Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Купуване на Linux Red Hat


overwrite

Препоръчан отговор

Здравейте,

от няколко дни обмислям дали да си купя лиценз за Red Hat. Какво е вашето мнение по въпроса ? Има ли смисъл, при условие, че ще се ползва само в домашни условия? В сайта им видях, че цената е 59$ за година, но не знам дали трябва да се плаща отново на следващата година.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

от няколко дни обмислям дали да си купя лиценз за Red Hat. Какво е вашето мнение по въпроса ? Има ли смисъл, при условие, че ще се ползва само в домашни условия? В сайта им видях, че цената е 59$ за година, но не знам дали трябва да се плаща отново на следващата година.

Да, всяка година по толкова. Ако ви харесва RHEL можете да си инсталирате CentOS, което е RHEL, компилиран от сорсове и с премахнати материали, обект на авторско право или с по-особени правила за редистрибуция (флаш плеар, джава, Адоб Рийдър)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, всяка година по толкова. Ако ви харесва RHEL можете да си инсталирате CentOS, което е RHEL, компилиран от сорсове и с премахнати материали, обект на авторско право или с по-особени правила за редистрибуция (флаш плеар, джава, Адоб Рийдър)

 

Да приемам, че CentOS е безплатната алтернатива на RHEL, така ли ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да приемам, че CentOS е безплатната алтернатива на RHEL, така ли ?

CentOS е RHEL (с горните ограничения)

П.П. Е, нямате съпорт за него :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

CentOS е RHEL (с горните ограничения)

П.П. Е, нямате съпорт за него :)

 

 

Ясно. Още сега ще го пробвам на виртуалната машина. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Още сега ще го пробвам на виртуалната машина. :)

Работил съм в компания в която имаше повече от 200 виртуални на CentOS :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Работил съм в компания в която имаше повече от 200 виртуални на CentOS :)

 

Аз съм по скромен в това отношение, още повече че става въпрос за ползване на ОС в домашни условия, за лично потребление (главно ползване на еклипс, браузване, филми т.н.).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм по скромен в това отношение, още повече че става въпрос за ползване на ОС в домашни условия, за лично потребление (главно ползване на еклипс, браузване, филми т.н.).

Това, което исках да ви кажа е че на достатъчно високо ниво, стабилна за да бъде ползвана даже и на корпоративно ниво :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И да бяхте написал нещо. И не ме убеждавайте че Федора става за нещо. Тя има цикъл от 6 месеца на версиите, сравнено с 10 години за RHEL е смешно. Освен това Федора е тестова платформа за RHEL и там да, има нови неща, но те я работят, я не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

от няколко дни обмислям дали да си купя лиценз за Red Hat. Какво е вашето мнение по въпроса ? Има ли смисъл, при условие, че ще се ползва само в домашни условия? В сайта им видях, че цената е 59$ за година, но не знам дали трябва да се плаща отново на следващата година.

С тези пари купуваш всъщност услугата по поддръжката.  Ползва се основно от корпоративни потребители. Както ти каза капитана - CENTOS е безпатна. Можеш да добавиш дори EL хранилищата безплатно. Друг е въпроса, че за тези нужди ще е подходяща някоя по- актуална система. Fedora е с поддръжка от 9 месеца, но след първият е доста стабилна. Ubuntu/Lubuntu/Xubuntu/Kubuntu 12.04 LTS също е доста приемлива алтернатива. Там поддръжката вече е 5г.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С тези пари купуваш всъщност услугата по поддръжката.  Ползва се основно от корпоративни потребители. Както ти каза капитана - CENTOS е безпатна. Можеш да добавиш дори EL хранилищата безплатно. Друг е въпроса, че за тези нужди ще е подходяща някоя по- актуална система. Fedora е с поддръжка от 9 месеца, но след първият е доста стабилна. Ubuntu/Lubuntu/Xubuntu/Kubuntu 12.04 LTS също е доста приемлива алтернатива. Там поддръжката вече е 5г.

 

Пробвал съм федора и не ми хареса. Останалите, които изброи също съм ги пробвал, най-вече Ubuntu. Каква е разликата между Ubuntu и CentOS ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да си ги пробвал, но аз съм работил с тях. Малко с CENT OS, повече с Fedora /9,10 и малко с 11/ и най- много с Ubuntu/Debian - до момента. Разликата им. Пакетна система, срок на поддръжка и т.н, но не е и прекалено голяма. Инсталираш, добавяш хранилища, актуализираш, инсталираш няколко програми и работиш. Графичната среда е по избор - както Федора, така и Убунту предлагат готови конфигурации с няколко вида работна среда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да си ги пробвал, но аз съм работил с тях. Малко с CENT OS, повече с Fedora /9,10 и малко с 11/ и най- много с Ubuntu/Debian - до момента. Разликата им. Пакетна система, срок на поддръжка и т.н, но не е и прекалено голяма. Инсталираш, добавяш хранилища, актуализираш, инсталираш няколко програми и работиш. Графичната среда е по избор - както Федора, така и Убунту предлагат готови конфигурации с няколко вида работна среда.

 

Значи няма да съм ощетен с нищо ако реша да ползвам основно CentOS ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще си ощетен. Стари версии на програмите. Невъзможност да инсталираш chrome/chromium. С flash-player не знам как стоят нещата. Старото ядро, въпреки, че е кърпено не поддържа нов хардуер. Така и не успях да подкарам единият адаптер под шестицата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кое дистро би препоръчал тогава ?

За еклипс, браузване, филми, би ви свършил работа всеки линукс. Другото е въпрос на вкус и изпробване на различни варианти.  

 

KEEP CALM 

  and 

USE LINUX 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За еклипс, браузване, филми, би ви свършил работа всеки линукс. Другото е въпрос на вкус и изпробване на различни варианти.  

 

Аз също съм на това мнение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Още сега ще го пробвам на виртуалната машина. :)

Мился че,RHEL имаше 30 или 40 дневен тестов период преди да я закупиш.Красива дистрибуция възползвах се от тези дни без да я закупя по най-добрия начин ;) МИлся че,след този период спряха security пачове и т.н.Ако съм на твое място бих ги дали тези доларчета,защото ще имаш съпорт ако ли не капитана каза -CentOS ;)

Ще си ощетен. Стари версии на програмите. Невъзможност да инсталираш chrome/chromium. С flash-player не знам как стоят нещата. Старото ядро, въпреки, че е кърпено не поддържа нов хардуер. Така и не успях да подкарам единият адаптер под шестицата.

Все едно описваш ДебиЛиан :D
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Все едно описваш ДебиЛиан :D

Горе- долу, същото важи и за стабилният Debian. Но, излиза през по- кратки срокове и това леко заглажда нещата. А, и може да се ползва тестова и версия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мился че,RHEL имаше 30 или 40 дневен тестов период преди да я закупиш.Красива дистрибуция възползвах се от тези дни без да я закупя по най-добрия начин ;) МИлся че,след този период спряха security пачове и т.н.Ако съм на твое място бих ги дали тези доларчета,защото ще имаш съпорт ако ли не капитана каза -CentOS ;) Все едно описваш ДебиЛиан :D

След този период (30 дни) спират всички ъпдейти. Но никой не пречи да си се ползва дистрибуцията както е

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кое дистро би препоръчал тогава ?

Както казват римляните - "Дай, за да ти бъде дадено".

Казваш, какви са параметрите на машината, каква е машината /настолен или лаптоп/, каква визия на десктопа ти е най- удобна за работа /погледни темата със снимките/, защо държиш на дълга поддръжка и тогава мога да се ангажирам с препоръки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както казват римляните - "Дай, за да ти бъде дадено".

Казваш, какви са параметрите на машината, каква е машината /настолен или лаптоп/, каква визия на десктопа ти е най- удобна за работа /погледни темата със снимките/, защо държиш на дълга поддръжка и тогава мога да се ангажирам с препоръки.

 

И лаптопа и настолният ми компютър са с i5, 6-8gb ram и т.н. Ами за лаптопа искам възможно най-лекото дистро с най-леката графична среда, а за настолния, може би KDE би ми харесвало най-много.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Слагаш на лаптопа еднa 64 битова Xubuntu 12.04, а на настолният Kubuntu 12.04, отмяташ наличните хранилища, инсталираш xubuntu/kubuntu-restricted-extras и работиш. Xfce e икономична и изключително податлива на персонализация. С един лек док от типа на Plank можеш да получиш перфектен работен плот за мобилен компютър при нищожен разход на ресурси.

http://s19.postimg.org/yqcpj1lwz/xubuntu12_04plank.png

Много добро решение ще е да ползваш 64 битова Manjaro с Xfce. http://manjaro.org/get-manjaro/

Сравнително стабилна е, винаги ще си с най- нов софтуер и неограничена поддръжка, защото е rolling release.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

×
×
  • Добави ново...