Премини към съдържанието
eminem_vr

Флашване на БИОС - 4Core1333-GLAN - Как? Защо? Дали?

Препоръчан отговор

Здравейте съфорумници :) Пак ще ви занимавам с малко глупости :)

Имам следното дъно от заглавието - 4Core1333-GLAN

Процесор - e5400 - работещ тестван.

Рам 1ГБ (засега) DDR2 - 800 - работеща тествана 

Захранване - 300W - работещо тествано 

Hard - Hitachi 360ГБ - тестван, работещ 

Така сглобената конфигурация ми изкарва пост на биоса - mac address are invalid in both cmos and flash

Рових с часове в гугъл и разбрах уж, че това е някаква грешка от вградената лан карта. И, че е често срещана при asrok дъната от този клас или период или де да знам.. :) 

Проблема е че уж има f1 за да продължиш, но след това изкарва рамта " 1025 - ок  " и дотук. 

Понякога изкарва и следващия ред - " Detecting Sata II"  или нещо от сорта и после забива 

Не се рестартира и не търси буутващо устройство.

Направих му буутваща дискета с win98, но пак си стига до този надпис и не може да продължи, че да буутне от дискетата ... 

И така на въпроса - как да го флашна това чудо? Някакъв джъмпер ли има по дъното, дето трябва да окъся или какво ? Как да ресетна биоса, че да почне да търси буутващо устройство и да буутне от дискетата? Всеки съвет е добре дошъл, че вече откачих :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От ръководството разбирам, че джъмперът за ресет на BIOS се намира точно до батерийката. Въпреки че не при всички дъна е така, за това се казва да се спре компютърът, да се изключи от захранване и след 15-20 секунди да се окъси въпросния джъмпер.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От ръководството разбирам, че джъмперът за ресет на BIOS се намира точно до батерийката. Въпреки че не при всички дъна е така, за това се казва да се спре компютърът, да се изключи от захранване и след 15-20 секунди да се окъси въпросния джъмпер.

Да, забелязах го. Окъсих го, но излиза сещия надпис и забива преди да потърси буут устройство. Оставих го без захранването и без батерия за минута. Окъсих джъмпера със и без батерията за биоса... И пак дотам стигаме... Дъното ли е прецакано? Просто замръзва след F1... Как да го флашна тогава .... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остава да се смени ROM чипът и на програматор, ама не знам дали си струва и дали е само това проблема.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откачи всякакъв вид кабели за харда и кажи до къде стига - не може ли да влезеш в биос ? и от там да изключиш ботване от лан ?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откачи всякакъв вид кабели за харда и кажи до къде стига - не може ли да влезеш в биос ? и от там да изключиш ботване от лан ?

Увисва на този надпис ... И без харда. Не мога да вляза в БИОС . Имал съм друго подобно дъно със счупени параметри на MAC адреса, но си зареждаше след F1 и просто не работеше вградената лан карта. Тук обаче не се получават нещата ...

Остава да се смени ROM чипът и на програматор, ама не знам дали си струва и дали е само това проблема.

Най-вероятно не си заслужава след като дъното струва около 40лв ... А почти толкова ще излезе и ремонта.. Ще се мъча в домашни условия още малко и накрая ще го ремонтирам с чук :)  

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теглиш това: mac112.zip и следваш тези инструкции: Please open the chassis and you can find a sticker on I/O port with MAC id. 

Save the tool in a bootable disk and boot, key in as follow: 
A: />mac <enter> 
It will list the function key description, then please key in as follow: 
A: />mac c [mac ID] <enter> 
If it is success, it will show following information: 
MAC ID:XXXXXXXXXXXX SUM: XX 
Write MAC function call OK. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теглиш това: mac112.zip и следваш тези инструкции: Please open the chassis and you can find a sticker on I/O port with MAC id. 

Save the tool in a bootable disk and boot, key in as follow: 

A: />mac <enter> 

It will list the function key description, then please key in as follow: 

A: />mac c [mac ID] <enter> 

If it is success, it will show following information: 

MAC ID:XXXXXXXXXXXX SUM: XX 

Write MAC function call OK.

Ако не може да буутне по никакъв начин, как точно се случва това... ? Редактирано от killchain (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Question (Q&A-36|152): How do I use "Boot from Network" function on ASRock motherboard?(10/17/2005)
Answer:Please press F2 when power on, enter the BIOS setting menu. Select the screen "Boot". Go to the sub screen "Boot settings Configuration". Set the item "Boot From Network" to "Enable". Press F10 to save the setting and reboot.
After restart, press F11 and select Network as the boot device. Or press F2 and enter the sub screen "Boot Device Priority" in BIOS "Boot" screen to change the boot priority of Network.

В твоя случай го сложи на disable.
Редактирано от krassleto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теглиш това: mac112.zip и следваш тези инструкции.........

Извинявам се че пиша със закъснение. Благодаря пак на всички за съветите дотук. Проблема е че не мога да вляза в БИОС-а и компютъра увисва на въпросния надпис преди да буутне. Т.е. нито мога да пипам настройките на биос-а нито да буутна от дискета ... Въпроса беше по-скоро как да го ресетна че да потърси дискетата. Пробвах с джъмпера но не става. Почвам да се съмнявам дали БИОС-а не е прекалено стара версия и да не поддържа процесора. Ще взема друг и ще пробвам, и ще пиша какво става. Ако го пусна без рамта обаче, пищялката си пищи, което ме навежда на мисълта че процесора би трябвало да работи. Четох че и процесора не сработва с някой плочки рам (в зависимост от честотата) но моята не знам каква е, а за момента нямам друга за тест и няма къде да пусна тази за да и видя параметрите. Ще взема друг процесор и по възможност друга рам, ще пробвам пак и ще пиша за резултатите и ще кача снимки. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.