Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Shock

Вътрешно чистене на лаптоп.

Препоръчан отговор

Здравейте.

Напоследък лаптопът ми почна доста да грее и съответно да се изключва, причина за което смятам е натрупан прах във вътрешността му. За протокола лаптопът е на малко повече от година, вградено видео, сензорите показват ок. 60°C CPU. Дилемата ми е как да го изчистя най-ефективно и безболезнено.

Повечето ми колеги използват от тези охладителни платформи, които се поставят под лаптопа но според мен това не решава проблема, а по-скоро го влошава с течение на времето.

Другото за което се сетих е спрей, който ,незнайно защо, не успях да намеря по българските магазини. В замяна ми обясниха, че това не бил ефективен вариант и ми предложиха егати сумата за почистване.

Третото което ми хрумна е да си го изчистя сам, само че като знам фините компоненти на лаптопите имам лошото предчувствие че ще го прецакам.

Вие какво бихте предложили като начин на чистене?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако знаете как да държите отвертка,няма да имате особени трудности да го разглобите.Ще ви трябва и термопаста.Погледайте някой и друг клип в YouTube за точно вашият модел.Или пък за близък до него.Има хубави описания как се прави.

Разбира се,ако е гаранционен,по-добре да дадете пари за профилактично чистене.

Успех.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако знаете как да държите отвертка,няма да имате особени трудности да го разглобите.Ще ви трябва и термопаста.Погледайте някой и друг клип в YouTube за точно вашият модел.Или пък за близък до него.Има хубави описания как се прави.

Разбира се,ако е гаранционен,по-добре да дадете пари за профилактично чистене.

Успех.

Пробвах да развивам с обикновена отвертка, но винтчетата не падат. Развиват се почти докрай, но все не мога да ги изкарам накрая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква сума ти предложиха да му направят почистване? Ако не е тайна. 

Ако не си разглобявал лаптоп, по-добре го занеси в сервиза. Днес имаше 3 теми от типа: " Лаптопа ми не тръгва след разглобяване".

Външния охладител е доста полезен за лаптопа, така че ако имаш възможност може да си закупиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много вероятно е да е гаранционен и за това в сервиза. Ако не е, трябва да се заредите с огромно търпение, защото има много "лукави" лаптопи. При някои лесно се сваля едно капаче и стигате до заветната цел - вентилатора. При други си е цяла мъка. Не на последно място е вниманието с цялостта на детайлите и "запомняне" на местоположението на всяко винтче, както и кой конектор къде и как е хванат...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква сума ти предложиха да му направят почистване? Ако не е тайна. 

Ако не си разглобявал лаптоп, по-добре го занеси в сервиза. Днес имаше 3 теми от типа: " Лаптопа ми не тръгва след разглобяване".

Външния охладител е доста полезен за лаптопа, така че ако имаш възможност може да си закупиш.

Май това е най-удачният вариант за сега, да.

Много вероятно е да е гаранционен и за това в сервиза. Ако не е, трябва да се заредите с огромно търпение, защото има много "лукави" лаптопи. При някои лесно се сваля едно капаче и стигате до заветната цел - вентилатора. При други си е цяла мъка. Не на последно място е вниманието с цялостта на детайлите и "запомняне" на местоположението на всяко винтче, както и кой конектор къде и как е хванат...

В гаранция е, но след като бавиха лаптопа на един колега 2 седмици мисля че това не е вариант за мен, тъй като лаптопа ми трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Охлаждащата подложка не замества вътрешното почистване, но със нея мoже това почистване да се прави по-рядко. Аз ползвам подложка от известно време и съм много доволен, от както съм я сложил един път вентилатора на лаптопа не е започнал да бучи, въобще не се чува,подържа добри температури, въпреки че няколко месеца не е чистен.Ще го занеса за чистене, разбира се но по-натам.Моята подложка не е от скъпите но върши работа, струва 50 лв.

Редактирано от miazmatik (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ясно ,че ти трябва, но има риск от повреда и тогава гаранцията пада, поради не оторизирано отваряне. Ще ти кажа, че първите няколко лаптопа, които отворих, доста ме измъчиха. Сега се справям доста бързо, защото начините на сглобяване и разглобяване са доста сходни при различните модели, но най-важното е да не се бърза и да се внимава. Търси човек, който го е правил, за да няма нова тема...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ясно ,че ти трябва, но има риск от повреда и тогава гаранцията пада, поради не оторизирано отваряне. Ще ти кажа, че първите няколко лаптопа, които отворих, доста ме измъчиха. Сега се справям доста бързо, защото начините на сглобяване и разглобяване са доста сходни при различните модели, но най-важното е да не се бърза и да се внимава. Търси човек, който го е правил, за да няма нова тема...

Отварял съм лаптопи и преди, този е малко специфичен случай, вече обясних защо. Ясно ми е за гаранцията, но аз няма да го дам на сервиз така или иначе...

Но по-добре да дам по-малко пари за външно охлаждане, отколкото повече за сервиз + чакане + това също е временно решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.insidemylaptop.com/

Ето ти един помощен линк, а винтчетата за да излезнат, ще ти трябва отвертка с магнитен накрайник...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.insidemylaptop.com/

Ето ти един помощен линк, а винтчетата за да излезнат, ще ти трябва отвертка с магнитен накрайник...

И аз така си мисля. Иначе моя Acer е с малко по-различно разположение на компонентите - батерията е точно в центъра, а проца е тикнат в единия ъгъл.

Какъв по-добър повод да си купя магнитна отвертка :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Охлаждащата подложка не замества вътрешното почистване, но със нея мoже това почистване да се прави по-рядко. Аз ползвам подложка от известно време и съм много доволен, от както съм я сложил един път вентилатора на лаптопа не е започнал да бучи, въобще не се чува,подържа добри температури, въпреки че няколко месеца не е чистен.Ще го занеса за чистене, разбира се но по-натам.Моята подложка не е от скъпите но върши работа, струва 50 лв.

Охлаждащата подложка НЕ замества вътрешното почистване на лаптопа. Профилактика е задължително да се прави на няколко месеца в зависимост от марката и модела и в зависимост от това, как и къде се използва лаптопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Охлаждащата подложка НЕ замества вътрешното почистване на лаптопа. Профилактика е задължително да се прави на няколко месеца в зависимост от марката и модела и в зависимост от това, как и къде се използва лаптопа.

Е не всички са ентусиасти като тебе.

За мен е важно да мине номера. В крайна сметка лаптопите се сметят що годе често, така че не виждам смисъл да се пръскат куп пари ежегодно за поддръжка, която даже не е гаранция че лаптопът ще работи перфектно.

Мерси на всички за отговорите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не всички са ентусиасти като тебе.

За мен е важно да мине номера. В крайна сметка лаптопите се сметят що годе често, така че не виждам смисъл да се пръскат куп пари ежегодно за поддръжка, която даже не е гаранция че лаптопът ще работи перфектно.

Мерси на всички за отговорите.

Искаш да кажеш, че 20 лева за профилактика на лаптопа са повече в сравнение с 1000 лева за нов лаптоп. Номера не минава. Просто ти хвърляш пари на вятъра. Всяка една техника се нуждае от необходимата поддръжка,

Все пак това си е твое мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш да кажеш, че 20 лева за профилактика на лаптопа са повече в сравнение с 1000 лева за нов лаптоп. Номера не минава. Просто ти хвърляш пари на вятъра. Всяка една техника се нуждае от необходимата поддръжка,

Все пак това си е твое мнение.

Говоря за 50лв профилактика. Лаптопът ми е много под 1000лв. И въпросните платформи изглежда че вършат работа за повечето хора, защо не и за мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говоря за 50лв профилактика. Лаптопът ми е много под 1000лв. И въпросните платформи изглежда че вършат работа за повечето хора, защо не и за мен.

Според теб 50 лева профилактика на 1 година са много за лаптоп, който е над 1000 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Времето на профилактика зависи много от модела на лаптопа, пък и от други фактори и изобщо не е задължително да е през няколко месеца. На дъщеря ми лаптопа е на 2 г. и половина и като го отворих за почистване, нямаше грам прахоляк ( марката е HP Probook 4520s) На този модел отворите за вентилация са откъм клавиатурата и затова много по- малко се запрашава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Времето на профилактика зависи много от модела на лаптопа, пък и от други фактори и изобщо не е задължително да е през няколко месеца. На дъщеря ми лаптопа е на 2 г. и половина и като го отворих за почистване, нямаше грам прахоляк ( марката е HP Probook 4520s) На този модел отворите за вентилация са откъм клавиатурата и затова много по- малко се запрашава.

Да точно така е,зависи къде и как го ползваш. Има и програми, които следят температурите. Ако няма признаци естествено, че не е нужно да го отваряш или да го носиш на профилактика, но все пак 50 лева на година не са кой знае какво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според теб 50 лева профилактика на 1 година са много за лаптоп, който е над 1000 лева.

Моят случай не включва лаптоп над 1000лв, следователно не виждам защо го обсъждаме.

И при повечето техники важи принципа, че колкото по-скъпа е стоката, цената на поддръжката и расте пропорционално. Но пак казвам, това не е моят случай. На мен ми искат 50лв за лаптоп, който е под 500лв и на една година (демек може да страда и от дефект в изолацията). И пак смятам, че това е най-скъпият вариант за моето положение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят случай не включва лаптоп над 1000лв, следователно не виждам защо го обсъждаме.

И при повечето техники важи принципа, че колкото по-скъпа е стоката, цената на поддръжката и расте пропорционално. Но пак казвам, това не е моят случай. На мен ми искат 50лв за лаптоп, който е под 500лв и на една година (демек може да страда и от дефект в изолацията). И пак смятам, че това е най-скъпият вариант за моето положение.

Решението си е твое. Не си длъжен да се съобразяваш с коментара ми. Има доста теми в Google както и във този форум. Всеки си преценява сам  :handshake:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.