Премини към съдържанието
flare

Четири дни до евентуален фалит на САЩ

28 гласували потребители

1. 1. Кое ще е по-зле за останалият свят (и България в частност):

• САЩ да фалират.
      7
    • САЩ да продължат да вдигат тавана на дълга.
      6
    • Еднакво зле ще е.
      8
    • Няма да ни повлияе.
      2
    • Все ми е едно.
      5

Препоръчан отговор

US Сенатът не прие временното повишаване на "тавана" на дълга. Контролираният от демократите американски Сенат не е приел предложението на републиканците за временна мярка, която да спаси икономиката от наближаващия "дефолт", предадоха световните информационни агенции. .... Вече втора седмица САЩ се намират в шътдаун след като демократите и републиканците не успяха да се споразумеят за бюджета и начините за финансиране на подкрепяната от Обама здравна реформа.

Топбанкери вещаят катастрофална криза заради САЩ   С неразбирателствата си около бюджета и тавана на дълга, американските законодатели рискуват да причинят щети на целия свят, които може да наклонят глобалната икономика към още една рецесия, предупреди и директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от британския в. „Индипендънт”. ... "Ако достигнем крайния срок, това ще бъде катастрофално събитие за гореспоменатите страни. Но това може да е в голям ущърб и на развитите икономики", каза Ким. Той посочи, че икономиките по света, в частност американската, ще се сблъскат тогава с покачване на лихвите, със спад на доверието и със забавяне на растежа. Американското министерство на финансите обяви, че няма да разполага с пари в брой от 17 октомври, ако не бъде постигнато споразумение за тавана на дълга и той не бъде повишен от настоящото си ниво от $16,7 трлн.

Чудя се кое е по-зле за нас - дали ако най-накрая фалират и повлекат всички пак надолу или да продължат да вдигат дълга, докато просто няма накъде, причинявайки далеч по-зрелищен ефект отколкото някой си е представял. Е всъщност Китай вече точи зъби. Вие какво мислите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В краткосрочен план един фалит на САЩ ще повлече целият свят в нова рецесия... България няма как да не бъде засегната, защото сме част от световните икономически тресения... Не сме изолирана страна. Вдигането на тавана може да ги спаси и биха могли да се оправят в дългосрочен план, но може и да не успеят да се справят със ситуацията и следващият път да е още по-тежко положението. Когато и ако фалират все ще е зле за всички, с вдигането на тавана поне може да избегнат и с една по-стабилна политика и да не се стига пак до тази ситуация...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

с вдигането на тавана поне може да избегнат и с една по-стабилна политика и да не се стига пак до тази ситуация...

Това, което на мен лично ми стана интересно в тази ситуация е как вместо да се разберат като хора и тамошните политици са готови да жертват икономическата си стабилност за да постигнат партийните си цели. В случая заради Обамакеър, вкараха правителството в първи шътдаун от 17 години насам, пуснаха близо милион в отпуск и съвсем реално стои възможността да спрат и да плащат по дълга си. Особено "забавното" в цялата работа е (според няколко американски вестника и новинарски сайта), че никой в САЩ и идея си няма, какво ще стане ако останат без пари. Дори не е ясно колко време след стигането на тавана (т.е. в четвъртък) ще свършат парите. В смисъл мнозина изказват мнения, но те варират в такава степен, че реално само потвърждават неизвестността... Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което на мен лично ми стана интересно в тази ситуация е как вместо да се разберат като хора и тамошните политици са готови да жертват икономическата си стабилност за да постигнат партийните си цели. В случая заради Обамакеър, вкараха правителството в първи шътдаун от 17 години насам, пуснаха близо милион в отпуск и съвсем реално стои възможността да спрат и да плащат по дълга си. Особено "забавното" в цялата работа е (според няколко американски вестника и новинарски сайта), че никой в САЩ и идея си няма, какво ще стане ако останат без пари. Дори не е ясно колко време след стигането на тавана (т.е. в четвъртък) ще свършат парите. В смисъл мнозина изказват мнения, но те варират в такава степен, че реално само потвърждават неизвестността...

Типична американска арогантност и мерене на ... .
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Китайци призовават света да се отърве от САЩ 1009448 13.10.2013 | 07:11 Китайска медия призова в разгара на американската фискална криза да се установи нов дезамериканизиран ред и свят   Етикети фискална криза, Синхуа, Пекин, Китай, САЩ Китайска медия призова светът да се опита да се дезамериканизира в момент, в който в САЩ не може да бъде постигнато споразумение за излизане от фискалната криза, което може да стане причина за неплатежоспособност на Вашингтон и дад даде отражение върху други икономики по света, предаде Франс прес. "Сега, когато американските политици не успяват да постигнат съгласие, за да подновят нормалната работа на политическите институции, с които те толкова много се гордеят, може би е настъпил добрият момент за нашата слисана планета да започне да си представя съграждането на един освободен от американците свят", посочва китайската агенция Синхуа. "Тези дни на безпокойство, в които съдбите на други страни са в ръцете на една лицемерна нация, трябва да приключат и нов световен ред трябва да бъде създаден, в който интересите на всички страни ще бъдат уважавани и защитавани на принципа на равнопоставеността", допълва агенцията в коментар относно американската фискална криза. Китай може да се окаже първа засегната от евентуален дефолт на САЩ, тъй като е основен притежател на американски държавни облигации на стойност 1,277 трилиона долара. В коментара си Синхуа призовава да се даде повече гласност на нововъзникващите пазарни икономики в международните финансови институции. Медията споменава и за създаването на нова резервна валута, която да замени долара и приканва за еволюция на МВФ, в който сега думата на Пекин тежи колкото тази на Рим. Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/160823-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%86%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B5-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B0%D1%89.html ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Сега е момента Китай да изземе функциите на водеща световна сила Иначе винаги съм се чудел дали държавния фалит е същото като фирмения ?!?!? Май Израел ще си купят нова по-голяма територия ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С две ръце съм да фалират, пък каквито и да са последствията след това. Не може да идват специалисти от МВФ и да ни задължават да правим това и това, и в същото време за тях да няма финансови правила и да си печатат валута до безкрайност без покритие. Една евентуална война в Сирия щеше да оправи сметките на Америка, но другаря Путин им отряза квитанциите преждевременно. Конкретно за България - кризата реално или спекулативно продължава повече от 10 години. Другите държави я преживяха и забравиха, ние още тропаме на едно място. Каквото и да казват,каквото и да ни плашат от това по-лошо едва ли може да стане.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, отново ще вдигнат дълга и ще се оглеждат за започване на война..Така си осигуряват "стабилност".

http://worldtodaybg.com/2013/10/09/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D1%89-%D1%89%D0%B5-%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82/

Редактирано от kolev_74 (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудя се кое е по-зле за нас - дали ако най-накрая фалират и повлекат всички пак надолу или да продължат да вдигат дълга, докато просто няма накъде, причинявайки далеч по-зрелищен ефект отколкото някой си е представял. Е всъщност Китай вече точи зъби. Вие какво мислите?

Това, което на мен лично ми стана интересно в тази ситуация е как вместо да се разберат като хора и тамошните политици са готови да жертват икономическата си стабилност за да постигнат партийните си цели. В случая заради Обамакеър, вкараха правителството в първи шътдаун от 17 години насам, пуснаха близо милион в отпуск и съвсем реално стои възможността да спрат и да плащат по дълга си. Особено "забавното" в цялата работа е (според няколко американски вестника и новинарски сайта), че никой в САЩ и идея си няма, какво ще стане ако останат без пари. Дори не е ясно колко време след стигането на тавана (т.е. в четвъртък) ще свършат парите. В смисъл мнозина изказват мнения, но те варират в такава степен, че реално само потвърждават неизвестността...

Американците, както и колегите им от развита Европа страдат от много дълбок ГГЗ, само че отказват да го признаят пред себе си. Негърът се опитва да им набие шут в правата посока.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е в системата - безконтролно нарастване на печалбата .

И ефекта който тя неизбежно възпроизвежда - колкото повече , толкова повече .

А истинският проблем е , че богатите не желаят да стават по-малко богати , а бедните не могат да стават по-малко бедни.

И понеже като цяло ресурсите на планетата вече са изцяло заети , екстензивното развитие вече му иде края (няма свободни територии). Ако така се продължава - следва Апокалипсис , предречен от множество пророци !....

По такъв начин следват две възможности :

Първата е да се отвори (вече за последен път) печатницата на пари и да се отложи апокалипсиса за малко или...

Второ - "горе" да си опичат акъла (защото "от долу" няма как да стане) , въвеждайки контролен механизъм на нарастването на печалбите и пренасочване на ресурси по предназначение . .....Ето това второто никак не им се иска.....!!!

Така , че чакайте Апокалипсис !......Образецът е у нас - гледайте какво става у нас и за света не питайте ! Само , че светът като цяло , в скоро време няма планета където другаде да се изсели....

Вижте сега за какво в същност става дума !

Появиха се дори "теории" за ограничаване на броя население на земята , при положение че могат да се изхранват поне два пъти повече......

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Сега е момента Китай да изземе функциите на водеща световна сила Иначе винаги съм се чудел дали държавния фалит е същото като фирмения ?!?!? Май Израел ще си купят нова по-голяма територия ;)

Израел този път няма да ги огрее, защото китайците са доста по-хитри и далновидни от американците. Освен това, някой някога да е чул за китаец-евреин?

Май ще се образува мощна емигрантска вълна от Щатите към Русия и Китай  :lol6: . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а знаете ли , че САЩ са единствената страна в света без собствена валута? че доларът се заема от FED (федерален резерв на САЩ) - частна емисионна банка. Че поземлената собственост на всички съединени щати от десетилетия е ипотекирана в нея (FED). И всъщност няма значение май кой е президент на САЩ. най-важен там е шефа на емисионната банка (преди беше Алан Грийнспан - сега не знам)

по "Не пипай тази книга" - Ян Ван Хелзинг

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че доларът се заема от FED (федерален резерв на САЩ) - частна емисионна банка.

Има и друга уловка при емитирането на доларите. Че и федералната банка прибира печалба от емитирането. Или нещо такова... С други думи САЩ задлъжнява към частна организация и за всеки 100 долара се прибират по около 2,5 долара от федералната банка. п.п Няма по-противни изроди от банкерите. Те са търтеи и паразити, които живеят не от работа, а от спекула, на чужди гърбове. А САЩ отдавна надуват балона и рано или късно ще се спука. Просто не можеш да потребяваш пъти повече от това, което произвеждаш. Да живееш на кредити и постоянно покачващи се дългове просто не е решение в дългосрочен план. И да ти вдигнат кредитният лимит на кредитната карта, с подобен начин на действие и мислене няма никакво значение, освен отлагане във времето. Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, ние сме били зле? Тодор Колев в свое предаване навремето питаше "Как ще ги стигнем американците". Е, стигнахме ги.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега е момента Китай да изземе функциите на водеща световна сила

Не мисля, че искаш азиатско световно господство... Или ако искаш, като стане ще разбереш, колко си сбъркал. Щатите може да са (и са) пиявица, но поне основните положения на културата им са взаимствани от Европа, следователно близки до нашите. Азиатците са друга работа...

Каквото и да казват,каквото и да ни плашат от това по-лошо едва ли може да стане.

Оптимист.

Май ще се образува мощна емигрантска вълна от Щатите към Русия и Китай  :lol6: .

При тяхното самочувствие? Само ако вълната е въоръжена до зъби и натоварена на самолетоносачи.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

балона в тръните май ще се :bubblegum:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Около 30% от разходната част на бюджета на САЩ се запълва от нови дългове. При удряне на таван на дълга това което следва е намаляване на разходната част на бюджета с около 30%. Най-голямата част от бюджета е заета от 3 пера: Medicare/Medicaid, Social Security, и Department of Defense.

Тоест, ефектът ще е най-осезаем върху изплащането на пенсиите, покриването на медицински разноски на пенсионери и хора със увреждания, и армията. Ефектът върху частния сектор ще е ударен, защото се намалява покупателната способност на милиони хора. Ефектът върху сектора на здравеопазването, който е един от най-големите в света като процент от БВП, ще е още по-неприятен.

Това определено няма да е полезно за България. Нито за Китай - които са експортно ориентирани и разчитат на американско потребление за да крепят икономиката си. И понеже доларът е утвърдената международна валута, САЩ може просто да създаде трилиони нови долари и да изнесе част от щетите навън. Което ще удари много сериозно всички, които са във каквито и да било международни търговски отношения с други страни. 

Та, в общи линии, не виждам защо се радвате толкова...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Ами аз мисля, че горе долу това казах... Фалита на Америка ще е пагубен за световната икономика... Да, има там един неистов балон, дето все някога ще се спука, ако не се осъзнаят...

А САЩ отдавна надуват балона и рано или късно ще се спука.

Това е много вярно, но със себе си ще завлекат, повлекат, а за някои и дори унищожат, икономиката. Световната ще е засегната,но някои национални икономики ще пострадат доста жестоко... Не вярвам някой да е доволен да види това. Дори и колегата simtech с когото редовно сме на противоположните полюси. Все пак смятам, че за благото на всички, сега трябва Америка да бъде спасена по какъвто и да е начин от този предполагаем фалит и след това да се търси някакво постоянно решение, дори и сериозни рестрикции и забрани!!! Не може да живееш с повече от колкото разполагаш, това е финансов балон! И когато цяла нация, и то не никак малка като бройка, особено влияеща на световни процеси (икономически, социални, политически и други), просто не може да прави каквото си иска и когато си поиска... Трябва да е отговорна! А един фалит на САЩ в момента би бил пагубен за всички и би ни върнал в нова рецесия. А от това не печели никой! За това да им спасим някак си канчетата сега и да им набием обрачи за напред...
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не вярвам някой да е доволен да види това. Дори и колегата simtech с когото редовно сме на противоположните полюси.

Не и с народния манталитет "Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле", комбиниран с американофобия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не и с народния манталитет "Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле", комбиниран с американофобия.

С колегата може и да сме много различни, но го уважавам него, както и мнението му. Просто, защото се аргументира. Не мисля, че е на принципа "Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле" в този момент. Поне се надявам да не е, защото ако е, то той не знае какво си "пожелава" да му дойде на главата... А за балона е много прав. Не е негова лична аналогия, ама е прекалено точна. Всеки надувал балон, трябва да я разбере...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
maxim4o и quickJO, напълно съм съгласен с вас двамата за влиянието, което ще окаже евентуален фалит на САЩ върху световната икономика - точно и затова постнах тая новина - стори ми се че в БГ никой не обръща внимание - или просто се подценява. От друга страна, продължавам да смятам, че световната икономика във вида, който я познаваме е обречена по дефиниция на голям и зрелищен крах - както казаха и някои други. Обаче мисля, че проблемът не е в САЩ, а концептуален. Просто американците като най-голям консуматор са най-засегнати от него.
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От друга страна, продължавам да смятам, че световната икономика във вида, който я познаваме е обречена по дефиниция на голям и зрелищен крах - както казаха и някои други. Обаче мисля, че проблемът не е в САЩ, а концептуален. Просто американците като най-голям консуматор са най-засегнати от него.

Моделът на постоянен растеж е обречен от чисто физическа гледна точка - повече растеж означава повече потребление на материални ресурси, които са ограничени. Но мисля че има още доста време докато ударим тази стена. Тепърва останалите 70% от света ще се развиват, което вярвам ще донесе облага на всички. 

А планът на САЩ за балона е да го надуват все по-бавно и по-бавно /бюджетният дефицит вече намалява/, докато евентуално обърнат тенденцията и почнат да изпускат въздух от него. Цялата идея е това да стане без пагубни последствия за икономиката. Рязането на 30% от бюджета определено ще реши проблема с надуването на балона, но ще има катастрофални последици...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

всички кат свински черва сме навързани, ясно

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еее,то това,че ти не си чувал драги докторе,не значи че няма

Колкото и да ме ужасява мисълта за противоречие с теб, в защита на dimadoctor трябва да изтъкна, че представянето им като процент от населението на Китай, изисква поле със 7 знака, за да се види значеща цифра. :P  

Моделът на постоянен растеж е обречен от чисто физическа гледна точка - повече растеж означава повече потребление на материални ресурси, които са ограничени. Но мисля че има още доста време докато ударим тази стена. Тепърва останалите 70% от света ще се развиват, което вярвам ще донесе облага на всички.

Според мен по-притеснително е че сегашният икономически модел предразполага движение на средствата само в една посока - от по-бедни към по-богати. Тази тенденция не се е променя и при всяка криза или рецесия само се засилва. Това няма как да доведе до нищо хубаво и ще стигне до критичен момент далеч по-бързо от изчерпването на материалните ресурси Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еее,то това,че ти не си чувал драги докторе,не значи че няма :tongue2:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B8

Мале, и дотам са стигнали....Няма спасение. А как стои въпросът с ескимосите???

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ура! И ще се възцари световният комунизъм и управление на пролетариата!

Работещ комунизъм в мащаб на държава не може да съществува. Не и доброволно. А насила няма да е стабилен. Иначе относно банкерите - е в никакъв случай не са излишни, всекиму може да се наложи да вземе заем, а и те трябва да живеят от нещо - проблема е, че регулациите не са достатъчно строги, тия си плащат на властите да си затварят очите и правят, каквото си искат... днеска четох: Слагат таван от 60% на лихвите по бързите заеми

60% !!! Баси обира! А сега, един Господ знае, колко стотин процента е... Естествено, никой заможен няма да тегли 400лв заем и пак пешкира ще го оберат хорицата, дето едвам оцеляват.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.