Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Все повече и повече ми се иска да се отърва от Windows-a и факта, че 2 дни след чиста преинсталция започва да ми бави доста, та затова реших да пробвам Linux проблема е че не съм работил с него ... ефективно. Инсталирал съм го преди(ubuntu), е така за да пробвам само, но бързо се отказвах. Сега съм сериозно решен да се запозная по добре със системата. Смятам да инсталирам ubuntu чрез wubi поради това че е най лесно докато навлезна в нещата. Интерасувам се има ли някаква разлика дали ще се инсталира през wubi или по нормалния си начин? И също така можете ли да ми препоръчате книги отговарящи на сегашните версии, а не на доста по стари. (ако разбира се има значителна разлика между тях)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Ако искаш наистина да се занимаваш с Linux, по-добре се опитай на чиста инсталация. По-добре е да си счупиш главата няколко пъти, от колкото да правиш подобни мазаници.

Wubi, инсталира по свой си начин Дебиана за Негри(Ubuntu)  от това което съм чел и виждал(имам един колега ентусиаст, който се забавлява с подобни простотии), и презюнкцията на Wubi е да създаде файл който да имитира дисков масив върху вече съществуващ дял на машината ( общо взето на принципа на виртуалните машини). Следователно от това което видях като готова инсталация ( нз дали моя колега изобщо се е зачел в инсталационния гайд) беше няколко дяла, които бяха направени с LVM (Logical Volume Manager), което е пълна боза за десктоп машина. Тъй че моят съвет е, ако си решил да се занимаваш с Linux не си губи времето с неща като wubi. Ако мислиш да си правиш гаргари, действай. П.П. Ако все пак решиш да ме послушаш прави 3 дяла / swap /home без да бъдат менажирани с LVM (сиреч обикновени ext4 дялове) Не съм голям фен на дебиана за негри, но всеки със собствените религиозни виждания ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

+1

1 дял с обем 20-40GB за кореновата файлова система ( / ), форматиран в ext4, 1 дял от 2-4 GB, форматиран в linux-swap за виртуална памет и от цялото останало пространство, което си решил да жертваш, правиш един дял, форматиран в ext4 за Home (еквивалента ти на D диска в Linux, въпреки, че аналогията не е особено точна). при инсталацията, внимавай програмата за начално зареждане GRUB да се инсталира върху MBR (dev/sda). Това е целият ти физически диск с всички инсталирани OS върху него.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последният път като правих чиста инсталация заедно с Windows 7 доста обърках боота. Ама какво да се прави, трябва да се пробва. Мисля да пробвам на друг комп който няма важна информация като за начало, защото ако без да искам си затрия мойта ще стане доста гадно ... Гледам че има и доста теми за това как да се инсталира ubuntu след като има windows  така че е само въпрос на време да се справя. Някакви полезни книги или сайтчета за информация,командий и като цяло всичко важно за системата :? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последният път като правих чиста инсталация заедно с Windows 7 доста обърках боота.  Някакви полезни книги или сайтчета за информация,командий и като цяло всичко важно за системата :? 

За GRUB вече ти писах - да се инсталира върху MBR (dev/sda)

За материали - има достатъчно изписано, само трябва да го намериш. Дори това, което ти написах е за N-ти път.

Команди - преди години един колега беше направил страничка на име "Unix куфарче". В нея беше обединил доста общи за всички линукс дистрибуции команди,

Колкото до специфичните - пишеш името на пакетният мениджър в терминала и след него интервал и --help и ше ти излязат конкретните команди с описание. Примерно apt-get --help, yum --help, zypper --help

Пример : http://s19.postimg.org/c5f6ffaur/help.png

Ако случайно графичната среда в Ubuntu не ти допадне - не се притеснявай. Не си само ти. Можеш да я смениш или да инсталираш дериват с друга графична среда - Xubuntu (Xfce), Lubuntu (с LXDE), Kubuntu (с KDE), Linux Mint (с MATE или Cinnamon). Избори не липсват, само да имаш желание да се занимаваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ?

Първо след като е нов в Linux, само ще се чуди какво е това и има ли почва то у нас. Второ LVM е хубаво нещо, когато имаш повече физически налични дискове. Трето Nativе операциите винаги са по бързи! Четвърто при boot-up, инициализацията на LVM бави стартирането ( при личен тест с SSD на една и съща машина с едни и същи кофигурации  забавянето е около 3-4 секунди което прави времето за boot на машината 8-9 секунди... без него стартирам собствената си машина за 4,9s ;) което са си едни 30-40% забавяне заради инициализацията на LVM )  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се притесняваш, че има кой знае какво да учиш като за начало. На моя комшиика и качих Хубунту, а тя горката хал-хабер си няма от каквото и да е, въобще какво има в един компютър. Имаш си софтуерен център,*(както примерно Андройд маркета) и от него си инсталираш всичко. Показах й един път от къде се инсталират програмите и повече не съм я чул да ме пита за нещо. Вече в последствие, ако си решил да си облекчиш живота, може да понаучиш в терминал някои неща, че от там си е по-бързо и по-лесно като цяло всичко.

Викни си някой да ти го инсталира, ако толкова се притесняваш, че може да омажеш нещо при инсталация. На двуядрен, от флашка, отнема 10 мин. една инсталация, на 4-ри ядрен е 5-6 минути.

За визия може да избереш всякакви визии, Кубунту ще ти е най близо до винДоска по дефолт. Не, че и другите ДЕ, не могат да имат същата визия. Но то ти зависи по-скоро от хардуера аккво да избереш за начална инсталация. По-скоро си кажи какво имаш като хардуер и ще те ориентират съфорумниците, кое дистро да избереш.

Редактирано от ssb558 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо след като е нов в Linux, само ще се чуди какво е това и има ли почва то у нас. Второ LVM е хубаво нещо, когато имаш повече физически налични дискове. Трето Nativе операциите винаги са по бързи! Четвърто при boot-up, инициализацията на LVM бави стартирането ( при личен тест с SSD на една и съща машина с едни и същи кофигурации  забавянето е около 3-4 секунди което прави времето за boot на машината 8-9 секунди... без него стартирам собствената си машина за 4,9s ;) което са си едни 30-40% забавяне заради инициализацията на LVM )  

Ако единствения проблем ти е времето за стартитане това е доста несериозно.LVM си има доста предимства,и какво ако има един диск,като си сложи следващия си го добавя към  група

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако единствения проблем ти е времето за стартитане това е доста несериозно.LVM си има доста предимства,и какво ако има един диск,като си сложи следващия си го добавя към  група

Не отричам предимствата на LVM, но за начинаещ си е малко висш пилотаж не мислиш ли? Когато се използва LVM е хубаво много добре да знаеш какво правиш, а относно boot-a исках да изцедя SSD-то до край от към пърформънс. Пък и недай си боже нещо се случи, е доста по-трудно да си възвърнеш данните  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина е странно, любител на червената шапчица да е против LVM. По подразбиране, инсталаторът на Debian и Анаконда ползват точно това управление. Такова е и при мен на лаптопа. Колкото до бързината - при нормален диск не забелязвам особена разлика за една и съща дистрибуция. Разликата при зареждане е основно в конфигурацията на ядрото, графичната среда и анимациите на plymouth темата. При SSD може и да има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми значи свалих си Ubuntu от сайта и поради това, че имам навика да свалям най-новото, а не най доброто... си свалих версия 13.04 аmd64. Направих си bootable флашка и реших да инсталирам. Като влезнах в инталатора на ubuntu ме попита дали да инсталира заедно с windows и то направо си започна.. Нагласило си е и boota и всичко както трябва... Дали всъщност в крайна сметка не си е станало както щеше да е с Wubi? Да пробвам по-стара версия гледам 12.10 (i386) е най известна? P.S Не мога и да намеря къде точно е инсталирано.И C и D ми функционират перфектно.

P.S.S Не е било LiveCD?

Редактирано от Владислав Господинов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом си я инсталирал, отвори "Източници на софтуер" и отметни всички, без "Предварително издадени актуализации". След това затвори източниците и актуализирай системата, ако вече не си го направил.

Колкото до това, къде е инсталирана  - като си отвориш файловият мениджър, в полето вляво ще видиш надпис "Компютър" или "Файлова система". http://s19.postimg.org/3s9hkrbn7/Thunar.png

Там ще я видиш, ако знаеш, какво всъщност търсиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е , той търси през Уйндоуса да види .

Еми не :P През ubuntu разбира се ... Ама пък очаквах че ще му е необходим допълнителен диск...  

Щом си я инсталирал, отвори "Източници на софтуер" и отметни всички, без "Предварително издадени актуализации". След това затвори източниците и актуализирай системата, ако вече не си го направил.

Направих го това. Те си бяха направени настройките така по default... Значи всичко си е ОК откъм инсталация?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По подразбиране не са отметнати partners и extra хранилищата. Ако липсват в списъка, значи не всичко е наред. Уре ще ти кажа, как да си генерираш и добавяш нов списък с хранилища,че сега имам спешна работа в една кръчма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По подразбиране не са отметнати partners и extra хранилищата. Ако липсват в списъка, значи не всичко е наред. Уре ще ти кажа, как да си генерираш и добавяш нов списък с хранилища,че сега имам спешна работа в една кръчма.

Еми уж всичко е чекнато, но не мога да намеря някъде да има споменати хранилища. Наздраве, пък утре ще го видим. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искаш да видиш всички дискови масиви напиши в терминал:

lsblk -а

Ако и C: и D: ти съществуват като дялове от харда то имал ли си някакво неалокирано дисково пространство на въпрсното желязо?  

Относно съвет, за това каква версия(i386 или x86_64), ами кажи какъв хардуер ползваш :) П.С. Дано не си се наиграл с Unity

@cybercop : Не съм казал, че не съм голям фен на LVM, просто не виждам много смисъл в него за начинаещ, както и за работна станция.

Редактирано от InetDaemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искаш да видиш всички дискови масиви напиши в терминал:

lsblk -а

Ако и C: и D: ти съществуват като дялове от харда то имал ли си някакво неалокирано дисково пространство на въпрсното желязо?  

Относно съвет, за това каква версия(i386 или x86_64), ами кажи какъв хардуер ползваш :)

И C и D си работят и отделно имах 90гб нелокирани, на които мислех да записвам linux-а ако ме беше попитало. :P Използвам лаптоп Acer Aspire 5745G с 4GB RAM,i5-480M  2,7GHz двуядрен, NVIDIA GeForce 330M 1GB, 640GB Hard от който 100 съм запазил като C за Windows, 400 за D и 90 нелокирани

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И C и D си работят и отделно имах 90гб нелокирани, на които мислех да записвам linux-а ако ме беше попитало. :P Използвам лаптоп Acer Aspire 5745G с 4GB RAM,i5-480M  2,7GHz двуядрен, NVIDIA GeForce 330M 640GB Hard от който 100 съм запазил като C за Windows, 400 за D и 90 нелокирани

Тъй, ако си решил да слагаш ubuntu то сваляй 64битов за таз конфигурация (x86_64). Относно къде се е инсталирало ubuntu-то предполагам, че точно на тези 90G неалокирани, все пак видя ли какво ти изкарва lsblk и ще постнеш ли резултата? Ако му дадеш Advanced или Custom install (не си спомням точно по памет какво пишеше) ще те пита къде да инсталира, как да раздели дяловете и тн.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излиза ми това:

Доколкото разбирам от него точно така си е станало. Използвало ми е 90+- нелокирани за / роота

post-340976-0-38085800-1380317393_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излиза ми това:

Доколкото разбирам от него точно така си е станало. Използвало ми е 90+- нелокирани за / роота

Правилно си разбрал. Лошото в случая е, че като гледам е използвало всичкия обем за (/) дял и малко за  swap. Което не е добра идея, до като още нямаш важна информация, по-добре давай на ново инсталация, но този път не бързай да се инсталира както дойде. Като при инсталацията може да цъкнеш като те пита как да инсталира "Something else" и така ти ще му кажеш как да раздели заделеното дисково пространство.Както беше споменал колегата cybercop по-горе:

Коренова файлова система (/) : 20-40 GB  swap: 2-4 GB

/home: всичко останало.

http://www.ubuntu.com/download/desktop/install-desktop-latest  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми в такъв случай, когато е необходимо да форматирам roota съответно да изтрия линукса, няма ли да стане беля с GRUB? От сорта на това,че предполагам сега е overwrite на boota на windowsa?

P.S. Има ли разлика ако направя 30-тина GB root, 4 swap и другите ги върна в D-то, a не на home?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми уж всичко е чекнато, но не мога да намеря някъде да има споменати хранилища. Наздраве, пък утре ще го видим. :P

Ако все още си със същата система и аз съм разбрал, че си със 64 битова Ubuntu 13.04, че нещо не съм във форма.

Натискаш Alt+F2 и пишеш в конзолката 

gksu nautilus

и натискаш Enter

С което отваряш файловият браузър с администраторски права

Отиваш във "Файлова система" или "Компютър">>etc>>apt

Търсиш файл sources.list и го отваряш с текстов редактор /gedit/

http://s19.postimg.org/jo7ifjgz7/sources_list.png

Копираш този списък на мястото на съществуващият

#############################################################
################### OFFICIAL UBUNTU REPOS ###################
#############################################################

###### Ubuntu Main Repos
deb http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring main restricted universe multiverse 
deb-src http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring main restricted universe multiverse 

###### Ubuntu Update Repos
deb http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring-security main restricted universe multiverse 
deb http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring-updates main restricted universe multiverse 
deb http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring-backports main restricted universe multiverse 
deb-src http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring-security main restricted universe multiverse 
deb-src http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring-updates main restricted universe multiverse 
deb-src http://bg.archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring-backports main restricted universe multiverse 

###### Ubuntu Partner Repo

###### Ubuntu Extras Repo

Запазваш промените и затваряш файла.
Въпросният файл можеш да го отвориш и от терминала с командата
sudo gedit /etc/apt/sources.list
но умишлено те разхождам из файловата система, за да видиш, кое, къде се намира и за какво служи.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми в такъв случай, когато е необходимо да форматирам roota съответно да изтрия линукса, няма ли да стане беля с GRUB? От сорта на това,че предполагам сега е overwrite на boota на windowsa?

P.S. Има ли разлика ако направя 30-тина GB root, 4 swap и другите ги върна в D-то, a не на home?

Най-вероятно ще имаш драма с GRUB, поради това, че най-вероятно е инсталиран върху Master Boot Record-a(говоря с предположения заради това, че си ползвал автоинсталл-а на дебиана за негри) на харда а не на първата пътечка от дяла :) Не е голяма драма след преинстал може да се допише: http://community.linuxmint.com/tutorial/view/341 Поне това е първото което видях за дебиан и изглежда добре написано.

Относно твоята идея : ами да можеш да го направиш, но няма да имаш кой знае какъв капацитет, ако мислиш за момента да си мажеш и да си тестваш - няма лошо само не слагай важна информация там, в такъв случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.