Премини към съдържанието
algor

Конституционният съд остави Пеевски в парламента

Препоръчан отговор

Конституционният съд остави Пеевски в парламента

14:09  |  8 октомври 2013

Публикувано изображение

Конституционният съд взе решение, с което остави Делян Пеевски депутат. Заседанието на КС приключи още на обяд и информация за решението изтече веднага, но официално то бе качено на сайта на институцията след 18.30 ч.

Решението е окончателно и влиза в сила от днес. В него пише, че КС "отхвърля искането на 96 депутати от ГЕРБ за предсрочно прекратяване пълномощията на Делян Славчев Пеевски, избран с листата на ДПС, на основание несъвместимост на положението му на народен представител с изпълнявана друга държавна служба – председател на ДАНС". 

Искането на ГЕРБ раздели КС на две и не получи изискуемата подкрепа на повече от половината (най-малко 7 гласа) от всички 12 конституционни съдии, поради което е отхвърлено. 

Според 6-ма от съдиите Пеевски е депутат, защото с оттеглянето си от поста председател на ДАНС той на практика е предприел действия по отстраняване на несъвместимостта, която е възникнала с избора му начело на държавната агенция. 

5-ма от магистратите са подкрепили проекта за решение на докладчика по делото Румен Ненков. Според тях Пеевски не може да се върне в парламента, защото с избора и клетвата фактически е встъпил в длъжност. Те се мотивират с това, че като шеф на ДАНС той е провел работни срещи с ръководни служители на агенцията, с главния прокурор и с вътрашния министър. 

12-ят конституционен съдия - Цанка Цанкова, пък смята, че искането за установяване на несъвместимост е недопустимо, защото с избора и клетвата като шеф на ДАНС Пеевски е престанал да бъде народен представител. В противен случай, смята съдийката, би означавало, че парламентът е нарушил Конституцията, предаде БНТ. 

По информация на Mediapool срещу връщането на Пеевски в парламента са гласували Румен Ненков, Благовест Пунев, Кети Маркова, Георги Ангелов и бившият зам.-председател на парламента Анастас Анастасов. 

В подкрепа на Пеевски са гласували председателят на КС проф. Димитър Токушев, който бе назначен от бившия президент Георги Първанов, доц. Пламен Киров, също назначен от Първанов, доц. Красен Стойчев, който влезе в КС по предложение на Тройната коалиция, бившият главен прокурор Борис Велчев, назначен от президента Росен Плевнелиев, и Гроздан Илиев, назначен от мнозинството на ГЕРБ, и Стефка Стоева. 

Още през юли Румен Ненков, който е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, внесе предложение за решение на спора. По неясни причини обаче датата за насрочване на заседание бе отлагана до 24 септември, когато пък съдиите неочаквано приеха решение да поканят Пеевски за лично обяснение. 

Той обаче отказа, като изпрати писмо, в което заяви, че върху съда се оказва натиск от медии и ГЕРБ.. Пеевски дори се оплака, че е жертва на „медии, политически и бизнес кръгове” и и че е „сатанизиран” в публичното пространство. 

Той твърди, че не е подписал нито един документ в качеството си на шеф на ДАНС, затова не може да се говори, че е встъпил официално в длъжност. 

След като решението на КС бе оповестено, Пеевски направи изявление, в което заяви, че го приема заради десетките хиляди избиратели, които го удостояват с доверието си вече два последователни мандата. 
Според него въпросът е не кой го е предложил за шеф на ДАНС, а кой не му е позволил да остана не този пост.

На 117-ия ден от протестите се стигна до сблъсъци, след като протестиращи се опитаха да блокират премиера Пламен Орешарски.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много шекер-ски са се измъкнали от ситуацията...Бих казал "почти" противоконституционно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мафия

ако не ви е известно още нещо - Пеевски вече ще иска предплащане на вестниците

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грух. Да е жив и здрав той и всички прасета около него, които ни управляват - от БСП, ДПС, ГЕРБ и останалите цветове на палтирата. Да са ни живи и здрави и всички "неподкупни" съдии. И главните редактори и директори на телевизии и вестници, благодарение на които след въпроса "Кой предложи Прасчо" си отидоха или бяха наказани седем журналисти (ако междувременно не са станали повече), между които и свестни хора.

Редактирано от Wankata (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и сега какво правим ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нов конституционен съд...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грух. Да е жив и здрав той и всички прасета около него, които ни управляват - от БСП, ДПС, ГЕРБ и останалите цветове на палтирата. Да са ни живи и здрави и всички "неподкупни" съдии. И главните редактори и директори на телевизии и вестници, благодарение на които след въпроса "Кой предложи Прасчо" си отидоха или бяха наказани седем журналисти (ако междувременно не са станали повече), между които и свестни хора.

отидоха си много професионалисти

с майка му Ирена Кръстева какво ли не изпраха а

изпраха, че и не ни платиха за Експрес

то бива бива ама кога ще се задавят от тая лакомия 

ще иска предплащане на вестниците си пък сега

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Абсурдания всичко е възможно.

и сега какво правим ? 

Каквото и до сега - нищо.Натискаме си парцалите в гърлата и оголваме задници да на е..т по комунистически модел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам се за средно тъп статистически жител на тази планета и може би поради този факт не мога да си обясня каква е тази истерия в последните 3 месеца ще е ли депутат Пеевски или няма да бъда...

Ако е въпроса лично той да бъде отсвирен - ясни са ми любовите и омразите.

Ако идеята е ДПС да цакаме - и да не е Пеевски на негово място в парламента влиза следващия от листата на ДПС и танто за кукуригу.

Въпроса беше да не е шеф на ДАНС - не е отдавна.

Сега истерията е и да не е депутат.

Е като не е депутат няма да си прави далаверите ли?

Няма да си купи 100-ина депутати да му гласуват това, което иска и които и да са те?

Лъжем се, че хората извън парламента не дърпат конците?

Аман...

Аз лично единствената институция, която не съм си позволявал да критикувам е точно КС и то говоря в последните 20 години, а не само сега.

Все си мисля, че хората си гледат работата и е нормално едните да бъдат За нещо си, а други против.

Далече сме от времето, когато се взимаха решения с пълно единодушие и псувахме това време.

Сега пак псуваме и набеждаваме хората, че били намквиси и намонаквиси.

Сигурно не са праведни, но ако те не разбират материята, ние тук във форума пък какви сме, че да съдим такива висши магистрати?

Все си мисля, че има неща, които не се продават, особено за едната партийна принадлежност или за едните 20-50-100 000 лева, баси.

Може и да съм наивник, но това е мнението ми към днешна дата.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

6:5 си я гледат...Не мислиш ли, че относно важни въпроси,  някак си примитивна и гадна лъжа, да се стигне до не единодушно решение, или такова с явен превес и, оттам нататък някой от тях, примерно председателя, да реши как да изтълкува въпросното, а именно като отхвърляне на искането на ГЕРБ?

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

6:5 си я гледат...Не мислиш ли, че относно важни въпроси,  някак си примитивна и гадна лъжа, да се стигне до не единодушно решение, или такова с явен превес и, оттам нататък някой от тях, примерно председателя, да реши как да изтълкува въпросното, а именно като отхвърляне на искането на ГЕРБ?

Не ти разбирам въпроса - сложна, тежка мисъл в безкрайно изречение.

Някой ако ти го разбира да ти отговори.

Ако изобщо репликата ти е към мен, но подозирам, че е и затова пиша.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А според мен протестът е да не се създава прецедент и да не се вкарва в Парламента повторно една повече от компрометирана личност. И с уволненията на журналисти, и с оставането на "експертното" правителство на власт, и със сегашното решение ни се казва едно и също: "Абе, вий що си не .... мамата?". Та затова е тая истерия, ми се струва на мен. Заради показното и изключително нагло поведение от всички степени на властта, каквато и да е тя. Може и да бъркам, но когато се създаде казусът "Пеевски", пак бивши конституционни съдии ходеха по всички телевизии и обясняваха защо той не може да се върне, и при това се аргументираха, нали? И сега - ето че можело...

А тоя, ако имаше малко доблест, щеше сам да си изгрухти оставката. Прецедент вече има - Бойко Борисов. Не знам дали беше заради доблест (едва ли), но напусна Парламента по собствено желание.

Редактирано от Wankata (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

този конст съд е същата кочина като на Пеевски

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

то де факто е отхвърлено, а де юре  - няма решение по казуса, тъй като КС не е решил единодушно.

всъщност - оставаме си в разкрачено положение.

а algor е абсолютно прав за всичко, с изключение на това какво всъщност е Пеевски. 

Моето обяснение е прозаично - прекалено много прилича на прасе.

Като се задълбоча обаче  той е като всички онези, които са натрупали прекалено много пари и власт.Той - чрез медийната империя, която са му подарили.Други -с нечисти сделки с имоти.Трети - с наркобизнес.Четвърти - с политика. Освен това прекалено много е нагъл.ако не беше нагъл - досега да се е покрил някъде и да изчака бурята да го отмине.Той обаче не - иска да покаже, че той командва парада.....

Всъщност - е олицетворение на всичко лошо в политиката.И виковете долу са против него, защото вече се е превърнал в символ.Волю или неволю той е символ -като сърпът и чукът, като пречупеният кръст, като черното расо на попа.....абе - символ бре.Символ.

Личността му, делата му - всичко това вече няма никакво значение. 

В свиньообразния му лик се съчетават и Доган, и Царя, и Костов, и всички мутри от прехода, и повечето политици.

И тълпата вика долу "пеевски" визирайки "долу"  всички, които той олицетворява.....

А тълпата се управлява много лесно.Като бик -показваш и червен плаща и тя скача.Сега името "Пеевски" е вместо червения плащ.Въпрос без отговор е кой е тореадора...

Но пак питам - сега, след решението на КС  -  какво правим ? 

p.s. между другото сега се сетих - образът на Пеевски като прасе, съчетано с партийната му принадлежност (ДПС) е егати сполучливата метафора за всеки избирател на ДПС. Прасето, символ на мръсотията и греха - в партията за която гласуват повечето български мюсюлмани....

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ти разбирам въпроса - сложна, тежка мисъл в безкрайно изречение.

Някой ако ти го разбира да ти отговори.

Ако изобщо репликата ти е към мен, но подозирам, че е и затова пиша.

Към всички, които имат познания в областта на конституционното право съм писал, затова не съм сложил цитат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А според мен протестът е да не се създава прецедент и да не се вкарва в Парламента повторно една повече от компрометирана личност. И с уволненията на журналисти, и с оставането на "експертното" правителство на власт, и със сегашното решение ни се казва едно и също: "Абе, вий що си не .... мамата?". Та затова е тая истерия, ми се струва на мен. Заради показното и изключително нагло поведение от всички степени на властта, каквато и да е тя. Може и да бъркам, но когато се създаде казусът "Пеевски", пак бивши конституционни съдии ходеха по всички телевизии и обясняваха защо той не може да се върне, и при това се аргументираха, нали? И сега - ето че можело...

А тоя, ако имаше малко доблест, щеше сам да си изгрухти оставката. Прецедент вече има - Бойко Борисов. Не знам дали беше заради доблест (едва ли), но напусна Парламента по собствено желание.

В общи линии съм съгласен, ама Ванка нека отбележим още нещо: избраните от ГЕРБ съдии също гласуваха Пеевски да остане депутат.

Купили са ги?

Или друга е причината според теб?

И още един въпрос (не към теб, а принципно):

Защо не допуснем за миг, че хората са си свършили работата?

По-лесно е да приемем, че са подкупни и взимат решения според пачките, които получават, отколкото да повярваме в дядо Коледа?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-лесно е да приемем, че са подкупни и взимат решения според пачките, които получават, отколкото да повярваме в дядо Коледа?

Ама кой спори, че КС не са си свършили работата ? 

Аз лично съм далеч от подобна мисъл - самия факт, че не постигнаха единодушие повече от показателен.

Да не говорим, че самият казус изобщо нямаше нужда да ходи в КС - Пеевски е избран от хората, гласували за ДПС в неговия избирателен район. ТОЙ си Е депутат до разпускане на народното събрание и нови избори.

Какво има да се заседава и да се мисли ? 

Ама бил положеил клетва, бил не положил....депутат си е.Избран е и толкова.

Друг е върпосът ЗАЩО е избран, и защо подобен индивид е вече втори мандат в парламента, че даже беше и предложен за шеф на ДАНС. 

и ....стигаме до свинщината от предния ми пост.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В общи линии съм съгласен, ама Ванка нека отбележим още нещо: избраните от ГЕРБ съдии също гласуваха Пеевски да остане депутат.

Купили са ги?

По-лесно е вероятно да допуснем с голяма степен на сигурност, че просто продължават да се държат така, както и всички останали представители на съдебната власт, решавали по знакови дела, досега - шарените шумолящи хартийки са над всичко. Доказателства - колкото щеш през последните години. Или че ГЕРБ и БСП, с чиито квоти са ибрани съдиите, получават заповеди от едно и също място. Или че законите ни са тотално сбъркани (нещо, в което аз самият съм се убеждавал на няколко пъти - едно и също нещо в различни закони е третирано по различен начин). Или че никой не си върши работата. Или нещо друго. Не знам, просто си размишлявам на глас. Нямам еднозначен отговор, дори за себе си.

Две неща са сигурни - че това ще озлоби още повече и без това озлобения народ, и че този "народен" представител няма да си подаде оставката, след като не е желан от по-голямата част от суверена. Което още повече ще нажежи ситуацията.

Нямам отговор и на въпроса "А сега накъде". Поживьом, увидим, както се казва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купили са ги?

По-лесно е да приемем, че са подкупни и взимат решения според пачките, които получават, отколкото да повярваме в дядо КолеДада?

Почти(щото ГЕРБ може и двоен ход да прави и просто да са им наредили така да действат) няма друг вариант, освен да са купени. Вече кой го е направил е друг въпрос. А защо...можем успешно да гадаем ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друг е върпосът ЗАЩО е избран, и защо подобен индивид е вече втори мандат в парламента, че даже беше и предложен за шеф на ДАНС. 

и ....стигаме до свинщината от предния ми пост.

то отговора е само един единствен - и друг няма

протежето на Доган

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично според мен, най-правилна е преценката на съдията, подписала с особено мнение. Но не по мотивите, с които тя го е направила.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Конституционният се разглеждат юридически казуси, по които има спор.

Конституционните съдии са висококвалифицирани юристи, които не са попаднали случайно там.

Да протестираш срещу решението на този съд означава, че протестираш срещу Конституцията.

Никак, ама никак не харесвам Пеевски, но щом КС е постановил той да остане на депутатското си място, не ми остава друго, освен да приема факта.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
които не са попаднали случайно там.

Май само това е важното, в целият ти коментар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май само това е важното, в целият ти коментар.

Нямам предвид обаче, че конституционните съдии са свързани с мафията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам предвид обаче, че конституционните съдии са свързани с мафията.

Някак си темпорално ти е неиздържано изречението. Но принципно не е и нужно те(КС) да имат(преки) връзки с мафията, доколкото в нейните редици, влизат вероятно, някои български политици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.