Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

saint_jazz

Локална мрежа - странно поведение?

Препоръчан отговор

Здравейте

Имам един странен случай с локална мрежа. В локалната мрежа са няколко компютъра, лаптопи и принтера. Преди няколко дена в Explorer-Network на нито един компютър не може да се видят другите машини в мрежата. Но странното е че интернет има и всички изградени връзки преди това - работят. Принтира се, мапнантите папки и дялове работят и т.н., но решиш ли да създадеш нови - мрежата е празна. Рестатрираха се всички мрежови устройства в мрежата, подвързвах два компютъра само към рутера, после само към суича, но ефект няма.

Сед няколко дена всичко се оправи от самосебеси.

Защо се получи така?

Помагайте с идеи и предположения.

П.П. Компютрите са с win XP и 7, а като дадеш на See full map - дава всички машини в мрежата (но само схематично)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Би ли обяснил малко по-подробно как свързваш машините в мрежа т.е. как е конфигурирана мрежата ? Доставчик -> суич -> маршрутизатор или доставчик ->маршрутизатор -> суич ? Пуснат ли е NetBIOS на двете машини, отпушени ли са портове, антивирусни и защитни стени има ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Схемата е входящ рутер за интернет, 16 портов суич и 2 4-ри портови суича.

Преди да стане този проблем всичко работи. А тестовете съм ги правил с настолен компютър и лаптоп с Win 7 със статични IP-та и ги свързвах само с рутера и после само със суича. Антивирусни има, и защитната сте е вдигната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Схемата е входящ рутер за интернет, 16 портов суич и 2 4-ри портови суича.

Преди да стане този проблем всичко работи. А тестовете съм ги правил с настолен компютър и лаптоп с Win 7 със статични IP-та и ги свързвах само с рутера и после само със суича. Антивирусни има, и защитната сте е вдигната.

Не знам какво ще кажат колегите, но за мен тази конфигурация на мрежата допълнително усложнява нещата. По-добре би била следната схема входящ суич -> маршрутизатор който раздава адреси по DHCP. За две машини в този си вид мрежата е доста усложнена (лично мнение).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво ще кажат колегите, но за мен тази конфигурация на мрежата допълнително усложнява нещата. По-добре би била следната схема входящ суич -> маршрутизатор който раздава адреси по DHCP. За две машини в този си вид мрежата е доста усложнена (лично мнение).

Незнам защо мислиш така, но е малко странно. Входящото устройство за всяка една локална мрежа е рутер, Той осъществява връзката между доставчик и локална мрежа. А суичовете играят ролята на разширители на локалната мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Незнам защо мислиш така, но е малко странно. Входящото устройство за всяка една локална мрежа е рутер, Той осъществява връзката между доставчик и локална мрежа. А суичовете играят ролята на разширители на локалната мрежа.

Е да така е. Дори само маршрутизатор е достатъчен за две машини в една мрежа, тъй като най-опростените модели дори имат минимум 4 порта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да така е. Дори само маршрутизатор е достатъчен за две машини в една мрежа, тъй като най-опростените модели дори имат минимум 4 порта.

Добре, може би не съм уточнил - Входящата връзка е PPOE акаунт с филтрация по MAC от страна на доставчика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, може би не съм уточнил - Входящата връзка е PPOE акаунт с филтрация по MAC от страна на доставчика.

Да така и предполагах. Вариант едно е да останеш само с маршрутизатора с въведени данни на PPoE акаунта, и да вържеш жично машината. Втория и недотам логичен вариант - маршрутизатор -> суич към който връзваш настолната машина. По-назад в темата имах предвид че третия суич е излишен в случая...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да така и предполагах. Вариант едно е да останеш само с маршрутизатора с въведени данни на PPoE акаунта, и да вържеш жично машината. Втория и недотам логичен вариант - маршрутизатор -> суич към който връзваш настолната машина. По-назад в темата имах предвид че третия суич е излишен в случая...

Основното в случая е че изведнъж локалната мрежа "срива" - никой не вижда никой. И няколко дена след това без да се прави нищо по нея всичко се възстановява.

Моята логика бе първоначално - проблем с рутера, но след тестовете със свързването към рутера и суича - предположих вирус. Другото което ме наведе на тази мисъл странна грешка на машините с WIN XP - нещо от сорта че нямам нужните права над тази работна група.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основното в случая е че изведнъж локалната мрежа "срива" - никой не вижда никой. И няколко дена след това без да се прави нищо по нея всичко се възстановява.

Моята логика бе първоначално - проблем с рутера, но след тестовете със свързването към рутера и суича - предположих вирус.

Най-лесно ще установиш проблем в маршрутизатора като тестваш жично как стоят нещата без участието на суичове. Лично мен много ме съмнява проблема да е в него, или пък в злонамерен софтуер. Всичко се изяснява с обстойни тестове с и без участието на даден елемент в мрежата т.е. кое е проблемното звено. Все пак в цялата работа си мисля, че нещо куца по конфигурацията на мрежата, или пък евентуално в някоя настройка на софтуера. Тествай как  се държат машините без защитни стени и антивирусни, а ако трябва провери дали си съвпада работната група на мрежата, защото и това може да е причина да не се виждат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Занимавал съм се много с конфигурация на файлови сървъри, споделени директории и мрежови рутери под Windows и мога да ти кажа, че няма нищо по-отвратително от Windows за целта. Както си работи системата и изведнъж от нищото DNS услугата пада или какви ли не други аномалии, включително и описаната. Обикновено се оправя като директно достъпиш компютъра по IP в мрежата, тогава излизат и споделените директории за този компютър. Ако не - провери настройките на защитната стена дали ти е разрешен порт за връзка към Windows File&Folder sharing-а. Виж дали не дава в event log-а някакви грешки, свързани с computer browser. Общо взето имплементацията на Microsoft за тоя File&Folder sharing в Microsoft Network-а си е жива гавра и от Win Me не успяха да го оправят като хората и до сега. Не се учудвай, ако имаш внезапни аномалии под Windows. Колкото и парадоксално да звучи - нормално е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....

Другото което ме наведе на тази мисъл странна грешка на машините с WIN XP - нещо от сорта че нямам нужните права над тази работна група.

Проверете все пак за зарази по машините с XP. Има един специализиран раздел в този форум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверете все пак за зарази по машините с XP. Има един специализиран раздел в този форум.

Стига с тия вируси. Очевидно грешката не си я виждал, за това ще я публикувам, използвайки гадателските си способности.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига с тия вируси. Очевидно грешката не си я виждал, за това ще я публикувам, използвайки гадателските си способности.

Публикувано изображение

Никъде не съм споменал вируси. Ако ти имаш проблем, свържи се с администратора на твоя сървър/ мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Това съобщение излиза при липса на връзка с отсрещната машина, която няма нищо общо в случая с проблема на автора. При него проблема е в изчезването на мапнатите устройства, но при ръчното им изписване са достъпни. Според мен както казах проблема е някъде в липсата на правилна аутентикация между двете машини.

Аз също имам мрежа с две машини (7 и XP), но подобен проблем не съм имал. Единствено на картата на устройства XP машината не може да бъде поставена в нея поради неизвестна за мен до този момент причина. Тествал съм с и без антивирусна както с и без пусната стена.

Ето преди време един мой проблем който разреших благодарение на колега от форума, и май проблема на автора се доближава с цитирания. Нека пробва с еднакви юзърнейм и парола на двете машини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....която няма нищо общо в случая с проблема на автора.

Има много общо. Общото е, че computer browser услугата и целият протокол на MS е леко некадърен, както се вижда от многобройните проблеми. Тогава като се опитваш да достъпиш работната група или ти я дава празна или плюе грешка, че не може да намери никакви компютри. До колкото разбирам не може да открие компютрите в работната група, но може да достъпва map-нати устройства, но там можеш да зададеш адреса и във формат на IP. Дадох една примерна грешка, защото точно тая че workgroup-а е недостъпен и подобен род нещо не можах да я изровя през първите 10 секунди от ровене в нетя и повече не ми се ровеше. Общо взето преоткрива топлата вода, ако достъпнеш отсрещният компютър по IP. Но защо на толкова много компютри едновременно се е случило и какво е бърникано по рутера и защитните стени в мрежата е мистерия.

Никъде не съм споменал вируси. Ако ти имаш проблем, свържи се с администратора на твоя сървър/ мрежа.

Някъде да съм писал, че имам подобна грешка? А и да имах, има лек проблем - аз съм администратора на сървъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Точно това е грешката.

Пробвах и с достъпване по IP но през win 7 веднага ме прехвърля към интернет експлорер. при което ми дава грешка. Мисля че преди IP-то трябваше да се изпише още някакъв символ за да те запази в уиндоус експлорер, но не помяна какво беше.

А как е възможно да се разпадне мрежата за всички компютъри едновременно и след ден сама да се възстанови?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това е грешката.

Пред IP адреса се слагат две наклонени наляво черти. Например "192.168.3.51" За всички компютри как може да се разпадне мога само да предполагам. Като цяло Microsoft Network-а просто е малко смотан, а причините могат да бъдат толкова много, че иди разбери. Погледни в event viewer-а логовете за записи, които включват computer browser услугата. Виж и настройките на рутера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пред IP адреса се слагат две наклонени наляво черти. Например "192.168.3.51" За всички компютри как може да се разпадне мога само да предполагам. Като цяло Microsoft Network-а просто е малко смотан, а причините могат да бъдат толкова много, че иди разбери. Погледни в event viewer-а логовете за записи, които включват computer browser услугата. Виж и настройките на рутера.

Благодаря много за съветите и за мненията по темата. Ще погледна и ще пиша какво е станало.

Благодаря и на останалите за отделеното време и енергия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.