Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Преди време коментирахме подобен въпрос в някоя от темите, но вече изгубих връзката към него.

От година ползвам ext3/ext4 файлови системи. Напоследък обаче, виждам че Linux дистрибуциите се включва поддръжка на нови файлови системи, които не съм ползвал никога.

Нека някой, който има впечатление от файлови системи, ползвани в Linux, различни от гореизброените да напише, какви са му впечатленията.

Лично аз работя със всякакъв тип файлове - от много на брой малки файлчета до файлове от над 10 GB, затова предпочитам файлова система, която позволява ефективна работа в този диапазон.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ще си позволя да подхвърля една друга идея, приложима в няколко специфични сценария:

Ако работиш с големи файлове и имаш нужда от бърз случаен достъп до тях (аудио редактиране, нелинеен видеомонтаж) или заради специфики на приложения имаш нужда да поддържаш десетки и стотици хиляди директории на едно ниво или стотици хиляди или милиони файлове тогава xfs е добро решение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди време коментирахме подобен въпрос в някоя от темите, но вече изгубих връзката към него.

От година ползвам ext3/ext4 файлови системи. Напоследък обаче, виждам че Linux дистрибуциите се включва поддръжка на нови файлови системи, които не съм ползвал никога.

Нека някой, който има впечатление от файлови системи, ползвани в Linux, различни от гореизброените да напише, какви са му впечатленията.

Лично аз работя със всякакъв тип файлове - от много на брой малки файлчета до файлове от над 10 GB, затова предпочитам файлова система, която позволява ефективна работа в този диапазон.

Аз винаги съм ползвал ReiserFS. Производителността ѝ за Gentoo (с всичките му сорсове и Portage) е много сносна. За съжаление създателят ѝ реши да застреля жена си и версия 4 се отложи за неопределено време... За XFS съм чувал само хубави работи, ама като едно нещо работи, не го бутам :)

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не бих ползвал нищо, чиято разработка зависи само от един човек. Ще трябва да експериментирам с XFS, да видя, има ли разлика. При преминаване от ext3 към ext4 не усетих никаква разлика при работата на системата или конкретно файловите операции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз винаги съм ползвал ReiserFS. Производителността ѝ за Gentoo (с всичките му сорсове и Portage) е много сносна. За съжаление създателят ѝ реши да застреля жена си и версия 4 се отложи за неопределено време... За XFS съм чувал само хубави работи, ама като едно нещо работи, не го бутам :)

Значи не си чел достатъчно :) XFS имаше до преди няколко години сериозни грижи (под линукс) със възстановяване след срив. Сега нещата са много по-добре и си е стабилна наред  с ext3. А за райзер - и аз съм я ползвал преди години, но ме дразни това че не е модул както трябва към ядрото, ами все иска кърпене. Е, аз нямам нерви за такива неща :)

Не бих ползвал нищо, чиято разработка зависи само от един човек. Ще трябва да експериментирам с XFS, да видя, има ли разлика. При преминаване от ext3 към ext4 не усетих никаква разлика при работата на системата или конкретно файловите операции.

тя е за специфични дейности, така че зависи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не бих ползвал нищо, чиято разработка зависи само от един човек.

То не се разработва само от един човек, просто Райзер беше основният мозък на проекта. Като влезе в затвора и сигурно моралният удар върху проекта е бил огромен. П.П. Ама искаш да експериментираш с файлова система, без сериозен мотив, заради идеята...

Значи не си чел достатъчно :) XFS имаше до преди няколко години сериозни грижи (под линукс) със възстановяване след срив. Сега нещата са много по-добре и си е стабилна наред  с ext3. А за райзер - и аз съм я ползвал преди години, но ме дразни това че не е модул както трябва към ядрото, ами все иска кърпене. Е, аз нямам нерви за такива неща :)

Е аз само теорията. Практически - ти си човека. А райзер - просто си почнах с нея и затова. Проблеми съм нямал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама искаш да експериментираш с файлова система, без сериозен мотив, заради идеята...

Не заради идеята. Заради производителността. Експериментирането ще е, за да открия има ли разлики при файловите операции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не заради идеята. Заради производителността. Експериментирането ще е, за да открия има ли разлики при файловите операции.

Мился че, сме го обсъждали с теб.XFS ползвам аз и съм много доволен от тази файлова система.Отностно 

Write programs that do one thing and do it well

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Write programs that do one thing and do it well

Offtopic: dcraw. Невероятна програма. Човекът спря да я развива и развитието на обработката на RAW снимки в Линукс умря... Това значи ли да спрем да снимаме в RAW?
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.