Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Martina Chakarova

Какви характеристики на лаптоп да търся?

Препоръчан отговор

Здравейте,

Търся си нов лаптоп и изпитвам трудности поради големия избор и множество конфигурации. Ще бъда много благодарна, ако някой може да даде съвет какви характеристики би следвало да има лаптоп, който ще използвам:

• За сърфиране, офис приложения, филми, музика и обработка на снимки (Photoshop Lightroom)
  • Вкъщи през повечето време като основен компютър. Все пак ми се иска да мога да го взема с мен навън понякога
  • През следващите 3-4 години, тъй като не обичам да сменям често машината си, ако не се налага. Трябва да е нещо издържливо, което няма да остарее след година :)

За момента съм се ориентирала към:

• 14''-15,6'' като размер
  • i5 или i7 за процесор, като не знам дали има смисъл да е четириядрен заради температурата и нуждата от добро охлаждане
  • 8GB RAM
  • 120GB SSD + 500/750HDD за твърд диск - имам 1TB външен диск, така ще размерът на диска не ме притеснява толкова
  • Nvidia дискретна видео карта с 1GB/2GB RAM
  • Иска ми се да е с матов екран, по възможност поне HD резолюция, но бих направила компромис стига да е добър екран
  • Подсветка на клавиатурата е добър бонус
  • Ще е чудесно да е нещо тънко и леко, с готин дизайн (все пак съм момиче и това има значение :))
  • Windows 8 е предпочитаната OS
  • Мисля, че не е необходимо да има оптично устройство на всяка цена, защото го използвам рядко и винаги мога да си купя външно

Всякакви предложения за конкретни лаптопи и съвети относно отделните компоненти са добре дошли. Ако веднъж установя какво ми трябва, мога и сама да потърся из многото сайтове и магазини :) Бюджетът ми е 1500-2000 лв.

Покупката не е спешна, мога да изчакам до ноември, ако се налага.

Предварително благодаря!

Марти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето няколко предложения от мен.: 1. Acer Aspire V5-572G 2. Acer Aspire V3-772G (черен)   3. Lenovo IdeaPad Y510p

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Eто ти и някой друг вариант:

- Acer Aspire V3-571G NX.RZPEX.045 - хубава матрица с много качествени цветове, може да му сложиш ССД на мястото на ДВД-то и ОС 8-ца

- Acer Aspire V3-571G NX.M7EEX.044 - аналогичен модел но с 4-ядрен процесор и по-голямо като обем видео

- Lenovo IdeaPad Y510p 59-388755 - това вече е с последно поколение, но при вариант с ССД и ОС ще надхвърлиш бюджета, но според мен си заслужава да му се хвърли едно око

- Lenovo IdeaPad Z500 59-390345 - макар с по-ниска резолюция, но определено според мен - хващащо окото. Едно ССД и ОС ще те поместят отново в посоченият бюджет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори! От изброените най-много ми допадат: Acer Aspire V5-572G и Lenovo IdeaPad Z500. И двата са с i5 процесори (съответно i5-3337U и i5-3230M) има ли значение кой от двата ще избера за нуждите, които описвам? И като цяло производителността им достатъчна ли е? Освен това Леновото има Nvidia 740M, докато Acer-ът е с Nvidia 720M - от колко голямо значение е това? Леновото ще има нужда от допълнително слагане на SSD + инсталация на ОС, което означава, че финално ще е с около 200 лв. по-скъп. Какво мислите по темата? Не на последно място - има ли смисъл да изчакам малко за новото поколение процесори на Интел? Мерси за помощта:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Acer Aspire V5-572G и Lenovo IdeaPad Z500. И двата са с i5 процесори (съответно i5-3337U и i5-3230M) има ли значение кой от двата ще избера за нуждите, които описвам? И като цяло производителността им достатъчна ли е?

Първия процесор е енергоспестяващ, и не е огромна разликата им. Производителността е достатъчна и на двата.

Освен това Леновото има Nvidia 740M, докато Acer-ът е с Nvidia 720M - от колко голямо значение е това?

Не е от особено значение, и двете карти са на почти едно ниво като прозводителност.

Леновото ще има нужда от допълнително слагане на SSD + инсталация на ОС, което означава, че финално ще е с около 200 лв. по-скъп. Какво мислите по темата?

Лично смятам, че ССД-то не е задължително, пък и Вие си решавате.

Не на последно място - има ли смисъл да изчакам малко за новото поколение процесори на Интел?

Не особено, защото няма особена разлика в производителността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с горното, а и освен това - ССД-то можеш да го добави по всяко едно време и да си мигрираш ОС–то на него :)

Леново-то лично за мен е с по-добрите параметри и като му добавиш ОС и ССД - ще си на цена по-ниска от Ейсъра ( съдейки по сегашните цени на ССД-та и ОС-та ). Отделно на това имаш и матов екран, който по-горе спомена че е важен за теб

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При бюджет 2000лв. изобщо не гледайте мултимедийните пластмасарници с надути характеристики за сметка на посредствени шасита и охлаждане, а се ориентирайте към бизнес моделите на големите производители като Dell Vostro и Latitude, Toshiba Tecra, Lenovo ThikPad T-series, HP Elitebook. Останалото е компромис с качеството за сметка на хардуера.

Предвид гореописаните дейности, за които ще се ползва машината, изискването за "Nvidia дискретна видео карта с 1GB/2GB RAM" е абсолютно излишно. Съвременните вградени решения са предостатъчни за всичко, дори и леки игри, а са за предпочитане предвид това, че така лаптопа ще грее по-малко, ще е по-икономичен що се отнася до разход на ток, а и един чип по-малко, който може да изгори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите! Продължавам с търсенето, взимайки предвид всички мнения :) Дано скоро имам резултат.

Поздрави,

Марти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Във връзка с казаното по-горе от колегата, можеш да погледнеш и тези модели:

- HP EliteBook Folio 9470m D9Y17AV 128GB SSD - хем здраво, хем по-леко и по-малко

- Dell Vostro 3560 5397063323401 - малко по-голям, но с по-мощни параметри, ОС, Full HD но без ССД - макар че може да се добави

- Toshiba Portege R930-1KF - малко и супер преносимо решение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.