Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

overwrite

Купуване на Linux Red Hat

Препоръчан отговор

Здравейте,

от няколко дни обмислям дали да си купя лиценз за Red Hat. Какво е вашето мнение по въпроса ? Има ли смисъл, при условие, че ще се ползва само в домашни условия? В сайта им видях, че цената е 59$ за година, но не знам дали трябва да се плаща отново на следващата година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

от няколко дни обмислям дали да си купя лиценз за Red Hat. Какво е вашето мнение по въпроса ? Има ли смисъл, при условие, че ще се ползва само в домашни условия? В сайта им видях, че цената е 59$ за година, но не знам дали трябва да се плаща отново на следващата година.

Да, всяка година по толкова. Ако ви харесва RHEL можете да си инсталирате CentOS, което е RHEL, компилиран от сорсове и с премахнати материали, обект на авторско право или с по-особени правила за редистрибуция (флаш плеар, джава, Адоб Рийдър)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, всяка година по толкова. Ако ви харесва RHEL можете да си инсталирате CentOS, което е RHEL, компилиран от сорсове и с премахнати материали, обект на авторско право или с по-особени правила за редистрибуция (флаш плеар, джава, Адоб Рийдър)

Да приемам, че CentOS е безплатната алтернатива на RHEL, така ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да приемам, че CentOS е безплатната алтернатива на RHEL, така ли ?

CentOS е RHEL (с горните ограничения)

П.П. Е, нямате съпорт за него :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CentOS е RHEL (с горните ограничения)

П.П. Е, нямате съпорт за него :)

Ясно. Още сега ще го пробвам на виртуалната машина. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работил съм в компания в която имаше повече от 200 виртуални на CentOS :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работил съм в компания в която имаше повече от 200 виртуални на CentOS :)

Аз съм по скромен в това отношение, още повече че става въпрос за ползване на ОС в домашни условия, за лично потребление (главно ползване на еклипс, браузване, филми т.н.).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм по скромен в това отношение, още повече че става въпрос за ползване на ОС в домашни условия, за лично потребление (главно ползване на еклипс, браузване, филми т.н.).

Това, което исках да ви кажа е че на достатъчно високо ниво, стабилна за да бъде ползвана даже и на корпоративно ниво :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да бяхте написал нещо. И не ме убеждавайте че Федора става за нещо. Тя има цикъл от 6 месеца на версиите, сравнено с 10 години за RHEL е смешно. Освен това Федора е тестова платформа за RHEL и там да, има нови неща, но те я работят, я не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

С тези пари купуваш всъщност услугата по поддръжката.  Ползва се основно от корпоративни потребители. Както ти каза капитана - CENTOS е безпатна. Можеш да добавиш дори EL хранилищата безплатно. Друг е въпроса, че за тези нужди ще е подходяща някоя по- актуална система. Fedora е с поддръжка от 9 месеца, но след първият е доста стабилна. Ubuntu/Lubuntu/Xubuntu/Kubuntu 12.04 LTS също е доста приемлива алтернатива. Там поддръжката вече е 5г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тези пари купуваш всъщност услугата по поддръжката.  Ползва се основно от корпоративни потребители. Както ти каза капитана - CENTOS е безпатна. Можеш да добавиш дори EL хранилищата безплатно. Друг е въпроса, че за тези нужди ще е подходяща някоя по- актуална система. Fedora е с поддръжка от 9 месеца, но след първият е доста стабилна. Ubuntu/Lubuntu/Xubuntu/Kubuntu 12.04 LTS също е доста приемлива алтернатива. Там поддръжката вече е 5г.

Пробвал съм федора и не ми хареса. Останалите, които изброи също съм ги пробвал, най-вече Ubuntu. Каква е разликата между Ubuntu и CentOS ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да си ги пробвал, но аз съм работил с тях. Малко с CENT OS, повече с Fedora /9,10 и малко с 11/ и най- много с Ubuntu/Debian - до момента. Разликата им. Пакетна система, срок на поддръжка и т.н, но не е и прекалено голяма. Инсталираш, добавяш хранилища, актуализираш, инсталираш няколко програми и работиш. Графичната среда е по избор - както Федора, така и Убунту предлагат готови конфигурации с няколко вида работна среда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да си ги пробвал, но аз съм работил с тях. Малко с CENT OS, повече с Fedora /9,10 и малко с 11/ и най- много с Ubuntu/Debian - до момента. Разликата им. Пакетна система, срок на поддръжка и т.н, но не е и прекалено голяма. Инсталираш, добавяш хранилища, актуализираш, инсталираш няколко програми и работиш. Графичната среда е по избор - както Федора, така и Убунту предлагат готови конфигурации с няколко вида работна среда.

Значи няма да съм ощетен с нищо ако реша да ползвам основно CentOS ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си ощетен. Стари версии на програмите. Невъзможност да инсталираш chrome/chromium. С flash-player не знам как стоят нещата. Старото ядро, въпреки, че е кърпено не поддържа нов хардуер. Така и не успях да подкарам единият адаптер под шестицата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое дистро би препоръчал тогава ?

За еклипс, браузване, филми, би ви свършил работа всеки линукс. Другото е въпрос на вкус и изпробване на различни варианти.  

KEEP CALM 

and 

USE LINUX 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За еклипс, браузване, филми, би ви свършил работа всеки линукс. Другото е въпрос на вкус и изпробване на различни варианти.  

Аз също съм на това мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мился че,RHEL имаше 30 или 40 дневен тестов период преди да я закупиш.Красива дистрибуция възползвах се от тези дни без да я закупя по най-добрия начин ;) МИлся че,след този период спряха security пачове и т.н.Ако съм на твое място бих ги дали тези доларчета,защото ще имаш съпорт ако ли не капитана каза -CentOS ;)

Ще си ощетен. Стари версии на програмите. Невъзможност да инсталираш chrome/chromium. С flash-player не знам как стоят нещата. Старото ядро, въпреки, че е кърпено не поддържа нов хардуер. Така и не успях да подкарам единият адаптер под шестицата.

Все едно описваш ДебиЛиан :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все едно описваш ДебиЛиан :D

Горе- долу, същото важи и за стабилният Debian. Но, излиза през по- кратки срокове и това леко заглажда нещата. А, и може да се ползва тестова и версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мился че,RHEL имаше 30 или 40 дневен тестов период преди да я закупиш.Красива дистрибуция възползвах се от тези дни без да я закупя по най-добрия начин ;) МИлся че,след този период спряха security пачове и т.н.Ако съм на твое място бих ги дали тези доларчета,защото ще имаш съпорт ако ли не капитана каза -CentOS ;) Все едно описваш ДебиЛиан :D

След този период (30 дни) спират всички ъпдейти. Но никой не пречи да си се ползва дистрибуцията както е

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое дистро би препоръчал тогава ?

Както казват римляните - "Дай, за да ти бъде дадено".

Казваш, какви са параметрите на машината, каква е машината /настолен или лаптоп/, каква визия на десктопа ти е най- удобна за работа /погледни темата със снимките/, защо държиш на дълга поддръжка и тогава мога да се ангажирам с препоръки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казват римляните - "Дай, за да ти бъде дадено".

Казваш, какви са параметрите на машината, каква е машината /настолен или лаптоп/, каква визия на десктопа ти е най- удобна за работа /погледни темата със снимките/, защо държиш на дълга поддръжка и тогава мога да се ангажирам с препоръки.

И лаптопа и настолният ми компютър са с i5, 6-8gb ram и т.н. Ами за лаптопа искам възможно най-лекото дистро с най-леката графична среда, а за настолния, може би KDE би ми харесвало най-много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагаш на лаптопа еднa 64 битова Xubuntu 12.04, а на настолният Kubuntu 12.04, отмяташ наличните хранилища, инсталираш xubuntu/kubuntu-restricted-extras и работиш. Xfce e икономична и изключително податлива на персонализация. С един лек док от типа на Plank можеш да получиш перфектен работен плот за мобилен компютър при нищожен разход на ресурси.

http://s19.postimg.org/yqcpj1lwz/xubuntu12_04plank.png

Много добро решение ще е да ползваш 64 битова Manjaro с Xfce. http://manjaro.org/get-manjaro/

Сравнително стабилна е, винаги ще си с най- нов софтуер и неограничена поддръжка, защото е rolling release.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.