Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
lqlq94

Въпрос за Компоненти / Производителност

Препоръчан отговор

Здравейте искам да попитам при подбора на компоненти за една конфигурация как точно се подбират(видео картата и процесора) да може да се изкара максималното на видеото + Ram памет.Въпроса ми е цялостен към конфигурациите как точно се избират видео картата и процесора.Да кажем за видео обработка и за игри.Конфигурацията е от други теми.
Примерни компоненти: Публикувано изображение

Редактирано от lqlq94 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За видеообработка ви трябва голям хард,за сторидж.Ще е добре да имате и ССД диск,за бързина.Повечко рам ще е добре дошла.Добре ще е все пак да споделите,кое е приоритетно-обработката или игрите. Това ли е бюджета,от конфигурацията,която сте постнал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз въпроса го задавам чисто информативен.Информацията която искам да придобия е как точно се подбират компонентите за една конфигурация .Тази която аз съм дал е примерна и ме интересува как точно се подбират така компонентите за да бъде стабилна една конфигурация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако въпроса е видеокартата да изкара максимума, определено процесора трябва да е по-добрия като производителност. Иначе в по-малка или по-голяма степен ще имаш ограничения. Сега ще кажат, че видеокартата е важна, но има ситуации при които тя е ограничавана и на практика може  да се получи така, че малко по-бавна видеокарта с по-добър процесор да бъде по-добрата покупка, която хем в много случаи да дава повече кадри при игри, хем и покупката да излезе по-евтина като цяло. Но ако се интересуваш точно от влиянието на видеокарта и процесор, препоръчвам ти да разгледаш и прочетеш темите от тоя сайт.  Има всякакви изследвания за производителността, включително в даден ценови диапазон. Лично моето мнение обаче е, че винаги трябва да има малко аванс в процесора.  А и да имаш аванс не е толкова сложно и скъпо. Единият вариант е с покупката на по-бърз процесор, а вторият, чрез използване на клок. И в двата случая ще трябва да се дадат допълнително пари. В първия случай естествено заради по-бързия процесор, а във втория заради необходимостта от по-добро дъно. Тук не говоря за екстремен клок, при който трябва и по-добро охлаждане, захранване...а говоря за най-обикновения случай, при който може да се изстиска още малко процесорна мощ. Сега това, което си показал, не може да се клоква. В случая едно Z77 дъно дори с най-слабия i5 ще бие тая конфигурация като производителност след клок. Но и ще трябват едно 25 лева отгоре по днешни цени. Ако обаче се дадат 40-50 лева отгоре, получаваш много по-бърза процесорна част и тогава си заслужава човек да се замисли.  Що се отнася до RAM  паметта, в случая е избрана по необходимост, защото на сайта реално няма друга памет на 1600 MHz  или поне такава, която да е евтина и да става за нещо. Преди време имаше голям избор и точно тая A-DATA  не би била първи и дори втори избор. Кутията и захранването също е избрана заради цената. Лично за себе си никога не бих купил тая комбинация, дори да съм ограничен в бюджета. Избора на видеокарта за мен е по-сложен или по-скоро, много прост. Има някаква граница и в случая те е около 250-350 лева, която е минимума за резолюция 1920х1080. От там нагоре търсиш цена/производителност. В случая доста изгодни се оказват карти като GTX760  и HD7950. Още по-нагоре даваш много пари, но получаваш много малко. Все пак това "много малко" може да се окаже и "много необходимо" за ентусиаста. Под 250 лева просто вземаш нещо, което ще подкара игри , но на по-ниски резолюции ИЛИ по-малко детайли. А ако изобщо няма да играеш или по-скоро ще играеш някакви игрички във Фейсбук, то най-доброто решение е изобщо да не се набутва човек с външно видео. Вместо това отлично решение е парите да се инвестират в SSD. За мен SSD  е задължително, макар много хора да не споделят това мнение.  И всичко това би се обезсмислило с евтин и слаб процесор, като Пентиум например. 

Въпросът за процесор и видеокарта е пряко свързан и с останалите части и най-вече с цената. Няма как да избереш идеалния процесор с идеалната видеокарта, а останалото да зарежеш.  Ако поразгледаш статиите от линка, който дадох по-горе, предполагам ще придобиеш много добра представа за зададения от теб въпрос.  Всъщност, еднозначен отговор няма. Но моят отговор е, че по-добрият вариант е добрия процесор с по-слабата видеокарта, въпреки че в много игри могат да се получат и по-малко кадри. Въпросът е, че играта ще върви гладко със силния процесор, докато обратното невинаги е гарантирано. И тогава може да се окаже, че в първия случай ще ти стигат и 30-40 fps, докато във втория ще ревеш и с 50 фпс. Да не говорим, че тия 50 фпс не са гарантирани. Като качество в картината се получава нещо такова - със силен процесор дроп на кадри на практика отсъства. Докато в случая с бързата видеокарта и слабия процесор, дропването може да бъде огромно - нещо от порядъка на 20-30 фпс което е направо ужасно. И тук единственото спасение би била вертикалната синхронизация.  Обаче със слаб процесор и тя може да е проблем, защото появи ли се нещо на заден план, ето ти дроп. Абе изобщо, нестабилна работа. Примерно един Pentium  с GTX680. Ами това е ужасна комбинация понякога. По-добрия вариант би бил примерно един i5 3330  с HD7850  за долу горе същите пари. Освен всичко, когато процесора ограничава видеокартата, то клокът на видеокартата може да не оказва никакво влияние на кадрите. В обратния случай си клокваш колкото искаш видеокартата и получаваш адекватно количество кадри в повече. Така, че реално тая HD7850  може да се поизравни с по-скъпата HD7870. И ето ти икономия на пари. С GTX680  и тоя Пентиум няма да получиш и кадър повече, защото нито процесора може да клокнеш с евтино дъно, нито пък клока на видеокартата ще повлияе по някакъв начин. 

Другото нещо, с което се съобразяваме при избора е факта, че новите игри вече изискват и по 4 и дори над 4 ядра. Значи тук автоматично отпадат двунишковите процесори. Абе не случайно процесора се смята за сърцето на една конфигурация. Не бива да се ебаваме с него ;)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за дългия и изчерпателен отговор. :) Ще се заема веднага с четенето на статиите :P

Редактирано от lqlq94 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.