Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
lubopopa

Свързване на 2 тонколони с различно омово съпротивление към един канал

Препоръчан отговор

Здравейте,

имам един въпрос с повишена сложност, а именно:

искам да свържа 2 тонколони едната бас 4 Ом 300Вт, другата среди и високи 8 Ом 300Вт. Стъпалото е двуканално 600Вт на канал допустимо до мин. 4 Ом съпротивление.

Не съм решил паралелно или последователно , но не това е проблема ми, а дали тонколоната с по-малко съпротивление няма да отнеме по-голяма мощност и тази с 8 Ом да остане само да "чуролика" ?

Притеснението ми е дали ще се разпредели правилно звученето на тонколоните ако използвам един канал на крайното стъпало ?

Разбира се скъпият вариант е да използвам 2 стъпала, но усилията са ми да бъде с едно.

Прилагам една проста схема.

Благодаря предварително.

HWScan00094.pdf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята ми се струва глупава.

Ако усилвателят има изходи за повече от едно ОТ на канал, би могло да стане, но по начина, по който го мислите, едва ли ще го бъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

""Не съм решил паралелно или последователно , но не това е проблема ми"

Ако това  не си решил, какво друго има да решаваш? И точно това ти е проблема! Колегата от горният пост меко е написал, че въпросът е глупав. А аз го допълвам - Много глупав, зададен от човек, който не знае какво иска да прави и не познава закона на ОМ!

Пример! Общото съпротивление на колоната е 4 ома. Това е статичното и съпротивление или тогава, когато колоната не "свири". Когато последната е в динамичен режим/ самата колона възпроизвежда музика или реч - то нейното съпротивление се мени в рамките на честотният обхват /20 херца - 20 килохерца/, съответно и стъпалото ще консумира различен ток в този диапазон.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това какво ще озвучаваш? Първата мисъл ми е за китайски ватове и нещо автомобилно.

Защо искаш само единия канал да свири а другия да почива?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прави се успоредно свързване ,но всеки говорител да си има съответния пасивен филтър.Така,ще се запази общо съпротивление 4 ома.Всеки говорител,ще възпроизвежда само тази честотна лента,за която е предназначен.Ефекта ще е най-голям,както и КПД.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не знам какво е глупавото ?

Имаме едно крайно стъпало с два канала по 600 W 4Ом и 4 тонколони 2 баси по 300W 4Om и две вокални( среди и високи) всяка от тях по етикет е с 300W 8Om RMS. 

Идеята е да се ползва само едно стъпало. Ако приемем, че ги свържа паралелно, разликата в различното омовото съпротивление на колоните ще бъде ли проблем за правилната им работа? Тове ме притеснява.

Редактирано от lubopopa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Аз не знам какво е глупавото ?

Имаме едно крайно стъпало с два канала по 600 W 4Ом и 4 тонколони 2 баси по 300W 4Om и две вокални( среди и високи) всяка от тях по етикет е с 300W 8Om RMS. 

Идеята е да се ползва само едно стъпало. Ако приемем, че ги свържа паралелно, разликата в различното омовото съпротивление на колоните ще бъде ли проблем за правилната им работа? Тове ме притеснява.

Реално, общото съпротивление ще е по-малко от 4 ома и при евентуална вярна мощност 600 вата/съмнявам се много в това/ има възможност от дефект на крайното стъпало при продължителна работа и по- голямо усилване. Не ви го препоръчвам. Ако крайното стъпало има защита,/без значение е тя каква ще бъде -/ електронна или механична/ последното ще почне периодически да изключва тонколоната. В най- общият случай мога да кажа, че идеята Ви за мен е неприемлива, по простата причина, че няма нищо да спечелите от това свързване. 

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реално, общото съпротивление ще е по-малко от 4 ома и при евентуална вярна мощност 600 вата/съмнявам се много в това/ има възможност от дефект на крайното стъпало при продължителна работа и по- голямо усилване. Не ви го препоръчвам. Ако крайното стъпало има защита,/без значение е тя каква ще бъде -/ електронна или механична/ последното ще почне периодически да изключва тонколоната. В най- общият случай мога да кажа, че идеята Ви за мен е неприемлива, по простата причина, че няма нищо да спечелите от това свързване. 

OK колега, благодаря точно това исках да знам, не съм инженер или специалист, затова се нуждая от помощ.

Другия начин е с още едно стъпало, както си му е реда :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

OK колега, благодаря точно това исках да знам, не съм инженер или специалист, затова се нуждая от помощ.

Другия начин е с още едно стъпало, както си му е реда :)

Точно така. Това е правилното Ви решение. Желая Ви успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз,ако имах твоя случай, бих сложил пасивен филтър само на бас колоната.Така ще може да се използва едно двуканално крайно стъпало.Самият филтър увеличава съпротивлението в бас колоната,поради което спокойно може да се свърже успоредно с другата,която е 8 ома.Така баса,ще стане много качествен,изкривяванията по-малко.Също така ,ще се изравни по-сила на звука спрямо средните и високите.В този случай общото съпротивление,няма да падне под 4 ома.

Редактирано от Димитър 59 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз,ако имах твоя случай, бих сложил пасивен филтър само на бас колоната.Така ще може да се използва едно двуканално крайно стъпало.Самият филтър увеличава съпротивлението в бас колоната,поради което спокойно може да се свърже успоредно с другата,която е 8 ома.Така баса,ще стане много качествен,изкривяванията по-малко.Също така ,ще се изравни по-сила на звука спрямо средните и високите.В този случай общото съпротивление,няма да падне под 4 ома.

Само че първо бива да си сложиш памук в ноздрите, че миризмата на изгоряло дразни дихателните пътища.Ни баса 
ще стане по качествен
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че първо бива да си сложиш памук в ноздрите, че миризмата на изгоряло дразни дихателните пътища.Ни баса 
ще стане по качествен
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, за да остане общото съпротивление 4 ома на двете колони, свързани паралелно, трябва филтъра да има 4 ома активно съпротивление.

Би ли казал как да го направи питащия? Защото освен това, филтъра ще грее яко - половината от мощността на ниски честоти ще остава върху филтъра.

lubopopa вече взе правилното решение - второ стъпало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aко беше една трилентова колона,със стандартен пасивен филтър на всеки говорител.Крайното съпротивление,въпреки,че говорителите поотделно са 4 ома и са свързани успоредно,пак е 4 ома!Дали говорителите са в една колона или в две,като е направен съответния филтър за всеки е същото.Щом стъпалото му е с шириколентов изход,как според теб ще мине без пасивни филтри на говорителите?

Колега, за да остане общото съпротивление 4 ома на двете колони, свързани паралелно, трябва филтъра да има 4 ома активно съпротивление.

Би ли казал как да го направи питащия? Защото освен това, филтъра ще грее яко - половината от мощността на ниски честоти ще остава върху филтъра.

lubopopa вече взе правилното решение - второ стъпало.

Да филтъра увеличава съпротивлението,в случая на баса само.Ще грее ако не е направен правилно.Той представлява бубина от поне 1 мм меден изолиран проводник плюс неелектролитен кондензатор-над 400 волта.И не мощността „остава „ върху него,а средните и високите честоти,които и без това бас говорителя не може да ги възпроизвежда качествено!Наистина по-добрият вариант е друго стъпало само за баса,с вграден активен бас филтър.Но нали въпроса беше зададен,за включване към един усилвател...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.