Премини към съдържанието
DIFI

Проблем с честотата на процесора

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам проблем с честотата на процесор интел centrino 1.6 ghz,който работи само на 824 mhz и допускам ,че това може би е проблема за бавната работа и забиването на лаптопа.Преди това екипа на HiJack прегледаха машината за вируси и такива не бяха открити.Пробвах през BIOS да погледна дали има опция за регулиране на честотата,но не виждам такава.

Fujitsu Siemens Amilo M7440G-прекрасна машина която ми служи от доста години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблем с честотата на процесора. Това е вградена функция за пестене на енергия.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

След като няма проблем с честота на процесора при условие, че процесора се охлажда нормално,защо тогава лаптопа не работи и забива.Аз предимно го използвам за четене на тех.литература,работни ел-ски схеми от pdf файлове някой от които изобщо не мога да отворя и ги чакам прекалено дълго.Какво остава ако го натоваря с нещо друго,не съм навътре с нещата но мисля ,че след като процесора има вградена функция за пестене на енергия би следвало като го натовариш той да променя своята честота която даже някога е и 324mhz.Но както и да е все пак ви Благодаря за отговора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Причини бол. Лаптопа е доста стар вече. Принципно може да прегрява заради липса на профилактика(почистване). Има вероятност от недостатъчни параметри, отварянето на определени файлове да зависи от по-нова версия на четеца, новата версия на четеца да иска примерно ОС-ма, да е с най-новият сервизен пакет или дори да изисква по-нова ОС-ма и т.н.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Все пак не намерих отговор на моето запитване: Да съгласен съм че лаптопа е вече стар,но ако се ръководим от това човек трябва през две години да налива пари за нови неща, аз лично смятам ,че това е напълно безотговорно в тази криза.И така мога ли да се върна към нормалната честота на процесора и как.

Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко РАМ имаш в момента

Питам понеже в една тема имаше съмнения, че за бавната работа на системата, виновника е недостатъчно РАМ.

Понеже когато недостига РАМ, системата изгражда виртуална такава в хард диска (swap file).

Но хард диска е по-бавен от РАМ-а и оттам e забавянето.

Друго което ми идва на ум е:

влез в БИОС-а (F8 или там който е предвиден за твоя лаптоп) и виж как са настройките на Power Options и по-спецялно plan settings: виж да не са сложени на пестене Power Saver.

P.S. Забравих: предполагам не си сложил някоя виста или седмица на таз пишеща машина.

Редактирано от julienalexandrov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, Windows XP SPack3,Ram 512,Пробвах в BIOS не мога да намеря Power options,;Минах през анти вирусния отдел не можах да постна последния файл и те затвориха темата като казаха,че няма вируси лаптопа продължава да се мъчи с тази честота.Почистих основно лаптопа от прах. Не знам защо стана така преди с него сме обработвали video,всякакви файлове за рекламни материали не е имало никакви проблеми сега не ми се говори направо мъка голяма. Благодаря за отговора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверка на харда, старите хардове бавят доста понякога. 

Инсталирани или ъпдейтнати нови версии на програми , които тежат на хардуера - примерно последна версия скайп.

Силно фрагментиран  SWAP.

Непочистен лаптоп - проверка на температурите на компонентите, особено на процесора!

Евентуално преинсталация!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1. control panel > performance and maintenance > power options > power schemes > виж на какво е сложено, да не е на някакъв  plan saver
2. в същото прозорче, малко по надолу  > turn off hard disk > never

за биос-а имах в предвид power management setup.

пробвай в биоса със load default settings (defaults setup) да видим какво ще стане

а ако ти се играе и рабираш малко инглиш 

How to control the CPU frequency under Win XP?

ето и други със същия проблем като твоя 

Cpu running at lower frequency as it should

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, Просесор нормална температура 46-48 my computer properties processor speed 824mhz -лаптоп почистен skype 6.6, mozilla 24.0 (x 86 en us)прегледах темите за подобни случаи през моя BIOS аз нищо ни мога да променям и не знам дали си заслужава "upgrade" и така: control panel-power options-power schemes"speed switch control"-turn off hard discks"never"това показва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвал ли си без това чудо на чудесата от Microsoft (skype).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш възможност качи няколко снимки от опциите във биоса да видим какви полета за действие има. Знам че ще са доста орязани, но все пак.

при   start > run > powercfg какво ти изписва ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, Start run powercfg: Показва се тъмния прозорец за части от секундата не мога да прочета какво пише.Относно BIOS проверих дали е възможно изобщо намеса за промяна на честотата оказва се че не е възможно просто няма функция за промяна на честотата на процесора.Ще опитам да добавя още 500 РАМ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.Просесор нормална температура 46-48

2.my computer properties processor speed 824mhz

3.control panel-power options-power schemes"speed switch control

1. температурите ги гледай когато е натоварен със нещо, а не когато е в покой.

2. няма да е зле да погледнеш как е честотата когато е натоварен със http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

3.десен бутон на екрана > оттам таба properties, ще ти излезе прозорец със display properties > оттам таба screen saver, в долния десен ъгъл ще видиш бутон power, ще ти излезе прозорец power options properties, оттам таба power schemes,        какви са опциите ?  .... понеже не можах да разбера това ли имаш само speed switch control

в биоса изключи (disable) speedstep функцията ако имаш възможност.

относно ъпгрейда - още една плочка от 512 МБ или още по-добре 1ГБ,  несъмнено ще му се отрази по-добре

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, Ето опциите на power schemes; Speed switch control Home/office deck Portable/laptop Presentation Always on Minimal power management

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сложи го на Always on, по този начин се изключвало интел speed step technology, другия варянт през биоса, търси го във advanced or chipset settings

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100308130827AA18AEG

лаптопа не работи и забива.Аз предимно го използвам за четене на тех.литература,работни ел-ски схеми от pdf файлове някой от които изобщо не мога да отворя и ги чакам прекалено дълго.

виж за всеки случай диска за лоши сектори със HDTune или Victoria (Hiren's boot CD)

по време на тия забивания се опитай да отвориш диспечера на задачите task managar-a

и виж дали процесора или рамта ти е на 100 % натоварен/заета и ако е проца, кой е процеса който го тавари .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, Сложих функцията "Always on" честотата отначало слезе на 324mhz и след това отново се качи на 824mhz,интересното е че през CPU-процесора показва по високи стойности,а през ;my computer не работи на повече от 824mhz.Прочетох статията внимателно,но през моя BIOS аз не мога да направя тези корекции. Проблемс честотата на процесора

post-341928-0-31020100-1382365568_thumb.

post-341928-0-41044500-1382365582_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

искам да попитам само : - тази снимка която си дал е в момент когато компа лагва и забива или...просто ей така ?

ще помoля да дадеш снимка на процесите в момента когато лагва и има проблеми.

виж също когато забавя колко РАМ е заета.  отваряш диспечера на задачите и натискаш на performance

просто искам да разбера дали от недостиг на РАМ, дали от някой процес, дали от bad sectors на харда е цялата работа. 

аз не съм спецялист. сега се уча. но ми стана интересен твоя проблем.

на първия шот имаш един процес SpeedswitchXP.exe

според тази статия http://www.file.net/process/speedswitchxp.exe.html

The SpeedswitchXP.exe file is not a Windows system file

A utility which manages the clock speed on laptops using Pentium M (Centrino) technology.

In case you experience problems using SpeedswitchXP.exe, you may also uninstalSpeedswitchXP software via Windows Control Panel/Add or Remove Programs

http://process.iamnotageek.com/SpeedswitchXP.exe.php

SpeedswitchXP.exe - This is a CPU frequency control for notebooks running Windows XP. 

според информацията от нета много вируси използвали това име за прикритие, но щом си минал през антивирусния отдел, значи това отпада.

повечето инфо в нета за този процес е съпътствана и със постоянни оферти за сканиране на компютри имащи признаци на забавяне ( т.е. както в твоя случай)

http://www.process-information.net/us/speedswitchxp-exe/

SpeedswitchXP.exe slows down my PC!

Programs and files can have a strong impact on the performance of a Windows operating system. In some cases, this also includes SpeedswitchXP.exe. 
In case of doubt, you should uninstall the program in question. 
If SpeedswitchXP.exe is in the Windows startup folder, it can slow down a PC. We recommend that you turn off the automatic startup of this program if you do not need this function. 

Пробвай от start > run > msconfig > ok > startup секцията да сложиш процеса на disableкато махнеш чафката от квадратчето което стои срещу процеса) > apply > ok > restart  да видим без него пак ли ще е така.

между другото с каква нтивирусна си ?

питам щото гледам имаш един друг процес gzserv.exe който е от BitDefender Free Antivirus

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, Махнах тази отметка на speedswithch control,да видим какво ще стане лошото е ,че когато забива аз нищо не мога да видя в таск менажера,а тази снимка я направих за да видиш дали има нещо което да пречи за нормалната работа на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Ето при 70% забиване  само ,че преди да сменя резолюциятя направих файл който е прекалено голям  и не мога да го изпратя -на него показанията на gzserv.exe файла са 109.920k.Файла speedswitch xp.exe го активирах отново той не влияе на забиването в моя случай.

post-341928-0-58642200-1382453229_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега , сложи то така тоя лаптоп и да видим на каква честота ще работи - той когато си му трябва мощ , сам си превключва :D но щом ти е толкова на грижа да работи на  1,6 :(

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Ето при 70% забиване  само ,че преди да сменя резолюциятя направих файл който е прекалено голям  и не мога да го изпратя -на него показанията на gzserv.exe файла са 109.920k.Файла speedswitch xp.exe го активирах отново той не влияе на забиването в моя случай.

Ако наистима снимката е направена в момент на зависване/забавяне на системата, то не виждам процесора въобще да е причина за това. Натовареността му според показанията от снимката е едва  4%.

РАМ-а също като гледам е някъде около 300МБ.

Остава диска, някакъв друг хардуерен проблем.или омазан Уиндоус, драйвъри....etc.

Пусни един тест със HDTune http://www.hdtune.com/download.html да видим диска в какво положение е.

кликаш на Error Scan като свърши тестa правиш една снимка, след това и един тест от Health + снимка.

Ако и там всичко е наред аз на твое място бих пробвал със low level формат и преинсталация (ако имаш откъде да вземеш ОС).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Направих теста с HDtune всички директории са в зелено.Отговарям на колегата не се притеснявам ,че процесора не работи на 1.6mhz,притесняваме ме това:

Сутрин включване 3 рестарта , Skype 5min зареждане,Mozilla 5 min зареждане,ако се заседиш по дълго пред него да не говоря- този текст го написах точно за 20 min понеже лаптопа забива.Не мога да направя преинсталация ,защото не съм в България, разбирам,че лаптопа не е актуален вече,но имам много информация натрупана през годините. Някой веднага ще каже и за това има начин разбира се че е така.Затова са всичките опити ако може да го върна към нормалната работа. Всичко изглежда наред ама лаптопа не работи както трябва и сегашното му състояние мисля ,че е в резултат на upgrade със service pack 3 и там вече може би опираме до процесора.

Благодаря ви за вниманието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.