Премини към съдържанието
GoodfeIlas

Самообучение за системен администратор

Препоръчан отговор

Здравейте,

братовчед ми иска да се занимава със системна администрация, но не е доволен от това, което получава като образование в техническия университет, в който следва. Помоли ме да му помогна с информация като се поинтересувам какви са знанията и качествата, които човек трябва да притежава, за да стане системен администратор. От къде се започва като поемеш по този път, а именно литература, която трябва да се чете както и професията близка ли е до хардуеристите от гледна точка на работния процес (най-просто казано, ще се налага ли работа с поялник в ръка и т.н.) ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо казано доста ще трябва да се изучи за да бъде добър специалист в тази област. Ето тук с няколко изречения е описано какви качества и умения трябва да притежава. Иначе казано ще трябва доста литература да изчете за да научи понятията в областта, а уменията без практика трудно ще придобие. Ще трябва доста да наблегне на програмните продукти, операционните системи, мрежите и тяхната инсталация както и поддръжка, хардуерната осигуреност, математиката и т.н. и т.н. Основното както вече казах се изисква доста теория и солидна практика без която не може.

ПС: Само какво означава самообучение не разбирам до известен смисъл. В тази област се изисква академично образование иначе няма как работодател да признае дадените умения (т.е. трябва си диплом за завършена специалност).

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

братовчед ми иска да се занимава със системна администрация, но не е доволен от това, което получава като образование в техническия университет, в който следва. Помоли ме да му помогна с информация като се поинтересувам какви са знанията и качествата, които човек трябва да притежава, за да стане системен администратор. От къде се започва като поемеш по този път, а именно литература, която трябва да се чете както и професията близка ли е до хардуеристите от гледна точка на работния процес (най-просто казано, ще се налага ли работа с поялник в ръка и т.н.) ?

Нека да започне за начало с лекциите на Телерик.

Да си сисадмин няма общо с работата с поялник, не пречи да си и хардуерист, но ...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако иска да става системен администратор, най-добре да завърши курсовете на Cisco. Останалото ще го научи с практиката. Но поне един такъв сертификат се признава навсякъде и лесно ще може да си намери работа.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако иска да става системен администратор, най-добре да завърши курсовете на Cisco. Останалото ще го научи с практиката. Но поне един такъв сертификат се признава навсякъде и лесно ще може да си намери работа.

Не навсякъде обаче признават тези завършени курсове от които предполагам получаваш нещо като квалификация. То ако беше така нямаше да има вузове и специалности по които кадрите да бъдат обучавани, за да могат да се реализират на пазара на труда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той е взел първия сертификат от Cisco и скоро мисли да изкара и втория.

Общо казано доста ще трябва да се изучи за да бъде добър специалист в тази област. Ето тук с няколко изречения е описано какви качества и умения трябва да притежава. Иначе казано ще трябва доста литература да изчете за да научи понятията в областта, а уменията без практика трудно ще придобие. Ще трябва доста да наблегне на програмните продукти, операционните системи, мрежите и тяхната инсталация както и поддръжка, хардуерната осигуреност, математиката и т.н. и т.н. Основното както вече казах се изисква доста теория и солидна практика без която не може.

ПС: Само какво означава самообучение не разбирам до известен смисъл. В тази област се изисква академично образование иначе няма как работодател да признае дадените умения (т.е. трябва си диплом за завършена специалност).

Каква практика може да има, при условие, че не работи като сисадмин и има един компютър у тях ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква практика може да има, при условие, че не работи като сисадмин и има един компютър у тях ?

Имам предвид за практика в областта, а не само на домашния компютър...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам предвид за практика в областта, а не само на домашния компютър...

Именно и аз това исках да кажа. Да предположим, че се потруди и чете здраво..Как би могъл да си намери работа като няма стаж никъде ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно и аз това исках да кажа. Да предположим, че се потруди и чете здраво..Как би могъл да си намери работа като няма стаж никъде ?

Точно че няма стаж и трябва да практикува областта. Затова се казва че теорията върви ръка за ръка с практиката, пък и областта на системния администратор е с практическа насоченост. Това че някои работодатели не искат да наемат служители без опит е от другата страна на нещата, и за жалост в България това е положението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Много здраво и в много области

2. Циско курсовете биха били полезни за мрежи. И до тук

3. Курсовете на Телерик са за програмиране, няма да са полезни за системно администриране

4. Линукс, Windows, UNIX, инсталира си виртуални машини и почва да чете, човърка, чете, срива... И така много пъти

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той е взел първия сертификат от Cisco и скоро мисли да изкара и втория.

Еми браво, да продължава със следващите нива. И да си търси работа в някой от интернет доставчиците. Макар и да започне на ниво съпорт, пак е нещо, защото ще придобие представа за структурите на мрежите и как се изграждат. Аз лично съм работил като админ в един интернет доставчик, при който първо бях най-елементарен съпорт, но в последствие започнах да човъркам и други неща и научих доста. 

Така че да търси нещо от тоя сорт и да се захваща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Много здраво и в много области

2. Циско курсовете биха били полезни за мрежи. И до тук

3. Курсовете на Телерик са за програмиране, няма да са полезни за системно администриране

4. Линукс, Windows, UNIX, инсталира си виртуални машини и почва да чете, човърка, чете, срива... И така много пъти

Телерик пуснаха курс по ОС, който включва системна администрация. Би ли казал от къде да започне с четенето, тъй като има много информация в интернет и много книги и не знае от къде да започне ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Телерик пуснаха курс по ОС, който включва системна администрация. Би ли казал от къде да започне с четенето, тъй като има много информация в интернет и много книги и не знае от къде да започне ?

От основи на операционните системи

http://www.mypearsonstore.com/bookstore/modern-operating-systems-9780136006633?xid=PSED

http://www.mypearsonstore.com/bookstore/operating-systems-design-and-implementation-9780131429383?xid=PSED

(като за начало)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още в първия ми пост пропуснах да ви попитам какви са заплатите на системните администратори..естествено не държа на точни цифри, а по скоро някакви ориентири. Като всяко младо момче братовчеда предполагам търси освен желаната работа, а и добро финансово обезпечение, та и това го интересува :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още в първия ми пост пропуснах да ви попитам какви са заплатите на системните администратори..естествено не държа на точни цифри, а по скоро някакви ориентири. Като всяко младо момче братовчеда предполагам търси освен желаната работа, а и добро финансово обезпечение, та и това го интересува :).

Добри са :). Но разбира се зависи и от опита

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега гледах обяви за работа по сайтовете и не забелязах да има голямо търсене на администратори. Има ли добра реализация у нас и по специално в София ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега гледах обяви за работа по сайтовете и не забелязах да има голямо търсене на администратори. Има ли добра реализация у нас и по специално в София ?

Има търсене. Само че в момента има повече търсене на системни администратори, които разбират и от други работи като хардуер, бази данни, приложни сървъри и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи накратко ще му трябват познания върху Linux/Windows ОС, мрежи, бази данни, хардуер (поне на теория).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи накратко ще му трябват познания върху Linux/Windows ОС, мрежи, бази данни, хардуер (поне на теория).

За сега може да пропусне базите, но трябва все пак да има някаква идея какво е това и има ли почва у нас :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За сега може да пропусне базите, но трябва все пак да има някаква идея какво е това и има ли почва у нас :)

Четох, че сисадмините трябва да могат да пишат освен bash скриптове и Perl. Аз мога да му помогна с Perl, но на какво ниво да започна ?

ПП: За базите данни предполагам става въпрос за MySQL и MSSQL (тях забелязах в обявите за работа) ?

Редактирано от GoodfeIlas (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох, че сисадмините трябва да могат да пишат освен bash скриптове и Perl. Аз мога да му помогна с Perl, но на какво ниво да започна ?

Нека започне с баш, по-късно (ако има нужда) може да понаучи и пърл

П.П. До сега в дългата ми практика само един път съм имал нужда да чета и коригирам код на пърл...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека започне с баш, по-късно (ако има нужда) може да понаучи и пърл

П.П. До сега в дългата ми практика само един път съм имал нужда да чета и коригирам код на пърл...

А някакъв език за програмиране ще му трябва ли изобщо ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А някакъв език за програмиране ще му трябва ли изобщо ?

Баш :) По-късно може да понаучи питон, С, даже пърл :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам как се труди ... та чак ти му пишеш темите.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.