Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Момчета, имам HDD Hitachi HDP725050LA360 ATA 500 GB 7200 RPM SATA-II (по данни на AIDA), на който вече има съвсем малко празно място. Компютърът е старичък вече, но ни върши достатъчно добра работа и нямам никакво намерение да го подменям било изцяло, било частично. 

Какво ще е посъветвате - да купя втори HDD или външен HDD? Мисля, че 1 ТВ ще е достатъчен (ще се ползва основно за "склад" на файлове), но ако разликата като цена до по-голям е малка, ще взема по-големия. Дъното е Gigabite GA EP35 DS3L.

По моему, външен ще е по-удачен за целта (на практика това е една голяма флашка), но предпочитам да чуя професионално мнение.

Моля, предложете марка и модел. 

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Момчета, имам HDD Hitachi HDP725050LA360 ATA 500 GB 7200 RPM SATA-II (по данни на AIDA), на който вече има съвсем малко празно място. Компютърът е старичък вече, но ни върши достатъчно добра работа и нямам никакво намерение да го подменям било изцяло, било частично. 

Какво ще е посъветвате - да купя втори HDD или външен HDD? Мисля, че 1 ТВ ще е достатъчен (ще се ползва основно за "склад" на файлове), но ако разликата като цена до по-голям е малка, ще взема по-големия. Дъното е Gigabite GA EP35 DS3L.

По моему, външен ще е по-удачен за целта (на практика това е една голяма флашка), но предпочитам да чуя професионално мнение.

Моля, предложете марка и модел. 

Благодаря.

Преди 2 години си мислех че 500 гигабайта са ми достатъчни, но се оказа, че съм грешал тотално. Като ти зная занимавките/поне така си мисля/  по добре е да си вземеш не 1 терабайт, а направо 2. Аз съм направил тази година така. 2 терабайта за аудио и 2 терабайта за видео - вградени в компютъра. Моделът е еднакъв на Seagate но не ги помня точно. Колегите ще ти дадат още по-добра информация по този въпрос. Това беше лично мое предложение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, приятелю, но аз съм патил от HDD и затова предпочитам да изнасям или дублирам важната информация на оптични носители. Търся начин за съхранение на файлове, които не мога да запиша и на DVD-DL (не само видео), но и да ми е компактен. Имам буквално планина с DVD-та вкъщи, поддържан старателно каталог, но понякога с часове търся това или онова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теоретична скорост на трансфер на USB 2.0 - 480 Mbit/s (60MB/s)

Теоретична скорост на трансфер на SATA 3GB/s (300MB/s)

Извода ме кара да смятам че по-добре ще е да си купиш втори HDD, пък и за парите които би дал за външен има доста по-добри оферти. Примерно:

1.5T SG SATA 6G 64M 7200 - 118,53 с ДДС.

Има да си правиш колекция в близките няколко години, пък за още 40 лева отгоре:

2TB SEAGATE ST2000DM001 64MB

Поздрави и успех с избора !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз препоръчвам външен щом ще е само за сторидж, но задължително с USB 3.0 интерфейс. Въпреки, че сега дъното ти не поддържа този стандарт след известно време сигурно ще смениш платформата, а разликата в скоростта е много голяма. Конкретно EXT 2T SG EXPANS/USB3/3.5/BLCK Предлагам 2TB защото е само 20лв. по-скъп от 1ТБ модел.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да знаеш че се борави по внимателно с външните , имам в предвид удари , изпускания .....

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно това е един от главните им минуси на външните, а и колегата не иска да сменя платформата скоро. Все пак нека сам си прецени дали ще му е по-изгоден външен диск. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да , така е , той ще си прецени - външен ще го ползва и на ТВ , вътрешния може също да стане външен и аз лично съм че вътрешния е с по добро качество :(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, приятелю, но аз съм патил от HDD и затова предпочитам да изнасям или дублирам важната информация на оптични носители.

Според мен това е грешка. Трайността на оптичните носители е далеч по-малка от на харддиск (при еднаква употреба) - а по цена за гигабайт са доста близки. Като сметнем колко по-удобно и бързо се борави с харддискове, нещата отиват още по-далеч. Ако информацията наистина ти е важна, си купуваш поне 2 външни хард диска само за това и я "триплираш". Аз така съм направил поне. Шансът да ти се затрие нещо е много минимален. Нещо което не бих казал за забравени двд-та на прашасала полица (образно казано). Една драскотина при неправилно боравене и... А двд-та ще са и като брой много - съответно шансът за инцидент с някое от тях нараства. Предложението на Людмил е много добро. Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията и препоръките, особено съветите за съхранение. Имам няколко флашки с USB 3.0 и няма проблем и сега с наличния хардуер. Не мисля да подменям друго, както вече писах, защото този компютър не се товари с особено тежки приложения (MS Office, SPSS и друг специализиран софтуер със скромни изисквания) и ни върши достатъчно добра работа. 

Ще помисля, но засега като че ли вариантът, предложен от Людмил се очертава като най-приемлив.  

Благодаря!

П.П. Тия външни HDD с вградени кабели към USB ли са или се купуват отделно?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

П.П. Тия външни HDD с вградени кабели към USB ли са или се купуват отделно?

Не са с вградени кабели, а си идват в комплект с късо стандартно кабелче microUSB B -> USB A.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В комплекта има USB кабел и захранващ адаптер. Ако искаш без допълнително захранване ще трябва да избереш някой 2.5" модел.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Ако искаш без допълнително захранване ще трябва да избереш някой 2.5" модел.

А кой вариант е за предпочитане - със или без допълнително захранване? И друго: за филми в 99% от случаите ползвам 3Д блурей плеър, който (сега се сетих) през USB може да поеме външен HDD (мисля, че до 2 ТБ, но не съм сигурен в това). Може ли някой от вариантите относно захранването да повлияе върху гледнето на филм, да речем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С външно захранване харда ще зависи и от ел. мрежата, което не е за предпочитане предвид нашите родни оператори на ел. енергия с техните колебания на напреженията, постоянните примигвания и тн.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи съветът е да търся модел без допълнително захранване, т.е. модел 2.5"? Ел.мрежата е в ужасно състояние, токовите удари са постоянни (Е-он), напатил съм се от това.

Препоръка за модел?

П.П. Може би това - http://nikem-bg.net/computer-components/EXT-2T-SG-BACKUP-USB3-BLACK , само дето не знам какво точно означава в случая "Automatic Backup Software PC & Mac"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

What is Backup Plus?

Backup Plus is the family of external drives from Seagate that lets you do more with photos and movies, protect everything in your digital life, and manage it all from a single, intuitive dashboard.

[*]Choose from two easy backup options for what’s important to you

[*]Share multiple media files on networks like Facebook and Flickr

[*]Save the photos you’ve shared online automatically

[*]Upgrade your connection in a snap with swappable upgrade adapters

Някакъв софтуер на Сигейт, който може да прави пълен бекъп на данните, ако са ти важни. А този модел и той е 3.5" с допълнително захранване. То е адаптер като на рутерите от 220 на 12V. За харда няма опасност, ама адаптерчето може да изгори

2.5" дискове се захранват по USB 

1TB Seagate/Samsung M3 USB 3.0 Джобен диск

Външен хард диск WD My Passport 3.0, 1TB, USB 3.0, 2,5", Черен

2ТБ 2,5 са все още много скъпи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, видях, че наистина 2.5" са доста по-скъпи от 3.5", особено пък при обем 2 ТВ. А за модела, който попитах - явно съм се заблудил, не видях на него да пише, че е 3.5", та затова.

Явно ще се върна на първото ти предложение, защото при тия цени би било абсолютно неоправдано да се купува диск с 1 ТВ. В крайна сметка не би следвало да е чак толкова страшно, особено ако са закачени на една ел.верига. Пък каквото стане, ако е вътре в компютъра, съвсем не е по-защитен от проблеми с тока.

Благодаря за мненията, тия дни ще го поръчам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение, въпреки предишните, е за вътрешен диск. Основания: 1. Често има проблем с комуникацията с компютъра. 2. Често се овирусяват, при вътрешния основно се овирусява основния диск. 3. Бързодействието на вътрешния диск.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доводите са напълно основателни, но аз неслучайно предпочитам варианта с изнасяне на данните извън компютъра и дублиране. Разбира се, най-добрият вариант е двойният - нови външен+вътрешен, но едно по едно.

Скоростта си е скорост, нормално е вътрешният да чете по-бързо, но в случая не ми е толкова важен тоя детайл. По отношение на външния притесненията ми са най-вече по отношение на охлаждането - в компютъра има вентилатор, а отвън... Една простичка флашка загрява бързо, камо ли токмак от 2 ТБ. Често ползвам един служебен външен - 250 ГБ на Тошиба (със захранване през USB), ама за час загрява сериозно.

Споменах по-горе, че информацията ми е прехвърлена на оптични носители и това не е случайно. Проникването на зараза извън системния дял не е непосилна задача за тежните зарази, а по-леките са предназначени за антивирусната, за какво ми е иначе? Вярно, че вирус не съм виждал откак зарязах ХP-то преди доста години вече, макар и никога да не е късно за това. Но не виждам как и рууткит би се промъкнал на оптичен диск, едва ли ще намери начин да се самозапише на диска. Да, неудобни са за работа, но опира до приоритети.

Предимствата на външния (възможност за използване и на лаптопа, а и на блурей плеъра) надделяват, та затова и ще заложа на него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами всеки си решава, аз ще споделя от опит един случай. Един фотограф си пазеше на външен диск всякакви архиви със снимки и много държеше на тези архиви, но имаше проблем първо с разпознаването на диска /на някои компютри не се откриваше/ и второ с един вирус, който при закачане на компютъра, започваше да мултиплицира User-ския акаунт и така, докато С: прелее... Съответно системата блокираше...

Редактирано от pataran (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами всеки си решава, аз ще споделя от опит един случай. Един фотограф си пазеше на външен диск всякакви архиви със снимки и много държеше на тези архиви, но имаше проблем първо с разпознаването на диска /на някои компютри не се откриваше/ и второ с един вирус, който при закачане на компютъра, започваше да мултиплицира User-ския акаунт и така, докато С: прелее... Съответно системата блокираше...

Прилича на Autorun/inf вируса, който е голяма напаст за външни дискове/флашки...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия проблеми със зловреден софтуер се отнасят за абсолютно всички  носители, които позволяват запис, били те външни или "вътрешни". Проблема с комуникацията? Какъв точно? Да, скоростта, но при този сценарий тя не е от значение.

Но пък мобилността е огромно предимство.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прилича на Autorun/inf вируса, който е голяма напаст за външни дискове/флашки...

Решава се мигновено с формат ако липсва качествена антивирусна програма, но мисля, че рисковете са сведени до минимум ако тоя тип памет не ходи от компютър на компютър. 

Нарочвам една флашка за работна, стремя се да не я вра където трябва и не трябва, а вкъщи задължително я сканирам с KIS при всяко пъхане - безценно! Но това е друга тема.

Вероятно утре ще поръчам предложения от Людмил модел, пък сетне ще мисля за останалото. С това мисля, че темата се изчерпва.

Поздрави и благодарности на всички, взели участие в нея!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твоя човек сам си е виновен. Смесвал е архивно с транспортно устройство. Архивен диск не се ползва за разнасяне на информация. Противоречи на условието. Връзваш го само към твои машини. Да ползваш Autorun е все едно да си направиш външната врата да се отваря сама, като някой натисне звънеца. Проблеми с комуникацията = гаден диск или кабел. Ползвам 3 такива и проблем с откриване/запис не съм имал. Вътрешен диск - ок ама: ако имаш само един комп; допълнително място за 2 в кутията и нямаш против да са ти под захранване нон-стоп, при положение, че само от време на време ще записваш и четеш от тях. Предимство - може да си ги вържеш на RAID1 и ще се дублират автоматично. Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.