта, да не спирам и на къде точно да се насочвам.  :lol6:

Добре,че не сме от един град иначе малееееее. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поради изчерпване на дискусията и молба на автора темата се заключва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.