Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - Софтуер и проблеми!

Препоръчан отговор

Melmak ®, прочетох какво си ми писал и даже го пробвах, но нямах време да пиша. Накратко:

Пуснах инсталацията и стигнах до момента с разделянето на партишъните. Оставих Линукс-а сам да си ги направи, но беше селектиран половиния хард диск (157Гб) и аз го намалих на 10Гб, но когато натиснах бутона "напред" започна да зарежда и ми даде грешка. Натиснах "назад" и отидох в "ръчно конфигуриране на таблицата с дяловете". Направих един главен дял (файлова система-ext3) и един дял (файлова система-Linux-swap). Отново натиснах напред, почаках малко да се форматират новите дялове, но когато дойде момента да посоча партишъните за коренния дял и за Swap-а изникна проблем. Двата нови дяла, които направих нито ги разпознава, нито отчита какъв обем от харда са(пише че размерът им е 0кб). До тук стигам и не знам какво да направя.

EDIT: Пробвах с Partition magic 8 да си направя партишъните и направих това: partitiongv0.th.jpg . Още не съм ги форматирал, защото исках да ви попитам така ли трябва да изглежда картинката или не?

Редактирано от rainov (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 105
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Здр искам да попитам дали някои може да ми помогне при инсталирането на Azureus под Kubuntu

http://ubuntuguide.hit.bg/#azureus Това е за Ubuntu,би трябвало същото да е и за KUbuntu

Ръководство за Ubuntu на български Общо взето нещата са долу горе едни и същи.

Още не съм ги форматирал, защото исках да ви попитам така ли трябва да изглежда картинката или не?

Аз не виждам нищо нередно. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
благодаря на jivkojj

но

прочетох че тиликс е един вид кнопикс а кнопикс имах вече свален даже беше лайв си ди

и взех че инсталнах кнопик но инсталацията мина на немски и го инсталирах на инстинк

всичко си мина добре

тръгна си хайвана

ама сега когато се върнах в уин

нтфс дялът който ми беше само с музика не се появява в май компютър, а когато го отворя в партишън експерт ми го дава прозрачен каквото и да значи това

моля за помощ

иначе единствените проблеми които срещнах с кнопикса са това че не мога да пиша на кирилица и че номога да намерия нито скайп нито онази програма за ай си кю и яху месинджър за линукс

като цяло обаче ми се струва доста по добре от сусе поне аз срещнах мн по сериозни проблеми с него отколкото с кнопикса

благодаря

Честито за форматирания и презаписан ntfs дял с музика. Windows не го монтира, защото няма драйвери за иначе свободните файлови системи които GNU/Linux използва. Вероятно голяма част от информацията може да бъде възстановена, но от каква програма?...

Melmak ®, прочетох какво си ми писал и даже го пробвах, но нямах време да пиша. Накратко:

Пуснах инсталацията и стигнах до момента с разделянето на партишъните. Оставих Линукс-а сам да си ги направи, но беше селектиран половиния хард диск (157Гб) и аз го намалих на 10Гб, но когато натиснах бутона "напред" започна да зарежда и ми даде грешка. Натиснах "назад" и отидох в "ръчно конфигуриране на таблицата с дяловете". Направих един главен дял (файлова система-ext3) и един дял (файлова система-Linux-swap). Отново натиснах напред, почаках малко да се форматират новите дялове, но когато дойде момента да посоча партишъните за коренния дял и за Swap-а изникна проблем. Двата нови дяла, които направих нито ги разпознава, нито отчита какъв обем от харда са(пише че размерът им е 0кб). До тук стигам и не знам какво да направя.

EDIT: Пробвах с Partition magic 8 да си направя партишъните и направих това: partitiongv0.th.jpg . Още не съм ги форматирал, защото исках да ви попитам така ли трябва да изглежда картинката или не?

Картинката е добре, но ще сработи гарантирано, само ако вторият диск стане "господар". Иначе не мога да дам гаранции. Възможно е, но...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако направи първия диск Slave ,а втория Master ще му се прецака инсталацията на Windows,която е на първия хард диск.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Още не съм ги форматирал, защото исках да ви попитам така ли трябва да изглежда картинката или не?

И аз не виждам нищо нередно.Давай напред ,би трябвало да се инсталира.

Ако отново изникнат проблеми направи един Print Screen на грешката и стъпката преди това , за да се ориентираме какво не е наред :wors: .И по-смело. Както се казва давай докато стане ;) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Melmak ®, изникна проблем. Инсталирах линукса, но после ми даде отново грешка и форматирах дяла му. Сега пиша от livecd-то на Убунту. Сега не мога да си заредя Windows-а. Стига до Груб лоудинг и спира защото дава грешка. Има ли начин да изтрия Груб лоудъра от Mbr.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Melmak ®, изникна проблем. Инсталирах линукса, но после ми даде отново грешка и форматирах дяла му. Сега пиша от livecd-то на Убунту. Сега не мога да си заредя Windows-а. Стига до Груб лоудинг и спира защото дава грешка. Има ли начин да изтрия Груб лоудъра от Mbr.

Fixmbr

Repairs the master boot record of the boot disk. The fixmbr command is only available when you are using the Recovery Console

fixmbr [device_name]Parameter

device_name

The device (drive) on which you want to write a new master boot record. The name can be obtained from the output of the map command. An example of a device name is:

\Device\HardDisk0.

Example

The following example writes a new master boot record to the device specified:

fixmbr \Device\HardDisk0

Note

• If you do not specify a device_name, a new master boot record will be written to the boot device, which is the drive on which your primary system is loaded.

• If an invalid or nonstandard partition table signature is detected, you will be prompted whether you want to continue. If you are not having problems accessing your drives, you should not continue. Writing a new master boot record to your system partition could damage your partition tables and cause your partitions to become inaccessible.

To access this, I booted the system from a Windows XP CD, waited for files to be loaded into memory, then selected R for recovery console, selected my Windows XP installation and entered the administrator password.

Once inside the Windows XP recovery console, I tried the fixboot command. This didn't seem to make any difference on reboot, so I tried again with fixmbr. After another reboot, Windows XP was up and running (some Internet sites suggest fdisk /mbr but that's not a recovery console command under Windows XP).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да има начин.

Въпроса е че сега блокира защото си форматирал Линукс дяла.При тази ситуация си затрил по-голямата част от GRUB и затова съвсем блокира.Полезно щеше да е кажеш какви са грешките ,които ти дава.

Имаш две добри възможности.

1 Инсталираш отново Ubuntu при което настройваме grub както трябва.

2 Затриваш груб от мбр ,а за Убунту изтегляш Alternative CD ,за да може да инсталираш груб където пожелаеш /сиреч да не повтаряме същия сценарий.

За да го изтриеш използвай FIXMBR от Recovery Console.Тя се пуска от инсталационният диск на Windows.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
fixmbr \Device\HardDisk0

Note

• If you do not specify a device_name, a new master boot record will be written to the boot device, which is the drive on which your primary system is loaded.

Кое от двете да използвам;

fixmbr+зададен параметър-fixmbr \Device\HardDisk0

fixmbr без параметър-fixmbr \Device\

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично аз когато ми се наложи да ползвам fixmbr не му задавам device и се записа в началото на диска,обаче аз имам само един хард диск sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Лично аз когато ми се наложи да ползвам fixmbr не му задавам device и се записа в началото на диска,обаче аз имам само един хард диск sad.gif

В описанието пише че ако не го зададеш ще използва boot device => ще стане .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без параметър означава само FIXMBR ,написан в конзолата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

някой може ли да ми даде начин по който да мога да го виждам тоя моя хард дето е на нтфс

а иначе имам една програма акронис пъртишън експер като се порових малко в него видях че този мой диск е с зададен като праймъри /primary/ но също и като хидън /hidden/

има ли начин да оправя нещата или тр да се сбогувам с инфото на този диск поне под уиндоус а иначе пробвах сега тиликс 2 добре върви с мр3 но иска някви кодеци за филмите и има проблеми с опреснителната честота

ама това не ме притеснява толкотва отколкото проблема с нтфс харда

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Без параметър означава само FIXMBR ,написан в конзолата.

Вместо да използвам fixmbr в recovery инсталирах наново Ubuntu. Всичко се оправи. Благодаря Ви randb и Melmak ®. Засега ще ви кажа само лека нощ. Утре отново ще трябва да помагате. Благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От днес работя с Linux и като цяло се справям много добре biggrin.gif проблемът ми е само че не мога да си сменя часа и датата, защото ми иска парола, а такава не са ми дали. Някой, ако може да ми помогне .....

Мерси предварително :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
От днес работя с Linux и като цяло се справям много добре biggrin.gif проблемът ми е само че не мога да си сменя часа и датата, защото ми иска парола, а такава не са ми дали. Някой, ако може да ми помогне .....

Мерси предварително :wors:

Тази парола която ти иска никой няма да ти я даде. Ти сам си я задал. Възможностите са две:

root (задължителна за вс) - При инсталацията трябва да си я посочил. Спомни си. Ако не я знаеш няма да можеш да манипулираш софтуера.

потребителска - тази която е за потребителския акаунт

Поздрави и успех в начинанието

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там е работата приятелю, че колегите са инсталирали програмата. Но те ми казаха, че парола не са задали, вероятно е автоматично зададена. .... А бе, ще се помъча - имам цял ден да наглася всичко в този офис - предостатачно време :hush:

Мерсииии :wors:

Редактирано от RA4NA (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сигурност не е root biggrin.gif Вече пробвах.

Ще ти дам повече инфо, но първо да оправя файловете и да обуча колегите на тях. Да ми се махнат от главата, че пречат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си на убунту или от сорта,там не се задава парола,а се използва sudo команда.

Ако е друга дистрибуция и не знаеш админската парола-забрави за инсталиране на програми и тн.Просто инсталираш наново дистрото и гледаш да не забравиш паролата за root.Или си викаш някой супер печен хакер,белким ти хакне компа.Успех.

някой може ли да ми даде начин по който да мога да го виждам тоя моя хард дето е на нтфс

а иначе имам една програма акронис пъртишън експер като се порових малко в него видях че този мой диск е с зададен като праймъри /primary/ но също и като хидън /hidden/

има ли начин да оправя нещата или тр да се сбогувам с инфото на този диск поне под уиндоус а иначе пробвах сега тиликс 2 добре върви с мр3 но иска някви кодеци за филмите и има проблеми с опреснителната честота

ама това не ме притеснява толкотва отколкото проблема с нтфс харда

Монтирай го тоя диск.Във фаила /etc/fstab

Ето моя:

proc /proc proc defaults 0 0

/dev/hda1 /mnt/win_c ntfs umask=0,nls=cp1251,ro 0 0

/dev/hda2 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

/dev/hda5 none swap sw 0 0

/dev/hda6 /home ext3 defaults 0 0

/dev/hda7 /mnt/win_d vfat umask=0,iocharset=cp1251,codepage=866 0 0

/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

В случая нтфс дяла ми е hda1

Трябва ти и точка на монтиране.Създаваш папка в /mnt с ине win_c и после добавяш подходящият ред в фстаб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

tonit1968 виж първо с:

sudo fdisk -l

как са твоите дялове, а за монтирането им разгледай това , а за да можеш и да записвана ntfs дялове разгледай подробно тук. Тиликс 2 има ntfs 3d

Редактирано от yogle (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване